Почетна » Сан Диего » Билети за USS Midway

Билети за музејот USS Midway, цени, попусти, бесплатен влез, што да се види

Планирате одмор? Дознајте го најдобри хотели за престој во Сан Диего

Изменето од: Река Раџан
Факт е проверен од: Џамшед V Рајан

4.9
(198)

USS Midway е носач на авиони кој служел во морнарицата на САД 47 години, а до 1955 година бил најголемиот брод во светот. 

Денес, USS Midway е музеј во Сан Диего, во чест на битката кај Мидвеј, што се случи во јуни 1942 година.

Музејот Мидвеј прима повеќе од еден и пол милион посетители годишно. 

Во оваа статија, споделуваме сè што мора да знаете пред да ги купите билетите за USS Midway.

Како да стигнете до USS Midway

Музејот USS Midway е на 910 North Harbor Drive, Сан Диего, Калифорнија, 92101, заедно со Морнарица Пјер. Најдете насоки

Со јавен превоз 

Санта Фе железничко складиште е најблиската станица до USS Midway во Сан Диего.

Депото на Санта Фе до УСС Мидвеј

Ако планирате да се качите на количката Сан Диего, лесен железнички систем што работи во градското градско подрачје, спуштете се на Американска тролејска станица Плаза.

Музејот USS Midway е на 600 метри (,4 милји) и од железничкото складиште во Санта Фе и од станицата за колички на Американската Плаза, а брзо одење десет минути може да ве однесе таму. 

Возење до Мидвеј

Најлесен начин да се вози до музејот USS Midway е со користење Гугл мапи

Сепак, не го препорачуваме бидејќи USS Midway нема посебен паркинг. 

Паркинг за автомобили

Посетителите со автомобили мора да ги паркираат своите возила на пристаништето на морнарицата во непосредна близина на музејот Мидвеј. 

Достапните места за паркирање на Navy Pier се достапни по принципот прв дојден, прв услужен.

Паркинг во музејот USS Midway
Воздушна снимка од USS Midway и неговото паркирање. Слика: Hnsa.org

Цените за паркирање се движат помеѓу 10 и 20 долари по автомобил, со повисоки цени за специјални настани и за празници.

За време на шпицот, овој паркинг простор брзо се полни, а посетителите се принудени да се одлучат за мерното паркирање на градските улици во непосредна близина на музејот USS Midway.


Вратете се на почетокот


Работно време на музејот USS Midway

USS Midway во Сан Диего се отвора во 10 часот и се затвора во 5 часот, цела недела. Последниот влез е во 4 часот. 

Музејот останува затворен за Денот на благодарноста и Божиќ.


Вратете се на почетокот


Колку време трае USS Midway

Посетителите поминуваат три до четири часа истражувајќи ги различните експонати и активности на USS Midway. 

Семејствата со деца имаат тенденција да поминуваат повеќе време во музејот на носачи на авиони отколку возрасните групи. 

Времетраење на аудио турнејата

Додека ја користат аудио турнејата на Мидвеј, посетителите можат да изберат кој дел и експонати сакаат да застанат и истражуваат.

Аудио турнејата трае два до четири часа, во зависност од изборот на посетителот. 

Аудио турнејата е вклучена со Билет USS Midway.


Вратете се на почетокот


Бесплатен влез на USS Midway

Некои посетители се квалификуваат за бесплатен влез во музејот Мидвеј, Сан Диего. Тие се:

  • Деца од пет години па нагоре (нема потреба да купувате билети)
  • Две деца под 13 години можат слободно да влезат со возрасен со билет (мора да ја посетите штандот за билети за да ги добиете детските билети)
  • Активен воен персонал со валидна лична карта
  • Активни заклетва за спроведување на законот со валидна лична карта
  • Активен заколнат пожарникар со валидна лична карта

Вратете се на почетокот


Билети со попуст на USS Midway

Децата ги добиваат најзначајните попусти во музејот USS Midway.

Децата од пет години нагоре добиваат 100% попуст на нивните билети (тие воопшто не треба да купуваат билети!).

До две деца под 13 години кои придружуваат возрасно лице кое носи билети, исто така, се квалификуваат за 100% попуст на цената на билетот. Својот бесплатен билет можат да го подигнат на билетарницата. 

Ако не сакате да застанете во билетарницата за бесплатниот билет, сепак можете да купите билет со попуст за вашето дете од 6 до 12 години. 

Целосниот билет за возрасни чини 26 УСД, но вашето дете ќе добие 30% попуст, а вие ќе платите само 18 УСД. Дознајте повеќе


Вратете се на почетокот


Билети за музејот USS Midway

Купувањето на вашите билети за музејот Мидвеј преку Интернет е подобро искуство од три причини:

  • Онлајн билетите се поевтини од цената што ќе ја платите на влезот
  • Не чекате во редот на шалтер за билети и трошите време и енергија
  • Билетите на лице место се продаваат по принципот „прв дојден, прв услужен“. Резервирањето билети преку Интернет (и однапред) обезбедува слот на турата 

Политика за откажување: Билетите на USS Midway може да се откажат до 24 часа однапред за да добијат целосна рефундација.

Мобилни билети: Влезниците ви се испраќаат преку е-пошта, а на денот на посетата можете да ги покажете на вашиот мобилен телефон и да влезете низ специјалниот влез за иматели на онлајн билети. Не мора да земате печатени листови. 

Влезот на USS Midway
Специјален влез за сопствениците на онлајн билети на USS Midway. Слика: Fundiegofamily.com

Повторно внесување: Овој билет овозможува повторно влегување истиот ден. Ако сакате да одморите, застанете во Информативниот центар за посетители до излезот на бродот, информирајте ги и потоа излезете. Можете да го користите истиот билет за музејот Сан Диего за повторно да влезете. 

Овие билети Skip the line нудат незаборавна посета на USS Midway, најдолготрајниот носач на авиони во американската флота.

Аудио водичот на музејот, достапен на 8 јазици, е исто така дел од билетот. 

Билет за возрасни (од 13 до 61 години): САД $ 26
Младински билет (од 6 до 12 години): САД $ 18
Детски билет (до 5 години): Слободен влез
Воен билет (со лична карта): САД $ 18


Вратете се на почетокот


Што да се види во USS Midway

Музејот USS Midway има 10 хектари експонати и изложби, вклучително и 30 реставрирани авиони, од кои сите станаа туристичко место број 1 во Сан Диего. 

Од високо на бродскиот мост до главниот моторен простор подолу, посетителите можат да видат повеќе од 60 изложбени области.

Експонати на палубата за закачалки

Авионите на WW 2 во хангарската палуба на музејот USS Midway
Авионите на WW 2 во хангарската палуба на музејот USS Midway. Слика: Midway.org

Во овој дел, ќе научите за војната во Мидвеј, ќе ги видите старите авиони од Втората светска војна, а исто така се качувате и на вистинските тренери за кокпит за авиони. 

Сидро синџири на бродот USS Midway
Масивните синџири за сидро на бродот USS Midway. Слика: Midway.org

Овде можете да ги видите собите за спремни за ескадрила, да ја разберете приказната за поморските хеликоптери и да научите како пилотите и нивниот персонал за поддршка живееле веднаш под палубата за летање.

Не пропуштајте ги масивните синџири за сидро на бродот.

Експонати на палубата за летање

Обновен ловец во палубата за летање на USS Midway. Слика: Midway.org

Во овој дел, посетителите ги гледаат и допираат ловците, бомбардерите и хеликоптерите што го направија USS Midway моќен носач на авиони. 

Тие, исто така, учат како е потребно за полетување и слетување на толку мала воздушна патека. 

Под палубата експонати

Чаулин во USS Midway
Чаулин во USS Midway. Слика: Midway.org

Овој дел е помалку романтичен, а сепак суштински дел од носачот на авиони, бидејќи продолжи да работи. 

Овде можете да се качите во тесните кревети за спиење на младите морнари, да видите како готвачите ги подготвуваат оброците, да го истражите нивниот болнички оддел и да се спуштите уште подалеку за да се восхитувате на огромната машинска соба.

Активности во USS Midway

Деца во USS Midway, Сан Диего
Слика: Wildkidswander.com

Музејот Мидвеј, исто така, има некои возбудливи активности кои се привлечни за сите возрасни групи. 

Театарско искуство: гледајте го 15-минутниот филм наречен „Гласовите на Мидвеј“ на битката кај Мидвеј. Бесплатно е за сите иматели на билети. 

Симулатори за летање: Air Combat 360 и Screaming Eagles се два симулатори на летот, кои ви помагаат да го живеете животот на авијатичарот.

Обиколка на островот со водич: Оваа турнеја е дел од редовен билет USS Midway, а волонтер од светска класа Доцент делува како ваш водич и ве води по серпентина скали низ деловите за навигација и контрола на летот на бродот.

Помлад пилот програма: Децата можат да ги завршат дадените задачи, а на крајот, доцент од Мидвеј им ги доделува крилјата за помлад пилот на мала церемонија. 

Разговори за катапулт и стапица: Разговорите за катапулт и стапица се одлична можност да научите како авионите слетуваат и полетуваат од палубите на носачите.

За повеќе детали на што има внатре во USS Midway, следете ја врската.


Вратете се на почетокот


Аудио турнеја на USS Midway

Влезници за влез до носачот на авиони USS Midway вклучуваат аудио турнеја со самоводење.

Туристите кои ја пробале аудио турнејата топло ја препорачуваат. 

Тие велат дека тоа ја оживува историјата на Мидвеј и додава личен допир на искуството. 

Има две аудио тури - една за возрасни и една за деца. 

Двете аудио-тури се достапни на англиски, шпански, јапонски, кинески, германски и француски јазик.

Аудио турнеја за возрасни

Аудио турнејата на носачот на авиони USS Midway има три интересни секции - Палубата за летање, палубата за закачалки и под палубата. 

Во делот Flight Deck, ќе слушате како пилотите на Мидвеј опишуваат од што се полетува и слетува на овој пловечки аеродром. Ќе ги посетите и Admiral's & Captain's Country и спремните соби за пилоти.

Во делот „Hanger Deck“, морнарите од Мидвеј ќе раскажуваат како било да се фрли сидро, да спие во нивниот кревет итн. 

Во делот под палубата од аудио турнејата, ќе истражувате и ќе научите за Sick Bay, Galley, Laundry, Engine Room итн. 

Аудио турнеја за семејства

Оваа аудио турнеја на музејот во Сан Диего беше дизајнирана специјално за деца. 

Семејствата можат да го следат Airman Сем Родригез додека ги води младите на забавна аудио турнеја на повеќе од 30 локации низ носачот на авиони.

Ако планирате да направите аудио турнеја, подобро е да ги понесете слушалките. 

Посетете го Доцент Информативниот центар на почетокот на вашата посета за да дознаете како вашето дете може да ги добие крилата за помлад пилот.

# Леголанд Калифорнија
# Зоолошката градина во Сан Диего
# Сафари парк во Сан Диего
# Морски свет Сан Диего
# Крстарење со пристаништето во Сан Диего

^Назад на врвот

Колку беше корисен овој пост?

Кликнете на ѕвезда за да го оцените!

Проверете ги сите работи што треба да се прават во Сан Диего

Оставете коментар