Почетна » Сан Диего » Билети за SeaWorld Сан Диего

Билети за SeaWorld Сан Диего, цени, попусти, животни, претстави и возења

Планирате одмор? Дознајте го најдобри хотели за престој во Сан Диего

Изменето од: Река Раџан
Факт е проверен од: Џамшед V Рајан

4.7
(164)

SeaWorld San Diego е воден тематски парк со многу интеракции со животни, возбудливи претстави и некои од највозбудливите возења во светот. 

Оваа фамилијарна атракција добива околу пет милиони посетители годишно. 

Во оваа статија, споделуваме сè што мора да знаете пред да ги резервирате вашите билети за SeaWorld Сан Диего. 

Како да стигнете до SeaWorld Сан Диего

SeaWorld San Diego е на 500, SeaWorld Drive, San Diego, CA 92109, во близина на Interstate 5 и Interstate 8. 

Тоа е околу 15 минути северо-западно од центарот на Сан Диего и меѓународниот аеродром Сан Диего (САН).

Јавен превоз 

Депото во Сан Диего Санта Фе е најважниот транспортен центар во центарот на Сан Диего.

Од Сан Диего Санта Фе, можете да се качите на возот Sycuan Green Line или на подморницата за да стигнете до Центар на Стариот град, најблиската транзитна станица до SeaWorld San Diego. 

Може да се качите на автобусот бр. 8 или 9 за да стигнете до Сан Диего Морски свет веднаш надвор од станицата. 

SeaWorld е приближно 6.5 km (4 милји), а потребни се 15 минути за да се помине растојанието.

Паркинг за автомобили

SeaWorld San Diego има доволно места за паркирање и исто така нуди три вида пакети за паркирање автомобили. 

Генералниот паркинг чини 25 долари, а паркингот одблизу, каде што можете да го паркирате автомобилот во првите шест реда во близина на влезот во паркот, чини 30 долари.

За 45 долари, можете да уживате во резервираното место за паркирање во најблискиот дел за паркирање во близина на влезот во паркот.

Можете да одлучите кој слот го претпочитате на денот на вашата посета. 

Паркинг за RV и кампери е 40 долари, а паркинг за мотоцикли е 20 долари.


Вратете се на почетокот


SeaWorld Сан Диего часа

SeaWorld San Diego се отвора во 10 часот секој ден во годината. 

Од понеделник до четврток се затвора во 7 часот, а во петок, сабота и недела останува отворен до 9 часот. 

Повторно отворање на SeaWorld Сан Диего

Откако беше затворен поради пандемијата на Ковид, SeaWorld беше отворен за јавноста на 8 февруари 2021 година. 


Вратете се на почетокот


Најдобро време за посета на SeaWorld

Најдобро време за посета на SeaWorld Сан Диего е веднаш штом ќе се отворат во 10 часот. 

Рано во текот на денот, животните се свежи и активни, а толпата допрва ќе влезе, што резултира со пократки редици. 

Ако купете ги вашите билети однапред, не треба да стоите на шалтер за билети и можете да почнете да ги посетувате животните веднаш штом ќе пристигнете. 

Толпа во SeaWorld Сан Диего
Има само два начини да ја избегнете гужвата во San Diego Seaworld – купете ги билетите однапред и пристигнете рано. Слика: Јатин С Кришнапа

Летните месеци и училишниот распуст се најфреквентни во атракцијата во Сан Диего. 

Сепак, за време на преполните денови, SeaWorld има дополнителни емисии и останува отворено подолго. 

Времетраење на турата

Повеќето семејства поминуваат шест до седум часа во SeaWorld Сан Диего. Подолгото останување ви помага да ги видите сите претстави, изложби и средби со животни и возења.


Вратете се на почетокот


Цена на билетот SeaWorld Сан Диего

Цените на SeaWorld San Diego зависат од тоа каде ги купувате вашите билети. 

Морски свет на Сан Диего редовен билет за сите посетители над три години чини 79 долари кога се купуваат онлајн. На портата, истиот билет се продава за 94 долари. 

на Пакет SeaWorld Drink and Dine, кој покрај влезот, вклучува и шест производи за храна и пијалоци за возрасни (вклучувајќи пиво и вино) и четири производи за храна и пијалоци за деца, чини 103 долари кога се купува преку Интернет. 

Пакетот Drink and Dine, познат и како билет „Бесплатно јади“, е по цена од 134 долари на влезот на атракцијата.


Вратете се на почетокот


Попусти во SeaWorld Сан Диего

Најдобар начин да добиете билети со попуст на San Diego SeaWorld е да ги купите преку Интернет. 

Кога купувате San Diego SeaWorld's редовен билет онлајн, добивате попуст од 15 долари по лице на цената на портата. 

на Пакет за пиење и вечера, кога се купува онлајн, ви помага да постигнете попуст од 31 долар по лице.

Децата под две години ја добиваат најдобрата понуда во SeaWorld San Diego - можат да влезат бесплатно. 

на Одете на преминот Сан Диего е уште еден фантастичен начин да ги намалите трошоците за билети. Сеопфатната карта за атракции ви овозможува бесплатен влез во SeaWorld San Diego, San Diego Zoo, San Diego Zoo Safari Park и 35 други атракции. 


Вратете се на почетокот


Билети за SeaWorld Сан Диего

Купувањето на вашите билети за SeaWorld San Diego преку Интернет е подобра опција од три причини:

  • Онлајн билетите се поевтини од цената што ќе ја платите на влезот
  • Не чекате во редот на шалтер за билети и трошите време и енергија
  • Билетите на лице место се продаваат по принципот „прв дојден, прв услужен“. Резервирањето билети преку Интернет (и однапред) обезбедува гарантиран влез

Мобилни билети: Влезниците ви се испраќаат по е-пошта, а на денот на посетата можете да ги покажете на вашиот мобилен телефон и да влезете внатре. Не морате да печатите. 

Постојат два вида билети за San Diego SeaWorld од кои можете да изберете – редовниот билет и билетите „Бесплатно јадење“. 

Ги објаснуваме подолу. 

Редовни билети за San Diego SeaWorld 

Овој билет за прескокнување на SeaWorld Сан Диего ви дава пристап до сите изложби на животни, сите претстави (освен Rescue Tail) и сите возења. 

Средбите со животни се платени активности и не се вклучени во овој билет. 

Цена на билетот (3+ години): $ 79

Децата под три години можат да влезат бесплатно. 

Овој билет чини 94 долари на влезот на атракцијата, а со однапред резервирање, заштедувате 15 долари по лице.

Билети за „Јади бесплатно“ на SeaWorld Сан Диего

Билетот „Јади бесплатно“ на SeaWorld е познат и како пакет „Пиј и вечера“ и ти помага да ја резервираш храната, пијалакот и коктели во атракцијата. 

Покрај влезот во SeaWorld, билетите „Јади бесплатно“ исто така вклучуваат - 

За возрасни: Шест производи за храна и/или пијалоци по ваш избор (вклучувајќи пиво, вино и коктели)
За деца: Четири детски производи за храна и/или пијалоци по ваш избор

Цена на билетот (3+ години): $ 103

Децата под три години можат да влезат бесплатно. 

Овој билет чини 134 долари на влезот на атракцијата, а со однапред резервирање, заштедувате 31 долари по лице.

*На страницата за резервирање билети, изберете „Јадете бесплатен билет“


Вратете се на почетокот


Животни од SeaWorld Сан Диего

SeaWorld San Diego е дом на околу 13,000 животни, вклучувајќи цицачи, риби, птици и влекачи.

Постојат три начини на кои можете да ги истражувате овие животни - интерактивни животински експонати, атракции со животни и средби со животните.

Интерактивни животински експонати 

Постојат три животински експонати каде што можете да ги допрете морските форми на живот. 

Редовното Билети за Seaworld Сан Диего да добиете пристап до сите интерактивни експонати.

Истражувачкиот гребен

Истражувачкиот гребен се наоѓа веднаш во влезот на паркот и е првата можност за интеракција со морскиот живот.

Тоа е серија од базени на допир, каде што можете да видите и допрете неколку видови гребени ајкули, ракови од потковица, жила итн. 

Слободно побарајте увид од Амбасадорите за нега на животните во близина. 

Bat Ray Shallows

Децата добиваат можност да комуницираат со зраци од лилјаци кои се прилагодени на допир во Bat Ray Shallows.

Посетителите можат да одат и долу (под базенот на допир) за подземен аквариум кој вклучува бели есетра и гитаристи со лопата.

Морски Лав Поинт

Во Sea Lion Point of SeaWorld, и децата и возрасните можат да се хранат и да уживаат во лудоријата на фоките и морските лавови. 

Морски лавови живеат во SeaWorld, Сан Диего
Слика: Seaworld.com

Овие животни се секогаш активни, затоа очекувајте гужва. 

Атракции за животни

Како и интерактивните животински прикази, пристапот до животинските атракции е исто така вклучен со редовните Билет за SeaWorld

Атракции се животински експонати кои посетителите можат да ги видат и уживаат, но не можат да комуницираат со нив. 

Најпопуларните животински атракции се - Dolphin Point, Orca Underwater, 

Зраци на лилјаци, фламинго, морски лав поинт, видра Outlook, морејски јагули, магеланови пингвини, макави, морски желки, мрзливи зраци, зраци, плима, итн. 

Средби со животни

SeaWorld San Diego има четири средби со животни - со делфини, мрзливи, фламинга и морска видра.

Сите средби се платени активности и на сите учесници под 18 години ќе им треба присутен родител или старател што плаќа. 

Средба со делфини

Средба со делфини во Сан Диего

Оваа 15-минутна турнеја е ексклузивна можност покрај базенот, водена од тренер, да се сретнете, да се храните и да научите да комуницирате со делфините на тесно носот.

Слика: Seaworld.com

За оваа средба во Dolphin Point, платен родител или старател мора да ги придружува учесниците високи под 122 см (48 инчи).

За група до шест члена, средбата чини 69 долари, а вие мора резерва однапред. 

Средба со мрзливост

Средба со мрзливост во SeaWorld Сан Диего

За време на средбата со мрзливост, одите зад сцената во амфитеатарот „Делфин“ за одблиску искуство со мрзливец со два прста.

Слика: Seaworld.com

A #Slothie (Sloth selfie) е еден од најважните моменти на сесијата од 15-20 минути.

Учесниците мора да имаат најмалку шест години (и придружени од платен возрасен учесник) доколку се под 18 години.

The Sloth Encounter чини 79 долари за едно лице, и Резервација однапред е задолжително.

Средба со Фламинго

Средба на Фламинго во морскиот свет во Сан Диего

Средба со фламинго е 20-минутна сесија во живеалиштето на Фламинго, каде што птичарот споделува уникатни факти за птиците. 

Слика: Seaworld.com

Чини 19 долари за едно лице, а Резервација однапред е задолжително. 

Средба со морска видра

Средба со морска видра во Сан Диего

The Sea Otter Encounter е сесија од 30 минути за време на која ќе ја нахраните морската видра и ќе научите за фасцинантното животно. 

Слика: Seaworld.com

Оваа сесија со љубопитните и разиграни морски видри се случува во „Otter Outlook“, а вие мора резерва тоа однапред. 


Вратете се на почетокот


SeaWorld Сан Диего покажува

Пет претстави на SeaWorld San Diego Sea Lions Live, Dolphin Days, Orca Encounter, Magellanic Penguin и Sesame Street Meet‑and‑Greets се бесплатни за сите сопственици на билети. 

Шестата емисија Rescue Tails е платена. 

Совет: Побарајте го распоредот на шоуто за денот и времето на влезот на атракцијата. Ќе ви помогне да го испланирате маршрутата на вашиот ден. 

Морски лавови во живо

Лоциран во амфитеатарот „Морски лав“, „Морските лавови во живо“ е бесплатна претстава. 

Посетителите можат да им се придружат на Sea Lions Clyde и Seamore и нивниот другар OP Otter за некоја блескава акција. 

Ова шоу во Сан Диего SeaWorld е и смешно и едукативно и омилено меѓу повеќето семејства. 

Денови на делфини

За време на ова шоу, посетителите можат да го видат семејството на делфини од тесно ноз во аквариумот SeaWorld и нивниот неверојатен атлетизам.

Оваа бесплатна претстава се случува во амфитеатарот Делфин. 

Ако заземете место блиску до Делфините, подгответе се за малку прскање. 

Средба со Орка

Ова шоу е фантастична можност да се запознаете со Орка, најмоќниот предатор на океанот.

Гледачите можат да учат за маестралните техники на лов на орки и сложените комуникациски кодови. 

Оваа бесплатна претстава на местото на одржување на Orca Encounter може да биде многу зашеметена. 

Sesame Street Meet-and-greets

Улицата „Сезам“ „Запознајте и поздравете“ во SeaWorld Сан Диего е многу популарна кај помладите деца.

За време на оваа бесплатна активност, децата и возрасните ги запознаваат нивните омилени ликови од улицата Сезам, како што се Елмо, чудовиште од колачиња, Аби, Оскар Гроуч, Гровер, Зои, Розита, Тели, Берт и Ерни. 

Шоуто на магеланови пингвини

Посетителите можат да видат како чуварите ги хранат пингвините за време на ова бесплатно шоу на изложбата на магеланови пингвини на отворено.

Чуварите исто така раскажуваат приказни и одговараат на прашања за пингвините. 

Побарајте распоред на паркот за да го знаете времето на хранење.

Спасувачки опашки

На саемот Rescue Tails во амфитеатарот Наутилус, посетителите учат за посветеноста на SeaWorld за грижа и спасување на животните. 

Посетителите се среќаваат со многу спасени животни во паркот, како што се птици грабливки, примати и влекачи, и учат за нивните уникатни приказни.

Покрај средбата со животните, можете да фотографирате и со фантастичните животни. 

Влез во ова шоу се плаќа и чини 14.99 долари по лице. 

Резервирани седишта на изложби

Посетителите кои претпочитаат да добијат акција во првиот ред на изложбите SeaWorld во Сан Диего, можат да ги резервираат своите места.

Неограниченото еднодневно резервирано место на сите изложби чини 14.99 долари по лице. 

Резервираната надградба на седиштата ќе ви гарантира акција во првиот ред во Orca Encounter, Dolphin Amphitheatre и Sea Lion & Otter Amphitheatre.

Нема да важи на претставите на Cirque Electrique, Nautilus Amphitheatre или Mission Bay Theatre. 

Седиштата се резервирани само до почетокот на шоуто, по што неискористените седишта се отвораат за општо седење.


Вратете се на почетокот


Вози SeaWorld Сан Диего

Повеќето посетители ги проверуваат животните, присуствуваат на емисии, а потоа заминуваат Возења на SeaWorld во Сан Диего за нивниот наплив на адреналин. 

SeaWorld има пет високо возбудливи возења, од кои четири се тобогани. 

Возење Manta Seaworld
Возење Манта во SeaWorld Сан Диего. Слика: Undercovertourist.com

Emperor, петтиот тобоган на атракцијата, се очекува да биде откриен во 2021 година. 

SeaWorld има и две возења на вода и девет возења за помали деца.

Некои од најпопуларните возења на SeaWorld San Diego се Electric Eel, Journey to Atlantis, Manta, Tidal Twister итн. 

Во 2021 година, се очекува да биде претставено најновото возење на SeaWorld San Diego наречено Император. 


Вратете се на почетокот


SeaWorld Сан Диего мапата

Распространет на речиси 200 хектари во Mission Bay, SeaWorld Сан Диего е значително голема туристичка атракција. 

Носењето мапа и свесноста за локацијата на експонатите помага да се заштеди време и енергија.  

Покрај куќиштата за животни, мапата исто така ви помага да идентификувате возење и услуги за посетители како што се ресторани, тоалети, продавници за сувенири итн.

Распоред на San Diego SeaWorld е уште попотребно ако одите во посета со деца.

Апликацијата SeaWorld за Андроид iPhone има интерактивна мапа која ќе ви помогне да го пронајдете вашиот пат за време на вашата посета.

# Зоолошката градина во Сан Диего
# Сафари парк во зоолошката градина во Сан Диего
# Леголанд Калифорнија
# USS Midway
# Круз во Сан Диего

Колку беше корисен овој пост?

Кликнете на ѕвезда за да го оцените!

Проверете ги сите работи што треба да се прават во Сан Диего