Почетна » Хонг Конг » Скај 100 билети

Sky100 Хонг Конг – билети, цени, попусти, поглед на зајдисонце, Кафе100

Изменето од: Река Раџан
Факт е проверен од: Џамшед V Рајан

4.7
(156)

Sky100 Хонг Конг е највисоката палуба за набљудување во градот.

Се наоѓа на 393 метри (1290 стапки) високо на 100-тиот кат на Меѓународниот трговски центар, највисоката зграда во Хонг Конг.

Опсерваторијата Sky100 нуди поглед од 360 степени на хоризонтот на Хонг Конг и неговото познато пристаниште Викторија.

Оваа статија опфаќа сè што мора да знаете пред да ја посетите оваа палуба за набљудување на Хонг Конг Sky100.

Што да очекувате на Sky100 Хонг Конг

Од палубата за набљудување Sky100 во Хонг Конг, погледнете го прекрасниот панорамски поглед на градот.

Двокатните брзи лифтови брзо ги носат посетителите до 100-тиот кат за само 60 секунди.

Набљудувачката палуба има извонредни интерактивни мултимедијални експонати преку кои гостите можат да учат за локалната историја, култура и традиција. 

Билет цена
Sky100 Влезни билети HK $ 198
Пакет билети за опсерваторија и кафе 100 Sky100 HK $ 184
Влезници за Sky 100 после 6 часот HK $ 121
Влезници за Sky100 и Cafe 100 Dining Package HK $ 314

Каде да купите билети за Sky100

на Билети за опсерваторија Sky100 се достапни на атракција и онлајн.

Цените на онлајн билетите обично се поевтини од билетите на местото на одржување.

Кога купувате онлајн, можете да ги избегнете долгите редици на шалтерите за билети на атракцијата.

Бидејќи некои атракции продаваат ограничен број билети, за време на шпицот тие може да се распродадат. Резервирањето навреме помага да се избегнат разочарувањата во последен момент.

Како функционираат билетите преку Интернет

Оди на Страница за резервации Sky100, изберете го претпочитаниот датум и бројот на билети и веднаш купете ги билетите.

Откако ќе купите билети за опсерваторијата Sky100, тие се испорачуваат на вашата адреса за е-пошта. 

Нема потреба да добивате отпечатоци од билетот. 

Можете да го покажете е-билетот на вашиот паметен телефон кога ќе ја посетите атракцијата.

Не заборавајте да ги понесете вашите службени лични карти.

Цена на билетот Sky100 Хонг Конг

Во зависност од тоа од каде ги купувате, цените на билетите за Sky100 варираат.

Кога купувате Sky100 билети од Хонг Конг на денот на вашата посета на местото, цените на билетите се најскапи.

За возрасни на возраст меѓу 12 и 64 години, билетот чини 198 HK$.

За деца меѓу три и 11 години и постари лица над 65 години, тој е достапен за 138 HK $.

Сепак, онлајн билетите се евтини, а за возрасен меѓу 12 и 64 години, цената е 149 HK$.

Деца на возраст од три до 11 години и постари граѓани над 65 години, плаќаат намалена цена од 104 HK$.


Вратете се на почетокот


Sky100 билети во Хонг Конг

Sky100 билет за Хонг Конг
Кога купувате Sky100 билети од местото на одржување, добивате физички билет (како на сликата). Сепак, ви препорачуваме да ги купите вашите билети онлајн за да ги избегнете долгите редици на шалтерот за билети. Слика: Hk.carousell.com

Онлајн влезниот билет Sky100 препорачан подолу ви дава целосен пристап до сè што може да се види на единствената палуба за набљудување во затворен простор во Хонг Конг.

Можете да изберете од две опции - Влезни билети на палубата за набљудување или Групна карта по 6 часот.

Цената на билетот

Влезни билети

Билет за возрасни (12+ години): HK $ 149
Детски билет (од 3 до 11 години): HK $ 104
Билет за постари лица (65+ години): HK $ 104

[Влез после 6 часот] Понуда за билети за Група од 2 и повеќе

Билет за возрасни (12+ години): HK $ 119
Детски билет (од 3 до 11 години): HK $ 119
Билет за постари лица (65+ години): HK $ 119

Билети Sky100 со опции за јадење

Достапни се и онлајн влезни билети за Sky100, со опции за пијалоци и храна.

на Пакет билети за опсерваторија и кафе 100 Sky100 ви овозможуваат да уживате во панорамскиот поглед на Хонг Конг и неверојатното јадење во Кафе 100.

Можете да изберете која било од опциите за јадење во Кафе 100 обезбедени со овој билет.

на Влезници за Sky 100 после 6 часот ќе ви дозволат да добиете пристап до Sky100, да уживате во бесплатен пусти со пијалок, да ја посетите технолошката зона за виртуелна реалност и да го видите „потонатиот модел“ на пристаништето Викторија.

Проверете го и фотоштандот на оваа атракција.

на Влезници за Sky100 и Cafe 100 Dining Package ќе ви овозможи да ги доживеете спектакуларните глетки од Sky100 додека уживате во панини, вафли или крепи со безалкохолни пијалоци.

Можете да ги видите прометните улици на Хонг Конг од раскошниот париски амбиент.

Можете исто така да ги видите интерактивните мултимедијални експонати кои ја прикажуваат богатата локална историја и култура.


Вратете се на почетокот


Како да стигнете до Sky100

адреса: 100/F, Меѓународен трговски центар, 1 Austin Road West, Kowloon, Хонг Конг. Најдете насоки

Sky100 Hong Kong е точно во срцето на градот, со лесен пристап и преку јавен и приватен превоз.

Можете лесно да го најдете патот до Sky100 со добро развиениот транспортен систем во градот.

Каде е Sky100 Хонг Конг?
Слика: Sky100.com.hk

Со воз

Два типа возови се движат низ градот -

Железница со голема брзина

Брзата железница на Хонг Конг поврзува 44 дестинации на копното со Хонг Конг Западен Коулун.

Палубата Sky100 Хонг Конг е на само 10 минути од станицата Западна Коулун во Хонг Конг.

Откако ќе се симнете на станицата Коулун, одете на излезот М и одете преку пешачкиот мост што ја поврзува металната зона ЕЛЕМЕНТС и продолжете да ги следите упатствата до Sky100.

Од страна на МТР

Набљудувачката палуба Sky100 Хонг Конг се наоѓа веднаш над станицата Коулун на линијата Тунг Чунг.

Откако ќе се симнете, одете на излезот C за да стигнете до кулата ICC.

Со автобус

Постојат неколку јавни автобуски линии со постојки на палубата за набљудување Sky100 Хонг Конг.

Можете да стигнете до опсерваторијата од сите области на градот.

Без разлика во кој автобус патувате, вашата последна станица ќе биде автобускиот терминал на станицата MTR Kowloon.

Од автобускиот терминал, брзо 5 минути пешачење може да ве однесе до Sky100.

Ако патувате од Коулун, можете да се качите во автобусот со броеви на рути 8, 11, 215X, 215P или 203E.

Но, ако патувате од Нови територии, мора да се качите во автобусите со број на рута 261B, 270P, 281A или 296D.

Со мини автобус

Друга алтернатива е да земете мини автобус до палубата за набљудување Sky100 Хонг Конг.

Има неколку постојки низ Коулун од каде што можете да се качите во минибус.

За да стигнете до ICC Tower, мора да се симнете на автобускиот терминал на станицата MTR Kowloon.

Автобусите што можете да ги фатите се 26, 74, 74S или 77M.

Со такси

Таксито е најлесниот начин да го пронајдете патот до кулата Sky100.

Замолете го возачот да ве остави во Sky100 или во Меѓународниот трговски центар.

Десет минути возење до вашата дестинација би ве чинело околу 35 HKD.

Ако таксито минува низ тунел, мора да ја платите цената на тунелот покрај трошоците.

Од меѓународниот аеродром Шенжен, Кина

За да стигнете до кулата Sky100 од меѓународниот аеродром Шенжен во Кина, треба да се возите на China Coach.

На крајот од едночасовното пригодно патување, ќе ве фрлат на станицата MTR Kowloon Station China Coach Terminus.


Вратете се на почетокот


Влезот на Sky100

Влезот на Sky100 е од внатрешноста на трговскиот центар Elements во Хонг Конг.

Elements Mall ја следи темата на пет кинески елементи - дрво, вода, оган, земја и метал. 

За да го најдете влезот на Sky100, мора да стигнете до 2-ри кат од Металната зона кај ELEMENTS, а потоа да ја следите патеката прикажана подолу.

Влезот Sky100
Слика: Sky100.com.hk

Продолжете да ги следите знаците, додека не го видите овој влез на Sky100 прикажан подолу -

Влезна порта Sky100
Ако веќе сте ги купиле вашите Sky100 билети преку Интернет, можете само да влезете низ оваа порта и да се качите до Опсерваторијата. Слика: Sky100.com.hk

Вратете се на почетокот


Работно време Sky100

Sky100 во Хонг Конг е отворен од 10 до 8.30:XNUMX сите денови во неделата.

Последното влегување на палубата е во 8 часот.

Колку време трае Sky100

Потребно е околу 1 час за да се истражи опсерваторијата Sky100 во Хинг Конг. 

Сепак, некои гости претпочитаат да останат подолго за фотографии и да уживаат во прекрасните глетки од врвот.

Исто така, со оглед на тоа што билетите не се темпирани, можете да останете на работното место до затворањето.

Најдобро време за посета на Sky100

Ако барате мирно време и сакате да избегнете гужви, посетете ја кулата Sky100 од 10 до 11.30:XNUMX часот.

Ако не можете да стигнете до опсерваторијата во Хонг Конг наутро, следното најдобро време за посета е после 5 часот за да уживате во зајдисонцето и по 7 часот за да ги доживеете блескавите и романтични ноќни глетки.

Претпочитајте да одите во работни денови отколку во викенди и државни празници за непрекината и мирна турнеја.

Зајдисонце, најдобро време за посета

Зајдисонце од опсерваторијата Sky100
Слика: Sky100.com.hk

Зајдисонце е исто така одлично време за посета на која било опсерваторија, а Sky100 не се разликува.

Затоа најмногу има гужва само еден час пред зајдисонце.

Покрај прекрасните погледи на зајдисонце, можете да уживате и во хоризонтот на Хонг Конг во текот на денот и навечер.

Најдобро е да пристигнете еден час порано и да си дадете доволно време да стигнете до врвот на областа за набљудување.

Во зависност од годишното време, на времиња на зајдисонце во Хонг Конг се разликуваат.


Вратете се на почетокот


Што да се види на Sky100

Пред да стигнете до опсерваторијата Sky100 и да ги видите експонатите, може да поминете низ еден или повеќе катови на ICC Tower.

Ги детализираме подолу пред да објасниме што може да очекувате да видите на 100th кат.

Прво Горно приземје

Туристичкиот информативен центар ќе го најдете на првото приземје на кулата на МКС.

На овој кат, посетителите ќе видат и екран со широк екран со панорамски поглед што го одзема здивот.

Горно приземје

Во горното приземје на Меѓународниот трговски центар, ќе го најдете центарот за билети.

Сепак, ние ви препорачуваме купете ги вашите билети онлајн да заштедите време и да добиете 10% попуст на цените на билетите.

Овде можете да ги погледнете и погледите во живо од палубата за набљудување sky100.

Втор спрат

Ако доаѓате од Metal Zone of Elements Mall, токму на овој кат го гледате влезот Sky100.

Посетителите можат да стигнат и до вториот кат на Меѓународниот трговски центар преку ескалаторите до Центарот за билети.

Лифтовите на овој кат водат до 100-тиот кат.

Изложба за 3D проекција

На структура која оди до 6 стапки, е надредена стереоскопска проекција од 360 степени.

Оваа проекција ве одведува една деценија зад себе и ја прикажува еволуцијата на Хонг Конг во шест значајни аспекти.

Време тунел

Временскиот тунел е тунел долг 6 метри кој ја прикажува трансформацијата на Хонг Конг. 

Патувањето низ времето има светлосни ефекти поврзани со видео проекции со сликање со мастило, што го прикажува прекрасното патување на Хонг Конг.

Sky100 лифтови

Овие брзи лифтови ве носат до 100-ти кат за 60 секунди.

Ова возење за црпење крв ве води до палубата за набљудување на кулата ICC.

Овие Sky100 лифтови имаат и светла и LCD монитор кој ги прикажува облаците.

Палубата за набљудување на 100-ти кат

Ѕвездената атракција на кулата Sky100 е нејзината палуба за набљудување на 100-ти кат.

Во Опсерваторијата, можете да го видите и користите следново -

1. Минијатурна реплика на Хонг Конг

Ова е првото нешто што го гледате откако ќе излезете од брзиот лифт. Оваа реплика е направена со исклучителни детали и ви овозможува да го видите Хонг Конг во ново светло. 

2. Алатки за истражување на хоризонтот на Хонг Конг

За да го извлечете најдоброто од вашето искуство на палубата за набљудување Sky100, можете да ги користите бројните достапни алатки.

Прикажува LightBox: Овие уникатни LightBox дисплеи пред прозорците ви помагаат да ги идентификувате сите значајни згради и знаменитости на Хонг Конг.

Телескопи од висока класа: Иновативните телескопи од високата класа поставени на палубата за набљудување Sky100 им помагаат на посетителите да го видат целиот полуостров Коулун. Овие телескопи имаат четири различни вградени режими на гледање, што ви овозможува да имате прекрасни погледи без оглед на времето или времето.

3. 360 Искуство со виртуелна реалност

Освен прекрасните погледи на хоризонтот на Хонг Конг, можете да добиете и животно искуство со VR на палубата.

Постојат две искуства од кои можете да изберете:

  1. Небесно висока клима (ден)
  2. Огномет висок небо и светлосно шоу (ноќ)

Можете да ги додадете овие искуства на вашето патување во Хонг Конг за само 30 HK$ по лице.

4. Ѕид на интерактивна приказна

Ова е ѕид долг 28 метри (92 стапки) кој детализира 100 фасцинантни приказни со помош на текст, видеа и неколку експонати.

Овој ѕид со текот на времето се здоби со популарност бидејќи раскажува локални приказни и анегдоти за Хонг Конг.

Неколку од овие приказни не им се познати ниту на локалното население.

Приказните и приказните ги истражуваат и разработуваат променливиот градски пејзаж, традиционалната изработка и посебните обичаи на местото.

5. Скајпост

Продавницата за сувенири има највисоко поштенско сандаче во Хонг Конг бидејќи е на 100-ти кат.

Можете да испраќате разгледници до вашите најблиски додека сте сè уште на палубата, гледајте го хоризонтот на Хонг Конг.


Вратете се на почетокот


Што е видливо од Sky100

Во сончев ден, можете да добиете неверојатни погледи од 360 степени од Sky100.

Вашето видно поле може да започне од заливот Каменол до заливот Каузвеј, потоа до Ван Чаи и Адмиралитетот до Централниот до Шеунг Ван и на крајот до градот Кенеди.

Можете исто така да погледнете низ пристаништето Викторија на островот Хонг Конг, аеродромот во Хонг Конг, мостот Цинг Ма и Коулун сè до Новите територии.

Исто така, ќе бидете воодушевени од погледите на Јужното Кинеско Море и другите оддалечени острови.

Ако времето не е облачно, може дури и да го видите Таи Мо Шан, највисокиот врв на Хонг Конг.


Вратете се на почетокот


Кафе 100 од Риц Карлтон

Cafe 100 by The Ritz Carlton е ресторан во истата зграда.

Тој нуди фантастично јадење по посетата на туристите кои се качуваат на Sky100.

На височина од 393 метри (1290 стапки) надморска височина, Cafe100 ги одржува високите стандарди на услуга.

Сместено на западната страна од палубата, Кафе 100 нуди неверојатен поглед на безграничното море со воодушевувачки зајдисонца.

Бидејќи има капацитет за седење само од 40 гости, има смисла да ја резервирате вашата маса однапред.


Вратете се на почетокот


Викторија Пик против Скај100

Ако сакате да го доживеете целиот Хонг Конг одозгора, Викторија Пик и Sky100 се најдобрите опции.

Повеќе за Викторија Пик

Врвот Викторија е рид висок 552 метри (1,811 стапки) во Хонг Конг, познат по многу имиња како што се планината Остин, Врвот итн.

Врвот добива многу туристи кои доаѓаат за атракции како што се The Peak Tram, Peak Tower, Sky Terrace 428, Madame Tussauds Hong Kong итн.

Иако и Sky100 и The Peak ви даваат птичја перспектива на Хонг Конг, тие се разликуваат едни од други на неколку начини.

Во The Peak, можете да доживеете фантастично патување со трамвај, природата во нејзината најдобра форма, опсерваторија и многу забавни активности.

Во Sky100, добивате поурбано искуство поттикнато од технологијата, на пример, молскавично брзиот лифт кој ве носи до 100-тиот кат на кулата ICC за помалку од една минута.

Викторија Пик или Скај100: Не избирајте помеѓу Sky100 и The Peak. И двете нудат сосема поинакво искуство, поради што е задолжително да ги посетите и двајцата.

Дознајте повеќе за Билети за Викторија Пик Скај 100 билети.

Извори

# Sky100.com.hk
# Wikipedia.org
# Royalplaza.com.hk
# Tripadvisor.com

на специјалисти за патување at TheBetterVacation.com користете само висококвалитетни извори додека ги истражувате и пишувате нивните статии. Ги правиме сите напори да ја задржиме нашата содржина актуелен, сигурен и доверлив.

# Врв Викторија
# Нгонг Пинг 360
# Врвот трамвај
# Хонг Конг тркало

Колку беше корисен овој пост?

Кликнете на ѕвезда за да го оцените!

Проверете ги сите работи што треба да се прават во Хонг Конг

Оваа статија е истражувана и напишана од

Оставете коментар