Почетна » Минхен » Тури на Хофбраухаус Минхен

Хофбраухаус Минхен – тури, цени, најдобри соби, пиво, храна и музика

Планирате одмор? Дознајте го најдобри хотели за престој во Минхен

Изменето од: Река Раџан
Факт е проверен од: Џамшед V Рајан

4.7
(153)

Хофбраухаус е најдоброто место за пиво во Минхен. Или можеби светот.

Основана во 1589 година како Кралска пиварница во Кралството Баварија, денес е главна атракција која пречекува повеќе од 1.5 милиони посетители годишно.

Во Хофбраухаус, туристите и локалното население ја доживуваат баварската култура, храна и некои од најдобрите пиво во светот. 

Локалните жители го нарекуваат Хофбраухаус во Минхен како Хофбраухаус Минхен.

Во оваа статија споделуваме сè што мора да знаете пред да го посетите Хофбраухаус Минхен.

Како да стигнете до Хофбраухаус Минхен

Јавниот превоз е најдобриот начин да се стигне до Хофбраухаус во Минхен.

Може да земете U3 или U6 за да стигнете до Станица Мариенплац, лоциран под истоимениот плоштад во центарот на Минхен.

Ако се возите со S-Bahn возот, одете на линијата S1, S2, S3, S4, S6, S7 или S8. 

Хофбраухаус Минхен е 5 минути пешачење од станицата Мариенплац.

Паркинг во Хофбраухаус Минхен

Хофбраухаус има сопствен паркинг, а неговиот влез е од Хохбрикенштрасе. 

За насоки до паркингот, запали Google Maps на вашиот мобилен телефон и почнете да возите.


Вратете се на почетокот


Часови во Хофбраухаус Минхен

Хофбраухаус во Минхен се отвора во 9 часот наутро и се затвора на полноќ секој ден од годината. 

Последните пијалоци се служат во 11.30 часот.


Вратете се на почетокот


Соби во Хофбраухаус Минхен

Во Хофбрау Минхен има седум соби и една градина, каде посетителите можат да уживаат во своето пиво.

Од нив, пивската градина и три соби - Пивската сала, Браустуберл и Салата за танц се најпопуларни.

Повеќето туристи не се сигурни каде би сакале да седат, и затоа во овој дел ги објаснуваме сите соби во Хофбраухаус Минхен.

Градина за пиво

Пивската градина е амбиент на отворено под костени со историски ѕидови што го опкружуваат. 

Пивска градина во Хофбраухаус Минхен
Пивска градина во Хофбраухаус Минхен. Hofbraeuhaus.de

Над 400 луѓе можат истовремено да уживаат во своето пиво и храна во оваа уникатна средина на Хофбраухаус.

Тоа е одлично место за бегство од метежот на градскиот живот.

Сала за пиво

Пивската сала се нарекува и Schwemme и се наоѓа на приземјето на Хофбраухаус.

Сала за пиво во Хофбраухаус Минхен
Пивската сала во Хофбраухаус Минхен може да собере околу 1000 патрони. Слика: Conocien.направи

Тоа е најдоброто место да се доживее баварскиот начин на живеење каде што го пиете пивото Хофбрау со 1300 други, дури и додека свири бендот во куќата.

Некои од масите во Пивската сала постојат од 1897 година.

Bräustüberl

Bräustüberl е на првиот кат во Хофбраухаус Минхен. 

Ќе ве воодушеви неговата кујна додека пиете малку пиво Hofbräu додека гледате над плоштадот Плаци.

Браустуберл во Хофбраухаус Минхен
Браустуберл е еден од потивките агли на Хофбраухаус. Hofbraeuhaus.de

Овој дел од пиварницата нуди мешавина од традиционални минхенски и баварски јадења. 

Локалните жители го претпочитаат Bräustüberl бидејќи го нуди најдоброто од гостопримството, културата и баварскиот амбиент.

сала за танц

Салата за танц (позната како Festsaal на германски) може да собере 700 луѓе и е најпразничното од сите места во најдоброто место за пиење во Минхен. 

Festsaal во Хофбраухаус Минхен
Салата за танц во Хофбраухаус Минхен го гледа најдоброто од танцување и пеење. Hofbraeuhaus.de

Редовно е домаќин на традиционална народна музика и танц, кои одлично се комбинираат со свежо пиво Hofbräu и á la carte баварски специјалитети.

Откако беше уништена во Втората светска војна, оваа масивна просторија беше реконструирана во 1958 година.

Останатите четири соби во Хофбраухаус Минхен се собата во Минхен (Münchner Zimmer), Wappensaal, Erkerbar и Erkerzimmer (Bay Window Room). 


Вратете се на почетокот


Резервација Хофбраухаус Минхен

Во Хофбраухаус Минхен, на посетителите им треба резервација ако сакаат да го испијат своето пиво во Bräustüberl или во салата за танцување (Festsaal).

Ако претпочитате да пиете во Пивската сала (Швеме), најголемата и најпознатата од собите, или во Пивската градина (Биргартен), не се потребни резервации. 

Можете да стигнете до Хофбраухаус Минхен и да влезете за да најдете место за себе. 

Ако сакате да резервирате маса во Bräustüberl или во сала за танц или да изнајмите некоја од другите соби, мора да ја посетите канцеларијата за резервации на првиот кат на Хофбраухаус во задниот дел на зградата.


Вратете се на почетокот


Најдобри тури со пиво во Минхен

Ако сте заинтересирани да го посетите Хофбраухаус Минхен, ви препорачуваме три пивски тури - 

Баварска турнеја за пиво и култура на храна

Оваа вечерна обиколка на Минхен започнува во 6 часот, а вие можете да уживате во најдоброто германско пиво и храна.

Пријателски локален водич ве води до најдобрите пивски места во Минхен и ја раскажува фасцинантната историја на германското пиво.

Посетете го и музејот за пиво и Октоберфест.

Дури и додека ги слушате приказните, пробувате вкусни сорти на пиво и најдоброто од традиционалната баварска храна, вклучително Weisswurst (бел колбас), кнедли, печено свинско месо итн. 

На крајот од турнејата, вашиот водич ве носи во Хофбраухаус, каде што ако сакате, можете да ја завршите ноќта пиејќи пиво и слушајќи ги баварските бендови Oompah.

Билет за возрасни (16+ години): 43

Ако претпочитате помалку турнеи и повеќе пиење, проверете го ова обиколка на минхенските пивски сали и пивари.  

Големината е важна Турнеја со пиво во Минхен

Ако сакате да се прошетате во паб во Минхен, не гледајте подалеку од турнејата со пиво за големината е важна. 

Четиричасовната пивска тура започнува во 6.45 часот.

Живите локални водичи ве носат во четири различни пивски градини и/или пивски сали, а добивате и 1.5 литри бесплатни пива. 

Оваа турнеја не е погодна за деца под 18 години.

Потребно е да имате возачка дозвола или некои други валидни документи за идентификација. 

Билет за возрасни (18+ години): 23

Приватно разгледување на пивските сали во Минхен

Ако сте големо семејство или група до десет посетители, ова е идеален начин да ја разберете и доживеете Светската престолнина на пивото.

Прво, ја откривате легендарната историја на градското производство на пиво, а потоа ја посетувате светски познатата пивница Хофбраухаус.

Бидејќи се работи за приватна турнеја, вие го избирате вашето време и датум. 

Цена на турата: 350 евра за најмногу 10 лица

На страницата за резервација на турата, мора да изберете „Приватна турнеја на англиски јазик“


Вратете се на почетокот


Пивото на Хофбраухаус Минхен

Hofbräuhaus am Platzl започна како пиварница, а до пред околу 100 години, нејзината опрема за пиво сè уште беше достапна на местото.

Со текот на годините, пивото Хофбрау добило таква репутација што шведскиот крал Густавус преговараше за 600,000 барели за време на Триесетгодишната војна затоа што не го нападнал Минхен.

Стандардното пиво кое се служи во Хофбраухаус е а Мерка, или содржината на литри и алкохол се движи од 5.1 до 5.5 проценти.

Пар пие во Хофбраухаус Минхен
Слика: Bergfex.de

Хофбраухаус во Минхен служи четири видови пиво.

Хофбрау Оригинал

Hofbräuhaus original е главната атракција за љубителите на пиво ширум светот со горчлив, но освежителен вкус.

Содржината на алкохол од 5.1% му дава карактер и го направи познато минхенско пиво ширум светот.

Хофбрау Данкел

Темното пиво беше првиот вид пиво што се приготвуваше во Хофбраухаус долго пред светлото пиво.

Не е ни чудо што најдолго време е светски фаворит. 

Има 5.5% волумен на алкохолна содржина со зачинет и освежителен вкус кој одговара на сите прилики. 

Навистина традиционално темно пиво во Минхен.

Мунчнер Вајсе

Münchner Weisse датира од 1589 година, а повеќе од 200 години Хофбраухаус имаше монопол на подготовка на ова пиво. 

Со содржина на алкохол од 5.1% волумен е чист и освежувачки. 

Сигурно ќе почувствувате пецкање и газирање во устата додека ја пиете првата голтка.

Хофбрау Октоберфестбиер

Октоберфест или фестивалот на пивото во Минхен е најголемиот и најпопуларен фестивал за љубителите на пивото. 

Секоја година, милиони посетители доаѓаат да уживаат во уникатната германска прослава. 

Hofbrau Oktoberfestbier е пивото специјално приготвено за фестивалот. 

Ова богато пиво со полно тело одлично се вклопува во баварската кујна и е достапно само од средината на јули до крајот на септември. 

Oktoberfestbier зема горчливо и има содржина на алкохол од 6.3% по волумен.


Вратете се на почетокот


Јадење во Хофбраухаус Минхен

Најпопуларната пивница во Минхен е одлично место за вечера поради три причини – баварско гостопримство, автентични баварски јадења и жива традиционална музика во таверните. 

Храна во Хофбраухаус Минхен
Слика: Tripadvisor.com

Сè во Хофбраухаус Минхен се набавува локално, а со домашна месарница и пиварница, тие го служат најдоброто од традиционалната баварска храна.

Посетителите кои вечераа или пиеја во Хофбраухаус ги сакаа нивните печени свински зглобови, колбаси, кнедли и ѓевреци. 

Можете дури и да појадувате пиво, или можете да го земете вашиот џиновски геврек како лесна закуска со некоја Обачда сирење 

Вегетаријанците и веганите имаат поголем предизвик, но сепак можат да најдат многу работи за јадење со шпак и фламкучен.

Менито на Хофбраухаус Минхен 

Има многу ставки на менито на Хофбраухаус Минхен, а омилените на толпата се: 

 • Вајсвурст
 • Швајншаксе
 • Брезен
 • Spätzle'
 • Хендл
 • Fischbrötchen
 • Штекерлфиш
 • Обацда
 • Кнадел
 • Ochs am Spieß

Вратете се на почетокот


Музика во Хофбраухаус Минхен

Традиционалната баварска музика е достапна во Хофбраухаус Минхен секој ден од годината. 

Во пивската сала на приземје (позната и како Schwemme), музиката во живо Oompah започнува напладне и трае до 4 часот.

Музиката во живо во Пивската сала повторно започнува во 6 часот и трае до 11.30 часот.

Bräustüberl е домаќин на музика во живо со почеток во 7 часот, од вторник до сабота. 

На Festsaal, најпразничното од сите места за пиење пиво во Германија, музиката започнува речиси секој ден во 6:30 часот. Одвреме-навреме се закажуваат и танцувачки претстави. 

Два дена во годината, Хофбраухаус во Минхен не пушта музика - на Велики петок и на Денот на сите светци.

Посетителите можат да ги добијат најновите информации за музичките програми од канцеларијата за резервации.


Вратете се на почетокот


Најчесто поставувани прашања за Хофбраухаус Минхен

Еве неколку прашања што посетителите на Хофбраухаус Минхен на крајот ги поставуваат. 

 1. Дали Хофбраухаус Минхен има пиварница и дали можеме да ја посетиме?

  Не, посетителите не можат да ја посетат бидејќи пиварницата во Хофбраухаус Минхен повеќе не се користи. 

 2. Дали Хофбраухаус Минхен нуди тури со водич?

  За жал, Хофбрау во Минхен не нуди обиколки со водич низ своите простории.

 3. Дали Хофбраухаус Минхен има дегустации на пиво?

  Не, Хофбраухаус Минхен нема дегустации на пиво. Сепак, можете да нарачате кој било од четирите видови пиво што го имаат и да го пиете на ваше задоволство. 

 4. Дали Хофбраухаус Минхен прикажува некои спортови како фудбал, итн., на големите екрани?

  За жал, Хофбрау Минхен не емитува никакви спортски настани.

 5. Дали е дозволено пушење во Hofbräuhaus Munich?

  Да, пушењето е дозволено во најпознатата пивница во светот. Сепак, патроните можат да пушат само во надворешни области. Правилото за непушење важи во затворен простор.

 6. Во Хофбраухаус Минхен, која е минималната возраст за да се служи алкохол?

  Хофбраухаус во Минхен служи алкохол само за посетители кои се на возраст од 18 години и повеќе.


Вратете се на почетокот


Историја на Хофбраухаус Минхен

Баварските војводи и локалните жители биле незадоволни од пивото приготвено во Минхен и затоа морале да увезат добро пиво од Ајнбек.

Ајнбек е град од речиси 500 километри (310 милји), а трошоците за транспорт го направија пивото многу скапо. 

Под овие околности, Вилхелм V, војводата од Баварија, го основал Хофбраухаус на Плацл во 1589 година.

Првично, Хофбраухаус беше пиварница за старата кралска резиденција. 

Поради одличниот квалитет на приготвеното пиво, тоа стана масовен хит во областа.

Традицијата продолжи, но до Втората светска војна беше само локален омилен. 

Кога заврши Втората светска војна, многу американски војници стационирани во Минхен почнаа да носат дома шолји за пиво со логото „HB“. 

Така, Хофбраухаус брзо стана туристичка атракција број еден во Минхен. 

Потребата за Hofbrauhauser во другите делови на светот се зголеми речиси веднаш, а моментално има 40 филијали низ целиот свет.

Покраинската влада на Баварија е сопственик на Хофбраухаус Минхен.

Хофбраухаус Минхен и Хитлер

Во февруари 1920 година, Адолф Хитлер ја основал својата Германска националсоцијалистичка партија во Хофбраухаус.

Овде, тој ја претстави својата „Програма од 25 точки, кој се закануваше дека ќе им ги одземе сите граѓански права на Евреите и ќе воспостави диктатура. 

Три години подоцна, на Пивска сала Путч започна и во Хофбраухаус.

Исто така познат како Минхенски пуч, тоа беше неуспешен обид на Адолф Хитлер и Ерих Лудендорф да започнат бунт во Германија против Вајмарската Република на 8-9 ноември 1923 година.

Баварски закон за чистота на пиво

Баварскиот закон за чистота на пивото, кој е познат и како Reinheitsgebot, има фасцинантна историја. 

Баварските благородници не сакаа посевите што ќе се користат за правење леб да се користат за правење пиво. 

За да се обезбеди ова, тие го воведоа баварскиот закон за чистота на пивото, кој вели: „Само вода, јачмен и хмељ може да се користат за подготовка на пиво“.

Кога научниците го открија ферментирачкиот агенс Квасец многу векови подоцна, тој беше додаден на листата на дозволени состојки. 

Законот за чистота на пивото беше воведен во 1516 година, а во 2016 година цела Германија прослави 500 години од своето постоење.

Денес, повеќе од 5000 различни пива го носат својот печат. 

Пари заработува Хофбраухаус Минхен

Hofbräuhaus München беше единствената пиварница во Баварија долго време, приготвувајќи и бело и витко пиво. 

Баварските владетели го искористиле монополот во пиварницата во своја полза и од него добивале пари. 

Во 17 век, тоа претставувало од 30 до 50 проценти од приходот на државата.

Дури и денес, Hofbräuhaus придонесува за Слободната држава Баварија, која сè уште е сопственик на брендот.

На пример, од 2017 до 2018 година, државата добила два и пол милиони евра како добивка од Пивото куќа.

# Палатата Линдерхоф
# Замок Нојшванштајн
# Турнеја на Алијанц Арена
# Концентрационен логор Дахау

Колку беше корисен овој пост?

Кликнете на ѕвезда за да го оцените!

Проверете ги сите работите да се направи во Минхен