Почетна » Минхен » Обиколка на концентрациониот камп Дахау

Концентрационен камп Дахау – тури од Минхен, цени, што да се види

Изменето од: Река Раџан
Факт е проверен од: Џамшед V Рајан

4.9
(181)

Концентрациониот логор Дахау е првиот нацистички логор што беше формиран и формираше шаблон за другите што следеа. 

Во рок од неколку недели откако беше назначен за канцелар на Рајхот, Адолф Хитлер го формираше логорот Дахау за да ги елиминира своите политички противници.

На крајот, Евреите, Синтите, Ромите, хомосексуалците, криминалците и другите сметани „антисоцијалци“ исто така беа донесени во логорот и оставени да умрат. 

СС управуваше со кампот од март 1933 година до април 1945 година, кога сојузничките сили го ослободија. 

Повеќе од милион луѓе годишно го посетуваат споменикот на концентрациониот логор Дахау за да му оддадат почит. 

Оваа статија опфаќа сè што мора да знаете пред да ја резервирате турнејата во концентрациониот логор Дахау.

Што да очекувате во кампот Дахау

Концентрациониот логор Дахау стои како прогонуван потсетник на едно од најтемните поглавја во човечката историја - Холокаустот.

Денес, споменикот стои со цел да ги едуцира идните генерации за последиците од омразата и дискриминацијата и важноста на човековите права.

Еве некои од најважните моменти на страницата:

Споменик на портата на Дахау 

На меморијалната порта Дахау пишува „Arbeit Macht Frei“, што во превод значи „Работата те ослободува“ и има неславна историја на двапати кражба.

Спомен портата на Дахау
Последниот пат портата од ковано железо беше украдена во 2014 година, а мистериозно вратена во 2017 година. Слика: Лапирање

Меморијална скулптура на Дахау

Меморијалната скулптура на Дахау е дизајнирана од Нандор Гилд, кој беше преживеан концентрационен логор и меѓународен уметник. 

Меморијална скулптура на Дахау
Слика: Ерик Дрост

Скулптурата ги прикажува бодликавите жици и човечките скелети на оние кои се обиделе да трчаат и скокнале на бодликавата ограда, ако не и прво застрелани од стражарите.

Спомен цитат на Дахау

Меморијалниот цитат на Дахау е напишан на француски, англиски, германски и руски јазик и гласи: „Нека примерот на оние кои беа истребени овде меѓу 1933 и 1945 година затоа што се спротивставија на нацизмот, нека помогне да се обединат живите за одбрана на мирот и слободата. и во почит кон своите ближни“.

Споменик „Никогаш повеќе“.

Никогаш повеќе на Меморијалот во Дахау
Слика: Gotoeins.com

Кон крајот на релјефниот споменик, има урна со пепел од непознати затвореници, а зад неа се зборовите „Никогаш повеќе“, желба напишана на француски, јидски, англиски, германски и руски јазик.

Статуа на непознатиот затвореник

Статуа на непознатиот затвореник

Ако се прошетате низ градините на кампот, ќе најдете многу спомен-статуи. 

Не пропуштајте ја „Статуата на непознатиот затвореник“ во близина на крематориумот. Тоа е почит на бројните затвореници кои безимени загинаа во логорот. 

Слика: Tracesofwar.com

Верски споменици

Постојат неколку верски споменици во меморијалните места на концентрациониот логор Дахау како цркви, капели, манастир и еврејски споменик. 

Не пропуштајте ја Протестантската црква на помирување од шлем Стрифлер.

Постојани изложби

Во кампот Дахау има четири постојани изложби. 

Главна изложба

Ова е во зградата на поранешната фарма и се врти околу „судбината на затворениците“. 

Тој е поделен на шест делови и тие се распоредени во 13 соби и области.

Се фокусира на пристигнувањето на затворениците во концентрациониот логор, нивниот живот во логорот и патот до смртта или ослободувањето. 

Изложба за затвор во кампот

Затворот во логорот беше центар за тероризам и официјално беше наречен „Командантурарест“.

Затворениците ја нарекоа зградата „Бункер“ и се обидоа да се држат настрана бидејќи токму тука СС спроведуваше построги казнени мерки. 

Оваа изложба има информации за затворениците овде затворени. 

Не пропуштајте го специјалниот дел за Георг Елсер, кој за малку ќе го убиеше Хитлер. 

Изложба на касарната

Овде можете да ги видите преполните услови во кои живеат затворениците. 

Станува збор за мала изложба со реконструкција на просторните услови во кои живееле затворениците од 1933-34, 1937-38 и 1944-45 година. 

Изложба на крематориум

Ова место е во новиот крематориум, кој се појави во 1943 година, со четири печки изградени за да се следи приливот на затвореници. 

Се викаше Бараке Х и имаше пет гасни комори. 

Четири од овие гасни комори беа за третман на тифус што се пренесува од вошки, а петтата беше вистинска гасна комора преправена како туш кабина.

Оваа изложба дава информации за поединечните простории и нивните функции. 


Вратете се на почетокот


Најдобри патувања во концентрациониот логор Дахау 

Во овој дел, споделуваме неколку од нашите омилени тури со водич во концентрациониот логор Дахау.

Пред да ги наведеме патувањата, еве неколку клучни совети:

 • Резервирајте турнеја само ако можете да се однесувате на соодветен и достоинствен начин. Меморијалот на Холокаустот е еден од особено чувствителни и историско значење и очекува посетителите да се однесуваат соодветно. 
 • Поголемиот дел од турата се одвива во отворена и изложена средина. Ве молиме носете облека соодветна на временските услови.
 • Посетителите можеби ќе треба да пешачат одредено растојание додека ја истражуваат локацијата - некаде од 1.5 км (1 милја) до 3 км (2 милји). Дојдете подготвени со удобни чевли.
 • Посетителите не можат да купат храна или пијалоци во внатрешноста на споменикот. Подобро е да спакувате вода и малку храна, особено ако сте на гости со деца. Сепак, центарот за посетители на меморијалниот логор Дахау има Бистро, отворено од 9 до 5 часот. 

Бидејќи спомен-локацијата не е погодна за деца помлади од 13 години, многу од овие тури не препорачуваат да ги земат заедно.

Дневна обиколка на споменикот Дахау на англиски јазик

Ова патување е најпопуларната турнеја од Минхен до кампот на холокаустот Дахау. 

5-часовната турнеја започнува во 10.30 часот од пред Градското собрание во Мариенплац, каде што го запознавате официјалниот водич. 

Групата патува со водичот на јавниот превоз за да стигне до кампот Дахау. Билетите за воз и автобус се вклучени во цената на турата. 

Вашиот туристички водич го објаснува значењето на концентрациониот логор Дахау и ве води низ бројните експонати. 

Откако ќе заврши турнејата, локалниот водич ве придружува назад во Минхен. 

Цена на турнејата

Билети за возрасни (28 до 64 години): €42
Билет за сениори (65+ години): €40
Младински билет (од 13 до 27 години): €40

Не се дозволени деца на возраст од 12 години и помлади.

Приватен разглед на Дахау со автомобил

Оваа приватна турнеја низ кампот Дахау ви обезбедува приватен водич.

Оваа 4-часовна турнеја нуди превоз со приватен автомобил, така што турата ќе ја започнете со пикап од вашето сместување во Минхен.

Дојдете до Меморијалното место во Дахау, каде што вашиот водич ќе ве води низ првиот нацистички концентрационен логор.

Дознајте сè за поранешниот логор на заробеници, касарните на затворениците, крематориумот, караулата и другите објекти, добивајќи поглед на незамисливото страдање на затворениците во логорот.

Цена на турата: Од € 757

Тура со водич на шпански

Ако претпочитате водич што зборува шпански за да ги раскаже приказните за холокаустот на споменикот Дахау, можете да резервирате турнеја што со почеток во 8.45 часот или турнеја која започнува во 9.15 часот. Двете овие шпански тури започнуваат од Минхен.

Не заборавајте да изберете „Шпански“ од паѓачкото мени пред да ја резервирате вашата турнеја. 


Вратете се на почетокот


Како да стигнете до концентрациониот логор Дахау

Дахау се наоѓа во Јужна Германија, 16 км (10 милји) северозападно од Минхен.

адреса: Alte Römerstraße 75, 85221 Дахау, Германија. Добиете насоки

Меморијалот во Дахау се наоѓа во североисточниот дел на градот Дахау на напуштеното место на фабриката за муниција.

Карта на концентрациониот логор Дахау
Учтивост на картата: Ushmm.org

Со автобус

Дахау, KZ-Gedenkstätte е најблиската автобуска станица, на само 3 минути пешачење од споменикот.

Со воз

Дахау е во рамките на мрежата S-Bahn во Минхен, и имате две опции од Централната станица Минхен.

Можете или да се качите на S2 кон Дахау / Петерсхаузен или да земете регионален воз кон Инголштад / Трехтлинген.

Препорачуваме возови S2 бидејќи тоа е многу поудобно искуство за посетителите. 

За точното време на поаѓање на возот, проверете МВВ Минхен or Deutsche Bahn

Патувањето со воз од Минхен до станицата Дахау трае 25 минути. 

Откако ќе се спуштите на Станица Дахау, можете да се качите на автобусот бр.  

Автобус до концентрациониот логор Дахау
Автобуската постојка е означена како Концентрационен логор Дахау или KZ-Gedenkstätte, така што не можете да ја пропуштите. Слика: European-traveler.com

За десет минути, автобусот ве спушта пред споменикот на Концентрациониот логор. 

Патот на сеќавањето

Ако не ви пречи 30 минути пешачење од станицата до споменикот на концентрациониот логор Дахау, ви го препорачуваме Патот на сеќавањето

Тоа е добро обележана патека со информативни панели кои содржат текстови и фотографии кои ја раскажуваат историјата на градот и концентрациониот логор за време на Третиот Рајх.

Со автомобил

Ако патувате со автомобил, вклучете го вашиот Гугл мапи за да започнете. 

Возењето од Минхен до Дахау е лесно бидејќи автопатот А8, А9 и А92 минуваат покрај градот.

Ако ги следите знаците, не можете да го пропуштите споменикот. 

Има доволно места за паркирање на паркингот на Alte Römerstraße 73, во близина на информативниот центар. 

За време на шпицот од март до октомври, автомобилите и мотоциклите мора да платат 3 евра за паркирање.

Од ноември до февруари, паркирањето е бесплатно. 

Часови на концентрациониот логор Дахау 

Споменикот на концентрациониот логор Дахау е отворен секој ден од 9 до 5 часот. 

Сепак, таа останува затворена на Бадник (24 декември). 


Вратете се на почетокот


Колку време трае кампот Дахау?

Посетителите на кампот Дахау поминуваат некаде од три до шест часа за да го истражат споменикот на концентрациониот логор Дахау.

Ако имате време и склоност, можете да го поминете целиот ден на овој споменик на холокаустот. 

Патувањето од централната станица Минхен (Хауптбанхоф) до кампот Дахау со воз и автобус на S-Bahn трае околу 45 минути. 

Откако ќе поминете три часа во истражување на локацијата на кампот во Дахау, потребни ви се уште 45 минути за да се вратите во Минхен. 

Забелешка: Турнејата е за суровите злосторства на нацистичкиот режим и може да ги натежи повеќето луѓе. Внимавајте некое време во локалната пивска градина.

Туристички водичи во Меморијалниот камп Дахау

Само туристичките водичи лиценцирани од образовниот оддел на споменикот се овластени да носат групи посетители околу споменикот на концентрациониот логор Дахау.

Локалитетот Дахау не е вообичаена туристичка атракција и затоа овие водичи се обучени да пренесуваат често вознемирувачки и предизвикувачки информации до посетителите со чувствителност.

Тие, исто така, учат да го почитуваат достоинството на жртвите и да не прибегнуваат кон евтин сензационализам при изведувањето на турите. 

Кога ќе резервирај турнеја со водич, водичите помагаат во поставувањето на сцената и исто така објаснуваат сè во кампот. 

Под нивно водство покривате и голем дел од кампот и не пропуштајте ништо важно. 

Забелешка: Ако сакате да бидете сами, ви го препорачуваме аудио водичот на споменикот, кој можете да го изнајмите од центарот за посетители. 


Вратете се на почетокот


Кога да резервирате турнеја во кампот во Дахау?

Спомен-локацијата на концентрациониот логор Дахау е бесплатен за влез, а посетителите не треба да купуваат билети. 

Меѓутоа, ако посетителите сакаат водич да ги однесе наоколу, тие мора да платат за турите. 

Постојат два начини да резервирате турнеја со водич низ концентрациониот логор Дахау.

Резервација на турнеја со водич истиот ден

Оваа опција е поевтина и омилена на патниците на буџетски одмор. 

Сами патувате од Минхен до кампот Дахау и резервирате турнеја со водич низ концентрациониот логор Дахау на информативната маса на центарот за посетители. 

За жал, посетителите не можат однапред да ги резервираат овие тури со водич.

И бидејќи бројот на учесници во овие тури е ограничен на 15 по сесија, не постои гаранција дека ќе најдете слот. 

Овие тури се наменети за посетители на возраст од 13 и повеќе години и ја покриваат историјата на концентрациониот логор Дахау и како минатото се поврзува со сегашноста. 

Распоред на тури

Германска турнеја: 11 часот, 12 часот, 1 часот
Англиска турнеја: 12 часот *

*Во деновите на шпиц, властите додаваат уште една тура или во 11 часот наутро или во 1 часот.

Ако сакате да резервирате тура со водич закажана напладне, мора да тргнете од станицата Минхен до 10 часот. 

Нашите мисли: Одлучете се за ист ден турнеја со водич само ако сте на буџетски одмор бидејќи не ви е гарантирано место во групата.

Резервација на турнеја со водич однапред

Ако не сакате да се мачите сами да управувате со транспортот и сакате загарантирана обиколка на споменикот Дахау со водич, најдобро е да резервирате турнеја со водич од самиот Минхен. 

Оваа опција исто така има смисла ако патувате со постари или деца. 

Обучен локален жител ги организира сите аранжмани за патување за вас и ве носи во Дахау и ве враќа во Минхен, а меѓу нив обезбедува обиколка на споменикот со водич.

нашата препорака

Ви предлагаме да резервирате еден од Тури во концентрациониот логор Дахау однапред поради следните три причини - 

 1. Кампот Дахау е уникатна локација и без стручно водство, нема да ја добиете целата вредност од вашата посета.
 2. Веб-страницата Меморијал нуди само една (или две) тури со водич на англиски јазик дневно и три тури со водич на германски, а секоја од овие тури може да има само 15 посетители, што значи дека се распродаваат брзо.
 3. За жал, не можете однапред да ги резервирате овие официјални тури со водич што ги нуди кампот. Можете да резервирате место само лично на денот на вашата посета.

Вратете се на почетокот


Аудио водичи во кампот Дахау

Аудио водичите од кампот Дахау се за посетители кои претпочитаат самостојно да го истражуваат споменикот на концентрациониот логор.

Аудио водичот можете да го изнајмите од центарот за посетители на споменикот на концентрациониот логор за 4 евра. 

Студентите, големите групи и слично треба да платат само попуст од 3 евра по лице. 

Аудио водичот е достапен на арапски, германски, англиски, француски, хебрејски, италијански, мандарински, холандски, полски, португалски, руски, шпански, турски и унгарски.

Специјални аудио водичи приспособени за деца не се достапни. 

Можете исто така да ги преземете нивните Андроид стан or iOS апликација за подобро разбирање на споменикот. 


Вратете се на почетокот


Посета на концентрациониот логор Дахау со деца

Сè што потсетува на Концентрациониот камп Дахау, предизвикува продорна тага што останува со вас долго по вашата посета. 

Затоа не е добра идеја да се носат мали деца во кампот. 

Токму затоа, Меморијалната локација во Дахау, исто така, не нуди посебни изложби за деца. 

Всушност, властите на логорот тврдат (на нивната веб-страница) дека некои од содржините на изложбите на Музејот, терените на меморијалните места или поранешниот крематориум можеби не се соодветни за деца под 12 години. 

Силно препорачуваме да ги донесете вашите 13+ деца (ако мислите дека можат да се справат со тоа) за да ја видат суровоста што нацистите ја вршеле кон невините и да ја разберат важноста на емпатијата и еднаквоста.


Вратете се на почетокот


Карта на концентрациониот логор Дахау

Меморијалното место на концентрациониот логор Дахау е масивно и има што да се види. 

Важно е да не се изгубите и да не ги пропуштите суштинските аспекти на искуството.

Доколку сте резервирале а разглед на кампот Дахау со водич, не ви треба карта бидејќи водич секогаш ќе биде тука со вас.

Но, ако сакате да бидете сами, ви предлагаме да ја земете бесплатната карта од Центарот за посетители или да ја зачувате оваа страница за подоцнежна употреба. 

Распоред на концентрациониот логор Дахау
Преземете ја печатената верзија на распоредот на спомен-локалитетот Дахау.

Вратете се на почетокот


Историја на концентрациониот логор Дахау

Дахау беше избран за прва локација за концентрационен логор бидејќи беше блиску до Минхен.

Нацистичката партија имаше свое официјално седиште во Минхен и токму тука на власт дојде Адолф Хитлер. 

Концентрациониот логор Дахау беше во функција најдолго - од март 1933 до април 1945 година. Цели 12 години од нацистичкиот режим. 

Тоа беше првиот од многуте концентрациони логори што беа поставени низ Рајх за масовно затворање.

Кои биле затворениците 

Првично, Дахау требаше да ги смести политичките затвореници - секој што се спротивставува на идеологијата на Хилтер. 

Со текот на времето, илјадници Евреи, исто така, им се придружија на политичките затвореници во логорот. 

На крајот, многу групи кои Хитлер ги сметал за непогодни за новата Германија го нашле својот пат до логорот. 

Меѓу нив имало уметници, интелектуалци, физички и ментално хендикепирани, хомосексуалци, Јеховини сведоци, католички свештеници, комунисти, Роми итн. 

Животот во концентрациониот логор Дахау

Во концентрациониот логор Дахау животот беше ужасен и сите се бореле да преживеат во систем дизајниран да ги убие. 

Изграден првично за 5000 жители, до средината на 1940-тите, логорот имаше 30,000 затвореници што го направи преполн.

Условите за живеење беа сурови и екстремни, а исто така се менуваа со текот на времето.

Постоеше хиерархиски систем на кој на влијателните луѓе им беа дадени високи функции и моќ. 

Затворениците подолу на социјалната скала имаа најпонижувачки задачи и мораа да трпат многу неправди од луѓето над нив.

Неухранетоста, болестите и прекумерната работа постојано ги земаа луѓето во кампот Дахау.

Ослободување на концентрациониот логор Дахау

Концентрациониот логор Дахау беше ослободен на 29 април 1945 година од страна на американските трупи кои пронајдоа повеќе од 30 железнички вагони полни со тела во напредна фаза на распаѓање.

45-та пешадиска дивизија на седмата армија на САД го ослободила логорот Дахау, додека друг голем подкамп на Дахау бил одземен од Германците истиот ден од 42-та дивизија Виножито.

Се верува дека американските сили егзекутирале некои (или сите) германски СС војници кои го обезбедувале концентрациониот логор на денот кога го ослободиле.

Во кампот имало 30,000 преживеани, сите страдале од неухранетост, шок и болести кога биле ослободени.

Извори

# Wikipedia.org
# Encyclopedia.ushmm.org
# Kz-gedenkstaette-dachau.de
# Britannica.com

Специјалистите за патувања во TheBetterVacation.com користете само висококвалитетни извори додека ги истражувате и пишувате нивните статии. Ги правиме сите обиди да ја одржиме нашата содржина актуелна, доверлива и доверлива.

Палатата Линдерхоф Замок Нојшванштајн
Хофбраухаус Минхен Турнеја на Алијанц Арена
Концентрационен логор Дахау Музеј на БМВ
Уметнички галерии во Максворштат Светот на БМВ
Еврејски музеј Палатата Резиденц
КУНСТЛАБОР 2 Музеј на Глиптотек
Haderner Bräu München Кралската палата Херенчимзе
Умадум панорамско тркало Музеј на ФК Баерн
Шоу во живо во Квач Комеди Клуб Планинска обиколка во Цугшпице
Турнеја на Ноќен чувар Дојчески музеј
Ново градско собрание Зоолошката градина Хелабрун
Леголанд Дојчланд одморалиште TimeRide Минхен
Кунштал Минхен Палатата во Нимфенбург
Студио на чудата МОРСКИ ЖИВОТ
Симулатор за летање на Ербас А320 во Motorworld Alte Pinakothek
Хард Рок Кафе Гнездо на орел
Рудник за сол Берхтесгаден Оберзалцберг документациски центар

Колку беше корисен овој пост?

Кликнете на ѕвезда за да го оцените!

Проверете ги сите работите да се направи во Минхен

Оваа статија е истражувана и напишана од

2 размислувања за „Концентрационен камп Дахау – тури од Минхен, цени, што да се види“

 1. Патувам во концентрациониот логор Дахау на нашето патување во Минхен, дали ќе ме спречат да влезам ако ги имаме нашите 4-години со мене?

  Одговори
  • Не, нема да бидете спречени да влезете во концентрациониот логор Дахау само затоа што имате 4-годишно дете со вас. Сепак, раководството на локацијата ги советува туристите да избегнуваат посета со деца под 12-годишна возраст. Некои од експонатите на музејот, споменикот и поранешниот крематориум може да ги вознемират.

   Одговори

Оставете коментар