Почетна » Сан Франциско » 
Билети во зоолошката градина во Сан Франциско

Зоолошката градина во Сан Франциско – билети, цени, попусти, време на хранење

Изменето од: Река Раџан
Факт е проверен од: Џамшед V Рајан

4.8
(173)

Повеќе од 90 години, зоолошката градина во Сан Франциско ги забавува локалните жители и туристите.

Овие 100 хектари животни и повеќе има што да понуди за секого - од мало дете до баба.

Во оваа статија, објаснуваме се што треба да знаете пред да ја посетите зоолошката градина во Сан Франциско.

Врвни билети за зоолошката градина во Сан Франциско

# Билети за зоолошката градина во Сан Франциско

# Мега пас во Сан Франциско

Зоолошката градина во Сан Франциско

Содржина

Како да стигнете до зоолошката градина во Сан Франциско

Оваа семејна атракција на Сан Франциско е веднаш на брегот на Тихиот Океан.

адреса: Sloan Blvd and Great Highway, Сан Франциско, Калифорнија, 94132.

Ако вашата почетна точка е од Сан Франциско, одете на линијата Muni L Taraval што оди кон Зоолошката градина.

Л Таравал е линија на метро Муни во Сан Франциско, опслужувајќи ја областа Парксајд.

Автобуските линии 23 и 18 запираат и на влезот во зоолошката градина во Сан Франциско.

Зоолошката градина ги охрабрува посетителите да земат јавен превоз.

Посетителите кои ќе покажат сметка за Muni истиот ден на прозорецот за билети добиваат попуст од 1 долар од цената на влезот.

Ако возите до Зоолошката градина, Насоки на Google Map се твојата најдобра опција.

Паркинг за автомобили

Паркингот во зоолошката градина Сан Фран има два влеза - еден од Големиот автопат за луѓе кои возат од Ист Беј и Саут Беј, и еден надвор од булеварот Слоат на 47-та авенија за оние кои доаѓаат од Норт Беј. 

За да излезете од паркингот, купете го билетот на Главната порта додека заминувате.

Трошоци за паркирање и за туристите и за локалните жители -

Во работните денови: 10 долари
За време на викендите и празниците: 12 долари


Вратете се на почетокот


Билети во зоолошката градина во Сан Франциско

Билети во зоолошката градина во Сан Франциско
Кога купувате билети во зоолошката градина во Сан Франциско на местото на одржување, добивате физички билет (како на сликата). Сепак, ви препорачуваме да ги купите вашите билети преку Интернет за да избегнете чекање во долгите шалтери за билети. Слика: Danasaurlui.com

Кога станува збор за влезните билети во Сан Франциско, изборот е лесен - имате само еден билет за избор.

Овој билет ви дава пристап до сè во Зоолошката градина - 2000 егзотични, загрозени и спасени животни, парниот воз, рингишпилот, тематската зона за играње за деца итн.

Бидејќи ова се билети за паметни телефони, тие ви се испраќаат по е-пошта веднаш штом ќе ги купите.

На денот на вашата посета, покажете го билетот во вашата е-пошта (на вашиот паметен телефон) и влезете.

Да, нема потреба да се печати!

Откажувањата се можни до 24 часа пред датумот на вашата посета.

Цена на билетот

Билет за возрасни (од 15 до 64 години): $23
Билет за сениори (65+): $19
Детски билет (од 4 до 14 години): $17

Ако сакате еден билет што ќе ви овозможи пристап до пет од најдобрите атракции на SFO, проверете Мега пас во Сан Франциско.


Вратете се на почетокот


Работно време во зоолошката градина во Сан Франциско

Зоолошката градина во Сан Франциско се отвора во 10 часот и се затвора во 4 часот секој ден од годината.

Последниот влез е еден час пред времето на затворање.


Вратете се на почетокот


Време на хранење во зоолошката градина во Сан Франциско

Зоолошката градина им нуди на своите посетители шанса да се доближат до прекрасните животни.

Можете да ги видите и да учествувате во хранењето на животните под будните очи на чуварите.

За време на сесиите, чуварите зборуваат за животните и нивните навики за да ја направат сесијата незаборавна.

Туристите кои претходно биле во Зоолошката градина ги препорачуваат сесиите за хранење Гризли и пингвини како најдобри.

Додека мечките имаат само една хранење во текот на денот - во 10.30 часот, пингвините имаат две - во 10.30 часот и 3.30 часот.

Бидете подготвени за толпата околу Гризли.

Можете да навивате со толпата додека мечките спринтуваат низ кафезот.

Некои од другите значајни сесии за хранење во зоолошката градина во Сан Франциско се:

сесијавремеЛокација
Црвена панда10.15 amИстражувачка зона
Разговор за шимпанзо11.15 amЖивеалиште за шимпанзи
Сифака12.30 часотЦентар за откривање на примати
Миркат12.30 часотИстражувачка зона
Море Лав2 часотСемејниот морски лав базен на Фред Керол
Големи мачки2.30 часотКуќа лав
Животни од дождовните шуми3 часотСА Тропска дождовна шума и птичарникот
Жирафите4.30 часотЛожата за жирафа Бернард Ошер

Вратете се на почетокот


Најдобро време за посета на зоолошката градина во Сан Франциско

Деца во зоолошката градина во Сан Франциско
Слика: Mommynearest.com

Најдобро време за посета на зоолошката градина во Сан Франциско е штом ќе се отвори во 10 часот, бидејќи времето е пријатно, животните се најактивни, толпата сè уште не дошла, а повеќето сесии за хранење се одржуваат помеѓу 10 и 2 часот. .

Ако треба да изберете помеѓу работните денови и викендите, одлучете се за првото бидејќи викендите се навистина преполни во SFO Zoo.


Вратете се на почетокот


Колку време трае зоолошката градина во Сан Франциско?

Ако ја посетувате зоолошката градина во Сан Франциско со деца, потребни ви се најмалку четири часа за да ги видите сите животни и некои од сесиите за хранење.

Ако ви се брза, можете да ја истражите зоолошката градина во Сан Франциско за два часа.

Ако сте со деца и или постари и планирате да останете долго, ви препорачуваме редовни паузи за храна и вода во рестораните. 

Бидејќи билетот за зоолошката градина во Сан Франциско нема временско ограничување, откако ќе влезете, можете да го поминете целиот ден во истражување на Зоолошката градина.

Калифорнија има четири фантастични зоолошки градини и е дестинација на љубителите на дивиот свет.


Вратете се на почетокот


Слободен ден во SFO Zoo

Жителите на Сан Франциско добиваат шанса да ја посетат зоолошката градина Сан Фран бесплатно во одредени денови.

Мора да го дадете вашиот идентитет со докажување на вашиот престој во Сан Франциско за да уживате во овие бесплатни денови.

Последниот бесплатен ден во Зоолошката градина SFO беше на 5 февруари 2020 година, а следниот отворен ден допрва треба да биде објавен.


Вратете се на почетокот


Попуст во зоолошката градина во Сан Франциско

Децата до три години добиваат 100% попуст и можат бесплатно да влезат во Зоолошката градина.

Следната среќна група посетители се жителите на Сан Франциско.

Цената на билет за возрасни за посетители од 15 до 64 е 22 долари. Сепак, намалената стапка за жителите на Сан Франциско е 19 долари.

Цената на билетот во зоолошката градина SFO за постари лица на возраст од 65+ е 18 долари, но локалното население треба да плати само 13.50 долари - попуст од 4.5 долари.

Слично на тоа, посетителите на возраст од 4 до 14 години плаќаат влезница од 16 долари, додека локалните жители на иста возраст добиваат попуст на билетот и плаќаат само 12.5 долари.

Пензионираниот и активниот воен персонал и посетителите со инвалидитет исто така го добиваат истиот попуст како и локалното население.


Вратете се на почетокот


Што да се види во зоолошката градина во Сан Франциско

Резервиравте билети кај нас, но сепак сте збунети што да видите?

Ова е нашата листа на мора да се види во зоолошката градина во Сан Франциско.

Гризли мечки

Започнете го денот со Качина и Киона, двајца гризли од зоолошката градина.

Двете сестри сирачиња се нафрлаат од возбуда додека нивните чувари ги хранат.

Жирафа Ложа

Доближете се до природата и подобро погледнете ги нежните џинови.

Посетителите добиваат шанса да влезат во домот на жирафата додека се хранат од чуварите.

Мексикански сиви волци

Речиси изумрени во дивината, овие мали Сиви Волци беа пречекани во Зоолошката градина СФ.

Принс, Дејвид Боуви и Џери Гарсија скокаат наоколу додека имате поглед од 270 степени на нивното живеалиште.

Птичарникот

Во јужноамериканската тропска дождовна шума и зградата на птичарникот, имате само суштински бариери со природата.

Влезете за да видите птици, мрзливост и анаконда со минимални бариери.

Центар за животни ресурси (ARC)

Во Центарот за животни Корет во Зоолошката градина, можете да видите обучени волонтери и чувари на зоолошката градина како се грижат за животните.

Можете да ги слушате нивните приказни и исто така да дознаете за различните напори за зачувување во кои учествува Зоолошката градина.

Зоолошката градина за галење

Детска зоолошка градина во зоолошката градина во Сан Франциско
Слика: Sfzoo.org

Зоолошката градина Сан Фран има по нешто за секого.

Додека уживате во зеленилото на градините, вашите деца можат да галат животни како овци и кози во детската зоолошка градина Фишер семејство.

Возот на зоолошката градина стар 100 години

Воз во зоолошката градина во Сан Франциско
Слика: Sfzoo.org

Скокни во минијатурниот воз за да се вози низ деловите Јужна Америка и Беар Земја.

Возот носи патници со генерации и сè уште сообраќа по 115 години услуга.

Овој вртелешки израдува генерации посетители со возење за 4 долари.

Таа е единствена рингишпил и е обновена во 1921 година.

Се наоѓа во близина на детската зоолошка градина на семејството Фишер.


Вратете се на почетокот


Осврти на зоолошката градина во Сан Франциско

Зоолошката градина SFO е високо оценета туристичка атракција.

Проверете две рецензии за зоолошката градина во Сан Франциско што ги избравме од Tripadvisor, кои ви даваат идеја што да очекувате од оваа атракција.

Забавно и интересно

Отидов сам во зоолошката градина со надеж дека ќе поминам неколку часа забава. На крајот, потрошив многу повеќе шетајќи наоколу. Околината е чиста и уредна, а животните изгледаат многу здрави. Лесно за шетање и навигација, место што мора да се види за семејна посета. Чарли Пинеда 1984 година, Костарика

Одлична зоолошка градина

Неодамна ги одведовме нашите внуци овде на неделна посета, откако не ги посетија неколку години. Тие направија навистина неверојатни поставки за животните. Нарачајте билети онлајн за да заштедите време. Плативме да го паркираме автомобилот што е блиску до влезот - инаку паркирајте бесплатно на улица и тргнете на пешачење. Дојдете таму порано. Мои омилени атракции беа мечките Гризли, мексиканските волци, тигрите и снежниот леопард. Драстлер, Калифорнија


Вратете се на почетокот


Мапа на зоолошката градина во Сан Франциско

Оваа SFO зоолошка градина е огромна, и има толку многу да се види.

Ова е причината зошто ви препорачуваме да носите копија од мапата на Зоолошката градина за време на вашата посета.

Картата ќе ви овозможи да не се изгубите и лесно да ги пронајдете куќиштата за животните.

Бидејќи можеби поминувате два до четири часа во зоолошката градина SFO, ќе треба да ја знаете и локацијата на услугите на посетителите.

Карта на зоолошката градина во Сан Франциско
Слика: Sfzoo.org

Можете да ја преземете и зачувате картата на вашиот телефон или да ја обележите оваа страница за да се вратите подоцна. 

Преземете го Водичот за посетители на зоолошката градина во Сан Франциско (вклучува карта)


Вратете се на почетокот


Ресторани во зоолошката градина СФ

Освен стендбај, зоолошката градина во Сан Франциско има три ресторани.

Кафуле со лемури кои скокаат

Кафето нуди внатрешно и надворешно јадење со вкусови од целиот свет.

Со својата централна локација, ова е најдоброто место за застанување.

Салон за пица на станицата

Сместено во близина на складиштето на Little Puffer Train, пинтата нуди трпезарија на отворено со поглед на изложбите на Мечката и Орлите Острови.

Кафе Плејфилд

Во близина на игралиштето Елинор Френд, ова кафуле нуди специјални оброци за деца направени со љубов и локални органски производи.


Вратете се на почетокот


Зоолошката градина Оукланд против зоолошката градина во Сан Франциско

Зоолошката градина во Сан Франциско и Зоолошка градина во Оукленд се оддалечени околу 50 минути (30 милји, 48 км).

Многу туристи кои го посетуваат Сан Франциско и локалното население се соочуваат со ова прашање - дали треба да ја посетат зоолошката градина во Оукланд или зоолошката градина во Сан Франциско?

Ако имате деца и ако барате места за посета, ви предлагаме да ги посетите и двете - можеби со неколку дена пауза меѓу нив.

Меѓутоа, ако мора да изберете помеѓу двете, разгледајте ги следните совети одвнатре.

Сличности

1. И двете зоолошки градини имаат убава и огромна колекција на здрави животни.

2. Зоолошката градина во Оукланд и зоолошката градина SFO имаат детски возови

Разликите

1. Зоолошката градина во Оукленд е многу помала од зоолошката градина SFO

2. Додека повеќето од животните живеат во природни живеалишта, некои од животните во зоолошката градина SFO се во застарени кафези

3. Има повеќе да се прави во близина на зоолошката градина SFO отколку зоолошката градина во Оукленд. Откако ќе завршите со SFO зоолошката градина, можете да ја проверите плажата, областа на Cliff House и паркот Golden Gate.

Нашата препорака: Зоолошката градина во Сан Франциско е подобра опција. Резервирајте билети!

Извори
# Sfzoo.org
# Wikipedia.org
# Traveltriangle.com
# Tripadvisor.com

на специјалисти за патување at TheBetterVacation.com користете само висококвалитетни извори додека ги истражувате и пишувате нивните статии. Ги правиме сите напори да ја задржиме нашата содржина актуелен, сигурен и доверлив.

# Островот Алкатраз
# Зоолошката градина во Сан Франциско
# Калифорниска академија на науките
# Аквариум Беј Монтереј
# Сан Франциско MoMA
# Аквариум во Сан Франциско
# Истражувач
# Музејот Де Јанг
# Автобуски тури во Сан Франциско
# Мадам Тисо
# Круз во заливот Сан Франциско
# Турнеја со духови во Сан Франциско
# Технолошката интерактивна
# Крстарење за вечера во Сан Франциско
# SFO Go автомобил турнеја
# Музеј на Легијата на честа
# Семеен музеј на Волт Дизни
# Музеј на 3Д илузии
# Искуство со 7D возење

Други зоолошки градини во Калифорнија

# Сан Диего зоолошката градина
# Сафари парк во Сан Диего
# Зоолошка градина во Лос Анџелес

Колку беше корисен овој пост?

Кликнете на ѕвезда за да го оцените!

Проверете ги сите работи што треба да се прават во Сан Франциско

Оваа статија е истражувана и напишана од

1 мисла за „Зоолошката градина во Сан Франциско – билети, цени, попусти, време на хранење“

  1. Здраво, сакам да резервирам билети за двајца возрасни и две деца. Која е вкупната цена? Имате карти за утре?

Коментарите се затворени.