Почетна » Сан Диего » Билети за Леголенд Калифорнија

Леголенд Калифорнија – билети, цени, попусти, што да се види

Планирате одмор? Дознајте го најдобри хотели за престој во Сан Диего

Изменето од: Река Раџан
Факт е проверен од: Џамшед V Рајан

4.7
(123)

Повеќе од 60 милиони LEGO пластични коцки го сочинуваат Леголенд Калифорнија, популарен и кај децата и кај возрасните. 

Посетителите можат да истражуваат минијатурни градови на Лего, сцени од неколку филмови од „Војна на ѕвездите“, повеќе од 60 возења, два водни паркови и аквариум „Си Лајф“. 

Сместена во Карлсбад, северно од округот Сан Диего, оваа туристичка атракција се нарекува со многу имиња - Леголенд Калифорнија, Леголенд Калифорниско одморалиште, Тематски парк Леголанд Калифорнија, парк Леголенд итн. 

Во оваа статија, споделуваме сè што мора да знаете пред да ги резервирате вашите билети за Леголанд во Калифорнија. 

Што да очекувате во Леголенд Калифорнија

Повеќето посетители резервираат LEGOLAND Калифорнија еднодневен билет, најевтиниот и најпопуларниот начин да се влезе во забавниот парк.

Бидејќи истражувањето на главниот парк е целодневна активност, овој билет има најмногу смисла. 

На страницата за резервации, за дополнителни трошоци, можете да го вклучите Sea Life Aquarium во маршрутата на вашиот ден. 

Доколку имате време и пари на ваша страна, ви го препорачуваме дводневен билет Legoland Hopper.


Вратете се на почетокот


Часови на Леголенд Калифорнија

Леголенд Калифорнија има три дела - Тематски парк, Воден парк и аквариум Морски живот, но нивните часови не се секогаш конзистентни. 

Меѓутоа, ако планирате да стигнете до атракцијата до 10 часот, не можете да погрешите. 

Сите три атракции се отворени најмалку до 5 часот. 

Тематскиот парк Леголанд Калифорнија е затворен во вторник и среда. 


Вратете се на почетокот


Најдобро време за посета на Леголенд Калифорнија

Толпа во Леголенд Калифорнија
Со годишен пад од околу 2 милиони посетители, Леголенд Калифорнија е преполна атракција. Ако ги купите вашите билети однапред, ќе заштедите време, енергија и пари. Слика: Scrippsamg.com

LEGOLAND Калифорнија е најмногу преполна во текот на летото и на празниците. 

Ако сакате да ја избегнете гужвата, најдобро е да го посетите паркот Леголанд кога децата се на училиште. 

Купување билети за LEGOLAND Калифорнија преку Интернет ви помага да ги прескокнете долгите редици на шалтерите за билети, а пристигнувањето пред 11 часот помага да ги избегнете редиците за влез во паркот.

Најдобро е да започнете во задниот дел на Паркот. 

Претставниците на Legoland препорачуваат да ги прескокнете возилата за гужва како што се Safari Trek, Coastersaurus, Fairy Tale Brook итн., и да се вратите на тие возења околу 3 часот. 

За да избегнете долги редици во водениот парк Леголанд Калифорнија, планирајте ја вашата посета пред 11 часот или по 3 часот. 


Вратете се на почетокот


Колку време трае Леголенд Калифорнија?

Во зависност од тоа колку време имаат, посетителите го истражуваат Тематскиот парк Леголанд Калифорнија во текот на еден или два дена.

Одморалиштето LEGOLAND се состои од три атракции - главниот парк со возења и други претстави, Воден парк и SEALIFE аквариум. 

Истражувањето на главниот тематски парк е целодневна активност, и затоа, ако имате само еден ден, најдобро е да го купите LEGOLAND Калифорнија еднодневен билет.

Ако сакате да го проверите и водениот парк и аквариумот Sea Life, ќе ви требаат два дена и а дводневен билет Legoland Hopper.


Вратете се на почетокот


Цените на билетите на Леголенд Калифорнија

Леголенд Калифорнија билети
Слика: Tripswithtykes.com

на еднодневен билет Леголенд Калифорнија за возрасен чини 108 УСД, додека посетителите до 12 години треба да платат само 102 УСД за истиот билет.

на дводневен Хопер билет, кој ви овозможува пристап и до Тематскиот парк Леголанд и до аквариумот Морски живот, чини 128 УСД за возрасни и 122 УСД за деца до 12 години. 

Без разлика кој билет го имате, за да пристапите до Водниот парк, мора да купите надградба од 30 УСД. 

Попусти на билети

Најдобриот попуст на Леголенд Калифорнија е резервиран за деца од две години па нагоре кои влегуваат бесплатно.

Децата до 12 години добиваат попуст од 6 УСД на еднодневниот билет, додека на дводневен билет добиваат намалување од 8 УСД.

Следниот најдобар начин да постигнете попуст на билетите за тематски парк Леголанд во Калифорнија е да купите Go San Diego Pass.

на Оди во Сан Диего помине помага да заштедите до 55% од таксите за влез на повеќе од 50 врвни атракции во Сан Диего, вклучувајќи го и LEGOLAND Калифорнија.

Пропусниците се достапни во 1, 2, 3, 4, 5 и 7-дневни опции.

Повеќето туристи не го знаат ова, но Оди во Сан Диего картичка е поевтино од а 1-дневен билет LEGOLAND Калифорнија


Вратете се на почетокот


Билети за Леголенд Калифорнија

Постојат два вида билети за Леголенд Калифорнија - еднодневен билет и дводневен билет Хопер. 

И двата билети може да се откажат до 24 часа однапред за да добијат целосна рефундација.

Веднаш штом ќе ги купите овие Legoland билети, тие ќе ви бидат испратени по е-пошта. 

Бидејќи овие билети ви помагаат да ги прескокнете долгите редици на шалтерот за билети, тие се познати и како билети за прескокнување на линијата Legoland. 

И на денот на вашата посета, покажете ги на вашиот мобилен телефон, на влезот и на влезот - нема потреба да земате отпечатоци. 

Доенчињата на возраст од две години па нагоре добиваат бесплатен влез во LEGOLAND. 

LEGOLAND Калифорнија еднодневен билет

Овој билет ви дава пристап до Тематскиот парк Леголанд Калифорнија за цел ден. 

Можете да уживате во повеќе од 60 возења, шоуа и атракции на тема LEGO. 

Цена на билетот
Билет за возрасни (13+ години): САД $ 108
Детски билет (од 3 до 12 години): САД $ 102

Аквариум LEGOLAND + SEA LIFE

Покрај тематскиот парк Леголенд Калифорнија, овој билет ви овозможува и пристап до аквариумот Sea Life. 

Во Sea Life, посетителите можат да видат широк спектар на подводни суштества како што се ајкули, морски желки, жили итн. Не ја пропуштајте можноста да држите морска ѕвезда на базенот на допир.

Можете да го посетите целиот тематски парк во текот на два дена, а втората посета мора да се случи во рок од пет дена од првата посета.

Цена на билетот
Билет за возрасни (13+ години): САД $ 128
Детски билет (од 3 до 12 години): САД $ 122


Вратете се на почетокот


Тематски парк Леголенд Калифорнија

Тематскиот парк LEGOLAND Калифорнија се протега на 128 хектари и нуди многу возбудливи возења, шоуа, активности и атракции.

Паркот има многу делови, од кои секоја има своја тема. Преземете карта (PDF, 3.1 Mb)

Различните делови се - 

 • ЛЕГО Нинџаго Свет
 • Зона на имагинација
 • Земја на авантурата
 • Замокот Хил
 • Пиратски брегови
 • Забавен град
 • Светот на Explorer
 • Миниленд САД

Вози Леголенд Калифорнија

Коастерсаурус во Леголенд Калифорнија
Коастерсаурус во Леголенд Калифорнија. Слика: Legoland.com

Леголенд Калифорнија има околу 60 возења, расфрлани низ десетте различни делови на Паркот. 

Повеќето од овие возења имаат ограничувања за возраста и висината.

Некои од најпопуларните возења во паркот се - 

 • Lego Technic подметач
 • Возење со лего нинџаго
 • Клуб на авантуристи
 • Aquazone Wave Racer
 • Буба отскокнување
 • Сафари Трек
 • Вкрстената битка
 • Предизвикот на капетанот Кренки
 • Коастерсаурус
 • Дина Рајдери
 • Кид Моќ кула
 • Авантура во длабоко море
 • Пиратски гребен

За комплетната листа на сите возења и ограничувањата, преземете ја карта на возраст и ограничувања.

Тематскиот парк Леголенд, исто така, има бројни претстави и средби и поздрави за помладите деца. 


Вратете се на почетокот


Воден парк Леголенд Калифорнија

Пристапот до Водниот парк не е дел од редовниот билет Леголенд Калифорнија. 

Прво треба да го купите Влезни билети за Леголанд а потоа, еднаш на местото на одржување, надградете го за 30 долари за да вклучите влез во Воден парк. 

Водниот парк Леголанд е сезонски, отворен секој ден во лето, но останува затворен во зависност од временските услови. 

Водниот парк има три дела - воден парк LEGOLAND, воден парк CHIMA и залив на сурфер. 

Заедно тие имаат 20 уникатни водни атракции, кои подеднакво ги воодушевуваат и децата и возрасните. 


Вратете се на почетокот


Аквариум SeaLife

SEA LIFE аквариумот во Леголанд Калифорнија е интерактивен начин за учење за морскиот живот. 

Покрај блиските средби со морски суштества како што се ајкули, октопод зраци и сл., може да се слушаат и едукативни разговори.

Не ја пропуштајте новата изложба „Море ноќе“, која е симулирана биолуминисцентна плима. 

Посетителите можат да се шетаат во нежно сурфање под ѕвезденото небо - во текот на денот.

Можете да ги купите 2-дневен билет за Леголанд, кој вклучува влез во аквариумот Sea Life, или купете го 1-дневен билет Леголенд Калифорнија и надградба на местото на одржување за 25 долари.

Оваа атракција во Карлсбад има два хотели - хотелот Леголанд Ресорт и Хотелот Леголанд замокот. И двете имаат по 250 соби. Доколку планирате да го купите 2-дневен билет Леголенд Калифорнија, подобро е да останете внатре во одморалиштето.


Вратете се на почетокот


Како да стигнете до Леголанд во Калифорнија

Legoland California е на One LEGOLAND Drive, Carlsbad, CA 92008. Најдете насоки

Тоа е источно од автопатот I-5, само 30 минути северно од Сан Диего и еден час јужно од Анахајм. Најдобро би било ако излезете од автопатот I-5 на аеродромот Паломар.

Јавен превоз

Во зависност од тоа од каде тргнувате, прво мора да стигнете до една од трите станици - станицата Океансајд Амтрак, станицата село Карлсбад или станицата Карлсбад Поинсетија.

Станица Амтрак Океансајд е 12 километри (7.5 милји) од Леголенд Калифорнија, додека Карлсбад селска станица е 7.25 км (4.5 милји) и Карлсбад Poinsettia станица е 5 км (3 милји).

Најдобро е да го поминете ова растојание со кабина. 

Возење до паркот Леголенд

Најдобар начин да се вози до Тематскиот парк Леголанд Калифорнија е да ја отворите вашата мапа на Google и да ги следите упатствата. 

Овој дел ќе сподели краток преглед на рутата што мора да ја одите до одморалиштето Леголанд Калифорнија. 

Од округот Северен Сан Диего

Одете на меѓудржавен 5 на југ до Cannon Road, упатете се на исток, свртете десно кај LEGOLAND Drive и следете ги знаците LEGOLAND.

Од округот Сан Диего Северна во внатрешноста

Одете на 15 север или југ до 78 западно до меѓудржавен 5 југ, потоа одете на патот Топ, упатете се кон исток, свртете десно кај LEGOLAND Drive и следете ги знаците LEGOLAND.

Од крајбрежната област на Сан Диего

Одете на Меѓудржавен 5 север до Cannon Road, упатете се на исток, свртете десно кај LEGOLAND Drive и следете ги знаците за Legoland.

Од округот Сан Диего Исток

Одете на 8 запад до меѓудржавен пат 5 север до Cannon Road, упатете се на исток, свртете десно кај LEGOLAND Drive, а потоа следете ги знаците на Legoland.

Од Лос Анџелес и округот Оринџ

Одете на 405 South / Interstate 5 South до Cannon Road, упатете се на исток, свртете десно кај LEGOLAND Drive, а потоа следете ги знаците Legoland.

Паркинг за автомобили

Стапките за паркирање на тематскиот парк Леголенд зависат од големината на возилата - тоа е 25 долари за автомобили, 25 долари за мотоцикли и 35 долари за моторни куќи.

ВИП паркинг е достапен за 35 долари. 

Автобусите и велосипедите можат да паркираат бесплатно. 

Достапни паркинг места се достапни во близина на влезот во паркот и се добро обележани. 

# Музеј на USS Midway
# Зоолошката градина во Сан Диего
# Сафари парк во Сан Диего
# Морски свет Сан Диего
# Крстарење со пристаништето во Сан Диего

^Назад на врвот

Колку беше корисен овој пост?

Кликнете на ѕвезда за да го оцените!

Проверете ги сите работи што треба да се прават во Сан Диего

Оставете коментар