Почетна » Париз » Ресторани на Ајфеловата кула

Ресторани на Ајфеловата кула – тајмингот, цените, менито, резервациите, кодекс на облекување

Планирате одмор? Дознајте го најдобри хотели за престој во Париз

Изменето од: Река Раџан
Факт е проверен од: Џамшед V Рајан

4.9
(195)

Стуткани во неверојатната железна рамка на Ајфеловата кула се две задоволства за љубителите на храна - рестораните на Ајфеловата кула Madame Brasserie и Le Jules Verne.

Јадење во еден од овие извонредни ресторани е единствена можност поради неговата висока локација, извонредната париска кујна и прекрасните погледи.

Туристите влегуваат во овие ресторани цел ден - на појадок, ручек и вечера, и излегуваат со стравопочит, ветувајќи си дека ќе се вратат повторно. 

Посетата на овие ресторани на Ајфеловата кула, исто така, ви овозможува да ги прескокнете озлогласените долги редици на атракцијата. 

Оваа статија споделува сè што мора да знаете пред да ја резервирате вашата маса во ресторанот Мадам или Жил Верн.

Да се ​​знае сè претходно планирање на вашата посета на Ајфеловата кула, следете ја врската.

Ресторан Ајфеловата кула во Париз

Број на ресторани во Ајфеловата кула

Ајфеловата кула има два одлични ресторани за јадење - Madame Brasserie и Жил Верн.

Има неколку други продавници за храна и пијалоци: Шампањ бар на последниот кат, Макарон бар на 2-ри кат и бифеи на Ајфеловата кула на сите катови. 

Ако го купите Билет за самитот на Ајфеловата кула, флејта шампањ високо на небото е задолжителна активност. 

Бидејќи Ајфеловата кула е споменик за непушачи, сите ресторани се без чад.

Во рестораните на Ајфеловата кула не се дозволени животни и домашни миленици освен ако не сте посетител со посебни потреби и ви требаат животните. 


Вратете се на почетокот


Цените на рестораните на Ајфеловата кула

Трошоците за јадење во рестораните на Ајфеловата кула зависи од тоа кој ресторан ќе го посетите (Madame Brasserie или Жил Верн), кога ќе ги посетите (појадок, ручек или вечера) и што ќе нарачате.

Во просек, А. оброк во ресторанот Мадам ќе ве чини 57 € по лице за ручек и околу 124 € за вечера.

Во ресторанот Le Jules Verne, a la carte ручекот чини 135 евра.

Менито за дегустација со 5 јадења на Жил Верн е по цена од 190 евра, додека менито за дегустација со 7 јадења е достапно за 230 евра.

За вечера, Жил Верн служи само мени за дегустација од 5 и 7 јадења, по цена од 190 и 230 евра соодветно.

Виното се служи со храната без дополнителни трошоци.


Вратете се на почетокот


Ресторан Madame Brasserie

Ресторан Madame Brasserie
Слика: Ресторани-toureiffel.com

Madame Brasserie е нов додаток на листата на париски ресторани кои се дел од искуството на Ајфеловата кула.

Може да доживеете богата париска храна со двајца готвачи со Мишелин ѕвезди Тири Маркс на 57 метри (187 стапки).

Овој ресторан е изграден од дизајнерот Рами Фишлер и архитектот Никола Делон, кои го имаат ова ново место со поглед и естетика што ја посакуваат. 

Во согласност со нивните принципи и оние за кои се залага кујната на Тиери Маркс, тие замислија ентериер со современ, инспиративен дизајн и избраа природни, еколошки материјали како нивни основни градежни блокови.

Madame Brasserie е идеална средина за секој оброк, од појадок до вечера и секоја пригода.

Ќе уживате во современата, одговорна, инвентивна кујна во вашата чинија во оваа луксузна париска ресторана, подготвена од готвачот Тиери Маркс користејќи регионални, сезонски состојки. 

Менито содржи јадења создадени од готвачот Тиери Маркс, прикажувајќи ги неговите вештини и визија за нов вид кујна во стилот на ресторанот за да ги изненади вашите вкусови. 

Madame Brasserie е совршен крај на вашето возење до уникатните кулинарски искуства обезбедени во Ајфеловата кула.

Ресторанот го претставува статусот на кулата како врвна дестинација за јадење!

Што се служи во ресторанот Мадам

Madame Brasserie нуди разновидни прехранбени производи погодни за семејството кои одговараат на секоја ваша потреба и ја слават секоја пригода.

Ако одите околу ручек, добивате две услуги во 12 часот и 1.30 часот.

На менито за ручек добивате предјадење, главен и десерт кој чини околу 57 евра.

Ако одите околу вечерата, добивате две услуги во 6.30 и 9 часот.

На менито за вечера ви се служи и предјадење, главно јадење и десерт и пијалоци (чаша шампањ, вино, вода и кафе) што чини околу 124 евра.

Што треба добијте резервација за вечера во овој убав ресторан

Со резервација во овој ресторан, добивате пристап до првиот кат на Ајфеловата кула, но не можете да одите на вториот кат или на врвот. 

Ако во последен момент одлучите да се качите, можете да го надградите билетот на местото на одржување.

Салонот „Madame Brasserie Lounge“, кој се наоѓа на приземјето на ресторанот, е отворен во текот на целата недела. Можете да влезете во салонот без резервација. 

Во овој салон, ви се служи традиционален париски, гурмански појадок помеѓу 10 и 12 часот, попладневни чаеви помеѓу 3 и 6 часот, или можете да ја посетите дневната само за освежителен пијалок. 

Мени во ресторанот Madame Brasserie

Менито во Madame Brasserie е добро осмислено од Тиери Маркс. Ресторанот нуди три различни менија - Мени за ресторани, Мени за мадам и Детско мени.

Детското мени е достапно за деца на возраст од 4 до 11 години. 

Мени за ресторани во Мадам Брасери
Слика: Ресторани-toureiffel.com
Мени за мадам во ресторанот Мадам
Слика: Ресторани-toureiffel.com
Детско мени во ресторанот Мадам
Слика: Ресторани-toureiffel.com

Кодекс на облекување во ресторанот Мадам

Madame Brasserie нема кодекс на облекување, освен нивните резервации за вечера. 

За вечера во Мадам Brasserie, потребна е соодветна облека. Не смеете да носите спортска облека, чевли за џогирање или трчање или апостолки.

Се советува да носите паметна секојдневна облека за вашата посета на Ајфеловата кула и нејзините ресторани. 

Доаѓање до Мадам Брасери

Карта до ресторанот Madame Brasserie

Прво, резервирајте ја вашата маса во ресторанот Madame Brasserie на Ајфеловата кула. 

Откако ќе стигнете до Ајфеловата кула, одете на влезот 1 со потврда за резервација - побарајте ја линијата посветена на ресторанот. 

Не можете да ги пропуштите знаците што ја означуваат линијата за патроните на ресторанот. 

Прво ќе стигнете до рецепцијата на Madame Brasserie што се наоѓа на предниот дел и ќе го подигнете билетот за лифт. 

Потоа, одете со лифтот до првиот кат и водете се до вашата маса. 


Вратете се на почетокот


Ресторан Жил Верн

Ресторанот Жил Верн во Ајфеловата кула се наоѓа на 125 метри височина (410 стапки), на вториот кат од парискиот споменик. 

Овој ресторан со ѕвезда на Мишелин е елегантен и софистициран и нуди зачудувачки поглед на градот Париз. 

Тајмингот на Жил Верн

Жил Верн се отвора напладне за ручек и се затвора во 1.30 часот. 

Вечерата започнува во 7 часот, а последната нарачка за услуга се зема во 9 часот.

На 14 јули, ресторанот се затвора по ручекот и не служи вечера. 

Шефот на Жил Верн 

Фредерик Антон го води посветениот тим во ресторанот Жил Верн. 

Тој е мајстор на француската гастрономија со три Мишелин ѕвезди, оценет заедно со великани како Жерар Вејсиер, Роберт Бардо, Жоел Робушон итн. 

Во 2000 година, тој победи на Награда Meilleur Ouvrier de France, означувајќи го неговото доаѓање како фасцинантен француски готвач. 

Менито на Жил Верн

Овој ресторан на Ајфеловата кула нуди три мени - 

 1. A la Carte мени
 2. Мени за дегустација на 5 курсеви
 3. Мени за дегустација на 7 курсеви

A La Carte мени

Менито A La Carte на Жил Верн е одлична можност да ги откриете омилените предјадења, главните јадења и десертите на Фредерик Антон. 

A La Carte менито е достапно само од понеделник до петок, со исклучок на државните празници.

A La Carte мени на ресторанот Жил Верн
A La Carte мени на ресторанот Жил Верн.

Мени за дегустација на 5 и 7 курсеви

Како што сугерира името, менито за дегустација со 5 јадења вклучува пет од специјалните јадења на готвачот, со главна состојка - паштета од грозје, раковини, бакалар, дивеч и чоколадо. 

Кога ќе се одлучите за менито за дегустација со 7 јадења, можете да пробате две дополнителни јадења направени со лангустин и костен. 

Мени за дегустација на ресторанот Жил Верн
Мени за дегустација на ресторанот Жил Верн

Ако имате некои посебни барања за исхрана, можете направете ја вашата резервација а потоа наведете ги вашите потреби преку контакт форма

Не заборавајте да наведете кога ќе ја посетите и вашите податоци за контакт.

Резервации за Жил Верн

За да ја резервирате вашата маса во Жил Верн, можете да се јавите на +33(0)1 83 77 34 34 од 1.30 до 5 часот, по средноевропско стандардно време (CET).

Операторот е достапен цела недела. 

Кога правите резервација за ресторанот Жил Верн, приватен лифт во Јужниот столб ве носи директно до ресторанот.

Посетата на Ајфеловата кула, која е покрај јавните лифтови на кулата, не е вклучена.

Затоа ви препорачуваме или да резервирате Билет за Ајфеловата кула до вториот кат или Билет за Ајфеловата кула до последниот кат, и истражете ја атракцијата пред да го посетите ресторанот.

Или можеш резервирај ручек или вечера во ресторанот Madame Brasserie на првиот кат на Ајфеловата кула.

Кодекс на облекување на Жил Верн

Жил Верн наметнува паметен лежерен кодекс на облекување, каде паметните секојдневни облекување може да се дефинираат како стил кој ја гази тенката линија помеѓу свеченото носење и лежерната секојдневна облека.

Некои мажи слетуваат во јакна и вратоврска, но вратоврските не се задолжителни. 

Жените обично носат фустани, здолништа или панталони. 

Можете да носите фармерки се додека се темни, чисти и комбинирани со цврста кошула и чевли. 

Спортската облека како тренерки, шорцеви и маици не се прифаќаат.

За да разберете како се облекувале луѓето што го посетувале Жил Верн, проверете овде.

Деца во Жил Верн

Додека децата можат да ве придружуваат до ресторанот Жил Верн, нема посебни понуди за нив. 

Ресторанот нема детски столчиња, ниту пак имаат посебно детско мени. 

Бидејќи во Ајфеловата кула не се дозволени детски кабриолет/колички кои не се преклопуваат, тие не можат да влезат ниту во ресторанот. 

Ако одите во посета со деца, најдобро е да резервирај ручек or вечера во ресторанот Мадам, што е повеќе погодно за децата. Имаат дури и детско мени.

Како да стигнете до Жил Верн

За да стигнете до ресторанот Жил Верн, прво мора да стигнете до рецепцијата на Жил Верн на јужниот столб на Ајфеловата кула (на француски: Tour Eiffel Pilar Sud). 

Влезот на ресторанот Жил Верн
Биро за добредојде во ресторанот Жил Верн. Слика: Mightymac.org

Откако ќе влезете, ќе имате пристап до ресторанот директно од приватен лифт.

Ако возите до Ајфеловата кула, можете да ја искористите услугата за паркирање на камериер на аголот на авенијата Октава Жерар и авенијата Шарл Флоке - во близина на јужниот столб.

Пристап до Ајфеловата кула од Жил Верн

По оброкот, ако претпочитате да го истражувате врвот на Ајфеловата кула, треба да имате билети за влез во Ајфеловата кула. 

И бидејќи нема смисла да се качите во ресторанот Жил Верн и да не ги истражувате различните катови на парискиот споменик, ви препорачуваме да резервирате или Билет за 2 кат или билет за Ајфеловата кула на горниот кат однапред.

Можете исто така да купите билети за влез во Ајфеловата кула на дното на кулата, но очекувајте долги редици на шалтерот за билети на денот на вашата посета.

Пред да одлучите дали претпочитате ручек или вечера во овој париски споменик, прочитајте зошто посета на Ајфеловата кула ноќе е уникатно искуство.


Вратете се на почетокот


Шампањ бар

Шампањ бар е на висина од 276 метри (905 стапки), на третиот кат на Ајфеловата кула.

Поради просторните ограничувања, тој е само шалтер, но е одличен начин да уживате во чаша шампањ додека се восхитувате на градот на светлата.

Барот служи и безалкохолни пијалоци, во случај да не сакате чаша шампањ.

Кога е отворена Ајфеловата кула, отворен е и Шампањ барот - обично од 10:15 до 10:15 часот без прекин.

Не треба да резервирате за да ги користите капацитетите на Шампањ барот. 

Меѓутоа, во одредени периоди можеби нема да можете да пристапите поради бројот на посетители или временските услови.

Што се служи во Шампањ бар

Шампањ и кавијар

2 чаши шампањ + кавијар: 69 €
(Шампањ Moët & Chandon Imperial brut или розе 12cl, кавијар кавијари 15g)

Бела – Купе Шампањ Moët & Chandon Imperial brut (12cl) : 19 €
Rosé – Чаша за шампањ Moët & Chandon Imperial rosé (12cl): 22 €

Безалкохолни пијалаци 

Лорина Artisanal лимонада (33cl): 5 €
Минерална вода Evian (50cl): 3.50 €
Газирана вода Badoit (50cl): 4 €


Вратете се на почетокот


Барот Макарон

Барот Макарон на 2-ри кат е ресторан со лесни јадења што треба да се консумира на лице место или да се однесе.

Може да пробате макаруни од сите вкусови и вкусови - чоколадо, кафе, лимон, јагода... ќе го наречете, и тие го имаат. 

Шведска маса на Ајфеловата кула

За време на вашата посета ќе најдете бифеи на Ајфеловата кула на сите катови - Еспланадата, првиот кат и вториот кат.

Ова не се бифе во вистинска смисла. Проверете жалење на овој корисник на Tripadvisor.

Сепак, овие продажни места нудат квалитетни лесни оброци кои можете да ги јадете на лице место или да ги однесете.

Ако сте голема група или сте со буџет, ви препорачуваме да пробате едно од местата за „шведска маса“ во Ајфеловата кула.

Тие исто така служат широк спектар на топли и ладни пијалоци, слатки задоволства и солени закуски, салати, сендвичи, колачи, колачи, пици и сладолед.


Вратете се на почетокот


Најчесто поставувани прашања за рестораните на Ајфеловата кула

Во овој дел, ние одговараме на некои од прашањата што ги поставуваат посетителите пред да резервираат маса во еден од рестораните на Ајфеловата кула.

 1. Дали Ајфеловата кула има ресторан?

  Ајфеловата кула има многу ресторани, а најпопуларни се - Жил Верн, Мадам Брасери и Ла Бул Паризиен. Покрај овие три, париската атракција има и три продажни места на Buffet и бар Макарон.

 2. Како се вика ресторанот на Ајфеловата кула?

  Рестораните во Ајфеловата кула се нарекуваат Жил Верн (исклучително софистицирано јадење), Мадам Брасери (фино јадење) и La Bulle Parisienne (редовно семејно јадење).

 3. Кој ресторан во Ајфеловата кула е најдобар?

  Доколку планирате да прославите некоја прилика, ви го препорачуваме ресторанот Жил Верн на вториот кат на Ајфеловата кула. Ако не сте со буџет, но не сакате да се расфрлате, мора да го пробате ресторанот Мадам Брасери на првиот кат. Ако сте со буџет или голема група, ви препорачуваме „буфети“ на кои се достапни на Esplanade, првиот кат и вториот кат.

 4. Каде се наоѓа ресторанот на Ајфеловата кула?

  Ресторанот Madame Brasserie е на првиот кат, ресторанот за фино јадење Жил Верн е на вториот кат, а барот Шампањ е на Самитот (трет кат).

 5. Кога е отворен ресторанот на Ајфеловата кула?


  Врвниот ресторан Жил Верн се отвора напладне за ручек и се затвора во 1.30 часот. Повторно започнува во 7 часот за вечера, а последната нарачка за услуга се зема во 9 часот.

  „Madame Brasserie“ се отвора во 12 часот и 1.30 часот. За вечера, термините се од 6.30:11.30 до XNUMX:XNUMX часот.

  Има многу повеќе ресторани и шалтери за храна и пијалоци на Ајфеловата кула, кои се отвораат во моментот кога атракцијата се отвора за јавноста.

 6. Како да резервирате маса во ресторанот на Ајфеловата кула?


  За да резервирате маса во Жил Верн, ве молиме јавете се на +33(0)1 83 77 34 34 од 1.30:5 до XNUMX часот, стандардно време на Централна Европа (CET ).

  Сепак, најдобро е да ја резервирате вашата маса преку Интернет - тоа е многу побрзо и поудобно.

 7. Колку чини ресторанот на Ајфеловата кула?


  Во просек, оброк во Madame Brasserie ќе ве чини околу 57 евра за ручек и 124 евра за вечера, по лице.

  Во ресторанот Ле Жил Верн, цената на оброкот зависи од тоа за што ќе се одлучите –

  Еден La Carte оброк чини 135 евра
  Менито за дегустација од 5 јадења чини 190 евра
  Менито за дегустација од 7 јадења чини 230 евра

 8. Дали ресторанот на Ајфеловата кула ротира?

  Ајфеловата кула е стационарен споменик и затоа дури и рестораните на нејзините различни катови не ротираат.

 9. Дали е скап ресторанот на Ајфеловата кула?


  За пар, оброк во ресторанот Жил Верн може да чини помеѓу 270 и 460 евра. Во Madame Brasserie, парот ќе плати приближно 150 евра.

  Сепак, постојат поевтини опции, како што се бифете на Ајфеловата кула, барот Макарон итн.

# Ајфеловата кула
# Arc de Triomphe
# Музеј на Лувр
# Палатата на Версај
# Дизниленд во Париз
# Музеј д'Орсеј
# Помпиду центар
# Зоолошката градина Винсен
# Нотрдам
# Катакомбите во Париз
# Опера Гарние
# Кула Монпарнас
# Пикасо музеј
# Пантеон
# Свети Шапел
# Крстарење со реката Сена
# Крстарење за вечера во Сена

Колку беше корисен овој пост?

Кликнете на ѕвезда за да го оцените!

Проверете ги сите работи што треба да се прават во Париз

2 размислувања за „Ресторани на Ајфеловата кула – време, цени, мени, резервации, код за облекување“

 1. Мислам дека ќе треба да ја ажурирате вашата веб-страница: името на ресторанот 58 е променето и цените се многу повисоки отколку што споменувате.
  Проверете ја веб-страницата на Тур Ајфел.

 2. кои се условите за откажување на ручекот во ресторанот Жил Верн откако ќе се резервира. Причината е што сме резервирани на викиншко крстарење до Нормандија во оваа временска рамка. Ако крстарењето се откаже, дали можам да ги откажам моите резервации за ручек? ќе има 10 луѓе, 5 парови.

Коментарите се затворени.