Палатата Хемптон Корт – билети за тури, тајмингот, ЧПП

Палата Хамптон Корт

Лоциран на брегот на Темза, Хемптон Корт му беше даден на Хенри VIII од Томас кардинал Волси. Негувана и проширена од Хенри VIII како негова омилена палата, палатата Хемптон Корт е благословена со богатства на Тудор и 60 хектари славни градини. Стоејќи покрај барокната палата изградена од Вилијам III и Марија… Прочитај повеќе

Возење со балон во Фиренца – билети, цени, попусти, тајмингот, што да очекуваме, ЧПП

Возење со балон во Фиренца

Влезете во уникатна авантура со лет со балон на топол воздух над Фиренца. Покрај својата реномирана уметност, историја и архитектура, Фиренца открива неспоредлива природна убавина. Поаѓајќи од овој извонреден град, возењата со балон со топол воздух во Флоренс обезбедува свежа перспектива, дозволувајќи им на посетителите да бидат сведоци на волшебниот тоскански пејзаж од небото. Љубителите на балони можат да се препуштат на… Прочитај повеќе

Музеј на Сан Марко – билети, цени, попусти, тајмингот, што да очекуваме, ЧПП

Музеј ди Сан Марко

Музејот Nazionale di San Marco е уметнички музеј во монументалниот дел на средновековниот доминикански манастир Сан Марко. Изграден од архитектот од петнаесеттиот век Микелоцо, музејот е ремек дело само по себе и има големо историско значење за градот. Музејот може да се пофали со најобемната колекција на дела во светот… Прочитај повеќе

Музеј Барџело – билети, цени, попусти, тајмингот, што да очекуваме, ЧПП

Музеј Баргело

Барџело, исто така познат како Палацо дел Барџело или Палацо дел Пополо, е поранешна касарна и затвор лоциран во Фиренца, Италија. Првично наречена Палацо дел Подеста, оваа зграда датира од 1255 година и е најстарата јавна зграда во Фиренца. Од 1865 година, тој е дом на Националниот музеј на Барџело,… Прочитај повеќе

Италијанска опера во црквата Санта Монака – билети, цени, попусти, тајмингот, што да очекуваме, ЧПП

Италијанска опера во црквата Санта Монака

Сместена во историската населба Олтрарно, црквата Санта Монака во Фиренца отелотворува чувство на спокојство и спокојство далеку од раздвижената гужва во градот. Неговиот дизајн е беспрекорен спој на едноставност и елеганција, покажувајќи ја нејзината вродена убавина. Црквата престана да се користи за богослужба во 1808 година, но оттогаш служи… Прочитај повеќе

Фиренца пеколна турнеја – билети, цени, попусти, тајмингот, што да очекуваме, ЧПП

Фиренца пеколна турнеја

Фиренца, со своето културно значење и живописна убавина, служеше како позадина за бројни филмови и телевизиски емисии. Како родно место на ренесансата, може да се пофали со плејада уметнички богатства и прекрасни градби, што го прави одлична локација за мистериозен роман. „Пеколот“ на Ден Браун, впечатлив роман сместен во оваа прекрасна… Прочитај повеќе

Santa Maria Novella – билети, цени, попусти, тајмингот, што да очекуваме, ЧПП

Санта Марија Новела

Базиликата Санта Марија Новела е основана од доминикански монаси во 13 век и нашироко се смета за првата голема базилика во градот. Таа служи како главна доминиканска црква. Во црквата, заедно со соседниот манастир и поглавје, се сместени бројни уметнички богатства и погребни споменици. Иако Санта Марија Новела… Прочитај повеќе

Пити Палас Фиренца – билети, цени, попусти, тајмингот, што да очекуваме, ЧПП

Палатата Пити Фиренца

Палацо Пити е огромна палата во стилот на ренесансата која се наоѓа во Фиренца, Италија. Изградена во 1458 година, оваа зграда првично стоела како лично живеалиште на банкарот Лука Пити. Подоцна премина во сопственост на семејството Медичи, преобразувајќи се во нивна главна резиденција и основно живеалиште за владејачките лоза на Тоскана. Прекувремено, … Прочитај повеќе

Национален археолошки музеј Фиренца – билети, цени, попусти, тајмингот, што да очекуваме, ЧПП

Национален археолошки музеј

Националниот археолошки музеј во Фиренца е италијански музеј кој прикажува низа археолошки артефакти. Сместен во Палацо дела Крочета, музејот има богата историја која датира од уметничките колекции на Медичи и Лорен. Музејот може да се пофали со импресивна колекција на етрурски и римски артефакти, како и извонредни египетски… Прочитај повеќе

Circle Line Best of NYC Cruise – билети, цени, тајмингот, што да очекувате, кодекс на облекување

Кружна линија Најдоброто од Круз во Њујорк

Circle Line Best of NYC Cruise, обезбедено од Circle Line Cruises во Њујорк, е сеопфатна, авантуристичка турнеја низ Њујорк. Од 1945 година, Circle Line Cruises има над 80 милиони патници и нашироко се смета за едно од најдобрите возења со брод на глобално ниво. Најдоброто од NYC Cruise е единственото разгледување… Прочитај повеќе

Луна Парк во Кони Ајленд – билети, цени, тајмингот, што да очекувате, ЧПП

Луна парк во Кони Ајленд

Luna Park in Coney Island is New York’s largest amusement park. Known for its thrilling rides, vibrant atmosphere, and rich history, it has been a destination for locals and tourists for over a century. The adventure park’s enduring popularity can be attributed to its ability to blend nostalgia with modern entertainment, creating a timeless and … Прочитај повеќе

Музеј на илузии Софија – билети, цени, попусти, тајмингот, што да очекуваме

Слика: BulgarianProperties.com

Основан во 2019 година, Музејот на илузии Софија нуди волшебна колекција на илузии во прекрасен амбиент. Распространет на 400 квадратни метри (4305 квадратни стапки), комбинира илузии, научни пронајдоци и уметности во интригантен спој. Влезете во волшебното царство на илузиите каде работите никогаш не се баш онакви какви што изгледаат. Истражете една фасцинантна… Прочитај повеќе

Diamond Head Hiking – билети, цени, тајмингот, што да очекуваме, ЧПП

Дијамантска глава планинарење

Кратерот Дијамант Хед е изумрен вулкански кратер формиран пред околу 300,000 години на островот Оаху на Хаваите. Уникатната формација на кратерот и бујното зеленило се живописен спектакл, кој стои на 760 стапки (232 m) надморска височина. Познат како Lēʻahi кај локалните Хавајци, тој е познат по својата историска патека за пешачење, неверојатни крајбрежни… Прочитај повеќе

Snorkeling во кратер Молокини – билети, цени, тајмингот, што да очекувате, ЧПП

Нуркање со кратерот Молокини

Кратерот Молокини е остаток од древна вулканска ерупција за која се верува дека се случила пред приближно 230,000 години. Распослан на 23 хектари, може да се пофали со некои од најкарактеристичните геолошки карактеристики во светот. Молокини е федерално назначено засолниште за морски птици и морски резерват познат по своите кристално чисти води, просперитетните корали, живописно… Прочитај повеќе

Митови за Мауи Луау – билети, цени, тајмингот, што да очекуваме, ЧПП

Митови за Мауи Луау

Потопени во суштината на Хаваите, митовите за Мауи Луау се традиционална полинезиска прослава на храна, музика, танц и култура. Домаќин на одморалиштето Ројал Лахаина, тој е најдолготрајниот океански луау на Мауи, кој датира од раните 1970-ти. Луау го прикажува културниот и кулинарскиот дух на островот со… Прочитај повеќе

Te Au Moana Luau – билети, цени, што да очекувате, тајмингот, ЧПП

Те Ау Моана Луау

Поставен на живописното место на одморалиштето Wailea Beach - Marriott, Te Au Moana Luau е спекуларно luau искуство како никој друг. Преведено на „океанската плима“, Те Ау Моана го споделува раскажувањето на предците на луѓето од Мауи и Пацификот преку раскошни песни и танци. Експертските вештини на… Прочитај повеќе

Спомен USS Arizona – билети, цени, попусти, тајмингот, што да очекуваме, ЧПП

Меморијал на УСС Аризона

Споменикот УСС Аризона е едно од многуте локации на Хаваи кои се дел од Националниот споменик Перл Харбор. Споменикот на УСС Аризона служи како почит и последно почивалиште за повеќето од 1,177 морнари и маринци кои ги загубија животите за време на нападот на Перл Харбор на бродот УСС Аризона. На … Прочитај повеќе

Оптус Стадион – билети, цени, попусти, тајмингот, што да очекувате, ЧПП

Стадионот Оптус

Стадионот Оптус, на полуостровот Бурсвуд во Перт, е импресивен, најсовремен стадион. Со капацитет од 60,000 седишта, тој е трет по големина стадион во Австралија. Стадионот Оптус е домаќин на различни спортски и забавни настани, вклучително и Австралиската фудбалска лига, крикет, фудбал, рагби лига и унија и концерти. Стадионот Оптус е дизајниран да… Прочитај повеќе

Турнеја во Аушвиц Биркенау – билети, цени, попусти, работно време, што да очекуваме, ЧПП

Турнеја во Аушвиц Биркенау

Аушвиц е полски град сместен во околината на Освиечим, кој бил припоен од нацистите кон Третиот Рајх во 1940 година. Аушвиц Биркенау е врежан во историјата како најозлогласениот концентрационен логор основан од нацистичка Германија. Камповите стојат да ги потсетуваат посетителите на крвожедната природа на антисемитскиот и расистички нацистички… Прочитај повеќе

Планините Татра од Краков – билети, цени, попусти, тајмингот, што да очекуваме, ЧПП

Планините Татра од Краков

Планините Татра се низа планини лоцирани во Западните Карпати и кои служат како природна граница помеѓу Словачка и Полска. Тие се највисоките планини на Карпатите, кои стрмно се издигнуваат од високото плато и покриваат околу 40 милји (64 км) долж словачко-полската граница. Татрите се популарна дестинација… Прочитај повеќе