Почетна » Орландо » Билети за вселенскиот центар Кенеди

Вселенски центар Кенеди – билети, цени, тури од Орландо

Изменето од: Река Раџан
Факт е проверен од: Џамшед V Рајан

4.8
(173)

Вселенскиот центар Кенеди во близина на Орландо е место за лансирање на секој американски вселенски лет од 1968 година.

Тој е центар на главните вселенски активности на НАСА, вклучувајќи лансирање и настани поврзани со вселената, и е популарен и кај децата и кај возрасните.

Повеќе од 1.5 милиони гости влегуваат во комплексот на посетители на вселенскиот центар Кенеди секоја година за да го истражат минатото, сегашноста и иднината на американската вселенска програма.

Оваа статија споделува сè што мора да знаете пред да ги купите вашите билети за вселенскиот центар Кенеди.

Туристи во вселенскиот центар Кенеди

Што да очекувате во вселенскиот центар Кенеди

Вселенскиот центар Кенеди е дом на многу вистински историски и актуелни возила за истражување на вселената, кои и децата и возрасните сакаат да ги истражуваат. 

Ќе видите научни чуда како што се вистинскиот вселенски шатл Атлантис, ракета Сатурн V Месечината, капсулата Аполо 14 Кити Хок, капсулата Меркур Сигма 7, капсулата Gemini 9 итн. 

Во Ракетната градина, шетате меѓу неверојатни, автентични машини кои беа пионери во истражувањето на вселената во Америка. 

Комплексот за лансирање во длабоката вселена, најновата атракција, содржи и многу вистински вселенски летала.

Билети/Турицена
Билет за општ влез$80.25
Автобуска турнеја на Грејлин од Орландо$157
Автобуска турнеја на City SightSeeing од Орландо$159
Влез во вселенскиот центар + Разговор со астронаут$149
Вселенски центар Кенеди + турнеја со воздушен брод$189

Вратете се на почетокот


Билети за вселенскиот центар Кенеди

Туристите можат да купат билети за вселенскиот центар Кенеди на местото или да ги резервираат онлајн однапред.

Ви препорачуваме да ги купите вашите билети преку Интернет за да избегнете разочарување во последен момент. 

Видови билети 

Ако планирате сами да возите до атракцијата, подобро е да резервирате Билет за општ влез, што ви овозможува целодневен пристап до атракцијата. 

Ако не сакате мака да го организирате вашиот превоз до Центарот за посетители на вселената, можете да резервирате Автобуска турнеја на Грејлин од Орландо or Автобуска турнеја на City SightSeeing од Орландо.

Семејствата со деца имаат тенденција да се одлучат за вселенскиот центар Кенеди на НАСА билети, кои вклучуваат разговор со астронаут.

Семејствата со постари деца, кои сакаат повеќе да се забавуваат, одат на 12 часа Комбинација на вселенски центар Кенеди и турнеја со воздушен брод.

Цени на билетите

Без разлика дали се купуваат преку Интернет или лично, цените на билетите на вселенскиот центар Кенеди се исти. 

Билет за влез во вселенскиот центар Кенеди чини 80.25 долари за сите посетители на возраст од 12 години и повеќе. 

Децата од 3 до 11 години плаќаат попуст од 69.55 УСД за влез. 

Доенчињата од две години па нагоре можат да влезат бесплатно. 

Билетите за вселенскиот центар Кенеди, кои вклучуваат и превоз од Орландо, чинат околу 160 долари за посетители на возраст од 12 и повеќе години и 140 долари за оние од три до 11 години. 

Вклучувања на дневни билети за влез

Секој билет за посетители на комплексот на вселенскиот центар Кенеди вклучува пристап до - 

 • Спејс шатл Атлантис® со шатл лансирање искуство®
 • Центарот Аполо/Сатурн V преку автобус на вселенскиот центар Кенеди
 • Средба на астронаутите
 • Планета игра
 • Херои и легенди со Куќата на славните на американските астронаути претставена од Боинг
 • Универзум театар со многу претстави дневно, вклучително и брифинзи за статусот на мисијата и контрола на мисијата: Неопеаните херои на Аполо
 • Вселенски филмови во театарот IMAX®
 • Патување до Марс: Се бараат истражувачи
 • Ракетна градина 

Кога резервирате а Турнеја на вселенскиот центар на НАСА Кенеди од Орландо, вклучува и целодневен билет за влез во Центарот за посетители. 


Вратете се на почетокот


Каде е вселенскиот центар Кенеди

Комплексот за посетители на вселенскиот центар Кенеди се наоѓа во Централна Флорида, 72 км (45 милји) од Орландо. 

Од плажата Дејтона, тоа е околу 105 км (65 милји).

Неговата адреса е Space Commerce Way, островот Мерит, ФЛ 32953, САД. Најдете насоки 

Денеска нема јавен превоз од Орландо до вселенскиот центар Кенеди.

Сепак, Сива линија Орландо   Разглед на градот Орландо нудат превоз и тури до комплексот за посетители. 

Доколку планирате да возите до атракцијата, бидете во рамките на објавените ограничувања на брзината, бидејќи сообраќајните прекршоци ќе доведат до високи казни.

Паркинг

Достапно е доволно паркирање за сите возила - мотоцикли, автомобили и преголеми возила како што се RV и автобуси.

Гостите мора да платат такси за паркирање од 5 долари за велосипеди и 10 долари за автомобили на влезот. 


Вратете се на почетокот


Часови на вселенскиот центар Кенеди

Вселенскиот центар Кенеди се отвора за посетители во 9 часот наутро секој ден во неделата.

Се затвора или во 5 часот или во 6 часот, во зависност од сезоната. 

МесециВремиња
1 јануари до 3 април9 сум да 5 часот
4 април до 23 април9 сум да 6 часот
29 април до 19 јуни9 сум да 5 часот
20 јуни до 14 август9 сум да 6 часот
15 август до 31 декември9 сум да 5 часот

Последниот влез во вселенскиот центар Кенеди Кејп Канаверал е еден час пред затворањето. 

Последната тура со автобус се одвива 2.5 часа пред затворањето на комплексот. 


Вратете се на почетокот


Најдобро време за посета на Вселенскиот центар

Најдобро време за посета на вселенскиот центар Кенеди во близина на Орландо е 9 часот наутро во работен ден. 

Бидејќи истражувањето на атракцијата на Кејп Канаверал е целодневна активност и рано започнувањето ве држи пред толпата на сите изложби. 

Мај, јуни и октомври се одлични месеци за посета, бидејќи е поладно, децата се уште се на училиште, а со тоа има помалку гужва. 

Колку долго е потребно?

Повеќето посетители поминуваат 7-8 часа истражувајќи ги сите експонати во вселенскиот центар Кенеди, Флорида. 

Ако тргнете во турнеја со автобус, за нешто повеќе од два часа ќе добиете целосен преглед на главните атракции на вселенскиот центар Кенеди.


Вратете се на почетокот


Обиколка со автобус на вселенскиот центар Кенеди

на Обиколка со автобус на вселенскиот центар Кенеди е фантастичен начин за прегледување на ограничените области на објектот од удобноста на климатизирано возило. 

Автобусот ги носи гостите до Центарот Аполо/Сатурн V – од каде Америка лансираше до Месечината и каде НАСА планира да испрати астронаути во длабоката вселена.

Ќе видите некои од најкритичните области за мисијата на патот, како што се комплексот за лансирање 39B и зградата за склопување возила. 

За време на турнејата со автобус, ќе слушнете и од вселенски експерти и ќе научите како НАСА им се придружи на комерцијалните партнери за да се подготви за иднината на вселенското истражување. 

Автобусот тргнува на секои петнаесет минути од Комплексот на посетители.


Вратете се на почетокот


Што да се носи во вселенскиот центар

Вселенскиот центар во Кејп Канаверал е туристичка атракција погодна за семејството. 

Од посетителите се очекува да се облекуваат правилно - кошула и чевел се задолжителни за влез. 

Од гостите се бара да не носат -

 • Облека со непристоен материјал, вклучувајќи непристоен јазик или графика
 • Облека што открива тетоважи што прикажуваат непристојна или непристојна содржина
 • Облека која открива несоодветни делови од кожата или делови од телото

На гостите кои не се придржуваат до овие упатства или не можат да ја менуваат својата облека може да им биде одбиен влезот во вселенскиот центар Кенеди.


Вратете се на почетокот


Карта на вселенскиот центар Кенеди

Комплексот за посетители на вселенскиот центар Кенеди е сличен на тематски парк, каде што пешачите од атракција до атракција. 

Затоа е подобро да го знаете распоредот на вселенскиот центар, особено ако го посетувате со деца. 

Со мапа, нема да губите време да ги пронајдете вашите омилени експонати и, во тој процес, ќе се исцрпите.

Можете или преземете ја оваа карта или обележете ја оваа страница за подоцна.


Вратете се на почетокот


Храна во Центарот Спејс Кенеди

Центарот за посетители на вселенскиот центар Кенеди има осум места за храна и пијалоци - Orbit Cafe, Space Bowl Bistro, Moon Rock Cafe, iMAX Snax, Planet Play Lounge, Red Rock Grill, Milky Way и Space Dots.

Гостите можат да ја донесат и својата храна – спакувана во мали ладилници со меки страни.

Стаклени шишиња или контејнери не се дозволени внатре во просториите.

Извори
# Nasa.gov
# Kennedyspacecenter.com
# Wikipedia.org
# Headout.com

на специјалисти за патување at TheBetterVacation.com користете само висококвалитетни извори додека ги истражувате и пишувате нивните статии. Ги правиме сите напори да ја задржиме нашата содржина актуелен, сигурен и доверлив.

Популарни атракции во Орландо

# Вселенски центар Кенеди
# Леголенд Флорида
# Вода парк на Леголанд
# Тематски парк Пепа прасе
# Гаторланд Орландо
# Морски живот Орландо
# Забавна точка Америка
# iFly Орландо
# Островот H2O воден парк
# Авантуристички парк Tree Trek
# Титаник изложба
# Картинг во затворен простор Андрети
# Чоколадно Кралство

^Назад на врвот

Колку беше корисен овој пост?

Кликнете на ѕвезда за да го оцените!

Проверете ги сите работи што треба да се прават во Орландо

Оваа статија е истражувана и напишана од