Почетна » Хонг Конг » Билети за Викторија Пик

Викторија Пик – билети за трамвај, Скај тераса, работно време, градина, планинарења

Изменето од: Река Раџан
Факт е проверен од: Џамшед V Рајан

4.7
(166)

Викторија Пик е една од најпопуларните туристички дестинации во Хонг Конг, привлекувајќи 7 милиони посетители годишно.

Тоа е највисоката точка на островот Хонг Конг, поради што локалното население го нарекува Врв.

Покрај одличните погледи на хоризонтот на Хонг Конг, The Peak нуди и разновидни опции за забава како што се Мадам Тисо Хонг Конг, Sky Terrace 428, Madness 3D Adventure, пешачки патеки итн.

Самиот трамвај до Викторија Пик е многу забавен.

Оваа статија опфаќа сè што мора да знаете пред да резервирате билети за Викторија Пик во Хонг Конг.

Содржина

Што да очекувате на Викторија Пик

Викторија Пик нуди зачудувачки панорамски поглед на хоризонтот на градот, пристаништето Викторија и околните пејзажи.

На врвот на The Peak се изградени два трговски и рекреативни центри – Peak Tower и Peak Galleria.

Peak Tower има голем горен терминал на Peak Tram, а од неговата тераса посетителите можат да погледнат надолу кон градот.

Малку погоре е Sky Terrace 428, од каде што гостите можат да уживаат во подобар поглед.

Каде да купите билети за трамвај

Можете да купите билети за трамвај Викторија Пик на трамвајските станици или можете да ги купите преку Интернет.

Кога ќе ги купите на станицата, ќе бидете принудени да стоите во две редови – линијата на шалтерите и линијата за да се качите на Peak Tram.

1. Ред на шалтерите

Гужва на трамвајските станици Peak
Проверете ја толпата за да купите билети за Peak Tram на трамвајската станица Lower Peak. Кога ги купувате вашите билети за Peak Tram преку Интернет, целосно ги избегнувате овие редици. Слика: Хонгконгбути
Прескокнете ги долгите редови на трамвајската станица Peak
Кога ги купувате билетите преку Интернет и стигнувате до станицата, стоите во пократката линија - онаа резервирана за „преткупените сопственици на билети“. Го покажувате вашиот онлајн билет на вашиот мобилен и влегувате во Терминалот на Peak Tram. Слика: Klook.com

2. Ред за да се качите во возот

Ред за да се качите на Peak Tram воз
За време на преполни времиња, ова чекање за да влезете во Peak Tram може да трае дури и 30 минути. Слика: Хорхе Ласкар

Ви препорачуваме подолу два вида билети за трамвај Викторија Пик -

Peak Tram Sky Pass

Ова е поевтината опција.

Кога ќе го купите Peak Tram Sky Pass, можете да ја прескокнете линијата на шалтерот за билети (бидејќи веќе го имате билетот), но мора да застанете во долгата редица за да влезете во трамвајот Викторија Пик.

Билет за брз трамвај со врвен врв

Ова е поскапата опција, но може да ви заштеди до два часа време на чекање.

Кога купувате Билет за брз трамвај со врвен врв, водич ве држи за рака и ве носи на предниот дел на сите линии и гарантира дека седите во Peak Tram без да чекате.


Вратете се на почетокот


Како функционираат билетите преку Интернет

Оди на Страница за резервации на Peak Tram, изберете го претпочитаниот датум и бројот на билети и веднаш купете ги билетите.

Откако ќе купите билети за Викторија Пик, тие се испорачуваат на вашата адреса за е-пошта. 

Нема потреба да добивате отпечатоци од билетот. 

Можете да го покажете е-билетот на вашиот паметен телефон кога ќе ја посетите атракцијата.

Не заборавајте да ги понесете вашите службени лични карти.


Вратете се на почетокот


Цените на билетите на Викторија Пик

Цената на билет за лице за кружно патување Peak Tram, Sky Pass и Madame Tussauds е 400 HK$.

Билетите за еднонасочен Peak Tram и Sky Terrace 428 се по цена од 180 HK$.

Билетот за кружен пат Peak Tram and Sky Terrace 428 е достапен за 210 HK $.


Вратете се на почетокот


Билети за Викторија Пик

За време на вашата посета на Викторија Пик, има само три места каде што ќе ви требаат билети за да влезете.

– Врв трамвај
– Скај Тераса 428
– Мадам Тисо Хонг Конг

Останатите места како зелена тераса, 3D авантура, прошетки по природа, градини Викторија Пик итн. се бесплатни активности.

Од овие три платени искуства, билетите за Peak Tram и Sky тераса се најважни бидејќи, без овие две, вашето патување до Викторија Пик ќе биде нецелосно.

Можете да потрошите малку дополнително и да купите билети за Брза патека, кои ви помагаат да заштедите до 2 часа време на чекање на станицата Peak Tram.

Или ако сте со буџет, можете да ги купите редовните билети преку Интернет, што ви заштедува околу еден час бидејќи нема да морате да стоите во редовите за билети.

Билет за брза патека

Билетот за брза патека на Викторија Пик е многу флексибилен и можете рачно да ги изберете искуствата што сакате да ги додадете на овој билет.

Двете најпопуларни комбинации се: Peak Tram + Sky Pass + Madame Tussauds и Peak Tram + Sky Pass.

Sky Pass ви дава пристап до Sky Terrace 428, која е опсерваторија на Викторија Пик која нуди одличен поглед на хоризонтот на Хонг Конг.

Кога ќе го купите овој билет, ќе се качите на Peak Tram преку ексклузивната линија за клиентите на Klook. Нема чекање.

Цени на билетите

Врвни трамвај кружен пат + Sky Pass + Мадам Тисо: 400 HK $

Еднонасочен Peak Tram & Sky Terrace 428: HK $ 180

Кружно патување Peak Tram & Sky Terrace 428: HK $ 210

Sky Pass

Кога купувате Peak Tram Sky Pass онлајн, ја прескокнувате редот на прозорецот за билети и чекате во редот за „Преткупен држач за билети“.

Поради ова, заштедувате речиси еден час време на чекање, на станицата Peak Tram.

Покрај трамвајот Peak до Викторија Пик, овој билет ви овозможува и пристап до Sky Terrace 428.

Цени на билетите

Билети за отворен датум во еден правец

Билет за возрасни (12+ години): HK $ 129
Детски билет (од 3 до 11 години): HK $ 64
Билет за постари лица (65+ години): HK $ 64

Тркачки билети за отворен датум

Билет за возрасни (12+ години): HK $ 158
Детски билет (од 3 до 11 години): HK $ 79
Билет за постари лица (65+ години): HK $ 79

Билети со фиксен датум во еден правец

Билет за возрасни (12+ години): HK $ 120
Детски билет (од 3 до 11 години): HK $ 60
Билет за постари лица (65+ години): HK $ 60

Двокреветни билети со фиксен датум

Билет за возрасни (12+ години): HK $ 149
Детски билет (од 3 до 11 години): HK $ 74
Билет за постари лица (65+ години): HK $ 75


Вратете се на почетокот


Како да одите до Викторија Пик

Постојат четири начини да се стигне до Викторија Пик Хонг Конг - со такси, со автобус, со Peak Team и со пешачење.

Автобус до Викторија Пик

Автобусот бр. 15 е втората најпопуларна опција (по Peak Tram) за да стигнете до The Peak.

Локалните жители го сакаат возењето со автобус поради живописната рута што ја следи.

За да се качите во автобусот бр. 15, прво треба да стигнете Централна станица МТР.

Потоа упатете се кон Излез А од станицата.

Откако ќе излезете од излезот А, погледнете преку и ќе видите автобуска постојка - таму ќе го најдете автобусот што може да ве однесе до Викторија Пик.

Оваа локација е во близина Ѕвезден ферибот Пјер 8.

Патувањето со автобус од централната станица MTR до Викторија Пик трае од 45 до 60 минути, во зависност од сообраќајот.

Цената на автобускиот билет од Централниот автобуски терминал до Викторија Пик е 9.80 HK$ по лице.

Децата под 12 години и постарите над 65 години добиваат 50% попуст на автобуската карта.

Важно: Многу туристи се мешаат помеѓу автобусот бр. 15 и автобусот бр. 15С. За да стигнете до Викторија Пик, мора да се качите во автобусот бр.

Такси до врвот

Ако претпочитате приватен превоз, а парите не се проблем Таксито е најдобриот начин да стигнете до Викторија Пик.

Како по правило, во Хонг Конг таксистите мора строго да одат според мерачот.

Ако изнајмите такси од Централната станица, за 20 минути можете да стигнете до Викторија Пик.

Сепак, возењето ќе ве чини 100 HK$, што го прави најскапата опција.


Вратете се на почетокот


Трамвај Викторија Пик

Peak Tram е една од најстарите и најпознатите жичници во светот и се користи за одење на врвот Викторија.

Peak Tram во Хонг Конг
Слика: Thepeak.com.hk

Често се нарекува жичарница Викторија Пик и е најпосакуваниот начин да се искачите на врвот.

Толку многу, 4 милиони туристи секоја година се качуваат на трамвајот Викторија Пик.

Работно време на трамвај

Трамвајот Викторија Пик е отворен 365 дена во годината, вклучувајќи ги и државните празници.

Првиот трамвај Peak тргнува кон Викторија Пик во 7 часот наутро, а последниот Трамвај застанува на полноќ.

Трамвајски станици

Трамвајот Викторија Пик во Хонг Конг има шест станици.

Нагорното патување кон врвот Викторија започнува од најниската станица наречена Градина патот долен терминал.

Трамвајот поминува покрај четири не толку важни станици пред да стигне до Горниот терминал на врвот Викторија (позната и како станица Peak Tower)

Сите туристи се симнуваат на Горниот терминал.

На Peak Tram му се потребни само седум минути за да го помине долгото патување од 1.4 километри до Викторија Пик.

Всушност, Peak Tram е најбрзиот начин да се стигне до Викторија Пик.

Па, скоро.

Бидејќи Peak Tram е многу популарен кај туристите во Хонг Конг, има масивни линии кои понекогаш резултираат со период на чекање до два часа.


Вратете се на почетокот


Викторија Пик часа

Има многу работи што треба да се направат и да се видат во Викторија Пик Хонг Конг.

Подолу го наведуваме работното време на сите главни атракции на The Peak.

Скај Тераса 428

Скај Тераса 428, опсерваторијата од каде што можете да видите прекрасни погледи на Хонг Конг се отвора во 10 часот во работните денови.

За време на викендите и државните празници, за да се грижат за напливот на туристи, тие се отвораат рано - во 8 часот наутро.

Во текот на целата недела, времето на затворање на Sky Terrace 428 е 11 часот.

Врвната кула

Во Peak Tower се наоѓа горниот терминал на Peak Tram и многу ресторани, продавници и опции за забава (вклучувајќи ја и Sky Terrace 428) на Викторија Пик.

Од понеделник до петок, The Peak Tower се отвора во 10 часот и се затвора во 11 часот.

За време на викендите и државните празници се отвора во 8 часот наутро.

Времето на затворање продолжува да биде 11 часот дури и на празници.

Мадам Тисо Хонг Конг

Мадам Тисо на врвот Викторија е една од атракциите кои мора да се посетат, а се отвора секој ден во 10 часот. Резервирајте ја вашата посета

Секој ден се затвора во 10 часот.

Лудило 3D авантура

Ова бесплатно, интерактивно 3D искуство на Викторија Пик се отвора во 10 часот и се затвора во 11 часот секој ден.


Вратете се на почетокот


Колку време трае Викторија Пик

Ако планирате да пешачите до врвот Викторија (следете ја патеката покрај врвната трамвајска патека), ќе ви треба 1 час.

Освен Викторија Пик, ако сакате да ја истражувате галерија на врвовите, патот Лугард, кулата на врвовите, пешачењето во кругот на врвовите и градината Викторија пик, можеби ќе ви требаат 6 до 7 часа.


Вратете се на почетокот


Викторија Пик ноќе

Викторија Пик во Хонг Конг нуди фантастични погледи и можности за забава во текот на целиот ден.

На крајот на краиштата, опциите за забава, платформи за гледање, ресторани, барови итн. се отворени до 11 часот.

Викторија Пик дење или ноќе

Викторија Пик дење и ноќе нуди различен шарм.

Туристите со доволно време при рака, обидете се да пристигнете на Викторија Пик до 5 часот и да останете на зајдисонцето да премине во ноќта (обично до 8 часот).

Некои дури и се прикрадуваат со брза прошетка за да го обиколат Врвот за да видат глетки од сите страни на планината, а потоа седнуваат на пијачка и гледаат ноќен поглед.

Патување до Викторија Пик ноќе

Бидејќи сите сакаат да го комбинираат дневното и ноќното искуство на Викторија Пик, Peak Tram е многу преполн од 4 до 7 часот.

Од понеделник до четврток, времето на чекање помеѓу овие часови може да биде околу 45 минути, а во останатите денови (и државните празници) до 90 минути.

Ви препорачуваме да го купите Комбинација со врвна трамвајска брза патека (воопшто нема чекање) или Peak Tram Sky Pass (го намалува времето на чекање за 50%).

Ако буџетот е загрижен, секогаш можете да одите со автобус до Викторија Пик ноќе.

Можете да се качите на автобусот број 15, од централната станица на МТР (во близина на Стар Фери Пјер 8).

Овој автобус поминува низ централниот дел на Хонг Конг, потоа низ Ван Чаи пред да започне да се искачува на Peak Road.

Ако тргнете подоцна од 7 часот, автобусот ве носи до Викторија Пик за нешто повеќе од 30 минути, бидејќи ноќе нема едвај сообраќај.

Автобусот ве остава на последната автобуска станица наречена „Врв“ веднаш пред трговскиот центар наречен Victoria Peak Galleria.

Поглед од Викторија Пик ноќе

Поглед од Викторија Пик ноќе
Зачудувачки хоризонт на Хонг Конг од Викторија Пик, откако ќе се запалат светлата. Слика: Карл Нензен Ловен

Ноќе, Хонг Конг свети како футуристичка метропола и изгледа како сите облакодери да се натпреваруваат за вашето внимание.

Секоја зграда ги прикажува своите трепкачки светла, светли анимации, па дури и ласери за да ве привлечат.

Ако првпат го гледате ноќниот поглед на Хонг Конг, тој станува магичен.

Надвор од хоризонтот на градот се наоѓа пристаништето Викторија што го одразува својот шарм над бетонот.


Вратете се на почетокот


Што да правите во Викторија Пик

Има многу што да се направи и да се види на Викторија Пик, Хонг Конг.

Не е ни чудо што повеќе од седум милиони туристи ја посетуваат оваа дестинација секоја година.

Покрај редовниот шопинг, јадење и роаминг тука се и некои атракции што мора да ги пробате.

Врвна кула

Врв кула на Викторија Пик
Слика: Thepeak.com.hk

Зградата Peak Tower во форма на вок е центар на сета забава на Викторија Пик.

Покрај сместувањето на горниот терминал на Peak Tram, тој нуди и шопинг, јадење и забавни активности.

Во оваа зграда се наоѓаат атракции како Sky Terrace 428, 3D Adventure, Madame Tussauds итн.

Галеријата на врвот

The Peak Galleria е веднаш спроти Peak Tower и е уште еден трговски комплекс со многу ресторани.

Најголемата атракција на Peak Galleria е Зелената тераса од каде што можете да ги видите погледите на пристаништето Викторија, резервоарот Пок Фу Лам и Јужното Кинеско Море.

Мадам Тисо

Лоциран во кулата Peak, Мадам Тисо Хонг Конг е хит, особено кај помладата генерација.

Тоа е совршено место за бројни селфи со восочните статуи на познати личности од целиот свет.

Некои од познатите фаци кои можете да ги видите се Доналд Трамп, Џони Деп, Бенедикт Камбербач итн. Купете го билетот

Небесна тераса

Скај Тераса 428 е највисоката опсерваторија во целиот Хонг Конг. Исто така се нарекува небесна тераса Викторија Пик.

На 428 метри надморска височина нуди неверојатен панорамски поглед од 360 степени на Хонг Конг и пошироко.

Оваа платформа за гледање има влезен билет, а најдобриот начин да се осигурате дека нема да го пропуштите е да резервирате еден од двата достапни комбо билети.

Можете да изберете помеѓу Комбинација за брза песна (VIP Peak Tram билети + пристап до Sky Terrace) или Peak Tram Sky Pass (Редовни билети за Peak Tram + влез на Sky Terrace).

Лудило 3D авантура

Madness 3D Adventure е уникатно интерактивно искуство во кое можете да влезете бесплатно.

Можете да видите 3D уметнички дела од познати сцени од Хонг Конг, создадени од локални уметници.

Некои од популарните 3D активности вклучуваат скокање со банџи од Sky Terrace 428, влечење на Peak Tram на планината сами, итн.


Вратете се на почетокот


Најдобри места за гледање во Викторија Пик

Туристите сакаат да гледаат во неверојатниот хоризонт на Хонг Конг од бројните гледни точки на Викторија Пик.

Подолу наведуваме четири места на The Peak од каде што можете да добиете неверојатни погледи.

Скај Тераса 428

Sky Terrace 428 е највисоката платформа за гледање во целиот Хонг Конг.

Оваа опсерваторија се наоѓа на горниот кат на Peak Tower.

Во добар ден, нуди непречен панорамски поглед од 360 степени на облакодерите, пристаништето Викторија и новите територии.

Скај Тераса 428 има влезница. Ви препорачуваме да го купите Комбинација со врвна трамвајска брза патека, кој вклучува и пристап до Скај терасата.

Ако сакате поевтин пристап до Скај Тераса, пробајте го Sky Pass.

Павилјон на Лав

Павилјонот на Лавот е уште едно место од каде што можете да погледнете надолу на островот Хонг Конг.

Треба да направите кратка прошетка лево од Peak Tower за да стигнете до Pavilion на Лавот.

Меѓутоа, бидејќи влезот е бесплатен, оваа платформа за гледање на повеќе нивоа е секогаш преполна.

Овој павилјон има клупи за посетителите да седат, да се релаксираат и да уживаат во хоризонтот.

Зелената тераса на Peak Galleria

The Peak Galleria се наоѓа веднаш преку кулата Peak.

Тоа е трговски комплекс на повеќе нивоа со палубата за набљудување на третиот кат.

Нејзината палуба за набљудување за слободно влегување е позната и како Зелена тераса.

Иако Зелената тераса не е толку висока како кулата Peak, сепак добивате одличен поглед на пристаништето Викторија итн.

видиковец на патот Лугард

Бидејќи ова место за гледање бара малку покачување, не е толку популарно кај редовните туристи.

Меѓутоа, ако не ви пречи да вложите малку труд, топло ви препорачуваме да го пробате Лугард патот Lookout.

За да стигнете до ова место, треба да пешачите по патеката Peak Circle Trail околу 15 минути.

За да стигнете до патеката Peak Circle Trail, од Peak Tower, упатете се кон патот Лугард и продолжете со пешачење.

Ова место за гледање нема влезница.


Вратете се на почетокот


Градината Викторија Пик

Градините Викторија Пик се на 30 минути пешачење од Кулата Пик.

Сепак, најдобро е да возите или да нарачате такси.

Ако го посетувате Викторија Пик со деца, оваа градина е задолжителна посета.

Многу пред да стане бујна градина во викторијански стил, ова беше местото на Mountain Lodge, резиденцијата на гувернерот на Хонг Конг.

Клупите, пагодите и викторијанските фитинзи за градина, како што се оградите од ковано железо, додаваат шарм на кривулестите патеки на Градината и отворените зелени тревници.

По уривањето на резиденцијата на гувернерите, старата куќа на портата остана недопрена.

Бидејќи семејствата сакаат да поминуваат време тука, постојат објекти како што се јавни тоалети и штанд за освежување.

Додека и Peak Tower и Peak Galleria нудат поглед само во северниот правец, Градините на Викторија Пик нудат поглед од 360 степени.


Вратете се на почетокот


Пешачењето на Викторија Пик

Локалните жители во Хонг Конг сакаат пешачење и планинарење, благодарение на бројните невообичаени патеки и патеки во регионот.

Но, тие не се големи обожаватели на планинарењето на Викторија Пик бидејќи мислат дека тоа е долга нагорна борба без многу разновидност.

Сепак, патеките на Викторија Пик се доста популарни кај посетителите.

Патувања со Викторија Пик

Постојат три начини на кои можете да се препуштите на планинарењето на Викторија Пик -

Походите на Викторија Пик

1. Искачување до Peak Tower на планината Викторија Пик
2. Искачување од Peak Tower до врвот на планината Викторија Пик
3. Пешачење од врвот Викторија

Ниту една од овие патеки не е долга или комплицирана, но тие нудат фантастични погледи.

Сега да ги објасниме овие три различни скокање во детали.

Пешачење до кулата Пик, Врвот Викторија

Врвот е најпознатата атракција во Хонг Конг и нуди одличен поглед од врвот.

И кога ќе се искачите на врвот, со секој чекор ќе ги видите прекрасните глетки кои се расплетуваат пред вашите очи.

Пешачката патека до Врвот е лесна, но бидете спремни за стрмна падина.

MTR Central to The Peak пешачка патека
Некои ја нарекуваат оваа патека пешачка патека, а некои ја нарекуваат пешачење, но како и да ја категоризирате оваа патека дефинитивно има некои од најдобрите погледи. Учтивост на картата: Thepeak.com.hk

Ова пешачење го започнувате од излезот J2 на Централната МТР станица и ја следите патеката како што е прикажано на картата погоре.

Оваа пешачка патека во Викторија е долга 2.8 километри (1.75 милји) и трае од 60 до 90 минути за да се заврши.

Пешачење од Peak Tower до самитот

Има три планинарења кои започнуваат од Врвната кула и одат повисоко до врвот Викторија.

Патека во Хонг Конг

Хонг Конг патека мапата
Учтивост на картата: Thepeak.com.hk

На 3.5 км (2.2 милји) ова е најдолгата патека за прошетка по природа на Викторија Пик.

Позната е и како патека на Peak Circle Trail и е доста популарна кај локалното население, особено кај тркачите.

Од Peak Tower, треба да се упатите кон патот Лугард.

Ако се држите десно, ќе стигнете до Харлех Роуд.

Ако се држите до овој пат, ќе се вратите на местото од каде што потекнува вашето пешачење.

Така завршувате кружејќи го врвот Викторија.

Петнаесет минути по оваа прошетка, ќе стигнете до видиковецот на патот Лугард, кој нуди одличен поглед на Хонг Конг.

Ако одите со свое темпо, патеката во Хонг Конг трае 90 минути за да се заврши.

Патека на патот на планината Остин

Мапата на патеката на планината Остин патот
Учтивост на картата: Thepeak.com.hk

Ова пешачење започнува од трамвајскиот терминал на дното на патот Маунт Остин.

Пешачењето по патот на планината Остин, сè до градините Викторија Пик, преку игралиштето на планината Остин може да биде многу возбудливо.

Откако ќе стигнете до Playground Mount Austin, парк популарен меѓу семејствата, можете да одлучите да продолжите понатаму или да одите назад.

Ако се вратите, тоа ќе биде 10-минутно пешачење.

Патека во градината Викторија Пик

Карта на патеката Викторија Пик Гарден
Учтивост на картата: Thepeak.com.hk

Ако продолжите да пешачите подалеку од игралиштето Маунт Остин, кон градините Викторија Пик и планинскиот дом, планинарењето станува малку поостра.

Штом ќе стигнете до Викторија Пик Гарденс, ќе бидете 554 метри (1820 стапки) над морското ниво, само совршена висина за непречен поглед од 360 степени околу вас.

Викторија Пик Гарден има мал киоск за освежување, па можете да се опуштите малку пред да одите надолу.

Оваа пешачка патека трае од 40 до 45 минути.

Од Peak Tower до базата

Пок Фу Лам кантри парк мапата патека
Учтивост на картата: Thepeak.com.hk

За да стигнете до дното на врвот Викторија, треба да тргнете по патеката Пок Фу Лам Кантри Парк.

Оваа пешачка патека оди надолу по западната страна на Викторија Пик.

За да ја фатите оваа пешачка патека, треба да го задржите ресторанот Peak Lookout од ваша страна и да се упатите кон југ по патот Пок Фу Лам Резервоар.

Ќе ја преминете Peak Galleria лево.

Ќе удрите во бариера на дрвена патека, тогаш треба да тргнете по малиот пат кој се спушта надесно.

Овој пат ве води директно до Кантрискиот парк Пок Фу Лам.

Држете се до патеката додека не стигнете до патот Пок Фу Лам.

Патеката Пок Фу Лам Кантри Парк е една рута, така што не е можно да се изгубите.

Бидејќи е планинарење по надолнина, потребни се само 45 минути.

Штом ќе стигнете до Пок Фу Лам патот, можете да ја преминете улицата и да се качите во автобусот бр. 7, 71 или 91 одејќи по удолницата.

Ако треба да го фатите MTR, можете да се симнете во станицата HKU.


Вратете се на почетокот


Ресторани на Викторија Пик

Ресторани во Викторија Пик Хонг Конг нудат совршен спој на глобалната и локалната кујна.

Ако одлучите да ручате или вечерате во The Peak, можете да изберете од овие четири ресторани, кои исто така нудат неверојатен поглед.

Сите овие ресторани се во The Peak Tower.

Нивната цена е исто така доста слична - разумен ручек чини приближно 175 HK$/лице, додека вечерата веројатно ќе ве врати за околу 300 HK$/лице.

1. Шумски пожар +

Овој пица бар и бар е совршено место за уживање во совршено јагленисана пица со тенка кора со пијалок по ваш избор. 

Две од другите омилени туристи се скара M5 Wagyu Tomahawk стек и домашни њоки.

Работно време: Секојдневно од 12 до 11 часот
локација: Продавница 102, Ниво 1, Кула на врвот

2. Фуџијама мама

Fujiyama Mama нуди извонредно јапонско јадење, со сензационални погледи. 

Кујната е убава мешавина од јапонски прехранбени производи испорачани во западен стил.

Проверете ги нивните препознатливи јадења како што се Fujiyama Mama Sashimi, Kimchi Gyoza и Mama Karaage.

Работно време: Секојдневно од 11:30 до 11:XNUMX часот
локација: Продавница 204, Ниво 2, Кула на врвот

3. LúFēng

Лу Фенг е ресторан во стилот на 1960-тите и 1970-тите кој нуди одлична хонгконшка кујна, цел ден.

Ако сте љубители на Дим Сум, јадења пржени во вок, месо од скара и морска храна во стилот на Хонг Конг, не гледајте подалеку од Лу Фенг.

Работно време: 11:11 до 10:11 во работните денови, XNUMX:XNUMX до XNUMX:XNUMX часот во сабот, сонце и државни празници
локација: Продавница 3А-Б, Ниво 2 и 3, Кула Врв

4. Ресторан Bubba Gump Shrimp Co

Баба Гамп е единствениот синџир ресторани во целиот свет, тематизиран на популарен филм.

Заснован на животот на Форест Гамп, филозофијата и љубовта кон ракчињата, овој ресторан нуди семејно забавно јадење.

За време на вашата посета, пробајте ги нивните специјалитети за бебешки ребра во стилот на Дикси, Случајна риба и ракчиња или Рај на ракчиња.

Работно време: Секојдневно од 10.30 до 11 часот
локација: 304 – 05, Ниво 3, Врвната кула

>> Резервирајте маса во Bubba Gump Shrimp

Извори

# Thepeak.com.
# Wikipedia.org
# Lonelyplanet.com
# Tripadvisor.com

на специјалисти за патување at TheBetterVacation.com користете само висококвалитетни извори додека ги истражувате и пишувате нивните статии. Ги правиме сите напори да ја задржиме нашата содржина актуелен, сигурен и доверлив.

# Врвот трамвај
# Нгонг Пинг 360
# Скај100
# Хонг Конг тркало

Колку беше корисен овој пост?

Кликнете на ѕвезда за да го оцените!

Проверете ги сите работи што треба да се прават во Хонг Конг

Оваа статија е истражувана и напишана од

Оставете коментар