Почетна » Рим » 
Билети за Сикстинската капела

Сикстинската капела – билети, цени, попусти, тури со водич, часови

Планирате одмор? Дознајте го најдобри хотели за престој во Рим

Изменето од: Река Раџан
Факт е проверен од: Џамшед V Рајан

4.9
(191)

Доколку летувате во Рим, задолжителна е посета на Систинската капела.

Сикстинската капела, порано позната како Капела Магна, била обновена од папата Сикст IV помеѓу 1477 и 1480 година и во моментов е именувана по него.

Систинската капела е на крајот од Музеи на Ватикан, а посетителите секогаш ги гледаат заедно. 

Во оваа статија споделуваме сè што треба да знаете пред да купите билети за Сикстинската капела.

Како да стигнете до Сикстинската капела

Систинската капела се наоѓа во Ватикан во Апостолската палата, која е официјална резиденција на папата.

Тоа е на крајот од музеите на Ватикан, а до Сикстинската капела можете да одите само со одење низ музеите.

Од влезот на музејот Ватикан, потребни се приближно 30 минути за да се стигне до Систинската капела.

Ватиканските музеи се наоѓаат на северниот раб на градот Ватикан, на западната страна на реката Тибар.

Некои од најприфатливите и лесно достапни опции за да стигнете до музеите на Ватикан се метрото, трамвајот и автобуските тури со Hop-on Hop-off.

Метрото е обично најзгодната опција за да стигнете до музеите на Ватикан (а со тоа и Систинската капела).

А линијата има две станици блиску до музеите на Ватикан - Метро станица Ципро   Метро станица Отавијано.

Метро станицата Cipro е најдобра за посети во раните утрински часови, а ние ја препорачуваме метро станицата Ottaviano за доцните утра или посетите во средината на денот. 

Ватиканските музеи се седум минути пешачење од двете метро станици.

Ако не можете да сфатите каде да одите, следете ја толпата или Кликни тука за насоки за да стигнете до влезот на музеите на Ватикан.

Трамвај бр. 19 може да ве пушти на постојка на Свети Петар (исто така познат како Risorgimento/S. Pietro), блиску до Ватикан.

Сепак, не е лесно да се земе трамвај од центарот на градот на Рим.

Најчесто користени автобуски линии за да се стигне до Ватикан се автобусите бр. 40 и 64.

Тие започнуваат веднаш пред Железничка станица Термини и завршуваат во Ватикан.


Вратете се на почетокот


Часови на Сикстинската капела

Од понеделник до сабота, Сикстинска капела се отвора во 9 часот и се затвора во 6 часот.

Во недела тој останува затворен, освен последната недела од месецот кога капелата се отвора во 9 часот и се затвора во 2 часот.

Капелата, исто така, останува затворена на 1 и 6 јануари, 11, 19, 22 и 28 февруари, 29 јуни, 15 август, 1 ноември и 8 и 26 декември.


Вратете се на почетокот


Колку време трае Сикстинската капела?

Повеќето посетители поминуваат околу три часа истражувајќи ги и Ватиканските музеи и Сикстинската капела. 

Дури и ако сакате брзо да одите до Сикстинската капела, ќе ви требаат најмалку 90 минути.

Потребно е половина час пешачење од влезот на ватиканските музеи до Сикстинската капела, а потоа поминувате приближно 30 минути восхитувајќи се на уметност изложена во капелата.


Вратете се на почетокот


Најдобро време за посета на Систинската капела

Најдобро време за посета на Систинската капела е веднаш штом ќе се отвори во 9 часот.

Ако не можете да стигнете наутро, следното најдобро време за посета на Систинската капела е доцните попладневни часови - помеѓу 1.30 и 3.30 часот.

Во двата периода, посетителите ќе го преполнат музејот на Ватикан, а капелата ќе биде релативно помалку преполна. 

Резервирајте ги вашите билети преку Интернет помага во подобро темпирање на вашата посета бидејќи не го трошите вашето време стоејќи во редови.

на Туристичка карта во Рим е супер штедач. За само 74 евра по лице, пропусницата вклучува влезни билети за ватиканските музеи, Систинската капела, Колосеумот, Римскиот форум, Палатин ридот и Пантеон и обиколка на базиликата Свети Петар со водич. Добивате и код за попуст од 10%, кој можете да го користите (пет пати!) за да добиете попусти за идните купувања.


Вратете се на почетокот


Бесплатно влегување во Сикстинската капела

на Сикстинска капела овозможува бесплатен влез во последната недела од секој месец. Но, бидејќи тоа е бесплатен влез, мора да бидете подготвени да се храбрите на огромна толпа на овој ден.

Влезот е бесплатен и на 27 септември, односно Светскиот ден на туризмот.

Осврти на Сикстинската капела
Сикстинската капела е високо оценета атракција. Мора веднаш да го додадете во вашата маршрута. Слика: Tripadvisor.com

Вратете се на почетокот


Билети за Сикстинската капела

Еден билет, многу атракции

Бидејќи посетителите мора да поминат низ музеите на Ватикан за да стигнат до Сикстинската капела, еден билет ве тера да пристапите до двете атракции.

Во базиликата Свети Петар може слободно да се влезе, а има многу помалку преполна рута од внатрешноста на музеите на Ватикан до базиликата.

Како резултат на тоа, фер е да се каже дека еден билет ви дава пристап до три атракции - Ватиканските музеи, Систинската капела и базиликата Свети Петар.

Каде да купите билети

Можете да ги добиете билетите за влез во Сикстинската капела на местото на одржување или да ги купите преку Интернет, многу однапред.

Ако планирате да ги набавите на атракција, во зависност од времето од денот (и месецот), можеби ќе треба да чекате на редот на бројачот за билети еден час или повеќе.

Втората и подобра опција е да резервирате билети за Сикстинската капела онлајн.

Кога ќе однапред купете билети за Сикстинската капела, заштедувате многу време на чекање со прескокнување на редот за бројачи на билети. 

Како функционираат онлајн билетите

Кога купувате билети за влез во Сикстинската капела и Ватиканските музеи преку Интернет, тие ќе ви бидат испратени преку е-пошта во рок од неколку минути по купувањето.

На денот на вашата посета, можете да го покажете вашиот билет на вашиот паметен телефон и да влезете - нема потреба да земате отпечатоци.

Попусти на Сикстинската капела

Билет Skip the Line на Систинската капела, најевтиниот и најпопуларниот начин за влез во музејот, чини 22 евра за сите возрасни 18 години и постари.

Деца од шест до 18 години и студенти до 25 години (со важечка студентска легитимација) мора да платат намалена цена од 14 евра за нивниот прием.

Додека ги користите овие попусти за билети во Систинската капела, ве молиме чувајте подготвена валидна лична карта со фотографија.

Без валидна лична карта, ќе биде побарано да платите за влезен билет со целосна цена, а нема да ви ги вратат парите за билетот со попуст.

Децата под шест години можат да влезат бесплатно.

Најевтини билети за Сикстинската капела

Тие се познати и како билети за Музејот на Ватикан бидејќи ви овозможуваат пристап до двете атракции.

Откако ќе ги видите и двете, можете да одите и да ја истражите базиликата Свети Петар.

Можете да резервирате билети со или без аудио водич.

Цената на билетот

Билет за возрасни (18+ години): € 22
Детски билет (од 6 до 17 години): € 14
Студентски билет (од 18 до 25 години, со валидна лична карта): € 14

*За 5.40 евра по лице можете однапред да резервирате аудио водич
*Децата помали од шест години можат да влезат бесплатно.

Тура со водич на Сикстинската капела

Разглед на Систинската капела со водич
Слика: GetYourGuide

Ако можете да си го дозволите тоа, топло ви препорачуваме обиколка на Ватиканскиот музеј и Сикстинската капела со водич.

Турите со водич до Систинската капела се можни само во комбинација со музеите на Ватикан и/или базиликата Свети Петар.

Препорачуваме тричасовна тура со водич, која обезбедува пристап до трите најпрекрасни места во Ватикан - Сикстинската капела, Ватиканските музеи и базиликата Свети Петар.

Цените на билетите може да варираат во зависност од максималниот број на луѓе дозволени во турата (од максимум 8 до 40 луѓе) и времето на турата.

Оваа тура не е достапна за инвалидски колички.

На децата под 5 години им е дозволен влезот бесплатно.

За врвно искуство со ВИП музеите на Ватикан и Сикстинската капела, проверете го ова турнеја со водич со наменски влез.

Приватна турнеја на Сикстинската капела

Кога резервирате приватна турнеја низ Ватикан, можете да го максимизирате вашето време со водичот и да ја прилагодите вашата маршрута според вашите интереси.

Бидејќи овие приватни тури се резервирани однапред, можете да ги избегнете познатите долги редици на шалтерот за билети.

Оваа приватна обиколка на Ватикан е најпопуларен меѓу посетителите.

Ако сакате нешто поевтино, можете да го проверите ова полуприватна обиколка на Ватикан.

Ако сте група пријатели или големо семејство, ова е врвно ВИП Приватна турнеја најдобро ќе функционира.

Ноќна обиколка на Сикстинската капела

Од април до октомври, секој петок, музеите на Ватикан се отворени од 7 до 11 часот.

За време на оваа 3-часовна ноќна турнеја, можете да ја истражите и Систинската капела.

Последниот влез за ноќната тура е во 9.30 часот.

Оваа ексклузивна турнеја е ограничена на 18 луѓе по група.

Поради пандемијата, ноќните тури сега се паузирани.

Билети за Сикстинската капела во последен момент

Многу посетители бараат билети за Ватикан во последен момент или билети за Сикстинската капела во последен момент бидејќи заборавиле да ги резервираат однапред.

Некои туристи бараат онлајн билети во единаесеттиот час откако ќе ги видат долгите редици на влезот на музејот во Ватикан.

Во секој случај, не треба да се грижите.

Популарните веб-страници за патувања купуваат билети за Сикстинската капела однапред и ги продаваат како билети во последен момент.

Овие билети за истиот ден чинат 4 евра повеќе од обичните билети, но на повеќето посетители не им е грижа додека можат да ги прескокнат долгите редици.

Поради пандемијата, ноќните тури сега се паузирани.

Цена на билетите

Билет за возрасни (18+ години): 33 евра
Детски билет (од 6 до 17 години): 23 евра

Договор Ватикан + Колосеум

Туристите обично планираат патување до Колосеумот и Ватикан бидејќи тие се две од најголемите атракции во Рим.

Оваа турнеја ви обезбедува пристап до базиликата Свети Петар, музеите на Ватикан, Сикстинската капела и Колосеумот, заедно со Римскиот форум и Ридот Палатин.

Откако ќе се активира, вашиот билет важи три последователни календарски дена.

Цени на билетите

Целосен билет (18+ години): 85 евра
Билет за деца (6-17 години): 60 евра

На децата под 5 години им е дозволен влезот бесплатно.

За само 100 евра по лице, може да имате професионален водич да ве однесе низ атракциите на Ватикан и Колосеум на еднодневна турнеја. Дознајте повеќе


Вратете се на почетокот


Што да се види во Систинската капела

Систинската капела е една од најфантастичните креации од периодот на ренесансата и сведочи за генијалноста на човекот.

Прекрасните уметнички дела на Сикстинската капела и нејзините прекрасни размери ја прават единствена локација за уметност, романса и историја.

Некои од најважните моменти на Систинската капела се -

Таванот на Сикстинската капела

Таванот на Сикстинската капела е една од најимпресивните глетки што произлегле од маестралните потези на Микеланџело помеѓу 1508 и 1512 година.

Едно од ремек-делата на високата ренесансна уметност, таванот до денес е убавина за гледање.

Папата Јулиј II го нарача таванот на Систинската капела и служи како локација на папските конклави и многу други важни служби.

Главниот елемент централен на таванот на капелата е приказот на деветте сцени од Книгата Битие, а создавањето на Адам е една од најпознатите иконски претстави на Бог и Човекот и моментот на создавање.

Последната пресуда

Микеланџело го насликал Последниот суд над олтарот на Сикстинската капела, прикажувајќи ја верзијата на Последниот суд на Данте како во Божествената комедија.

Последниот суд во Систинската капела
Последниот суд во Систинската капела.

Северен ѕид

Северниот ѕид на капелата прикажува сцени од животот на Исус Христос од различни уметници.

Не пропуштајте ги „Крштевањето на Исус“ од Перуџино, „Искушението на Исус“ на Ботичели, „Беседата на гората“ на Росели и иконата „Тајната вечера“.

Јужен ѕид

Јужниот ѕид на капелата прикажува сцени од животот на Мојсеј од различни уметници.

Некои од ремек-делата на кои треба да се внимава се Мојсеевиот патување низ Египет на Перуџино, Десетте заповеди на Росели и Последните дела и смртта на Мојсеј на Лука Сињорели.


Вратете се на почетокот


Кодекс на облекување Сикстинската капела

Сикстинската капела има строг кодекс на облекување за да се овозможи влез во нејзините простории.

За време на посетата на Сикстинската капела, мора да носите облека што ги покрива рамената и колената како знак на почит.

Затоа, не е дозволена облека без ракави или деколте, заедно со шорцеви, здолништа и капи.

Кодекс на облекување на Сикстинската капела

Ако не го следите кодот за облекување што се применува во Систинската капела, ќе ви биде забранет влез дури и ако носите билет.

Посетителите кои не се соодветно облечени можат да купат пластични наметки од местото.

Сепак, носењето такви наметки може да биде непријатно во топло време.


Вратете се на почетокот


Масовни времиња на Сикстинската капела

Систинската капела не нуди масовна услуга за јавноста, но други локации се отворени за миса во Ватикан.

Посетителите кои сакаат да присуствуваат на миса можат да ги пробаат оние во базиликата Свети Петар и плоштадот Свети Петар, за кои е слободен влез.

Сепак, мора да ги добиете бесплатните билети, кои се издаваат неколку дена пред настанот.

Базиликата Свети Петар може да собере 15,000 луѓе истовремено, но влезот не може да се гарантира дури и ако ги имате билетите бидејќи е прилично популарна кај локалното население и туристите.

Затоа ви препорачуваме да пристигнете неколку часа пред закажаното време за миса.

Заинтересирани сте за бесплатен влез во Колосеумот, музеите на Ватикан, базиликата Свети Петар и Сикстинската капела? Купете ја картичката Omnia


Вратете се на почетокот


Фотографија во Систинската капела

Не е дозволено фотографирање или снимање во внатрешноста на Сикстинската капела според договорот за финансирање со Nippon Television Network, јапонска корпорација која плати за 9-годишниот проект за реставрација на сите уметнички дела и Сикстинската капела.

Овој договор и обезбеди на Мрежата ексклузивни права за фотографирање и видео во внатрешноста на просториите.

Има стражари поставени за да се осигураат дека никој не кликнува на фотографии во Сикстинската капела.

# Колосеум
# Базилика Свети Петар
# Музеи на Ватикан
# Галерија Боргезе
# Римски форум
# Кастел Сант Анџело
# Помпеја
# Музеј Капитолин
# Катакомби во Рим
# Затворот Мамертин
# Пантеон Рим
# Искуство на Леонардо Да Винчи
# Гладијаторско училиште во Рим
# Аквафеликс

Колку беше корисен овој пост?

Кликнете на ѕвезда за да го оцените!

Проверете ги сите работи што треба да се прават во Рим