Почетна » Лос Анџелес » Време на чекање на Universal Studios Холивуд

Времето на чекање на Universal Studios Холивуд и како да ги избегнете

Изменето од: Река Раџан
Факт е проверен од: Џамшед V Рајан

4.8
(183)

Universal Studios Hollywood добива речиси 10 милиони посетители годишно, а во деновите на шпицот, повеќе од 35,000 гости ги пробуваат неговите возења, шоуа и атракции. 

Оваа огромна гужва резултира со долги редици на шалтерите за билети надвор од портата и многу чекање на возењата и ревиите внатре.

Посетителите можат да заштедат време на редиците на шалтерите со купување на нивните Општи влезни билети or Универзални експресни билети онлајн. 

Сепак, избегнувањето на редиците на возењата и изложбите не е толку едноставно. 

Во оваа статија, споделуваме сè што мора да знаете за времето на чекање на Universal Studios Холивуд и како да ги избегнете.

Universal Studios Hollywood Crowd

Просечно ниво на гужва по месец

Врвната сезона на Universal Studios Холивуд е од април до август - толпата почнува да се зголемува до април, врв во јули и се намалува во август. 

Времето на чекање ќе биде високо во текот на овие месеци, без разлика дали е викенд или работен ден. 

Ако сте во посета за време на врвните месеци, подобро е да добиете Universal Studios Express Pass, што ви овозможува еднократен експресен пристап до секое возење, атракција и шоу. Купете Express Pass!

Ако трошоците не ве загрижуваат и сакате најдобар третман во забавниот парк, можете да го изберете Турнеја за ВИП искуство.

Март, септември и октомври се сезона на рамената, што значи дека гледаат умерена гужва со малку чекање на сите возења. 

Во текот на месеците на рамо, работните денови се релативно лесни, но викендите се уште се преполни. 

Декември повторно го достигнува врвот на мартовските нивоа поради божиќната сезона.

Јануари, февруари и ноември го добиваат минималниот број посетители - помалку од половина од бројот на луѓе кои ги посетуваат за време на шпицовите месеци. 

Ако посетувате за време на вонсезона, можете да ги правите возењата онолку често колку што сакате без да чекате во редици. 


Вратете се на почетокот


Просечно чекање по ден во неделата

Ред на шалтер за билети на Universal Studios Холивуд
Долгите редици на шалтерот за билети на Universal Studios во Холивуд се вообичаена глетка. Емили Берл / The New York Times

Вторник, среда и четврток често се најдобри денови за да заштедите време во редиците за возење. 

Во овие слаби денови, просечното време на чекање е околу 30 минути.

Сабота е најпрометниот ден, со најдолги редици пред речиси секое возење и просечно време на чекање од 55 минути. 

Неделите исто така се преполни, но помалку од сабота.

Ден од неделатаПросечни времиња на чекање
Понеделник35 минути
Вторник30 минути
Среда30 минути
Четврток30 минути
Петок35 минути
Сабота55 минути
Недела45 минути

Визуелна приказна: 13 совети кои мора да ги знаете пред да го посетите Universal Studios Hollywood


Вратете се на почетокот


Просечно време на ред со возење

Universal Studios Hollywood има 12 возења, кои се масовни хитови со посетители.

Светското возење Јура, каде што седите во чамец и влегувате во извонреден свет каде диносаурусите слободно шетаат, е најпопуларното возење во Тематскиот парк.

Во просек, времето на чекање на Jurassic World Ride оди до 55 минути. 

Симпсон Рајд, ролеркостер за виртуелна реалност, е второто најпопуларно возење во забавниот парк.

Гледа долги редици, а посетителите мора да чекаат во просек 45 минути пред да се качат.

Хари Потер и забранетото патување, дел од Universal Studios Холивуд Волшебничкиот свет на Хари Потер, е третото најпопуларно возење, со време на чекање до 40 минути.

Возењата со возбуда како Transformers, Revenge of the Mummy, Despicable Me Minion Mayhem, Secret Life of Pets итн., имаат слично време на чекање од околу половина час. 

Universal Studios RideПросечно време на чекање
Светот Јура - Возењето55 минути
Возењето Симпсон45 минути
Хари Потер и забрането патување40 минути
Transformers – The Ride35 минути
Одмаздата на мумијата35 минути
Despicable Me Minion Mayhem30 минути
Студио Backlot турнеја30 минути
Тајниот живот на домашните миленици - надвор од поводник30 минути
Оливандерс25 минути
Летот на Хипогриф20 минути
Кунг фу панда авантура20 минути
Супер глупава забавна земја10 минути

Вратете се на почетокот


Совети за намалување на времето на чекање 

Никој не сака да го поминува времето чекајќи во долги редици, но за жал, тоа се случува во Universal Studios Холивуд. 

Постојат две места каде посетителите мора да чекаат во редици – шалтер за билети на портите и возења и претстави во забавниот парк.

Меѓутоа, ако следите неколку едноставни трикови, можете да избегнете големо време на чекање и да ја искористите таа шанса да истражите повеќе од паркот.

Купете ги вашите билети однапред

Кога ги купувате вашите холивудски билети од Universal Studios преку Интернет, заштедувате и време и пари. 

Онлајн билети на Universal Studio Холивуд ќе ви помогне да ги избегнете долгите редици на шалтерите за билети. За време на шпицот, ова чекање може да достигне и до 60 минути.

на Билет за општ влез цената на портата е 159 УСД за сите посетители на возраст од десет години и повеќе и 153 УСД за посетители од три до девет години. 

Кога ги купувате истите билети преку Интернет, во зависност од денот на вашата посета, билетот чини помеѓу 106 и 145 американски долари по возрасен или 100 и 135 американски долари по дете кога се купува однапред.

Купете Express Pass

Express Pass, или Universal Express Pass, е најдобриот начин да ги прескокнете линиите при возењето и да добиете приоритетни места за изложби.

Експрес пропусницата, која вклучува влез и еднократен експресен пристап до секое возење, шоу и атракција, чини 399 УСД за сите посетители кога се купени на портата.

Но, кога вие купи Express Pass онлајн, плаќате намалена стапка од 235 УСД до 294 УСД по лице, со што ќе заштедите значителен износ по лице во одредени денови. 

Препорачано четиво: Попусти на билети во Universal Studios

Користете ја мобилната апликација на Universal

Апликацијата Universal Studios Hollywood е одлична алатка за наоѓање претстојни емисии, резервирање време за прикажување, проверка на времето на чекање и наоѓање ресторани и продавници во паркот.

Мобилната апликација е достапна и за двете iPhone   Андроид.

Добијте предупредувања за да влезете во линија

На мобилната апликација, можете да поставите предупредувања за вашите омилени возења кога времето на чекање достигнува пет минути и како потсетник за емисии. 

Овие предупредувања ви помагаат да избегнете непотребно чекање во редот и да останете на врвот на планираната маршрута во паркот.

Влезете во виртуелна линија

Посетителите можат да ја користат и апликацијата Холивуд на Universal Studios за да зачуваат место во виртуелната линија. 

Виртуелната линија е достапна за одредени атракции, а вие можете да изберете време за возење за вашето семејство или група и да се фокусирате на истражување на остатокот од тематскиот парк. 

Апликацијата ви испраќа предупредување кога е вашето време за возење и можете да се упатите до влезот на атракција во секое време во рамките на вашиот прозорец за резервација. 

Изберете го совршениот ден за посета

Додека сите денови во Universal Studios Hollywood се добри, некои денови се подобри. 

Ако ја посетите за време на работен ден, есен, зима и пролет, најверојатно ќе најдете помалку преполн тематски парк. 

Ако не сакате да чекате во редици, подобро е да ги избегнувате летните месеци и државните празници.

Прво посетете го Lower Lot

Ако сакате да ги избегнете линиите, бидете во забавниот парк кога ќе се отвори и започнете со возењето во Долниот дел. 

Повеќето луѓе започнуваат со возењата и ревиите во Горниот дел и стигнуваат до Долниот Лот подоцна попладне, поради што Долниот Лот има најкратко време на чекање рано во текот на денот. 

Подобро е да се биде свесен за минимални висински ограничувања за возењата во Universal да ја испланирате вашата рута.

Користете ја линијата Single Riders

Ако сте на буџетски одмор и не можете да си дозволите да ја купите Universal Express Pass, можеби ќе сакате да ја испробате линијата Single Riders за да избегнете време на чекање. 

Ако одите сами или не ви пречи да го разделите вашето семејство или група на возење, линијата Single Riders е најбрзиот начин за возење.

Еве кои атракции го нудат објектот на линијата Single Riders – 

  • Светот Јура - Возењето
  • Одмаздата на мумијата - Возењето
  • Transformers: The Ride 3D
  • Хари Потер и забрането патување
  • Летот на Хипогриф

Линијата Single Riders е бесплатна можност да ги прескокнете линиите. 

Фановите на тврдокорните тематски паркови ги посетуваат и Дизниленд Паркот и Универзал студиото. Дознајте како да одите од Дизниленд до Универзален Холивуд и обратно.


Вратете се на почетокот


Дали вреди Universal Hollywood?

Со неверојатно долго време на чекање, посетителите се прашуваат дали воопшто вреди да се посети Universal Studios Холивуд.

Посетата на забавниот парк во Лос Анџелес вреди ако уживате во филмови и ТВ емисии (обиколка на универзално студио заднината) или сакајте ја возбудата и адреналинскиот наплив на тобоганите.

И покрај долгите времиња на чекање, мора да се посети атракција ако сте семејство со деца. 

Мора да пристигнете рано и да заминете доцна за да го извлечете максимумот од вашата посета на Universal Холивуд. 

Искуство со нула време на чекање
Ако парите не се проблем, но вашето искуство во Universal Studios Hollywood е важно, треба да се одлучите за Билет за ВИП искуство. Тоа чини помеѓу 412 и 471 американски долари по лице (во одредени денови) и ви овозможува неограничен приоритетен пристап до сите возења, атракции, шоуа, доручек, гурмански ручек во ВИП трпезаријата, камериер паркинг и ексклузивен Universal Studios Backlot Tour.

Извори

# Themeparkcenter.com
# Undercovertourist.com
# Thrill-data.com
# Universalstudioshollywood.com

на специјалисти за патување at TheBetterVacation.com користете само висококвалитетни извори додека ги истражувате и пишувате нивните статии. Ги правиме сите напори да ја задржиме нашата содржина актуелен, сигурен и доверлив.

Популарни атракции во Лос Анџелес

# Универзални студија Холивуд
# Ворнер Брос Студио Холивуд
# Холивудски знак
# Зоолошка градина во Лос Анџелес
# Мадам Тисо
# Автомобилство музеј Петерсен

Колку беше корисен овој пост?

Кликнете на ѕвезда за да го оцените!

Проверете ги сите работи што треба да се прават во Лос Анџелес

Оваа статија е истражувана и напишана од