Почетна » Будимпешта » Билети за базиликата Свети Стефан

Базиликата Свети Стефан – турнеја, билети, цени, концерти

4.7
(172)

Базиликата Свети Стефан, најголемата црква во Будимпешта, е посветена на првиот унгарски крал, Свети Стефан, кој владеел со кралството во 11 век и ги претворил Унгарците во христијанство.

Базиликата е позната по својата историска вредност и прекрасната неокласична архитектура.

Врвот на базиликата Свети Стефан е Светата десница, природно мумифицирана десна рака на првиот унгарски владетел, Свети Стефан.

За време на вашата посета, ќе научите за 1000-годишното христијанско минато на една горда нација.

Оваа статија опфаќа сè што мора да знаете пред да резервирате билети за базиликата Свети Стефан.

Што да очекувате во базиликата Свети Стефан

Изградена во втората половина на деветнаесеттиот век, базиликата Свети Стефан е врв на Будимпешта, позната по својата висока купола и извонредната неоренесансна архитектура.

За време на вашата обиколка на базиликата Свети Стефан, ќе го видите раскошниот ентериер на црквата, покриен со вистинско злато и украсен со многу фрески и скулптури создадени од најдобрите локални занаетчии од крајот на деветнаесеттиот век.

Сведок на Светата десница, природно мумифицираната десна рака на Свети Стефан, првиот унгарски крал кој го воспоставил христијанството во нацијата за време на неговото владеење во 11 век.

Откријте ја 1,000-годишната христијанска историја на оваа земја.

Разгледајте ги експонатите во Ризницата и базиликата и погледнете неколку уметнички дела и литургиски предмети, како што е моделот на круната што некогаш ја носеле унгарските кралеви.

Дознајте за кардиналот Миндзенти, храбар католички водач кој бил мачен и затворен за време на комунистичкото владеење.

Одете со лифт до панорамската тераса околу куполата, одлична точка за гледање над Будимпешта, и продолжете со турата со водич.

Кога ќе се качите на кулата на куполата (десната кула) на базиликата, можете да се восхитувате на некои од најубавите погледи на градот Будимпешта.


Вратете се на почетокот


Каде да резервирате билети

Билети за базиликата Свети Стефан Будимпешта се достапни на интернет и на атракција.

Цените на онлајн билетите обично се поевтини од билетите во атракцијата.

Кога купувате онлајн, можете да ги избегнете долгите редици на шалтерите. 

Бидејќи некои атракции продаваат ограничен број билети, раното резервирање помага да се избегнат разочарувањата во последен момент.

Како функционираат билетите преку Интернет

Посетете ја страницата за резервации за Базиликата Свети Стефан Будимпешта, изберете го датумот на патување и бројот на билети и резервирајте.

Откако ќе го завршите процесот на резервација, билетите ќе ви бидат испратени по пошта.

Не треба да носите отпечатоци.

Покажете го е-билетот на вашиот паметен телефон на влезот и влезете внатре. Носете важечка лична карта.

Цените на билетите за базиликата Свети Стефан

Влезниците за возрасни за базиликата Свети Стефан за лица над 16 години чинат 9,455 HUF (25 евра).

Децата меѓу седум и петнаесет години имаат пристап до 2,647 HUF (7 евра).

На доенчињата под седум години не им се наплатува ништо.

Билети за турнеја во базиликата Свети Стефан

Внатре во базиликата Свети Стефан во Будимпешта
Maryo990 / Getty Images

Билетите за турнеја во базиликата Свети Стефан ви даваат можност да ја посетите црквата, ризницата, историскиот музеј, како и панорамската тераса.

Разгледот на базиликата Свети Стефан трае околу еден час, а локалниот експерт останува со вас во текот на целото искуство.

Ако црквата не може да се види поради некоја посебна церемонија, ќе бидете компензирани со обиколка со водич низ ризницата и историските експонати.

Бидејќи ова е билет Skip The Line за базиликата Свети Стефан, можете да ги избегнете линиите на шалтерот за билети, да го покажете вашиот билет на паметниот телефон и да влезете. 

Можете да го откажете овој билет до 24 часа однапред за да добиете целосна рефундација.

Цени на билети:

Само јавна обиколка на црквата-

Билет за возрасни (16+ години): 9,455 HUF (25 евра)

Детски билет (од 7 до 15 години): 2,647 HUF (7 евра)

Доенчиња (до 6 години): Слободен

Продолжена јавна турнеја со црквата, кулата и Ризницата-

Билет за возрасни (16+ години): 15,122 HUF (40 евра)

Детски билет (од 7 до 15 години): 4,159 HUF (11 евра)

Доенчиња (до 6 години): Слободен

Приватно разгледување на црквата-

Општ билет (за сите возрасти): 9,831 HUF (26 евра)

Приватна турнеја со црква, кула и ризница-

Општ билет (за сите возрасти): 12,100 HUF (32 евра)

Концерт на оргули во базиликата Свети Стефан

Музичар свири за време на концертот на оргули во базиликата Свети Стефан
Слика: GYG

Изведбата на оргулите ќе се одржи во базиликата Свети Стефан, една од најубавите неокласични градби во Будимпешта.

Ариите на програмата ги изведува Колош Коватс, еден од најпознатите и најталентираните пејачи на концерти и ораториуми во Унгарија.

Добитник е на наградата Лист Ференц, наградата за заслуга на уметноста и наградата Кошут.

Елеонора Крушиќ, која настапувала во бројни оркестри во Унгарија и во странство, на програмата додава и изведба на флејта.

Цени на билетите

Билет од категорија I – ред 1 до ред 6

Билет за возрасни: HUF 10,967 Ft (29 €)
Студентски билет (6+ години, со лична карта): 9,454 HUF (25 евра)

Билет од II категорија – ред 7 до ред 16

Билет за возрасни: 11,690 HUF (31 евра)
Студентски билет (6+ години, со лична карта): 12,821 HUF (34 евра)

Билет од III категорија – ред 17 до ред 26

Билет за возрасни: HUF 13,576 Ft (36 €)
Студентски билет (6+ години, со лична карта): 14,330 HUF (38 евра)


Вратете се на почетокот


Класични концерти во базиликата Свети Стефан

Уживајте во фантастичен класичен концерт во базиликата Свети Стефан во срцето на Будимпешта.

Местото е една од највпечатливите градби во градот, но не е единственото нешто што ќе го одзема здивот во текот на вечерта.

Слушајте како музичари од светска класа го изведуваат најдоброто од класичната музика.

Во зависност од вашите интереси и буџет, можете да изберете од три концерти и четири опции за седење.

Цени на билетите

Категорија Б (сите возрасти): 15,837 HUF (42 евра)

Категорија А (сите возрасти): 18,855 HUF (50 евра)

ВИП (сите возрасти): 21,118 HUF (56 евра)


Вратете се на почетокот


Суштински информации

Во некои посебни прилики, како што се свадби, Црквата останува затворена. 

Ве молиме облечете се скромно во црква (без блузи без ракави, кратки здолништа или шорцеви). Мажите треба да ги откријат главите.

Има два лифта за пристап до куполната панорамска тераса: еден во долниот дел од зградата и еден во повисокиот дел. За време на преполни времиња, наместо да го земете вториот помал лифт, можете да се искачите околу 200 скалила до врвот на куполата.


Вратете се на почетокот


Како да стигнете до базиликата Стефан

Базиликата Свети Стефан е една од најистакнатите знаменитости во градот и се наоѓа централно во централното градско подрачје на Будимпешта, на страната Пешта на реката Дунав.

адреса: Адресата на базиликата Свети Стефан е Будимпешта, Szent István tér 1, 1051 Унгарија. Најдете насоки

Базиликата Свети Стефан е добро поврзана со сите форми на јавен превоз.

Со автобус

Нјугати Палјаудвар М автобуска постојка и Нјугати Палјаудвар М (Подманицки Утка) Автобуската станица е две минути пешачење далеку.

Марко Утка Автобуската станица е пет минути пешачење далеку.

Автобуски линии што ја опслужуваат рутата на базиликата Свети Стефан:

  • 6,Мориц Зигмонд кортер М / Шел Калман тер М
  • 914, Káposztásmegyer Mogyoródi-patak / Dél-pesti autobuszgarázs
  • 914A, Újpest-központ M / Határ út M
  • 923,Békásmegyer H / Dél-pesti autobuszgarázs
  • 931,Nyugati pályaudvar M / József utca

Со воз

Нјугати Палјаудвар метро станица е четири минути пешачење далеку.

Нјугати Палјаудвар М лесната железничка станица е две минути пешачење далеку.

Со автомобил

Ги ставаш почетна точка овде да плови до базиликата Свети Стефан во Будимпешта.

Неколку паркинг места може да се најде во близина.

Коли за изнајмување и такси за изнајмување се лесно достапни.

Вратете се на почетокот


Тајмингот на базиликата Свети Стефан

Базиликата Свети Стефан е отворена од 9 до 5 часот во работните денови.

Во сабота е отворен од 9 до 1 часот, додека во недела од 1 до 5 часот. 

Повремено, верските церемонии може да го променат општото работно време.

Панорамскиот видик во Куполата на зградата следи различни временски периоди. 

Ноември до март: Секој ден од 10 до 4.30:XNUMX часот
април, мај, октомври: Секој ден од 10 до 5.30:XNUMX часот
Јуни, јули, август, септември: Секој ден од 10 до 6.30:XNUMX часот

За масовни тајминзи, проверете го Официјална веб-страница.

Колку време трае турнејата

Турнејата на базиликата Свети Стефан ќе ве однесе околу 70 минути за да ја завршите.

Ако сакате да присуствувате на оргули или концерт на класична музика во црквата, мора да издвоите дополнителен час за вашата посета.

Најдобро време за посета

Најдобро време за посета на базиликата Свети Стефан е помеѓу 12 и 2 часот кога блескавото сонце ја фрла својата светлина низ прозорецот и ја осветлува црквата во брилијантна златна нијанса.

Ако сакате да ја посетите црквата подалеку од напливот на гужви и да одвоите време со атмосферата на верата, најдобро е да ја посетите црквата помеѓу 10 и 11 часот, веднаш штом ќе се отвори.


Вратете се на почетокот

Најчесто поставувани прашања за базиликата Свети Петар

Еве неколку често поставувани прашања за базиликата Свети Петар:

Какви карактеристични квалитети има базиликата Свети Стефан?

Позната по своите прекрасни внатрешни украси, високата купола и неокласичната архитектура, базиликата Свети Стефан е глетка што треба да се види. Има голема колекција на религиозни уметнички дела, која вклучува витражи, слики и скулптури.

Која е цената за влез во базиликата Свети Стефан?

Не чини ништо да се влезе во базиликата. Сепак, влезот во куполата и Ризницата што содржи свети артефакти се наплаќа.

Дали базиликата има кодекс на облекување?

Кога посетувате место за богослужба, учтиво е да се облекувате скромно, иако не постои одреден кодекс на облекување. Рамената и колената мора да бидат покриени, а слабата облека можеби не е соодветна.

Каде можам да резервирам билети за базиликата Свети Стефан?

Можете да резервирате билети на онлајн портал за резервации на базиликата Свети Стефан.

Дали е можно да одите на богослужбите во базиликата Свети Стефан?

Да, гостите се добредојдени да присуствуваат на редовните верски служби што ги одржува базиликата Свети Стефан, вклучувајќи ја и мисата. За да ги дознаете точните времиња и јазиците на богослужбите, консултирајте се со распоредот.

Дали има некои посебни настани или концерти во базиликата?

Во базиликата Свети Стефан често се одржуваат концерти на класична музика и други културни настани. Овие можат да обезбедат уникатно и незаборавно искуство за посетителите. Можете да го проверите распоредот за претстојните настани на Веб-страница на базиликата.

Извори
# Базилика.biz
# Tripadvisor.in
# En.wikipedia.org

на специјалисти за патување at TheBetterVacation.com користете само висококвалитетни извори додека ги истражувате и пишувате нивните статии. Ги правиме сите напори да ја задржиме нашата содржина актуелен, сигурен и доверлив.

Популарни атракции во Будимпешта

Сечењи бањи Спа Гелерт
Зградата на парламентот во Будимпешта Замокот Буда
Крстарење со река Дунав Синагога на улицата Дохани
Болница во карпата Куќа на теророт
Музеј на флиперчиња Базиликата Свети Стефан
Црквата Матијас Унгарски еврејски музеј
Термална бања Лукач Музеј на светлината уметност
Музеј Палинка Будимпешта Пловечка тура со автобус
Кралскиот дворец Годело

Колку беше корисен овој пост?

Кликнете на ѕвезда за да го оцените!

Проверете ги сите работи што треба да се прават во Будимпешта

Оваа статија е истражувана и напишана од

Изменето од Река Раџан & факт проверен од Џамшед V Рајан

Оставете коментар