Почетна » Орландо » Билети за Гаторланд Орландо

Gatorland Orlando – билети, цени, што да очекуваме

Планирате одмор? Дознајте го најдобри хотели за престој во Орландо

Изменето од: Река Раџан
Факт е проверен од: Џамшед V Рајан

4.8
(173)

Алигаторскиот парк Гаторланд во Орландо, Флорида, е познат и како „Светската престолнина на алигаторите“.

Центарот на Гаторланд Орландо е блатото за размножување, природно мочуриште на чемпрес, каде живеат повеќето алигатори.

Во оваа семејна атракција, посетителите можат да видат алигатори и крокодили од сите големини, од бебиња, познати и како грофтања, до чудовишта од 14 метри.

Но, Gatorland е повеќе од обична зоолошка градина со многу алигатори - тој има и птичарник за слободни летови, зоолошка градина за галење, емисии на животни, возбудлива Screaming Gator Zip Line и новата авантура на теренот Stomping Gator.

Оваа статија објаснува сè што мора да знаете пред да ги купите вашите билети за Gatorland Orlando.

Што да очекувате во Гаторланд Орландо


Вратете се на почетокот


Како да стигнете до Гаторланд

Gatorland се наоѓа во централна Флорида, јужно од градот Орландо. 

Нејзината адреса е 14501 S. Orange Blossom Trail, Orlando, FL 32837. Најдете насоки

Gatorland се наоѓа на Hwy 441 северно од линијата Орландо - Кисими во Јужен Орландо. 

Тоа е само 15 до 20 минути оддалечено од Волт Дизни Ворлд, Море Ворлд и Меѓународниот аеродром Орландо. 


Вратете се на почетокот


Gatorland Орландо часа

Gatorland се отвора во 10 часот и се затвора во 5 часот, цела недела. 

Атракцијата за диви животни е отворена дури и за време на викендите и државните празници. 

Фармата за миленици е отворена од 11 до 4.30:XNUMX часот.

Птичарникот за бесплатен лет е отворен секој ден 30 минути во 11 часот, 12 часот, 1.30 часот, 2.45 часот и 3:45 часот.

Тајмингот на шоуто на Гаторланд

времеПрикажи
10.45 amGator Jumparo Show
11.30 amОдблиску средби
12.30 часотАлигатори: Легендите на мочуриштето
2 часотОдблиску средби
3.30 часотАлигатори: Легендите на мочуриштето
4.30 часотGator Jumparo Show
*Терминот на прикажување е предмет на промена

Вратете се на почетокот


Колку време трае паркот Гаторланд?

Паркот Алигатор има три различни претстави, кои обично траат по 15 минути.

Ако ги гледате сите емисии и ги видите сите животни изложени во Gatorland, ќе ви требаат три до четири часа.

Ако се одлучите за Gatorland Zipline авантура, ви требаат два часа дополнително.

Преземете ја картата на Gatorland (816 kb, Jpg)

Најдобро време за посета на Гаторланд

Најдобро време за посета на паркот алигатор Гаторланд е веднаш штом ќе се отворат во 10 часот.

Има четири предности да се започне рано – животните се најактивни рано наутро, температурите се сè уште умерени, гужвата допрва треба да влезе, а имате цел ден за истражување.

Претставите започнуваат во 10.30 часот и траат до 5.30 часот, а ако започнете рано, можете да ги видите сите три претстави до 1 часот.


Вратете се на почетокот


Билети за Гаторланд Орландо

Посетителите во Гаторланд
Слика: Gatorland.com

Овој билет за општ влез во Gatorland нуди врвно искуство со алигатор во Флорида. 

Ве носи одблизу со стотици гајлери и лукави кроки и ви дава место во три неверојатни емисии во живо.

Овој билет ви дава и бесплатен паркинг на атракцијата.

Веднаш штом ќе ги купите, овие билети за Гаторланд Орландо ќе ви бидат испратени по е-пошта.  

На денот на вашата посета, можете да поминете покрај линијата на бројачот за билети и да отидете директно до турникетот за да го скенирате билетот за паметен телефон.

Можете да го откажете овој билет до 24 часа однапред за да добиете целосна рефундација.

Цени за Gatorland Alligator Park

На портите, билетите за Gatorland се по цена од 35 долари за посетители 13 години и постари, а децата на возраст од три до 12 години плаќаат по намалена цена од 25 долари.

Кога ќе ги купите онлајн, добивате попуст од 3 долари за секој посетител.

Децата под две години можат бесплатно да влезат во овој парк Алигатор во Флорида. Не им требаат билети. 

Додека резервирате билети, можете да купите и „Gator Chow“ и сами да ги нахраните алигаторите. Цената е 3.20 долари по храна.

Билет за возрасни (13+ години): $ 32
Детски билет (од 3 до 12 години): $ 22


Вратете се на почетокот


Зиплајн билет Gatorland Orlando

на zip-line во Gatorland Alligator Park е една од највозбудливите авантури на отворено на Орландо. 

Изгласана е за „Најдобра поштенска линија во САД“ од AOL Travel.

На возбудливата линија Screamin' Gator Zip Line, ќе летате на височина од 20 метри (65 стапки) на растојание од 366 метри (1200 стапки).

Скокањето од зип-лајн кулите високи над седум ката е наплив на адреналин што е тешко да се опише.

Посетителите се вивнуваат низ воздухот над некои од главните атракции на зоолошката градина Гаторланд, како што се кубанските и нилските крокодили, пред да летаат над мочуриштето за размножување алигатори, комплетно со 130 џиновски алигатори подолу.

Кога резервирате влезен билет за Gatorland плус зиплајн билет, покрај влезот, можете да возите и пет различни поштенски линии преку куќиштата.

Високо обучени водичи и најсовремена опрема за зиплининг се бесплатни со зиплајн билети. 

Зиплајн авантурата Gatorland започнува со кратка сесија за безбедност и ориентација и трае околу два часа. 

  • Минимална висина: 37″ (94 см)
  • Максимална тежина: 275 lbs (120 kg)

Забелешка: Ве молиме носете чевли со затворени пети. Без здолништа, фустани или шорцеви

Цена на билет: 74 УСД по лице


Вратете се на почетокот


Турнеја со фенерче Gatorland ноќе

90-минутната турнеја со фенерче Gatorland е позната и како авантура Gator Night Shine.

За време на оваа турнеја, посетителите вооружени само со батериска ламба и храна за гаторот ќе ги прошетаат дрвените патеки на мочуриштето за одгледување алигатори во Гаторланд. 

Батериската ламба ќе им помогне на посетителите да видат стотици гладни, блескави, црвени очи кои полека се доближуваат бидејќи алигаторите можат да ја мирисаат нивната храна. 

Турнејата Gator Night Shine е достапна во вторник, среда, петок, сабота и недела.

Бидејќи оваа турнеја со водич по мракот започнува во самрак, времето на започнување варира во зависност од сезоната.

Тајмингот на ноќната турнеја Гаторланд

сезонаЗапочнете со тајмингот
2 јануари до 10 март6.30 часот
11 март до 1 април7.30 часот
2 април до 31 август8.30 часот
1 септември до 4 ноември7.30 часот
5 ноември до 1 јануари6.30 часот

Гостите мора да стигнат до крајниот јужен крај на паркингот Gatorland најмалку 15 минути пред почетокот на нивната турнеја.

Цена на билет: 25 УСД по лице

Децата помали од две години можат да се приклучат бесплатно. 


Вратете се на почетокот


Интерактивна обиколка на Gatorland со тренер за животни

За време на оваа турнеја низ Гаторланд Орландо со тренер за животни, ќе погледнете што е потребно за да работите со и да бидете околу опасни животни.

Поради природата на оваа интерактивна турнеја, учесниците мора да имаат најмалку 12 години.

Двочасовната дневна турнеја Gatorland Trainer започнува во 8 часот наутро од устата на гаторот на предниот дел на паркот.

Во првиот дел од турата ќе се сретнете со најмалите членови на семејството Гаторланд. 

Држењето бебе алигатор во рацете е чувство кое не е лесно да се опише. 

Во втората половина, ќе се зближите со некои од најголемите алигатори и крокодили.

Конечно, сретнувате влекачи и морничави роботи од шоуто за средби одблиску.

Цена на билет (12+ години): 130 УСД по лице

Бидејќи на Гејторленд му требаат само три до четири часа, некои туристи резервираат и авантура со воздушни чамци во Boggy Creek, на само 32 километри (20 милји) од паркот Алигатор. Кога ќе ги резервирате билетите заедно, ќе заштедите пари. Дознајте повеќе


Вратете се на почетокот


Емисии во Гаторланд Орландо

Gatorland во Флорида има три различни претстави дневно, кои се вклучени во билетите на Gatorland. 

Првата емисија започнува во 10.45 часот, а последната емисија завршува во 5 часот. 

Забелешка: Подобро е да ги потврдите тајмингот на денот на вашата посета.

Gator Jumparo Show

За време на Gator Jumparo Show, гостите можат да почувствуваат возбуда кога некои од најголемите алигатори во светот скокаат четири или повеќе метри од водата.

Дури и додека публиката ги поттикнува крокодилите да скокаат за мезе за пилешко, вие ќе дознаете повеќе за животните и нивните извонредни моќи. 

Тројца членови на персоналот го водат ова шоу и го прават смешен спектакл.

Jumparo Show е шоу кое го сака целото семејство, а се случува два пати на ден – во 10.45 часот и 4.30 часот. 

Алигатори: Легендите на мочуриштето

Храбар член на персоналот излегува на сцената со алигатор од 6-8 стапки за време на шоуто Legends of the Swamp во Gatorland.

Тие ги демонстрираат уникатните карактеристики на легендарното суштество за преживување дури и додека се обидуваат да останат живи. 

Ова шоу е познато и како Gator Wrestling Show.

Шоуто „Легендите на мочуриштето“ се одржува двапати дневно - во 12.30 часот и 3.30 часот. 

Одблиску средби

Најдобриот дел од шоуто Up Close Encounters во Gatorland е неговиот изненадувачки елемент. 

Никогаш не знаете какво животно може да сретнете.

Тоа е можност да се запознаете со фасцинантни суштества од целиот свет, вклучувајќи ги и некои од најопасните живи змии.

Шоуто „Одблиску средби“ се случува двапати дневно - во 11.30 часот и 2 часот.


Вратете се на почетокот


Stompin' Gator Off-Road авантура 

За време на теренот на Stompin' Gator, гостите на Adventure Gatorland можат да се качат на 12 метри високо нарачано, теренско чудовиште за 15-минутна груба и урнебесна авантура.

Во теренски возила во стил на чудовиште, возачите ја доживуваат природната убавина на Флорида додека се впуштаат низ неколку различни екосистеми. 

Ќе одите преку ридови, ќе се движите низ баричките од кал, ќе лазите низ вистински гробишта на алигатори и ќе се истурите низ езерце полно со стотици алигатори.

Ова дополнително искуство не е вклучено во општиот влез во паркот, но можете да направите резервации на влезот. 


Вратете се на почетокот


Правилата на паркот Гаторланд

  • Во паркот не е дозволена храна, вклучително и добиточна храна
  • Гостите не смеат да носат ладилници, корпи за пикник или слични предмети за да носат храна или пијалоци.
  • Целиот багаж мора да биде проверен и обезбеден при приемот или надвор од видното поле во вашето возило
  • Сите чанти, чанти и колички се предмет на пребарување
  • Пушењето е дозволено, но само во одредени области
  • Гаторланд не дозволува во паркот да се носи оружје од секаков вид

Популарни атракции во Орландо

# Вселенски центар Кенеди
# Леголенд Флорида
# Вода парк на Леголанд
# Тематски парк Пепа прасе
# Гаторланд Орландо
# Морски живот Орландо
# Забавна точка Америка
# iFly Орландо
# Островот H2O воден парк
# Авантуристички парк Tree Trek
# Титаник изложба
# Картинг во затворен простор Андрети
# Чоколадно Кралство

Колку беше корисен овој пост?

Кликнете на ѕвезда за да го оцените!

Проверете ги сите работи што треба да се прават во Орландо