Почетна » Будимпешта » Билети за Големата синагога

Синагога на улицата Дохани – турнеја, билети, цени, што да очекувате

Изменето од: Река Раџан
Факт е проверен од: Џамшед V Рајан

4.8
(184)

Синагогата на улицата Дохани е најголема во Европа и втора по големина во светот. Може да собере 3,000 луѓе.

Позната е и како Големата синагога и како синагога Табакгасе.

Куполите во облик на кромид со позлатена орнаментика ја прават синагогата на улицата Дохани во Пешта прекрасна визија за мавританско и византиско стилско спојување.

По нејзината изградба, неговиот стил се привлече, а синагогите изградени подоцна ширум светот честопати беа дизајнирани на ист начин.

Бидејќи Синагогата и Унгарскиот еврејски музеј се во иста зграда, посетителите често ги гледаат заедно. 

Синагогата претрпе значителна штета за време на Втората светска војна и беше претворена во импровизирано гето за илјадници Евреи.

Унгарската влада и други странски добродетели помогнаа во реконструкцијата на синагогата откако беше уништена и повторно отворена во 1996 година.

Оваа статија опфаќа сè што мора да знаете пред да резервирате билети за синагогата на улицата Дохани.

Врвни билети за синагогата на улицата Дохани

# Билети за Големата синагога

Што да очекувате во синагогата на улицата Дохани

Турата со водич ви помага да дознаете за историјата на зградата, архитектурата и историјата на унгарските Евреи пред и по Втората светска војна.

Откако ќе ви ја покаже синагогата, туристичкиот водич ве носи во Унгарскиот еврејски музеј.

Преку секојдневните работи, учите за животот и неволјите на еврејскиот народ во Унгарија.

Ќе го посетите и дрвото Емануел во Меморијалниот парк Раул Валенберг во чест на жртвите на Холокаустот.

На крајот од вашата турнеја, ги посетувате гробиштата на храмот на хероите, во кои се наоѓаат гробовите на луѓето кои загинале во гетото за време на Втората светска војна.


Вратете се на почетокот


Каде да резервирате билети

Билети за синагогата на улицата Дохани се достапни на интернет и на атракција.

Цените на онлајн билетите обично се поевтини од билетите во атракцијата.

Кога купувате онлајн, можете да ги избегнете долгите редици на шалтерите. 

Бидејќи некои атракции продаваат ограничен број билети, раното резервирање помага да се избегнат разочарувањата во последен момент.

Како функционираат билетите преку Интернет

Посетете ја страницата за резервации за Синагога на улицата Дохани, изберете го датумот на патување и бројот на билети и направете резервација.

Откако ќе го завршите процесот на резервација, билетите ќе ви бидат испратени по пошта.

Не треба да носите отпечатоци.

Покажете го е-билетот на вашиот паметен телефон на влезот и влезете.

Носете важечка лична карта.

Цените на билетите за Големата синагога

Генералниот влезен билет во Синагога на улицата Дохани за сите возрасти од шест и постари чини 9,051 HUF (24 евра)

Влезот за сите помлади од шест години е бесплатен. 

Билети за Големата синагога

Внатре во Големата синагога во Будимпешта
Мајкл Барт / Getty Images

Со овој билет за прескокнување на линијата, можете да одите до безбедносната контролна точка без да стоите во редица. 

Билетот вклучува обиколка на синагогата, храмот на хероите, Меморијалниот парк Раул Валенберг и гробиштата со водич.

Локалниот водич останува со вас во текот на целото искуство.

Турата со водич е достапна на осум јазици, вклучително и англиски.

Можете да го откажете овој билет до 24 часа однапред за да добиете целосна рефундација.

Цени на билетите

Општ билет (6+ години): 9,051 HUF (24 евра)

Доенчиња (до 5 години): слободен


Вратете се на почетокот


Како да стигнете до синагогата на улицата Дохани

Синагогата на улицата Дохани се наоѓа во еврејскиот кварт Пешта.

адреса: Дохани у. 2, 1074, Будимпешта, Унгарија. Најдете насоки

Големата синагога е добро поврзана со јавен превоз.

Со автобус

Автобуска станица Уранија е оддалечена пет минути пешачење.

Деак Ференц тер М Автобуската станица е на шест минути пешачење од синагогата.

Nagy Diófa utca Автобуската станица е оддалечена осум минути пешачење

Автобуските линии 9, 47, 48, 49, 72, 100 E, 916 и 909 ги опслужуваат станиците во близина на Големата синагога.

Со воз

Метро станица Асторија е оддалечена четири минути пешачење.

Бајчи-Жсилински метро станица е десет минути пешачење далеку.

Со автомобил

Ги ставаш почетна точка овде да отидете до синагогата на улицата Дохани.

Коли за изнајмување и такси за изнајмување се лесно достапни.

Неколку паркинг места се достапни во близина.


Вратете се на почетокот


Времето на Големата синагога

Големата синагога е отворена од 10 до 4 часот во работните денови, освен во петок, кога се затвора рано во 2 часот. 

Во сабота Синагогата останува затворена, а во недела е отворена од 10 до 4 часот. 

Последниот влез е еден час пред затворање. 

Колку време трае турнејата

Обиколката на Големата синагога трае околу 60-70 минути.

Овој прозорец ја зема предвид посетата на Меморијалниот парк Раул Валенберг, Храмот на хероите и гробиштата на синагогата.

Најдобро време за посета

Најдобро време за посета на синагогата на улицата Голема Дохани е во 10 часот, кога се отвора синагогата.

На овој начин, можете да ги посетите сите атракции во мир, далеку од напливот на гужви.

Суштински информации

Бидејќи ова е посета на место за богослужба, гостите мора да се облекуваат соодветно (на пример, без блузи без ракави, кратки здолништа или шорцеви). 

Од мажите се бара да ги покриваат главите додека влегуваат во синагогата. На влезот е претставен кипа.

Не се дозволени ранци поголеми од рачниот багаж.

Не е дозволено јадење, пиење или пушење во областа.

Најчесто поставувани прашања за синагогата на улицата Дохани

Еве неколку често поставувани прашања за синагогата на улицата Дохани:

Може ли да одам на верски служби во синагогата на улицата Дохани?

Иако најдобредојдени, најдобро е да го проверите распоредот за да спречите мешање во религиозните активности.
Синагогата може да го ограничи пристапот во одредени часови.

Дали Меморијалниот парк Раул Валенберг е дел од комплексот на синагогата?

Да, Меморијалниот парк Раул Валенберг е во непосредна близина на синагогата и е посветен на сеќавањето на жртвите на Холокаустот. Паркот ја содржи иконската скулптура Дрво на животот и Меморијалот на Холокаустот.

Како можам да резервирам билет за да ја посетам синагогата на улицата Дохани?

Посета на синагогата може да се направи со правење на резервација преку Интернет преку порталот за резервации на синагогата.

Кој ја дизајнираше синагогата на улицата Дохани?

Виенскиот архитект Лудвиг Форстер ја дизајнираше синагогата, инкорпорирајќи спој на романтични и мавритански архитектонски елементи во структурата.

Дали синагогата на улицата Дохани е пријателска за попреченост?

Во синагогата се добредојдени гости со пречки во движењето.

Рампи и лифтови се присутни за пристап до инвалидски колички, како и модифицирани тоалети.

Дали има некакви ограничувања за кодовите на облекување или однесувањето во синагогата?

На посетителите им се препорачува да се облекуваат скромно кога влегуваат во синагогата во знак на почит. Вообичаено е да се покриваат рамената и колената. Зборувањето гласно и фотографирањето за време на верските служби може да се смета за непочитување.

Кои други атракции се присутни во комплексот синагога на улицата Дохани?

Следниве атракции се присутни во комплексот на синагогата: Синагога, Еврејски музеј, Меморијалниот парк Раул Валенберг, Меморијалот на холокаустот на Дрвото на животот, Храмот на хероите, Меморијалот на праведните незнабошци, гробиштата на холокаустот, Меморијалот на холокаустот при принудна работа, Лапидариумот и гробиштата на синагогата.

Зошто синагогата на улицата Дохани се нарекува Голема синагога?

Синагогата на улицата Дохани е најголемата синагога во Европа.
Поради неговата импресивна големина и архитектонска величественост, романтичниот и мавританскиот дизајн, историското значење и централната улога во еврејската заедница во Будимпешта, терминот „Голем“ се користи за да се опише оваа икона религиозна и културна знаменитост.

Извори

# Голема синагога.hu
# Budapestbylocals.com
# Culture.ec.europa.eu
# Wikipedia.org

на специјалисти за патување at TheBetterVacation.com користете само висококвалитетни извори додека ги истражувате и пишувате нивните статии. Ги правиме сите напори да ја задржиме нашата содржина актуелен, сигурен и доверлив.

Популарни атракции во Будимпешта

Сечењи бањи Спа Гелерт
Зградата на парламентот во Будимпешта Замокот Буда
Крстарење со река Дунав Синагога на улицата Дохани
Болница во карпата Куќа на теророт
Музеј на флиперчиња Базиликата Свети Стефан
Црквата Матијас Унгарски еврејски музеј
Термална бања Лукач Музеј на светлината уметност
Музеј Палинка Будимпешта Пловечка тура со автобус
Кралскиот дворец Годело

Колку беше корисен овој пост?

Кликнете на ѕвезда за да го оцените!

Проверете ги сите работи што треба да се прават во Будимпешта

Оваа статија е истражувана и напишана од

Оставете коментар