Почетна » Минхен » Билети за палатата Линдерхоф

Палатата Линдерхоф – билети, цени, чекање, тури од Минхен, што да се види

Планирате одмор? Дознајте го најдобри хотели за престој во Минхен

Изменето од: Река Раџан
Факт е проверен од: Џамшед V Рајан

4.8
(178)

Палатата Линдерхоф во Етал е еден од најуметничките и најстилските комплекси на 19 век. 

Од сите три палати изградени од кралот Лудвиг II од Баварија, замокот Линдерхоф бил единствениот завршен за време на неговиот живот. 

Ова ремек дело, под влијание на француската архитектура и по примерот на малите летни палати, секоја година привлекува половина милион туристи. 

Оваа статија споделува сè што треба да знаете пред да ги купите вашите билети за палатата Линдерхоф.

Како да стигнете до палатата Линдерхоф

Палатата Линдерхоф се наоѓа во долината Грасванг, во близина на селото Етал.

Оддалечено е 95 км (60 милји) од Минхен и 450 км (280 милји) од Франкфурт. 

Адреса на палатата Линдерхоф: Линдерхоф 12, 82488 Етал, Германија. Најдете насоки

Со јавен превоз

Од Централната станица Минхен, можете да се качите на воз на Regionalbahn за да стигнете до Станица Оберамергау.

Познати и како RB возови, Регионалните банови ги поврзуваат градските центри и далечните региони. 

Патувањето од Минхен до Оберамергау трае околу два часа. 

Откако ќе се симнете на станицата, мора да се качите во автобусот број 9622 за да стигнете до палатата Линдерхоф.

Палатата Линдерхоф е на 12 километри (7.5 милји) од железничката станица, а на автобусот му требаат приближно 35 минути за да стигне до таму. 

Автобусот бр. 9622 не е чест, особено за време на викендите, па затоа е подобро да се провери возен ред пред да излезете.

Поради овој несигурен јавен превоз, повеќето туристи претпочитаат Тури во палатата Линдерхоф кои вклучуваат превоз

Возење до Линдерхоф

Додека возите од Минхен до палатата Линдерхоф, треба да одите на автопатот А95, а потоа на патот Б2 до Оберау. Следете ги знаците во Оберау за да се упатите кон патот B23 (Ettaler Straße).

Надвор од Етал, свртете лево и тргнете по патот St2060 за да стигнете до Линдерхоф, а потоа свртете десно кон палатата.

Забелешка: Доколку планирате да возите во текот на зимските месеци (од октомври до април), потребна е зимска опрема како што се гуми за снег и синџири за снег. 

Паркинг во замокот Линдерхоф

Околу 550 автомобили и 20 автобуси можат да се паркираат на платеното во замокот Линдерхоф паркинг.

Има доволно места за паркирање за сите посетители. 


Вратете се на почетокот


Работно време на палатата Линдерхоф

За време на врвните месеци (1 април до 15 октомври), палатата Линдерхоф се отвора во 9 часот и се затвора во 6 часот. 

За време на слабите месеци (16 октомври до 31 март), палатата се отвора доцна во 10 часот и се затвора рано во 4.30:XNUMX часот. 

Фонтаната во Линдерхоф работи само од средината на април до средината на октомври. 

Во овој период, фонтаната започнува секојдневно во 9 часот, а се затвора во 6 часот, со претстава на секои половина час.

Палатата Линдерхоф останува затворена на државни празници, а сите згради остануваат затворени на 1 јануари. 

Важно: Иако билетарницата започнува со работа половина час пред отворањето на туристичката атракција, ви предлагаме да ги купите билетите преку Интернет за да избегнете долги редови на чекање. Можете или да резервирате турнеја од Минхен до палатата Линдерхоф и замокот Нојшванштајн или книга а турнеја само до палатата Линдерхоф.


Вратете се на почетокот


Период на чекање во палатата Линдерхоф

Ако одлучите да ги купите вашите билети во палатата Линдерхоф, во зависност од времето од денот и сезоната, можеби ќе треба да чекате во долги редици на шалтерот за билети.

За време на шпицот на сезоната, чекањето може да надмине и еден час.

Проверете ги коментарите на Tripadvisor на некои од посетителите овде, овде, и овде

Кога купувате билети за палатата Линдерхоф преку Интернет, однапред, можете да ги прескокнете овие долги редови.

Се чека во палатата Линдерхоф
Толпата која чека пред палатата Линдерхоф. Слика: Castlephiletravels.com

Купувањето билети преку Интернет има уште една предност - можете да го избегнете „проклетството на темпираниот билет“.

Дозволете ни да објасниме.

Проклетството на „временскиот билет“

Само ограничен број туристи се дозволени во палатата Линдерхоф во исто време, а временскиот билет им помага на властите да го обезбедат ова ограничување. 

Кога ги купувате вашите билети на местото на одржување, можеби ќе треба да чекате во долгата редица за издавање билети, а можеби ќе треба да почекате и да пристигне вашето време.

Еве временска рамка која ќе ви помогне подобро да го разберете ова:

  • Пристигнувате во палатата Линдерхоф во Етал, во 11 часот
  • Откако ќе чекате во редот за билети 45 минути, конечно ги купувате вашите билети во 11.45 часот.
  • Бидејќи сите билети до 1 часот беа распродадени (запомнете, само ограничен број посетители можат да бидат внатре во секој момент од времето), добивате билети за следниот достапен слот, кој е 1.15 часот.
  • Иако го имате билетот за палатата Линдерхоф во 11.45 часот, сепак треба да се дружите на влезот до 1.15 часот.

Ова дополнително чекање е познато како „проклетство на временскиот билет“.

Можете да го избегнете долгото чекање во редот за билети и да чекате да пристигне вашето време со купување на Билети за палатата Линдерхоф однапред.


Вратете се на почетокот


Цените на палатата Линдерхоф

Влезните билети за палатата Линдерхоф може да се купат онлајн или од центарот за билети на влезот во паркот Линдерхоф.

Цената на билетот во палатата Линдерхоф за возрасни е 7.50 евра, а децата од 18 години и подолу влегуваат бесплатно. 

Посетителите над 65 години и студенти со валидни лични карти се квалификуваат за 1 € попуст на цената на билетот за возрасни и плаќаат само 6.50 € за нивниот прием.  

Сепак, оваа цена на билетот не го вклучува вашето патување до палатата Линдерхоф и назад. 

Бидејќи Линдерхоф е 95 километри (60 милји) од Минхен, и бидејќи опциите за јавен превоз не се многу сигурни, ви препорачуваме да резервирате Разглед на палатата Линдерхоф кој вклучува превоз


Вратете се на почетокот


Билети за замокот Линдерхоф

Ви препорачуваме да ги купите билетите онлајн и однапред, од две причини:

  • Можете да ја избегнете редицата на шалтерот за билети
  • Можете да резервирате турнеја која вклучува превоз до палатата Линдерхоф и назад, што е многу поудобно

Посетителите можат да го истражуваат замокот Линдерхоф во Етал само како дел од турата со водич. 

Билети за палатата Линдерхоф

Дури и да сакате, не можете сами да го истражите - тоа е само политика на замокот. 

Турите со водич на замокот Линдерхоф траат приближно 30 минути и се достапни на англиски и германски јазик.

Слика: New-swan-stone.eu

Набројуваме некои од нашите омилени тури во палатата Линдерхоф -

Палатата Линдерхоф и замокот Нојшванштајн

Ова патување е најпопуларната турнеја во палатата Линдерхоф (и замокот Нојшванштајн) од Минхен. 

И двата замоци беа проекти од соништата на кралот Лудвиг II од Баварија.

10-часовната турнеја започнува во 8.30 часот од Минхен.

Маршрута на палатата Линдерхоф и обиколка на замокот Нојшванштајн

Групата се качува во луксузен климатизиран туристички автобус за 95 километри (60 милји) патување до Линдерхоф. 

Аудио водичите се достапни и во автобусот и во замокот на шпански, кинески, француски, германски, италијански, јапонски, португалски, руски.

Откако ќе стигнете до влезот во паркот Линдерхоф, се симнувате и пешачите 1.5 км (приближно една милја) до влезот на Палатата. 

Ова лежерно пешачење по угорниот пат трае приближно 30 минути.

По обиколката со водич низ палатата, се качувате во автобусот за да отидете во малиот баварски град Оберамергау за неколку фотографии и шопинг. 

Следната станица е домот од детството на Лудвиг во Хоеншвангау, каде што ручате. Ручекот не е дел од трошоците за турата. 

Следно, се качувате во автобусот за патување до замокот Нојшванштајн, во подножјето на Алпите.

По обиколката со водич низ замокот Нојшванштајн, се враќате во Минхен околу 7 часот. 

Забелешка: Влезот во двата палати, кој изнесува 27 евра по возрасен и 6 евра по дете, не е дел од цената на оваа турнеја. Водичот ќе ви помогне да ги купите билетите на местото на одржување.

Цени на турнејата

Билет за возрасни (27+ години): € 57
Младински билет (од 15 до 26 години): € 46
Детски билет (од 4 до 14 години): € 29
Билет за доенчиња (помалку од 3 години): Слободен влез

Посетителите кои претпочитаат да ја прилагодат својата посета можат да се одлучат за приватна обиколка на двата замоци.

Следете ја врската за да резервирате a турнеја на замоците Нојшванштајн и Линдерхоф на шпански.

Разглед на палатата Линдерхоф од Минхен

Оваа турнеја е идеална за патници кои сакаат само да ја посетат палатата Линдерхоф. 

Сепак, потребни ви се најмалку четири учесници за да ја резервирате оваа турнеја. 

Почнувате од Минхен во 8.30 часот и возите кон германските Алпи во Етал. 

Застанувате во опатијата Етал од 14-тиот век, дом на заедница од околу 50 монаси.

Потоа, вашата мала група од не повеќе од осум продолжува до Кралската палата Линдерхоф.

По обиколката со водич на најмалото место изградено од легендарниот крал Лудвиг II, добивате слободно време да го истражите околниот парк. 

Групата застанува во Оберамергау за неколку фотографии, баварски воздух и ручек на враќање. 

Забелешка: Влезот во палатата Линдерхоф од 8.50 евра не е дел од трошоците за турата. 

Цени на турнејата

Билет за возрасни (18+ години): € 65
Воен билет (од 18 до 26 години, лична карта): € 60
Студентски билет (од 17 до 26 години, лична карта): € 59
Младински билет (од 10 до 17 години): € 59
Детски билет (од 5 до 9 години): € 55
Билет за доенчиња (помалку од 4 години): € 49

Од Франкфурт: Нојшванштајн и Линдерхоф 

Ова 14-часовно патување започнува во Франкфурт во 8.30 часот. 

Во зависност од тоа колку е голема групата, се качувате во автобус или миниван и посетувате две од најпознатите кралски куќи во Баварија. 

Групата прво го посетува бајковитиот замок Нојшванштајн и ги истражува неговите прекрасно уредени соби.

Од Нојшванштајн, тргнувате за Шлос Линдерхоф во селото Етал, на 45 километри (28 милји).

Локален водич ве води низ најмалата палата изградена од легендарниот крал Лудвиг Втори, по што сте на враќање за Франкфурт. 

Цени на турнејата

Билет за возрасни (13+ години): € 325
Детски билет (помалку од 12 години): € 195


Вратете се на почетокот


Внатре во палатата Линдерхоф

Ентериерите на замокот Линдерхоф сигурно ќе ве воодушеват.

Карта на палатата Линдерхоф

Бидејќи сите посетители мора да ја истражуваат палатата Линдерхоф како дел од турата со водич, нема шанси да се изгубат или да пропуштат важна просторија. 

Меѓутоа, ако сте свесни за распоредот на палатата, ќе знаете што да очекувате. 

План на кат на палатата Линдерхоф
Слика: Schlosslinderhof.de

Ние ги детализираме бројните палата Линдерхоф во собите по редоследот по кој ќе ги видите за време на турата со водич.

Разглед на палатата Линдерхоф со водич започнува од Вестибул.

Предворје

Зградата може да изгледа како голема вила однадвор, но внатре ќе ве натера да верувате дека е палата. 

Предворјето на замокот Линдерхоф

Предворјето има статуа на Луј XIV од Франција во средината на просторијата, помала копија на споменик подигнат во Париз во 1699 година.

Можете да ја видите главата на кралот Сонце опкружена со златни зраци светлина на таванот. 

Пред него летаат два ангела, што во рацете го носи мотото на Бурбоните. Слоганот гласи – Не е нееднаков за многумина.

Западна таписерија комора

Разгледот на собите на кралот започнува со просторијата за таписерија. Неверојатните визуелни слики на собата го водат гледачот во светот на љубовта и хармонијата на кралот.

Сликата на таванот на собата е на која Аполон ја прима Венера, што е показател за тоа што да очекуваме во вечерните часови. 

Жолта кабинет

Следните три простории се поврзани една со друга според нивниот план - два мали полукружни кабинети опфаќаат овална комора за публика.

Оваа соба го добила своето име по жолтите ѕидни облоги и украсните панели.

Овој жолт кабинет има издлабени, извезени и штукоирани украси во сребрена боја, а остатокот од површината е светло сина, што ја надополнува елегантната тројка бои.

Комора за публика

Соба за публика во замокот Линдерхоф

Комората на публиката е раскошно опремена просторија со повеќе француски судски референци.

Кралот всушност никогаш не добил никакви легации во оваа соба, и затоа се користела како канцеларија.

Слика: Schlosslinderhof.de

Не пропуштајте го позлатениот бронзен сет под настрешницата.

Кабинет со јоргован

Мебелот и ѕидните облоги се изработени од јоргована свила и требаше да го подготват посетителот за соседната спална соба. 

Тој е сличен во дизајнот на Жолтиот кабинет.

Кралска спална соба

Спалната соба на кралот Лудвиг II во палатата Линдерхоф

Спалната соба на кралот е огромна за релативно помала палата. 

Во центарот на најскапата соба во палатата се наоѓа џиновски кревет, надгледуван од крошна.

Симболичната сина боја на Лудвиг доминира во собата. 

Над креветот, летечките ангели ја држат баварската круна високо.

Слика: Schlosslinderhof.de

Розов кабинет

Источното и западното крило на палатата се идентични, а Пинк кабинетот служел како соблекувална на кралот. 

Целата соба е покриена со розова боја, а ѕидните панели ги прикажуваат членовите на Судот во Версај.

Трпезарија

Трпезаријата е украсена со резби на ѕидот, кои прикажуваат како храната доаѓа на масата - градинарство, лов, риболов и земјоделство.

Трпезарија во палатата Линдерхоф

Масата во центарот е главната атракција и позната и како Трпеза на желби.

Масата на палатата Линдерхоф се поставува преку механизам на рачката за да се спушти во кујната за да се наполни. 

Станува збор за изум од 18 век кој им овозможил на кралското семејство да вечераат без никој да внимава на нив. 

Слика: Schlosslinderhof.de

Освен тоа, кралот сакал да ја јаде својата храна сам и невознемирен.

Син кабинет

Синиот кабинет е четвртиот и последен кабинет што ќе го видите на турата со водич. 

Прекрасно е врежан со сина свилена обвивка. 

На пастелите на ѕидот се прикажани различни личности од францускиот двор под Луј XV.

Источна таписерија комора

Оваа соба е пандан на Западната таписерија, а нејзината внатрешна декорација е многу слична. 

Аполо и Аурора, кои го симболизираат утрото, се насликани на таванот бидејќи собата е свртена кон исток.

Салата на огледалата во палатата Линдерхоф

Речиси и нема место во Салата на огледалата на палатата Линдерхоф, кое не е покриено со огледалото.

Салата на огледалото Палатата Линдерхоф

Сè во оваа соба е раскошно – големите огледала, камини со централно греење, прекрасниот оџак, мебелот, теписите и мермерните скулптури.

Слика: Schlosslinderhof.de

Каде и да се погледне, ќе се најде нов одраз, а исклучителниот лустер од слонова коска создава ефект на бесконечни свеќи на ѕидот.

Како ноќна личност, кралот е поверојатно дека ноќите ги поминувал во Салата на огледалата восхитувајќи се на рефлексиите на свеќите.


Вратете се на почетокот


Што да се види во паркот Линдерхоф

Парк го опкружува Шлос Линдерхоф.

Директорот на Court Garden, Карл фон Ефнер, го дизајнираше паркот, кој ги комбинира елементите на француската барокна градина и англиската пејзажна градина.

Има многу работи што треба да ги видите и направите во паркот на палатата Линдерхоф, а подолу објаснуваме неколку од нив. Преземете карта

Мароканска куќа

Мароканска куќа во паркот Линдерхоф

Оваа зграда беше купена на Светската изложба во Париз во 1878 година, а на барање на Лудвиг II, повторно моделирана од внатре.

Првично изграден во Стоккалпе во близина на австриската граница, во 1998 година, беше реконструиран во паркот Палас.

Слика: Grainau.de

Кралска ложа

Тројца различни монарси ја користеле Кралската ложа како ловечка куќа и жива палата. 

Изграден е околу 1790 година, на местото каде што сега почива замокот. 

Меѓутоа, во 1874 година, таа беше преместена во паркот на палатата Линдерхоф на барање на кралот.

Лудвиг II живеел во неа пред да биде завршена палатата, а по смртта на кралот, често ја користел принцот регент Луитполд.

Изложбата во Кралската ложа опфаќа теми како што се потеклото на зградата како фарма, нејзината употреба од страна на кралското семејство и нејзиното значење како канцеларија за планирање за многуте градежни проекти на Лудвиг II.

Градини на тераси

Италијанскиот стил на градина ги инспирираше трите тераси на падината позната како „Linderbichl“. 

Не пропуштајте ги двата лава во лиен цинк, фонтаната Најад и бистата на француската кралица Марија Антоанета.

Музички павилјон

Каскада од триесет мермерни скалила го карактеризира северниот дел на паркот. 

Долниот крај на оваа каскада е фонтаната Нептун, а на врвот е Музичкиот павилјон.

Музичкиот павилјон е џиновска дрвена структура која гледа низ палатата од север кон храмот на Венера.

мавритански киоск

Како мароканската куќа, мавританскиот киоск исто така беше создаден за Светската изложба во Париз во 1867 година. 

Кралот Лудвиг II го купил во 1876 година и го украсил со стаклен лустер, мермерна фонтана и прекрасен Паун трон. 

Hunding's Hut

Таа е направена по примерот на живеалиштето на Хундинг во првиот чин на „Прошетката“ од „Прстенот на Нибелунген“. 

Двапати беше уништен од пожар и повторно изграден - последен пат во 1990 година.

Ермитаж на Гурнеманц

Оваа мала градба е направена по примерот на третиот чин на Вагнеровата опера „Парсифал“ и изградена во близина на Хундинговата колиба.

Грото на палатата Линдерхоф

Грото на Венера Линдерхоф е природна сцена изградена од директорот на дворската зграда Георг Долман и скулпторот на пејзажи Август Диригл.

Оваа грото го прикажува првиот чин од операта „Танхојзер“ на Рихард Вагнер и има вештачко езеро и водопад.

Долман и Диригл поставија една од првите светски електрични централи за напојување на 12 динамо, кои ќе ја осветлат пештерата со карпа Лорелеи, кралско седиште и позлатен чамец дизајниран во облик на школка. 

Машинската куќа, која сè уште е достапна, е изградена на 100 метри од грото на Венера и таа беше една од првите работи на електрична енергија во Баварија.

Кралот ја користел пештерата за своја приватна употреба.


Вратете се на почетокот


Времето во палатата Линдерхоф

Најдобрата сезона за посета на палатата Линдерхоф со автомобил во лето. Небото е ведро, а вие можете да ја уживате живописната убавина на околната земја додека патувате. 

Во текот на зимата, блокадите на патиштата, лавините, бурите и зимските патишта со намалена видливост и непречена контрола на насоката се некои од главните причини зошто станува опасно да се вози до палатата Линдерхоф. 

Од октомври до април, можеби ќе ви треба специјална опрема за да ги победите невештите зимски патишта додека патувате кон Линдерхоф. 

Пред да започнете со патувањето до палатата Линдерхоф, ве молиме да ги добиете најновите совети од ADAC OAMTC.

# Замок Нојшванштајн
# Хофбраухаус Минхен
# Турнеја на Алијанц Арена
# Концентрационен логор Дахау

Колку беше корисен овој пост?

Кликнете на ѕвезда за да го оцените!

Проверете ги сите работите да се направи во Минхен