Почетна » Сан Диего » Билети за сафари паркот Сан Диего

Сан Диего Сафари Парк – билети, цени, попусти, што да се прави, детски активности

Планирате одмор? Дознајте го најдобри хотели за престој во Сан Диего

Изменето од: Река Раџан
Факт е проверен од: Џамшед V Рајан

4.7
(167)

Сафари паркот Сан Диего е рај на дивиот свет во Јужна Калифорнија. 

Сафари паркот од 1,800 хектари сместува повеќе од 2,500 животни од 300 видови во загради на отворено. 

Тоа е сестра на зоолошката градина во Сан Диего и честопати се нарекува сафари парк во зоолошката градина во Сан Диего. 

Во оваа статија, споделуваме сè што мора да знаете пред да ги купите вашите билети за сафари парк во Сан Диего. 

Содржина

Што да очекувате во Сафари Парк, Сан Диего


Вратете се на почетокот


Насоки за сафари паркот Сан Диего

Сафари паркот Сан Диего е во Ескондидо, Калифорнија. 

Тоа е 56 км (35 милји) североисточно од зоолошката градина во Сан Диего во близина на паркот Балбоа во Сан Диего.

Во зависност од времето на денот, потребни се 45 до 60 минути за да се патува од Зоолошката градина до Сафари паркот.

адреса: 15500, патот долината Сан Пасквал, Ескондидо, Калифорнија.

Од внатре во градот

Јавниот превоз од Сан Диего до Сафари паркот во зоолошката градина во Сан Диего е исклучително лош, а ние ви препорачавме приватен автомобил или такси. 

Uber може да ве однесе од Депото Сан Диего Санта Фе до сафари паркот во зоолошката градина во Сан Диего за околу 45 долари.  

Од надвор од Сан Диего

Ако планирате да ја посетите атракцијата на дивиот свет од друг град, како што е Лос Анџелес, Железничка служба Amtrack е подобра опција. 

На 43 км (27 милји), Станица Амтрак Океансајд е најблиската станица до сафари паркот Сан Диего. 

Од Океансајд, мора да се качите на лесниот железнички превоз наречен Спринтер за да стигнете до Ескондидо. 

По 53 минути и 14 застанувања, мора да се спуштите на Транзитен центар Ескондидо, по што можете пешки до Тезга 15 и се качи во автобус бр.371.

За 17 минути, автобусот ве испушта надвор од портата на паркот Сафари. 

Автобуската услуга е минимална за време на викендите и празниците. 

Од транзитниот центар Ескондидо, многу посетители се одлучуваат за такси, кое чини околу 15 до 18 долари, но е побрзо. 

Паркинг за сафари парк во Сан Диего

Паркингот на сафари паркот во зоолошката градина во Сан Диего чини 15 долари дневно. 

Претпочитаниот паркинг (место поблиску до влезот на Сафари) е достапен за 18 долари дополнително, што значи дека плаќате 33 долари за паркирање на вашето возило. 

Се прифаќаат кредитни картички, дебитни картички или готовина. 


Вратете се на почетокот


Часови за сафари паркот во Сан Диего

Сафари паркот во зоолошката градина Сан Диего се отвора во 9 часот наутро, во текот на целата година, вклучувајќи ги и празниците. 

Во текот на летните месеци од април до август, кога паркот добива многу посетители, тој се затвора во 7 часот, а остатокот од годината, во 5 часот. 

Дали е отворен Сан Диего Сафари Паркот

Да, по долга пауза за Ковид, Сан Диего Сафари Паркот повторно беше отворен на 30 јануари 2021 година.


Вратете се на почетокот


Најдобро време за посета на сафари паркот Сан Диего 

Посета на сафари паркот во зоолошката градина во Сан Диего
Во раниот дел од денот, повеќето од животните се надвор и уживаат во сонцето. Слика: Visitoceanside.org

Најдобро е да го посетите сафари паркот во зоолошката градина во Сан Диего веднаш штом ќе се отвори во 9 часот наутро, бидејќи животните се најактивни во првата половина од денот. 

Како што денот станува потопол, животните имаат тенденција да бараат сенка.

Топлината може да влијае и на вашето искуство во Сафари паркот, па затоа се препорачува ден со фер временски услови.

Во работните денови, очекувајте ги најдолгите редови во Сан Диего Сафари Паркот од 11 до 1 часот, а за викенди од 11 до 3 часот. 

Меѓутоа, ако сте купете ги вашите билети однапред, толпата не влијае на вашето искуство. 

Сафари паркот Сан Диего е најмногу преполн од јуни до август и за време на училишните одмори. 

Најдобро време од годината

Најдоброто време од годината за посета на сафари паркот во зоолошката градина во Сан Диего е пролетта - од средината на март до средината на јуни. Ова е познато и како сезона на раѓање. 

Паркот поставува изложби во градинка, каде што може да се видат бебиња животни како ги прават своите први чекори во дивината. 


Вратете се на почетокот


Колку долго трае сафари паркот Сан Диего?

На посетителите им требаат најмалку четири до пет часа за да го истражат сафари паркот во зоолошката градина во Сан Диего до задоволство. 

Ако планирате да го истражите минималниот минимум - влезете, одете на Африканскиот трамвај во паркот Сафари и излезете - ви требаат околу 90 минути.

Некои посетители се прашуваат дали можат да ја скратат посетата со возење низ сафари паркот. 

За жал, тоа не е можно бидејќи сафари паркот во зоолошката градина во Сан Диего е прошетка низ светилиштето.

Забелешка: За време на летните месеци, редицата за возење со трамвај може да биде долга, што доведува до подолго чекање. 

Туристите на буџетски одмор имаат тенденција да споредете ја зоолошката градина во Сан Диего и паркот Сафари а потоа одлучете каде да одите.

Со четири фантастични зоолошки градини, државата Калифорнија е дестинација за љубителите на дивиот свет. Прочитајте за сите Зоолошки градини во Калифорнија.


Вратете се на почетокот


Попусти за сафари паркот Сан Диего

Доенчињата до две години добиваат 100% попуст и не им требаат билети. 

Децата од 3 до 11 години ги добиваат следните најдобри попусти за сафари паркот Сан Диего - 17% намалување на цената на билетот за возрасни. Тие плаќаат само 50 УСД, додека возрасен 60 УСД.

Активните воени професионалци можат бесплатно да влезат во зоолошката градина со покажување на лична карта. Нивните издржувани лица се квалификуваат за намалување на цената од 10%. 

Зоолошката градина во Сан Диего нуди 15% попуст на цената на билетот за постари лица (65+ години) и студенти (12+ години) со валидни лични карти со фотографија. 

Сепак, воените, постарите и студентските попусти може да се искористат само на прозорецот за билети.

Најдобар начин да заштедите пари на вашиот одмор во Сан Диего е да го изберете Одете на преминот Сан Диего. Можете да посетите Сан Диего зоолошката градина, Сан Диего Сафари Парк, Морски свет Сан Диего, и над 30 други градски атракции бесплатно со оваа карта. Дознајте повеќе


Вратете се на почетокот


Бесплатен влез во сафари паркот Сан Диего

Во текот на целата година, доенчињата до две години и активните воени професионалци можат бесплатно да влезат во зоолошката градина.

Покрај ова, секој мора да купи билет. 

Слободни денови за постарите

Во текот на февруари, возрасните 65 години и постари можат бесплатно да го посетат сафари паркот во зоолошката градина во Сан Диего. 

Слободни денови за деца

Бесплатен влез за деца во сафари паркот Сан Диего
Слика: Missionfed.com

Во октомври, секое дете на возраст од три до 11 години добива бесплатен влез во сафари паркот Сан Диего се додека го придружува возрасно лице кое плаќа. 

Во текот на овој месец, само деца на возраст од 12 и повеќе години треба да купат билети. 


Вратете се на почетокот


Билети за сафари паркот Сан Диего

Влезен билет за сафари паркот Сан Диего
Слика: Sandiegoing.com

Купувањето билети за сафари паркот Сан Диего преку Интернет е подобро искуство од три причини:

 • Онлајн билетите се поевтини од цената што ја плаќате на влезот
 • Не чекате во редот на шалтер за билети и трошите време и енергија
 • Билетите на лице место се продаваат по принципот „прв дојден, прв услужен“. Резервирањето билети преку Интернет (и однапред) обезбедува гарантиран влез

Политика за откажување: Билетите за влез во Сафари Паркот во Сан Диего може да се откажат до 24 часа однапред за да добијат целосна наплата.

Мобилни билети: Влезниците ви се испраќаат по е-пошта, а на денот на посетата можете да ги покажете на вашиот мобилен телефон и да влезете внатре. Не морате да печатите. 

1-дневен билет за сафари парк во Сан Диего

Овој билет за прескокнување на линијата во зоолошката градина во Сан Диего Сафари Парк ви дава пристап до речиси сите експонати за да ги видите и доживеете. 

Билетот за Сафари Парк ви дава пристап до:

 • Африкански трамвај сафари
 • Гепард трчај
 • Зачестени летоци Шоу за птици
 • Амбасадор на животните сцена
 • Скриена џунгла
 • Прошетка со кенгур
 • Лемурска прошетка
 • Разговор за чуварот на тигарот
 • Разговор за обука
 • Лорикет слетување
 • Станица Најроби
 • Истражувачкиот остров Џејмсон
 • Сите деца за играње области

Овој билет не ви дава пристап до ниту едно од платените сафари. 

Платеното сафари во сафари паркот Сан Диего е убаво да се има, но не е неопходно бидејќи 30-минутното сафари со трамвај Африка веќе е вклучено со овој билет. 

Билет за возрасни (12+ години): САД $ 60
Детски билет (од 3 до 11 години): САД $ 50

Сафари парк + зоолошка градина во Сан Диего: 2-дневен билет

Зоолошката градина Сан Диего е сестра на Сан Диего Сафари Паркот лоцирана на 56 километри (35 милји).

Времето на патување помеѓу двете дестинации за дивиот свет е приближно 45 минути. 

Овој комбиниран билет е популарен меѓу туристите кои го сакаат дивиот свет и се во регионот најмалку два дена. 

Овој билет ви помага да заштедите 20% од трошоците за билет и да добиете едно влегување во сафари паркот на зоолошката градина во Сан Диего и зоолошката градина во Сан Диего.

Ако не сакате да ја пробате втората локација, можете да ја посетите истата атракција двапати.

Билет за возрасни (12+ години): САД $ 100
Детски билет (од 3 до 11 години): САД $ 90

Ако претпочитате да гледате животни во не толку отворена средина (што е многу попогодно за посетителите), одлучете се за 1-дневен билет во зоолошката градина во Сан Диего.


Вратете се на почетокот


Што да направите во сафари паркот во зоолошката градина во Сан Диего

на животни во сафари паркот Сан Диего се поделени на 11 примарни области кои можете да ги прошетате и истражувате.

Има многу возбудливи начини на кои можете да комуницирате со дивиот свет во Паркот.

Африкански трамвај

Африка Сафари е 30-минутна турнеја со водич што се случува на трамвај на отворено.

Трамвајот трае 4 километри долга патека низ терените на паркот Сафари во зоолошката градина Сан Диего, а посетителите доаѓаат до диви животни како жирафи, носорози, слонови, антилопи итн.

Африканските трамвај сафари започнуваат од африканската истурена станица, која е 20 минути пешачење од влезот на атракција. 

Патувањата со трамвај започнуваат во 10 часот и продолжуваат до 45 минути пред затворањето на паркот. 

Африканското трамвај сафари е бесплатно со редовен билет за сафари парк во Сан Диего.

Ако сакате да избегнете чекање во редица за да се качите во сафари трамвај, бидете во Африканската истурена станица во сафари паркот Сан Диего, пред 11 или по 3 часот. 

Разговор за чуварот на тигарот

Во 11.45 часот, чуварите на тигарите во Сафари паркот Сан Диего спроведуваат тренинг сесија со животните во Самбутан Лонгхаус. 

Овој разговор со чувар е фантастична можност да се запознаете одблиску со тигрите од Сан Диего Сафари Паркот. 

Бидејќи говорот е популарен, планирајте да пристигнете најмалку 20 минути порано за 15-минутниот разговор за чуварот на тигарот. 

Величественото животно добива краток физички визуелен преглед од страна на нивните старатели и многу задоволства. 

Амбасадор на животните сцена

Амбасадор на животни сцена во Сафари парк
Фоса, животно што изгледа како крст помеѓу мачка, куче и мангуста, настапува во паркот Сафари. Слика: Sandiegoing.com

Сцената на Animal Ambassador во сафари паркот Сан Диего е отворена платформа каде што се прикажуваат различни животни. 

Посетителите добиваат шанса да стигнат на неколку метри од животни кои не се достапни како изложба. 

Сцената е во базниот камп Сафари, блиску до влезот во паркот, а дневно има две претстави – прво напладне и последната во 4 часот. 

Ако имате среќа, може да завршите во интеракција со масивниот питон „Јулиус стискач“, гепардот, јастребите од веѓиња или сервалите и каракалите кои скокаат во височина.

Станица Најроби

На станицата во Најроби, посетителите добиваат погледи одблиску на некои од помалите животни во сафари паркот Сан Диего.

Не пропуштајте го Роберт, интерактивната дигитална зебра на сафарито.

Центарот за нега на животните, во кој се сместени малите животни, е исто така на станицата Најроби.

Кога во центарот се згрижуваат младенчиња лавови или гепарди, очекувајте малку време за чекање. 

Галење Краал

Отворен од 10 до 4:45 часот, Petting Kraal е одлична можност за вашите деца да комуницираат со пријателските кози на Safari Park.

Децата можат да ги хранат пигмејските, нубиските и бурските кози и да се забавуваат многу. 

Лорикет слетување

Во Lorikeet Landing, посетителите можат да се вклучат со шарено виножито од папагали од 10 до 3:45 часот.

Влезот на изложбата е бесплатен, но се продава нектарот со кој ги храните папагалите. 

Една мала чинија со нектар може да ги натера овие папагали да слетаат на вас и да направат прекрасни, смешни фотографии. 

Лемурска прошетка

На Лемурската прошетка, која е отворена од 9 часот наутро до затворањето на паркот Сафари, посетителите можат да поминуваат време со Лемурите. 

Одите по патека во внатрешноста на живеалиштето додека лемурите со прстенеста опашка висат на дрвјата или одат со вас. 

Дозволени се само посетители над пет години. 

Зачестени летоци Шоу за птици

20-минутното изложување на птици со чести летови во сафари паркот Сан Диего е закажано двапати дневно - во 12 часот и 2 часот. 

Возбудливото шоу е совршено за брз одмор на средината од вашето истражување на паркот. 

Посетителите можат да видат егзотични птици како бувови, папагали и големи мршојадци кои летаат само неколку сантиметри над вашата глава. 

Разговор за обука

Разговорот за обука се случува во амфитеатарот помеѓу Горила Форест и Африкански Вудс.

Тоа е можност да се погледне одблизу на обуката на птици во слободно летање додека птиците се подготвуваат за познатото шоу за чести флаери. 

Повеќето луѓе го игнорираат ова шоу, што значи дека можете да го добиете редот на предните седишта. 

Shiley's Cheetah Run

Трката со гепард во зоолошката градина во Сан Диего Сафари Паркот се одржува еднаш дневно, во 3.30 часот.

Може да видите агилен Гепард како трча по патека долга 100 метри (330 стапки) и ја достигнува својата максимална брзина од речиси 112 километри (70 милји) на час.

Подобро е да се биде на лице место 15 минути порано бидејќи е голем удар кај посетителите. 

Cheetah Run се разликува од Cheetah Safari. Прочитајте од другата страна сафари во сафари паркот Сан Диего.

Сафари парк градини

Ако го сакате зеленилото, погледнете ги Светските градини на паркот Сафари, со илјадници растенија кои ги претставуваат географските области од околу светот. 

Некои од нашите омилени градини се Градината Баја, Сокулентната градина од Стариот свет, патеката Епифилум, Павилјонот Бонсаи и Градината на домородците во Калифорнија.

Рингишпил за заштита во сафари паркот Сан Диего
Слика: Sdzsafaripark.org

Рингишпилот за заштита се наоѓа во базниот камп Сафари и чини 6 долари по лице за целодневна нараквица.

Тоа е добра опција за забава за деца, со 60 репродукции на ретки или загрозени животни кои ротираат околу една оска. 

Децата можат да ги изберат своите омилени животни, како што се жирафа, носорог, зебра, гепард итн., за да се возат. 

Отворен е од 10 часот до затворањето на Сафари паркот. 


Вратете се на почетокот


Деца во сафари паркот Сан Диего 

Сафари паркот во зоолошката градина во Сан Диего е многу пријателски за деца, а повеќе од половина од посетителите во секој даден ден се деца.

Покрај животинските експонати, кои секогаш се хит, има и многу активности и искуства наменети за децата. 

Селско игралиште

Селско игралиште во сафари паркот Сан Диего

Селското игралиште е дизајнирано како африканско село и се наоѓа веднаш до Petting Kraal во селото Најроби.

Интерактивниот простор за играње е отворен од 9 часот па натаму. 

Кул зона на Савана

Кул зона на Савана во сафари паркот Сан Диего

Сместено во кампот Лав, ова е одличен начин вашето семејство да ја победи топлината. 

Децата можат да имаат влажно и диво време дури и додека се релаксирате под сенка со закуски.

Децата сакаат играчки статуи во облик на лавови и желки со вода што исфрла од нивните глави. 

Самбуру џунгла салата

Самбуру џунгла салата

Сместено под амфитеатарот Бенбоу во Африканските шуми, ова е хит и кај децата и кај возрасните. 

Децата сакаат да се качуваат и да истражуваат во оваа област за игра со тема сафари, дури и кога родителите ги ставаат нозете под сенка на терасата Самбуру и внимаваат на нив. 

Површина за играње патека за тигар

Површина за играње патека за тигар

Исто така познат како Камп игра област, ова место е дел од бујна шумски пејзаж на патеката Тигар. 

Децата сакаат да се качуваат, лизгаат и трчаат по стеблата на дрвјата во симулиран камп за сеча. 

Покрај ова, децата ги сакаат и галењето Краал и Конзервациската вртелешка, која е платена активност. 

Сите слики од областа за играње од Sdzsafaripark.org

Изнајмување колички за деца - Сафари паркот во зоолошката градина во Сан Диего нуди колички за изнајмување по принципот „прв дојден, прв услужен“. Дневната наплата за единечна количка е 14 долари, а двојна 18 долари. 


Вратете се на почетокот


Времето во сафари паркот Сан Диего

Поради некои чудни правила за зонирање, Сафари паркот е во Сан Диего, поради што се нарекува Сафари парк во Сан Диего.

Сепак, географската локација на паркот Сафари е Ескондидо.

Ескондидо е околу 32 км (20 милји) во внатрешноста и обично 5 до 7 степени Целзиусови (10 до 14 Целзиусови степени) потопло од Сан Диего покрај океанот.

Температури во сафари паркот Сан Диего
Слика: Weather-us.com

Бидејќи Сафари паркот е атракција на отворено, има смисла да се облекувате слоевито за време на вашата посета. 

Времето станува се потопло како што одминува денот. 


Вратете се на почетокот


Сан Диего сафари парк мапата

Со повеќе од 2500 животни што треба да се видат, а карта на Сан Диего сафари парк дефинитивно е од помош.

Покрај куќиштата за животни, мапата исто така ви помага да ги идентификувате услугите за посетителите, како што се местата за гледање, местата за галење, рестораните, тоалетите итн.

Многу е препорачливо да го држите при рака распоредот на сафари паркот на зоолошката градина во Сан Диего ако го посетувате со деца затоа што нема да губите време барајќи ги експонатите и во тој процес ќе се исцрпите.

Можете исто така да ја преземете апликацијата зоолошка градина во Сан Диего со овозможена GPS од која било Андроид или Продавница за iOS.

# Зоолошката градина во Сан Диего
# Леголанд Калифорнија
# Музеј на USS Midway
# Морски свет Сан Диего
# Крстарење со пристаништето во Сан Диего

Други зоолошки градини во Калифорнија

# Сан Диего зоолошката градина
# Зоолошка градина во Лос Анџелес
# Зоолошката градина во Сан Франциско

Колку беше корисен овој пост?

Кликнете на ѕвезда за да го оцените!

Проверете ги сите работи што треба да се прават во Сан Диего