Почетна » Хонг Конг » Нгонг Пинг 360 билети

Билети Нгонг Пинг 360, цени, часови, активности, забавна карта, пропусница Таи О

Планирате одмор? Дознајте го најдобри хотели за престој во Хонг Конг

Изменето од: Река Раџан
Факт е проверен од: Џамшед V Рајан

4.8
(177)

Ngong Ping 360 е фантастично искуство со жичарница и еден од најдобрите начини за истражување на Лантау, најголемиот од островите во Хонг Конг.

Лифтот со гондола ги поврзува Тунг Чунг, на северниот брег на островот Лантау и Нгонг Пинг. 

Затоа често посетителите ја нарекуваат жичарница Тунг Чунг.

Нгонг Пинг е дом на туристички атракции како што се селото Нгонг Пинг, манастирот По Лин, Тиан Тан Буда итн. Другата блиска атракција е рибарското село Таи О.

Речиси 2 милиони туристи користат Нгонг Пинг 360 за да стигнат до Нгонг Пинг секоја година.

Содржина

Како да стигнете до Ngong Ping 360

Од сите начини да стигнете до Нгонг Пинг 360, го препорачуваме силниот јавен превоз во Хонг Конг. 

Ngong Ping 360 од MTR

За да се качите на Ngong Ping 360, треба да стигнете Терминал за жичарница Тунг Чунг кој е во непосредна близина на Тунг Чунг МТР станица.

За да стигнете до станицата Тунг Чунг МТР, можете да се качите на еден од возовите на линијата Тунг Чунг.

Ако не можете директно да стигнете до линијата Тунг Чунг, упатете се кон MTR станица во Хонг Конг, од каде што тргнуваат возовите до станицата МТР Тунг Чунг. 

Возот Квун Тонг (зелена), Цуен Ван линијата (Црвена) и Островската линија (Сина) минуваат низ станицата во Хонг Конг. 

Патувањето од станицата Хонг Конг до Тунг Чунг МТР станица трае околу 30 минути. 

Откако ќе се симнете на станицата MTR Tung Chung, одете на излезот „B“ и пешачете по патеката од 5 минути како што е прикажано на картата подолу за да стигнете до терминалот за автомобили на Ngong Ping 360 Tung Chung.

Локација на терминалот за жичарница Тунг Чунг
Учтивост на картата: Np360.com.hk

Со автобус

Автомобилскиот терминал Ngong Ping 360 Tung Chung е 15 минути пешачење од автобуската станица Shun Tung Road.

Еве список на автобуси на кои можете да се качите за да стигнете до автобуската станица Шун Тунг Роуд. 

Од островот Хонг Конг

Автобус бр.ОдДо
E11Станица Тин ХауAsiaWorld Expo B/T
E11AСтаница Тин ХауAsiaWorld Expo B/T

Од Коулун

Автобус бр.ОдДо
E21Таи КокЦуи
(Island Harbourview)
AsiaWorld Expo B/T
E21AХо Ман ТинТунг Чунг
(Имотот Јат Тунг)
E22Лам Тин (Северна)AsiaWorld Expo B/T
E22AЦеунг Кван ОAsiaWorld Expo B/T
E23Ц Ван Шан (Југ)Аеродромски терминал
E21Цим Ша Цуи
(Пир на траект)
Аеродромски терминал

Од нови територии

Автобус бр.ОдДо
E31Дискавери парк Б/ТЈат Тунг
Терминал на имот
E32Кваи Фонг
Железничка станица Б/Т
AsiaWorld Expo B/T
E33TuenMun Central B/TАеродромски терминал
E34AТин Шуи Ваи
Центар на градот
Аеродромски терминал
E34BЈуен Лонг
(Патот Ма Ванг)
Аеродромски терминал
E41Терминал Таи По ТауAsiaWorld Expo B/T
E42Пок Хонг Б/ТАеродромски терминал

Откако ќе се симнете на автобуската станица Shun Tung Road, следете ги упатствата на Google Map овде

Со такси

Таксито е исто така погодна опција за да стигнете до терминалот за жичарница Нгонг Пинг 360 во Тунг Чунг. 

Освен неколку ограничени области, можете лесно да означите такси каде било во Хонг Конг. 

Ако се возите со такси од Централниот, може да платите приближно 290 HK$, а патувањето ќе трае околу 30 минути во зависност од сообраќајот.

Ако влезете во такси од Цим Ша Цуи, патувањето ќе трае приближно 40 минути, а ќе ве чини околу 220 HK$.

Од Шатин, можете да стигнете до терминалот за жичарница на Ngong Ping 360 во Тунг Чунг за 30 минути и 240 HK$.

Приближните цени вклучуваат патарини за тунели и мостови. 

Со автомобил

Ако патувате со автомобил, лесно е да се стигне до терминалот на жичарницата Ngong Ping 360 Tung Chung.

Добиете насоки тука и почнете да возите. 

Паркинг во Нгонг Пинг 360

Во близина на терминалот за жичарница Тунг Чунг, ќе најдете многу опции за паркирање. 

Ги препорачуваме следните два 24-часовни паркиралишта: 

1. Излез на Citygate (Телефон: 852-2109 2933)
2. Имотот Фу Тунг – Паркинг Вилсон (Телефон: 852-2109 0138)

За време на викендите и другите празници, препорачливо е да стигнете рано. 


Вратете се на почетокот


Работно време на Ngong Ping 360

Од понеделник до петок, услугите на жичарницата Нгонг Пинг 360 и селото Нгонг Пинг се отвораат во 10 часот и се затвораат во 6 часот.

Во сабота и недела тие се отвораат рано во 9 часот и се затвораат подоцна во 6.30 часот.

На државните празници, и жичарницата и селото ги следат тајмингот за викенд. 

Забелешка: Повремено жичарницата Ngong Ping 360 се исклучува заради сервисирање. Во такви денови на услуга, селото Нгонг Пинг останува отворено.


Вратете се на почетокот


Жичарница Нгонг Пинг 360

Ngong Ping 360 е една од ваков вид би-кабелски јажиња. 

Оваа услуга за жичара во Хонг Конг покрива патување од приближно 5.7 километри (3.5 милји) за 25 минути. 

Ngong Ping 360 има вкупно 109 кабини и може да превезува до 3500 патници на час во секој случај.

Пат на жичарница Нгонг Пинг 360
Оваа карта прикажува птичја перспектива на Нгонг Пинг 360 (претходно познат како жичарница Тунг Чунг). Слика: Np360.com.hk

Вратете се на почетокот


Видови кабини во Нгонг Пинг 360

Додека го резервирате вашето искуство со Ngong Ping 360, можете да изберете помеѓу два типа на кабини - стандардна кабина или кристална кабина.

Овие два типа кабини може или да се споделат со други посетители или да се резервираат само за вашето семејство или група, во тој случај се нарекува „Приватна кабина“.

Стандардна кабина

Стандардна кабина на Ngong Ping 360
Стандардна кабина на Ngong Ping 360. Слика: Np360.com.hk

Повеќето туристи ја резервираат стандардната кабина бидејќи е најевтина и највредна за парите опција. 

Стандардната кабина сместува најмногу 17 гости, каде што седат десет луѓе, а седум стојат. 

Секое дете се брои како едно лице, без разлика на нивната возраст. Резервирајте стандардна кабина

Кристална кабина

Кристалната кабина е неодамнешен додаток. 

На 4 април 2019 година, Кристалните кабини беа додадени во Ngong Ping 360, за да се обезбеди надградено искуство.

Кристална кабина во Нгонг Пинг 360

Со воведувањето на кристалните кабини, Ngong Ping 360 стана првиот систем на жичарница што инсталираше стаклено дно. 

Кристалната кабина нуди прекрасен поглед на безграничното море и бујните пасишта под вашите нозе. Слика: np360.com.hk

Туристите не треба да се грижат бидејќи стакленото дно се состои од три слоја калено стакло со вкупна дебелина од приближно 4.84 см.

Тие можат да издржат тежина до 2,250 кг.

Кристалните кабини можат да примат до десет туристи, а тие ја напуштаат станицата на секои 3 до 7 минути. Резервирајте кристална кабина

Приватна кабина

Во жичарницата Ngong Ping 360, седиштата за кабините се според редот за качување. 

Приватна кабина во Нгонг Пинг 360

Меѓутоа, ако сакате да ја прескокнете оваа редица или претпочитате одредена приватност за време на 25-минутното возење со жичарница, можете да го резервирате вашиот приватен простор во воздухот. 

И стандардната кабина и кристалната кабина може да се резервира како ваша приватна кабина. Слика: np360.com.hk

Бидејќи приватните кабини нудат ВИП третман, тие се поскапи. Резервирајте приватна кабина


Вратете се на почетокот


Нгонг Пинг 360 билети

Нгонг Пинг 360 билети
Билет Нгонг Пинг 360. Слика: Wakitravels.com

Постојат три начини да се доживее Нгонг Пинг. Можете да изберете од:

- Билет Нгонг Пинг 360 (Возење со жичарница до селото)
- Пропусница за забава Ngong Ping 360 (Возење со жичарница + активности во селото)
- Пропусница Таи О (Жичара + активности + посета на селото Таи О)

Ние објаснуваме повеќе за овие три опции во иднина.

Важно: За сите три билети, ве упатуваме на Клук бидејќи тоа е најголемата туристичка компанија во Азија.

Освен што нудат најевтини цени, тие имаат и назначен шалтер Klook (слика подолу) на терминалите на жичарницата, што обезбедува VIP третман.

Бројач Klook за билети за Ngong Ping 360
На овие шалтери на Klook можете да го откупите вашиот ваучер (во вашата е-пошта или како печатење) за вашите влезни билети за Ngong Ping 360. Слика: Klook.com

Билет за жичарница Нгонг Пинг 360

Овој билет ви помага да се качите на жичарницата Нгонг Пинг 360 за да стигнете до селото Нгонг Пинг. 

Додека го резервирате овој билет Ngong Ping 360, мора да одлучите за следново:

– Дали сакате да одите со жичарницата на еден или на двата начина? Некои посетители претпочитаат да се вратат со автобус. 

– Дали сакате да ја споделите кабината на жичарницата со други патници или претпочитате да резервирате приватна кабина? Приватните кабини се многу скапи. 

– Дали сакате да резервирате стандардна кабина или кабина Кристал? Ви препорачуваме да се одлучите за опцијата „Стандард + Кристал“. Потоа можете да ги искусите двата типа на кабини на жичарница. 

Патниците од 3 до 11 години треба да купат билети за деца, додека патниците од 12 години и повеќе треба да купат билет за возрасни. 

Децата од две години па нагоре можат да патуваат бесплатно. 

Еве ја цената на билетот Ngong Ping 360 за некои од популарните комбинации - 

Заеднички билети за стандардни кабини

ЛидерствоЦената на билетот
Билет за возрасниЕден правец130 XNUMX УСД
Детски билетЕден правец61 XNUMX УСД
Билет за возрасниОколу патување172 XNUMX УСД
Детски билетОколу патување89 XNUMX УСД

Споделени билети за кабина „Стандард+кристал“.

ЛидерствоЦената на билетот
Билет за возрасниОколу патување236 XNUMX УСД
Детски билетОколу патување134 XNUMX УСД

*Овие билети можат да бидат само за кружен пат

Заеднички билети за кристална кабина

ЛидерствоЦената на билетот
Билет за возрасниЕден правец175 XNUMX УСД
Детски билетЕден правец110 XNUMX УСД
Билет за возрасниОколу патување232 XNUMX УСД
Детски билетОколу патување155 XNUMX УСД

Приватни билети за кабина

ЛидерствоЦената на билетот
Стандардна кабинаОколу патување3,388 XNUMX УСД
Кристална кабинаОколу патување3,880 XNUMX УСД

*Приватните билети за кабина се издаваат само за повратни патувања
**Десет патници можат да седат во приватните кабини

Пропусница за забава Ngong Ping 360

Ако сите во вашата група се на возраст од 16 години и повеќе, топло ја препорачуваме 360 Fun Pass.

Оваа пропусница вклучува и превоз до и од Нгонг Пинг и возбудливи активности во селото. 

Вклучувањата се - 

1. Билети за жичарница Ngong Ping 360 (друга)
2. Прием во „Motion 360“, 4D филмско искуство
3. Влез во „VR 360“, авантуристички центар за виртуелна реалност
4. Прием во „Одење со Буда“, духовно искуство

Цена на забавна пропусница Ngong Ping 360

Додека ја резервирате вашата 360 Fun Pass, мора да изберете помеѓу Стандардна и Кристална кабина.

Вашиот избор на кабината одлучува за цената на Ngong Ping 360 Fun Pass.

ЛидерствоЦената на билетот
Стандардна кабинаОколу патување262 HK$/лице
Кристална кабинаОколу патување343 HK$/лице

*Оваа забавна карта доаѓа само со кружно возење со жичарница

Пропусница Ngong Ping 360 Tai O

Околу 10% од туристите кои го посетуваат Нгонг Пинг го посетуваат и завршното село Таи О, што го прави целодневна турнеја. 

Селото Таи О е 20-минутно патување со автобус од селото Нгонг Пинг и има многу активности погодни и за деца и за возрасни. 

Ngong Ping 360 Tai O Pass е сеопфатен пакет кој го вклучува следново - 

1. Билети за жичарница Ngong Ping 360 (друга)
2. Нов билет за автобус во Лантао (селото Нгонг Пинг до Таи О повратен пат)
3. Таи О екскурзија со брод
4. Таи О купон за ужина (вреден 20 HKD)

Цена на пропусницата Ngong Ping 360 Tai O

Цената на Tai O Pass зависи од два фактори – кабината што ќе ја изберете и дали ќе се одлучите за еднонасочно или двонасочно возење со жичарница.

Ако изберете Стандардна кабина

ЛидерствоЦената на билетот
Билет за возрасниЕден правец229 XNUMX УСД
Детски билетЕден правец132 XNUMX УСД
Билет за возрасниОколу патување262 XNUMX УСД
Детски билетОколу патување163 XNUMX УСД

Ако изберете кристална кабина

ЛидерствоЦената на билетот
Билет за возрасниЕден правец273 XNUMX УСД
Детски билетЕден правец194 XNUMX УСД
Билет за возрасниОколу патување344 XNUMX УСД
Детски билетОколу патување238 XNUMX УСД

Претпочитате нешто поромантично? Проверете го ова Обиколка на Лантау зајдисонце


Вратете се на почетокот


Работи што треба да се прават во селото Нгонг Пинг

Селото Нгонг е внимателно дизајнирано, имајќи ја предвид културата и убавината на Нгонг Пинг за да го спои интегритетот на Лантау и наследството на Хонг Конг. 

Ова село од 1.5 хектари е и живописно и спокојно и сигурно ќе ве остави без зборови.

Има многу работи да се видат и направат во селото Нгонг Пинг и во 360 Забавна пропусница ви дава пристап до сите овие атракции.

Карта на селото Нгонг Пинг
На картата, сините маркери ги означуваат продавниците за храна на селскиот плоштад, розовите ознаки ги означуваат рестораните на патеката Боди и жолтите маркери ги означуваат продавниците за малопродажба на селскиот пазар. Преземете ја деталната карта / Учтивост на картата: Np360.com.hk

Еве ги задолжителни атракции во Нгонг Пинг -

VR 360

VR 360 е вкус на виртуелна реалност со вкус на културата и наследството на Хонг Конг. 

Еве список на игри што можете да ги играте на VR 360:

  1. Скриј и барај со Шериф Кат
  2. Прошетка со јаже на голема височина
  3. Кинески желби светилиште
  4. Волшебна гардероба
  5. Временски шатл
  6. Сараунд Лантау фото штанд

Ова искуство со VR 360 во селото Нгонг Пинг е отворено за посетители на возраст од 16 години и повеќе. 

Секоја сесија трае 30 минути. 

Движење 360

Motion 360 е 4D филмско искуство со подвижни седишта, прскање со вода и ефекти на ветер за да се создаде стимулативна средина за да се засилат вашите сетила за извонредно искуство.

Можете да гледате два филма на Motion 360, Авантура со мали мравки Откријте го Лантау.

Двата овие 4Д филмови се долги 10 минути.

Посетителите мора да исполнуваат три услови за да влезат во Motion 360 во селото Нгонг Пинг - 

  1. Тие мора да бидат три години плус
  2. Тие мора да бидат високи најмалку 100 см (39.4 инчи).
  3. Тие мора да тежат помала од 110 кг (242 фунти)

Отворено време

Во работните денови Motion 360 е отворен од 11 до 5 часот, а за време на викендите (и на државните празници) е отворен од 10 до 5.30:XNUMX часот.

Одење со Буда

Одење со Буда е искуство од три дела во селото Нгонг Пинг.

Започнувате со извонредната, мултимедијална атракција која ја раскажува приказната за Сидарта Гаутама, која стана Буда. 

Следно, продолжувате кон Храмот, каде што можете да изберете лист Боди на кој се напишани мудрости зборови.

Откако ќе размислите за зборовите, доаѓате до третиот дел од Одење со Буда - Патот на просветлувањето. 

Во овој дел, можете да го видите потеклото на будизмот и да научите како тој се шири низ целиот свет.

Можете исто така да научите за учењата на Буда

Одење со Буда трае приближно 20 минути. 

Отворени часови на одење со Буда

Во работните денови „Одење со Буда“ е отворено од 11 до 5 часот, а за време на викендите (и на државните празници) е отворено од 10 до 5.30:XNUMX часот.

Уметноста на чоколадото Хонг Конг

Ако сте љубители на чоколади, не смеете да го пропуштите овој вид музеј на чоколада во селото Нгонг Пинг.

Оваа атракција користи чоколади за да направи сцени од животот и културата на Хонг Конг.

Можете исто така да вкусите чоколади – до 10 различни видови сирови чоколади од Barry Callebaut, водечки светски производител на чоколади со висок квалитет.

Во оваа туристичка атракција, можете исто така да се препуштите на работилниците за чоколадна уметност DIY и да ја креирате вашата персонализирана чоколадна уметност.


Вратете се на почетокот


Атракции во близина на селото Нгонг Пинг

Има многу работи што може да се видат околу селото Нгонг Пинг.

Големиот Буда

Големиот Буда во близина на Нгонг Пинг 360
Големиот Буда е атракција која мора да се види во близина на Нгонг Пинг 360. Np360.com.hk

Не можете да го завршите патувањето до селото Нгонг Пинг без да го посетите храмот на Буда во Хонг Конг.

Популарно е познат и како Големиот Буда или Тиан Тан Буда. 

Втората по големина бронзена статуа на отворено во светот на седечкиот Буда се наоѓа на врвот на планината Мук Јуе и гледа на север кон главниот град на Кина, Пекинг. 

Од селото Нгонг Пинг, Големиот Буда Хонг Конг е на само 10 минути пешачење. Тоа е веднаш до манастирот По Лин.

Како што се качувате по 283 скали за да стигнете до Буда, ќе видите неверојатен поглед на безграничното Јужно Кинеско Море и прекрасната глетка околу Лантау и Буда. 

Во трикатната изложбена сала во постаментот, ќе ги видите светите мошти на Буда.

Манастир По Лин

Манастирот По Лин свртен кон иконскиот Голем Буда во платото Нгонг Пинг настанал во 1906 година.

Тогаш се викаше „Големата сламена колиба“. Денешното име го добил во 1924 година.

Таа е една од најпочитуваните и најпознатите установи на Буда во целиот свет. 

Ако барате мир и внатрешен спокој, ова е местото за вас. 

Манастирот По Лин е десет минути пешачење од селото Нгонг Пинг. 

Патот на мудроста

Ако верувате во духовност и сакате да направите некое сопствено пребарување на душата, посетете ја патеката на мудроста, која се наоѓа во подножјето на врвот Лантау. 

Патеката е пејзаж од 38 дрвени столбови испишани со зборови од Heart Sutra со прекрасна калиграфија. 

на Срцева сутра е многу популарна сутра од будизмот Махајана, преведена на кинески од мајсторот синолог, професор ЈаоТсунг-И. 

Насловот на Срцевата сутра на санскрит гласи „Sāhasrikā-prajñā-pāramitā“, што грубо се преведува на „Срцето на совршенството на мудроста“. 

Сутрата е почитувана низ целиот свет од следбениците на будизмот, таоизмот и конфучијанизмот.

Од селото Нгонг Пинг е оддалечено 20 минути. 

Треба да пешачите до плоштадот Нгонг Пинг и да ги следите упатствата за да стигнете до Патеката на мудроста. 

Рибарско село Таи О

Рибарското село Таи О е една од најпопуларните блиски атракции што треба да ги посетите за време на вашето патување во Нгонг Пинг.

Тоа е најстарото рибарско село во Лантау и е фантастично место за збогатување на вашето знаење за историјата на Лантау.

За да го посетите селото Тао О, треба да го купите Пропусница Таи О.

Како да стигнете до селото Таи О

Пред инаугурацијата на жичарницата Нгонг Пинг во 2006 година, рибарското село Таи О не беше лесно достапно. 

Сега е лесно - 

1. Качете се на жичарницата Тунг Чунг за 25-минутно возење до селото Нгонг Пинг

2. Потоа упатете се до терминалот Нгонг Пинг, кој е 5 минути пешачење од селото Нгонг Пинг. 

3. Од терминалот качете се до автобусот Нов Лантао #21 за 20-минутно патување до автобускиот терминал Таи О

Екскурзија со брод Таи О

Значајна знаменитост на главната улица на селото Таи О е железниот пешачки мост, реновиран од ферибот сплав.

Изберете еден од чамците закотвени под овој мост и започнете со вашето 20-минутно возење. 

Додека чамецот се лизга по водните патишта на рибарското село, можете да ги видите куќичките на Таи О.

Како дел од турнејата со брод, ќе се упатите и кон Генералната карпа, морска карпа на северозападниот дел на Тигар Хил, Лантау и ќе го видите хотелот Таи О Херитиџ, кој претходно беше полициска станица на рибарското село.

Секој посетител на селото Таи О оди на оваа екскурзија со брод (и затоа е вклучена во Пропусница Таи О)

Кинески розов делфин 

Ако имате среќа, можеби ќе ги погледнете и кинеските бели делфини. 

Тие се убави, ретки, а најхипнотизирачките суштества се познати и како кинески розови делфини поради нивната единствена розова боја. 

Нивното присуство во водите на Хонг Конг датира од 17 век. 

Водена парада на змејски брод

Таи О ја слави парадата на божествата Таи О на петтиот ден од петтиот лунарен месец секоја година. 

Станува збор за ритуал стар со векови и е познат и како водена парада на бродот Таи О Змеј. 

Селаните Таи О земаат божества од нивните четири храмови и ги ставаат статуите на мали чамци и парадираат низ водните патишта. 

Ако сакате да бидете дел од парадата на Таи О, мора да планирате бидејќи тоа не се случува на истиот датум секоја година. 

Во 2020 година, парадата ќе се одржи на 25 јуни. 

Линг Јан Опатија

Опатијата Линг Јан се наоѓа во селото Кеунг Шан во Таи О опкружена со планини од три страни и покриена со бујна вегетација.

Станува збор за зграда во стил на четири колони со камени ѕидови и дрвени врати. 

Тоа е совршено место за да ја доживеете убавината и смиреноста во исто време – звукот на водата од блиските потоци измешан со будистичките пеење ја смирува вашата енергија. 

Опатијата е позната и по своите неверојатни вегетаријански оброци и дефинитивно вреди да се патува.

За да стигнете до Опатијата, земете го автобусот Нов Лантау бр. 11 од центарот на Тан Чунг и спуштете се на станицата Лин Јанг опатија. 

Опатијата е на 10 минути одење од станицата. 


Вратете се на почетокот


Поглед од жичарница Нгонг Пинг 360

За време на 25-минутното патување, ќе уживате во прекрасни погледи од сите страни на жичарницата. 

Набројуваме сè што ќе видите по редоследот на нивното појавување, откако ќе започнете од терминалот за жичарница Тунг Чунг.

Тунг Чунг

Во моментот кога вашата кабина ќе тргне од терминалот, го гледате воздушниот поглед на добро развиениот нов град наречен Тунг Чунг.

Порано беше познат како „Тунг Саи Чунг“ и е дел од новиот развоен проект на Лантау Север. 

Градот е блиску до меѓународниот аеродром во Хонг Конг и затоа е витален премин кон Хонг Конг.

Заливот Тунг Чунг

Следно ќе го видите заливот Тунг Чунг, кој со својата уникатна комбинација на морска трева и мочуриште е прилично глетка. 

Туристите често го посетуваат заливот за копање мида и риболов. 

Мочуриштата Шан Тау, место за посебен научен интерес е исто така дел од овој залив. 

Хонг Конг Меѓународниот аеродром

Следно, од жичарницата Нгонг Пинг 360, го гледате целиот меѓународен аеродром во Хонг Конг распространет пред вашите очи.

Ако имате среќа, може да видите дури и воздушни занаети кои летаат покрај вас. 

Меѓународниот аеродром во ХК е еден од најголемите аеродроми во светот и 60 пати ја има освоено титулата најдобар аеродром. 

Мост Хонг Конг-Жухаи-Макао

Мостот Хонг Конг-Жухаи-Макао е мост долг 50 километри (31 милји) што ги поврзува Лантау, полуостровот Макао и Жухаи во провинцијата Гуангдонг.

Прекрасниот мост во првите редови и огромниот океан и синото небо како позадина создаваат неверојатни визуелни слики. 

Северен селски парк Лантау

По долгиот мост, ќе забележите густа вегетација, а тоа е северниот кантри парк Лантау. 

Локалните планинари го сакаат огромниот парк (22 квадратни километри / 8.5 квадратни милји) поради бројните пешачки патеки. 

Неи Лак Шан

Следно, од вашата жичарница доаѓате до сведок на Неи Лак Шан, шестиот највисок врв во Хонг Конг. 

Суспендирани на 751 метар надморска височина, ќе ги имате најневеројатните глетки на целото Јужно Кинеско Море заедно со мостот Хонг Конг-Макао-Жухаи во далечината. 

Ако имате среќа и небото е ведро, можеби ќе го видите и Макао од далечина. 

Тијан Тан Буда

Како што вашата жичарница Ngong Ping 360 се приближува до својата дестинација, ќе го забележите светски познатиот Голем Буда. 

Планините го опкружуваат високиот 34 метри (112 стапки) Големиот Буда што создава прекрасна глетка непосредно пред да се допрете. 

Селото Нгонг Пинг

На крајот од патувањето, ќе го забележите селото Нгонг Пинг од вашата жичарница.

Селото е една од најпопуларните дестинации за локалното население, како и за туристите поради прекрасниот одраз на културниот и духовниот интегритет на Нгонг Пинг.


Вратете се на почетокот


Ресторани во селото Нгонг Пинг

Селото Нгонг Пинг има четири места за јадење кои топло ги препорачуваме - 

1. Wo Kee Loong Snacks Express

Wo Kee Loong Snacks Express е продавница за грицки во селото Нгонг Пинг.

Не пропуштајте ја нејзината пекара стара 50 години, која ги служи најневеројатните и најразновидните закуски во регионот.

2. Кафе Зен нудлс

Кафето Zen Noodles е продавница бр. 2 во селото Нгонг Пинг и ги служи највкусните јапонски тестенини и други широк спектар на јапонски закуски.

3. АОК Хонг Конг Кафе

Автентичната ориентална кујна (АОК) е местото каде што треба да одите ако сакате да добиете традиционална вечера и пијалоци во стилот на Хонг Конг. 

Тие вклучуваат пунџа од ананас со ладно, дебело парче путер, кафе и препознатлив млечен чај.

4. Ресторан Нгонг Пинг Гарден

Ресторанот Ngong Ping Garden е специјализиран за автентични кантонски и чиу чау кујни. 

Некои од неговите препознатливи јадења се кантонски дим сум, чиу чау слатки и кисели тестенини итн.

# Врв Викторија
# Врв трамвај
# Скај100
# Хонг Конг тркало

Колку беше корисен овој пост?

Кликнете на ѕвезда за да го оцените!

Проверете ги сите работи што треба да се прават во Хонг Конг