Почетна » Лос Анџелес » Билети за зоолошката градина во Лос Анџелес

Зоолошката градина во Лос Анџелес – билети, цени, попусти, животни, сафари шатл

Изменето од: Река Раџан
Факт е проверен од: Џамшед V Рајан

4.9
(185)

Зоолошката градина во Лос Анџелес во Грифит Парк во Лос Анџелес е дом на 2,200 цицачи, птици, водоземци и влекачи од 270 видови. 

Зоолошката градина и ботаничката градина во Лос Анџелес од 133 хектари добиваат 1.8 милиони посетители годишно. 

Во оваа статија, споделуваме сè што мора да знаете пред да купите билети во зоолошката градина во Лос Анџелес.

Зоолошка градина во Лос Анџелес

Билети за зоолошката градина во Лос Анџелес

Билетите во зоолошката градина во Лос Анџелес се темпирани, што значи дека додека резервирате, мора да го изберете времето на вашата посета. 

Можете да пристигнете до влезот во зоолошката градина до 30 минути по избраното време додека резервирате. 

Откако ќе резервирате билети за зоолошката градина во Лос Анџелес, тие се испраќаат на вашата е-пошта. 

На денот на вашата посета, можете да го покажете вашиот мобилен билет и да влезете - нема потреба да печатите. 

Цени на билетите

Билет за возрасни (од 13 до 61 години): $22
Билет за сениор (62+ години): $19
Детски билет (од 2 до 12 години): $17
Билет за доенчиња (0-23 месеци): Слободен влез

Визуелна приказна: 13 совети кои мора да ги знаете пред да ја посетите зоолошката градина во Лос Анџелес


Вратете се на почетокот


Како да стигнете до зоолошката градина во Лос Анџелес

Зоолошката градина во Лос Анџелес се наоѓа на североисточниот агол на Грифит Парк на раскрсницата на автопатите I-5 (Голден Стејт) и автопатите 134 (Вентура). Најдете насоки

Тоа е точно спроти Музејот Аутри на американскиот запад.

Зоолошката градина во Лос Анџелес се наоѓа покрај автобуската линија на метрото ЛА 96 рута, кој потекнува од Бурбенк и центарот на Лос Анџелес. 

Од центарот на Лос Анџелес, зоолошката градина е 15 километри (9.6 милји). 

Автобусот бр. 96 трае приближно 40 минути, додека такси ќе ве пушти на влезот во зоолошката градина за 20 минути. 


Вратете се на почетокот


Часови во зоолошката градина во Лос Анџелес

Зоолошката градина во Лос Анџелес е отворена од 10 до 5 часот, секој ден во годината. 

Последниот влез е во 3.45 часот, а животните почнуваат да преноќуваат во 4 часот.

Зоолошката градина останува затворена на Денот на благодарноста и на 25 декември.


Вратете се на почетокот


Најдобро време за посета на зоолошката градина во Лос Анџелес

Најдобро време за посета на зоолошката градина во Лос Анџелес е веднаш штом ќе се отворат во 10 часот.

Има четири предности да се започне рано – животните се најактивни рано наутро, температурите се сè уште умерени, гужвата допрва треба да влезе, а имате цел ден за истражување.

Кога ќе започнете рано, можете да учествувате во хранењето на жирафите во 11 часот и да го видите шоуто Светот на птиците закажано за 12 и 2 часот.

Препорачуваме работни денови за мирна посета бидејќи има гужва за викенди и училишни празници.

Државата Калифорнија е дестинација на љубителите на дивиот свет. Прочитајте за четирите најдобрите зоолошки градини во Калифорнија.


Вратете се на почетокот


Колку време трае зоолошката градина во Лос Анџелес

Ако одите во посета со деца, можеби ќе ви требаат околу три часа да ја истражите зоолошката градина во Лос Анџелес.

Децата имаат тенденција да се задржуваат подолго околу нивните омилени куќишта за животни, да присуствуваат на сесии за хранење, разговори со чувари и да испробуваат бројни искуства. 

На семејствата кои паузираат за ручек им треба повеќе време.

Меѓутоа, ако сте еден куп возрасни и сакате да завршите наскоро, можете да ги покриете повеќето животински експонати за 90 минути. 


Вратете се на почетокот


Животни во зоолошката градина во Лос Анџелес

Зоолошката градина во Лос Анџелес е дом на повеќе од 2,200 цицачи, птици, водоземци и влекачи, кои претставуваат повеќе од 270 различни видови.

Од нив, 58 животни се на листата на загрозени.

Сите овие животни живеат во куќишта поделени во три зони - Слоновите од Азија, дождовните шуми на Америка и Ковчето.

Слоновите од Азија

Слоновите од Азија во зоолошката градина во ЛА
Слика: Lazoo.org

Слоновите од Азија е голема изложба од 6.56 хектари. 

Оваа област има повеќе од три хектари отворен простор, базени за капење, водопад од 20 метри, песочни ридови и други паметни инсталации кои ги одржуваат слоновите активни. 

Овој простор за животни е толку голем што има четири области за гледање за да се најде најдобрата гледна точка за гледање на животните. 

Дождовна шума на Америка

Шимпанзата во дождовната шума на Америка
Слика: Lazoo.org

Изложбата на дождовната шума на Америка ги обединува сите видови кои живеат во дождовните шуми ширум светот, кои живеат заедно и се натпреваруваат за одржување на рамнотежа.

Двокатна амазонска куќарка служи како порта за да се стигне до ова заградување за животни.

Изложбата со повеќе видови ги прикажува сите видови птици, цицачи, влекачи, водоземци и риби.

Изложбата од 2.2 хектари е преполна со бујно зеленило, сложени скулптури и други архитектонски елементи за да се создаде незаборавно искуство. 

Светилката

Лажго во зоолошката градина во Лос Анџелес
Слика: Lazoo.org

Во дувлото во зоолошката градина во Лос Анџелес се сместени повеќе од 60 видови на најретките влекачи на Земјата, водоземци и безрбетници.

Таа е поделена на шест дела - влажна шума, залак и стискање на Бети, грижа и заштита, Аројо Лагарто, крокодилско мочуриште и пустинска дувло.

LAIR се состои од две различни згради и соседни отворени простори, со вкупно 49 живеалишта. 

Сите живеалишта се тематски со рачно насликани мурали на влажни и магливи шуми, настрешници од дождовни шуми, планински погледи и суви суви пустини за да се прикажат природните средини каде што живеат видовите.

Не пропуштајте ги Tomistomas, Painted River Terrapins и индискиот гаријал во слатководните базени надвор.


Вратете се на почетокот


Што да правите во зоолошката градина во Лос Анџелес

Зоолошката градина во Лос Анџелес нуди многу искуства и за деца и за возрасни. 

Сафари шатл

Сафари шатл во зоолошката градина во Лос Анџелес
Слика: Lazoo.org

Сафари шатл е задолжителна активност за време на вашата посета на зоолошката градина во Лас Вегас. 

Сафари шатл зема патници, еднаш кружи низ Зоолошката градина и се враќа на изложбата Фламинго во близина на влезот. 

Шатлот за зоолошката градина застанува на шест различни места, каде што гостите можат да се качат и да се симнат. 

Сафари шатлот започнува во 10 часот и продолжува до 5 часот. Последното патување поаѓа во 3:30 часот.

Редовниот билет за влез во зоолошката градина во Лос Анџелес не вклучува пристап до шатлот. 

Откако ќе стигнете до зоолошката градина, можете да резервирате патување со шатл. 

Цена на Safari Shuttle

Возрасни: $5
Деца (од 2 до 12 години): $2.50
Постари граѓани (60+ години): $2
Телесно инвалидитет: $2
Деца под 2 години: Слободен влез

Театар и шоу „Светот на птиците“.

Светот на птиците шоу во Зоолошката градина во Лос Анџелес
Слика: Lazoo.org

Шоуто во светот на птиците е скоро 40 години и е едно од најстарите шоуа во зоолошката градина во Лос Анџелес.

Шоуто за слободен лет ги истакнува природното однесување и исклучителните способности на повеќе од 20 видови птици.

„Светот на птиците“ се одржува во работните денови (освен вторник) во 12 часот и 2 часот во театарот „Светот на птиците Ангела Колиер“.

Комичното и едукативно шоу за деца, во кое глумат ара, папагали и јастреби, трае 15 минути.

Дневни разговори со голман

Чуварите на зоолошката градина се одговорни за хранење и секојдневна нега на животните.

Чуварите знаат сè за нивните животни и нивното однесување, поради што разговорите со чуварите се одлична можност да дознаете повеќе. 

Во текот на денот, разговорите со чувари продолжуваат да се случуваат во различни живеалишта на животни. 

Веднаш штом ќе стигнете до зоолошката градина, побарајте распоред за денот. 

Хранење жирафа

Децата сакаат да ја хранат жирафата, што се случува секој ден во 11 часот и 2.30:XNUMX часот.

За да го нахраните највисокиот жител на зоолошката градина, мора да купите три стебла багрем - една од омилените јадења на жирафата, за 5 долари.

Дури и додека жирафите ги користат нивните јазици од 14 инчи за да ви ги грабнат лиснатите задоволства веднаш од раката, чувар на зоолошката градина стои во близина за да сподели информации за животното. 

Фламинго Мингл

Фламинго Мингл во зоолошката градина во Лос Анџелес
Слика: Lazoo.org

Фламинго Мингл е одлична можност да се запознаете со најживописните жители на зоолошката градина во живеалиштето на Фламинго.

За време на оваа средба, до шест гости поминуваат 15 минути со Големите фламинго во нивниот дом. 

Може рачно да ги храните криловите на птиците - ситно ракчиња, слични на ракчиња, кои на фламингото им даваат сјајна розова нијанса.

Flamingo Mingle е над и над редовниот билет во зоолошката градина во Лос Анџелес и чини 25 долари по лице.

Искуството е достапно во 11 часот и 12 часот, секој ден освен втората и четвртата среда од секој месец. 

Искуства од зад сцената

Зоолошката градина во Лос Анџелес е дом на повеќе од илјада животни, а двете турнеи зад сцената се можност да се запознаете со системот за поддршка на зоолошката градина. 

Турнејата Wild Adventures Behind the Scenes чини 75 долари по лице, а Wild Adventures Keys to the Zoo чини 150 долари по лице. 

Тие обично одземаат 90 минути и се фокусираат на дизајнот на живеалиштата на институцијата Парк Грифит, системите за складирање храна, медицинските установи, напорите за зачувување итн. 

Нил Папијано Игра Парк

Шарениот Play Park во зоолошката градина во Лос Анџелес е опкружен со бујни дрвја и крици на животни.

Децата можат да се качуваат на различни животински структури како што се алигатори, горили, слонови итн.

Дизајнот со животинска тема на игралиштето е хит кај децата, додека шарените структури во сенка им даваат олеснување на родителите.

Рингишпилот за заштита на Том Манкиевич во Зоолошката градина во Лос Анџелес содржи 62 занаетчиски изработени животински фигури и две коли за седење деца и возрасни. 

Животните фигури се разновидни како суматрански тигар, комодо змеј, отровна жаба, бубачки измет, сканк, сребрена горила итн. 

Пристапот до овој загрозен животински рингишпил е вклучен во редовните билети за зоолошката градина во Лос Анџелес.

Спасувачка зона на Калифорнија Кондор

Во зоната за спасување во Калифорнија Кондор, посетителите учат како програмата ја зголемила речиси изумрената популација на птици.

Кога зоолошката градина ја започна програмата во 1982 година, светската популација на Калифорнија Кондорс беше во 20-тите години, а две децении оттогаш, таа е во 500-тите. 

Ранчот на Муриел

Дете со коза на ранчот на Муриел

Ранчот на Муриел е зоолошката градина на зоолошката градина во Лос Анџелес. 

Децата можат да се запознаат со овци и кози, па дури и да користат четки за негување на животните.

Не пропуштајте го Центарот за нега на животни во близина, каде слетуваат животни на кои им е потребна медицинска помош. 

Слика: Discoverlosangeles.com


Вратете се на почетокот


Карта на зоолошката градина во Лос Анџелес

Со повеќе од две илјади животни за гледање, попаметно е да имате копија од мапата на зоолошката градина во Лос Анџелес за да се движите низ различните експонати.

Покрај куќиштата за животни, мапата исто така ви помага да ги идентификувате услугите за посетители како што се ресторани, тоалети, детски паркови, продавници за сувенири итн.

Препорачливо е да го носите распоредот на зоолошката градина во Лос Анџелес ако патувате со деца бидејќи нема да губите време наоѓајќи различни експонати и во тој процес ќе се исцрпите.

Можете или преземете ја картата (4.4 Mb, pdf) или обележете ја оваа страница за подоцна. 


Вратете се на почетокот


Ресторани во зоолошката градина во Лос Анџелес

Зоолошката градина во Лос Анџелес Калифорнија има многу локации за храна и пијалоци, кои ги наведуваме подолу. 

Бистро на Реџи е веднаш до продавниците за подароци на Меѓународниот пазар и северноамериканскиот алигатор на зоолошката градина, Реџи. Нуди свежи салати, обвивки, хамбургери, сендвичи и детски оброци. 

Слатки третира е достапен на две локации – до Зоо Грил и Кафе Махале. Тие служат сладолед, Icee's, бонбони од памук, пуканки и газирани сокови. 

Фабрика Чуро служи познатиот жежок шеќер цимет churros во зоолошката градина. Чуро сандае на ресторанот за храна со чоколаден прелив и шлаг е исто така популарен кај љубителите на дивиот свет. 

Кафе Махале има седишта на отворено со фантастичен поглед на живеалиштето на жирафата. Гостите можат да нарачаат пица на парче, пилешко на скара, корпи за плескавици, детски оброци, виршли, салати, суво сендвичи итн.

Зоолошката градина скара нуди топли и ладни сендвичи, мезе за пилешко месо, здрави детски оброци, специјални салати итн. 

Другите значајни споменувања се Fork in the Road, Café Pico и Gorilla Grill.

Извори

# Traveltriangle.com
# Tripadvisor.com
# Lazoo.org
# Visitcalifornia.com

на специјалисти за патување at TheBetterVacation.com користете само висококвалитетни извори додека ги истражувате и пишувате нивните статии. Ги правиме сите напори да ја задржиме нашата содржина актуелен, сигурен и доверлив.

Универзални студија ХоливудВорнер Брос Студио Холивуд
Холивудски знакМадам Тисо
Автомобилство музеј ПетерсенЗоолошка градина во Лос Анџелес
Музеј на филмови за академијаАквариум на Пацификот
Кинески театар TCLМузеј на холокаустот ЛА
Турнеја по домовите на славните во ХоливудИзнајмување чамец лебед
Опсерваторија ГрифитСредновековен музеј за мачење
Претседателска библиотека и музеј на Ричард НиксонМузеј на јами со катран Ла Бреа
Воен брод УСС музеј АјоваМарина дел Реј Круз
Музеј на илузии во Световите на илузииiFLY Онтарио, Калифорнија

Други зоолошки градини во Калифорнија

# Сан Диего зоолошката градина
# Сафари парк во Сан Диего
# Зоолошката градина во Сан Франциско

Колку беше корисен овој пост?

Кликнете на ѕвезда за да го оцените!

Проверете ги сите работи што треба да се прават во Лос Анџелес

Оваа статија е истражувана и напишана од

2 размислувања за „Зоолошката градина во Лос Анџелес – билети, цени, попусти, животни, сафари шатл“

Коментарите се затворени.