Почетна » Париз » Билети за Триумфалната капија

Triomphe Arc – билети, цени, тајмингот, бесплатен влез, ЧПП

4.9
(188)

Наполеон I ја нарачал Триумфалната капија во 1806 година за да ги прослави најнеобичните времиња на моќта на француската војска.

Сите се заљубуваат во фантастичниот париски поглед од опсерваторијата на врвот на овој масивен лак.

Речиси два милиони туристи ја посетуваат Триумфалната капија секоја година.

Оваа статија опфаќа сè што мора да знаете пред да резервирате билети за Триумфалната капија.

Топ билети за Триумфалната капија

# Прескокнете ги билетите на покривот на линијата

Што да очекувате на Триумфалната капија

Триумфалната капија е вториот по големина лак во светот. Првиот е Лакот во Пјонгјанг, Северна Кореја.

Инспириран од Арката на Тит во Рим, дизајниран од Жан Шалгрин и нарачан да биде изграден од Наполеон во 1806 година, Триумфалната капија ги почитува жртвите на француската армија.

На парискиот лак работеле легендарни уметници како Жан Шалгрин, Жан-Никола Хујо, Жан Арно Рејмон, Луј-Роберт Гост и Гијом-Абел Блуе.

Во основата на секој од четирите столбови на лакот има релјефни скулптури, украсени војници во фриз околу врвот.

Во столбовите се споменуваат и 128 битки и 558 генерали кои учествувале во војната.

На врвот има палубата за набљудување и од каде можете да забележите неколку други иконски знаменитости.  


Вратете се на почетокот


Каде да резервирате билети 

Билети за Triomphe Arc се достапни на интернет и на атракција. 

Цените на онлајн билетите обично се поевтини од билетите на местото на одржување.

Кога купувате онлајн, можете да ги избегнете долгите редици на шалтерите за билети на атракцијата.

Кога резервирате рано, го добивате и посакуваното време.

Бидејќи некои атракции продаваат ограничен број билети, за време на шпицот тие може да се распродадат. Резервирањето навреме помага да се избегнат разочарувањата во последен момент.

Како функционираат билетите преку Интернет

Оди на Страница за резервација на Триумфалната капија и изберете го посакуваниот датум и време и бројот на билети. 

Откако ќе купите билети за Triomphe, тие се испорачуваат на вашата адреса за е-пошта. 

Нема потреба да добивате отпечатоци од билетот. 

Можете да го покажете е-билетот на вашиот паметен телефон кога ќе ја посетите атракцијата.

Не заборавајте да ги понесете вашите службени лични карти. 

Цените на билетите на Триумфалната капија

Билетот за Триумфалната капија е по цена од 13 евра за сите возрасни на возраст од 18 години и повеќе.

Посетителите под 18 години и регуларните неевропски жители на француска територија на возраст меѓу 18 и 25 години, француските баратели на работа и посетителите со посебни потреби и нивните негуватели добиваат бесплатен влез.

Билети за Триумфалната капија

Билет за Триумфалната капија
Слика: Викимедија

Ова се најевтините и најпопуларните билети.

Со нив директно одите до скалите лоцирани од десната страна на билетарницата.

Откако ќе влезете внатре, влегувате преку „резервирана линија за влез“ откако ќе го покажете вашиот билет при безбедносната проверка.

Овој билет, исто така, ви овозможува пристап до изложби и модели кои фрлаат светлина врз симболичното значење на овој споменик. 

Цени на билетите

Билет за возрасни (18+ години): €13

Визуелна приказна: 12 совети кои мора да ги знаете пред да ја посетите Триумфалната капија


Вратете се на почетокот


Како да стигнете до Триумфалната капија

Триумфалната капија стои на западниот крај на Шанзелизе во центарот на плоштадот Шарл де Гол, Париз. 

адреса: Pl. Шарл де Гол, 75008 Париз, Франција. Најдете насоки

До споменикот можете да стигнете со јавен превоз или лично возило.

Одете на линиите 1, 2 и 6 на париското метро и спуштете се во Станица Шарл де Гол-Етоал, најблиската станица.

Réseau Express Régional (RER) е хибриден приградски систем за патници што ги опслужува Франција, Париз и неговите предградија.

Со воз

Возовите на линијата А на RER можат да ви помогнат да стигнете до станицата Charles de Étoile

Триумфалната капија е само 100 метри (325 стапки) од станицата Шарл де Гол-Етоал.

Со автобус

Автобуски линии 22, 30, 31, 52, 73, 92 и Балабус исто така може да ве доближи до атракцијата.

Ако ви е прв пат во Париз, ви го препорачуваме автобусот бидејќи можете да го видите градот.

Со автомобил

Не препорачуваме да пристигнете во Триумфалната капија со автомобил бидејќи возењето во Париз е тешко, може да ве фати сообраќај, а штом ќе стигнете, можеби нема да најдете место за паркирање.

Но, сепак, ако претпочитате возење со автомобил, вклучете Google Maps и започнете.

Има неколку паркинзи за автомобили да паркираат возила.


Вратете се на почетокот


Како да се избегне сообраќајот на Триумфалната капија


Опасно и неодговорно е да се обидете да поминете еден од 12-те патишта за да стигнете до споменикот.

Триумфалната капија е среде сообраќајниот круг со 12 патишта кои се спојуваат.

Секој од овие патишта е широк најмалку пет ленти, што резултира со масовен сообраќај.

Толку многу што дури и осигурителните компании се плашат од оваа Триумфална капија во круг.

Подземниот тунел на Триумфалната капија

За да го избегнете сообраќајот, можете да одите по скалите од северната страна на Шанзелизе, кои ги водат посетителите до подземниот тунел.

Подземен тунел Arc de Triomphe
Го гледате црвениот маркер на картата погоре? Оттука започнува тунелот. Тој оди под кружниот круг на Триумфалната капија и ве доставува директно до основата на споменикот. Слика: Гугл

Ако пристигнете со метро, ​​симнете се на станицата Шарл де Гол Етоал и следете ги знаците до подземниот премин. Насоки до подземниот тунел


Вратете се на почетокот


Работно време на Триумфалната капија

Триумфалната капија се отвора во 10 часот, во текот на целата година. 

Од април до септември, Триумфалната капија се затвора во 11 часот, а од октомври до март, во 10.30 часот. 

Последниот влез е секогаш 45 минути пред затворање. 

Триумфалната капија е затворена на новогодишната ноќ (1 јануари), на Денот на трудот (1 мај), на денот на Бастилја (14 јули) и на Божиќ (25 декември).

На примирјето (11 ноември) и на денот на победата во Втората светска војна (2 мај), споменикот е затворен наутро.

Споменикот прима само одреден број посетители во исто време, а кога ќе го достигне својот врвен капацитет, шалтерите за билети може да се затворат рано. Затоа има подобра смисла да се купете билети за Триумфалната капија однапред.

Заштедете пари и време за време на вашиот одмор во Париз. Купете една пропусница за попуст и посетете над 60 атракции бесплатно. Купете Париски музејски пас


Вратете се на почетокот


Колку време трае турнејата

Повеќето посетители поминуваат околу еден час истражувајќи ја Триумфалната капија.

Од 20 до 15 минути чекање во линијата за билети, 284 минути за да се искачите на 15 скали (лифтот обично е зафатен), 10 минути за да уживате во глетката и уште XNUMX минути за да се спуштите.

Може да се качите со лифт до средното ниво и да се качите по 64 скали до врвот, но редот за лифтот е прилично долг.

Ако не планирате да се качите на покривот, 15-20 минути можете да шетате низ Триумфалната капија и да го истражите сводот и пламенот на Непознатиот војник.

Избегнувајте да чекате во редовите за издавање билети

Ако купете билети за Триумфалната капија преку Интернет, можете да заштедите 15-20 минути стоење во линијата за билети.

Редиците се долги за време на шпицот од април до септември, Велигден и Божиќ, државните празници, викендот на 14 јули, викендот на 15 август и француските празници.


Вратете се на почетокот


Најдобро време за посета на Триумфалната капија

Најдобро време за посета на Триумфалната капија е кога ќе се отвори во 10 часот.

Во текот на раните утрински часови, споменикот има минимален пешачки сообраќај, што ви овозможува доволно време и простор за лежерно да го истражувате секој агол со свое темпо.

Следното најдобро време за посета е после 6.30 часот бидејќи дотогаш толпата си заминала, пламенот на Непознатиот војник се пали и од покривот можете да видите целосно осветлени Елисејски полиња.

Како што завладеа темнината, вие исто така уживате во најдобрите погледи на Ајфеловата кула, Sacré Coeur и Лувр од набљудувачката палуба на Arc de Triomphe.

Зајдисонце од Триумфалната капија

Ако сакате да го видите зајдисонцето од палубата за набљудување на Are de Triomphe, најдобро време за посета е помеѓу 4.30 и 5.30 часот.

Во овој период, чекањето во линиите за билети може да трае 15-20 минути. 

Можете да го избегнете ова чекање ако купете билети за Триумфалната капија многу однапред. 


Вратете се на почетокот


Дали Triomphe е бесплатна?

Можете да шетате околу основата и под сводови на Триумфалната капија без да плати никаков надомест.

Кога стоите под централниот лак, споменикот изгледа уште помасовен.

На оваа бесплатна тура, можете да ги прочитате имињата на 660 генерали и да ги набљудувате големите релјефи на надворешноста.

Но, за да се качите на Триумфалната капија и да ги видите фантастичните погледи на Париз, треба да купите билети.

Триумфалната капија слободен влез

Во посебни денови можно е да се искачите на Триумфалната капија без да купите билет.

Влезот во овој масивен споменик е бесплатен во 1-ви недела од јануари, февруари, март, ноември и декември.

Влезот во Триумфалната капија е исто така бесплатен во сабота и недела на „Деновите на европското наследство“ кои се организираат на 3-ти викенд од септември.

Триумфалната капија овозможува и бесплатен влез на млади до 18 години (со важечки лични карти).

Бесплатно е и за граѓаните на ЕУ кои се на возраст од 18 до 25 години.

Ако не се квалификувате за бесплатен влез, ви препорачуваме да ги купите билетите за Триумфалната капија и да отидете нагоре. Погледот ќе вреди.

Бесплатно со париски пропусници

За еднократна, паушална претплата, бројните картички за попуст ви помагаат бесплатно да пристапите до сите врвни париски атракции - вклучувајќи го и Arc de Триумф.

Освен што заштедувате пари, вие заштедувате и време со овие пропусници - благодарение на влезот со прескокнување на линијата на повеќето места.

Ви препорачуваме Пас за разгледување на Париз or Париз музеј во Париз.


Вратете се на почетокот


Triomphe Arc de - ден или ноќ?

Без разлика кога ќе го посетите овој споменик, ќе уживате во историската убавина и хипнотизирачкиот поглед на Париз од врвот.

Ако можете да си го дозволите тоа (и ако вашите нозе можат да го издржат искачувањето), ви препорачуваме да го пробате ова еднаш во текот на денот и еднаш навечер.

Меѓутоа, ако ви недостасува време, посетете ја Триумфалната капија навечер.

Убавите светла што треперат низ целиот град вреди да се искачите по сите скали.

Поглед од Триумфалната капија ноќе

Панорамскиот поглед на градот, вртоглавите семафори и Елисејските полиња можат да ја направат Триумфалната капија едно од најдобрите места за гледање на Париз во текот на ноќта.

Од врвот на Лакот, може да се забележат повеќето париски знаменитости, заедно со дивиот сообраќај околу базата.

Поглед од Триумфалната капија по темнината
Слика: Simplysaratravel.com

Ноќе, Ајфеловата кула изгледа неверојатно блиску до Триумфалната капија.

Трепкајќи и блескајќи под ноќното небо, тоа е најубавата глетка на парискиот пејзаж.

Поглед од Триумфалната капија ноќе
Слика: Марк Ренц, Trover.com

Погледот низ дрвјата Шанзелизе кон плоштадот Конкорд и музејот Лувр е воодушевувачки.

Во далечината се видливи и кулата Монпарнас, кулите близначки Нотр Дам и белата базилика Сакре-Кер.

Вечниот пламен, исто така, изгледа поубаво и поистакнато ноќе.

Не е многу гужва, па можете да одвоите време за кликнување на фотографии.

Го сакаше, нели? Резервирајте го вашиот билет за Triomphe!


Вратете се на почетокот


Осврти на Триумфалната капија

Туристите кои ја посетиле оваа париска атракција уживаат во искуството.

Не е за ништо што Триумфалната капија е високо оценета Вчерашниот службениот времето.

Проверете две од рецензиите што ги најдовме корисни -

Одете до врвот

Треба да одите кон Триумфалната капија од далечина за да го цените неговото присуство. Едно од врвните места за посета во Париз и да одвоите време да пешачите до врвот. Дефинитивно нема да зажалите за напорот да одите по скалите. Уживајте. Дејвид Р.

Скапоцен камен на атракција

Па, ова е навистина скапоцен камен - сè што е напишано и на англиски јазик. Можете да добиете добри фотографии од надворешноста на кружниот тек, но плаќајте дополнителни неколку евра и влезете внатре за да видите како е навистина.

Ако влезете внатре и нагоре, ќе добиете неверојатен поглед на Ајфеловата кула и патиштата што водат нагоре. Воениот споменик за првиот свет беше под него е подвижен споменик кој би вредел за патувањето. - Колин Д, Велика Британија

Препорачано читање: Факти на Триумфалната капија

Најчесто поставувани прашања за билети за Триумфалната капија

Еве неколку прашања посетителите обично како пред посетата на Триумфалната капија.

Дали ми требаат билети за да ја посетам Триумфалната капија?

Ако сакате само да го истражите монументалниот лак и пламенот на Непознатиот војник подолу, не треба да купувате билети. За да отидете на врвот на Триумфалната капија и да видите прекрасни погледи на Париз, потребно е купи билети

Може ли да купам билети за Триумфалната капија Париз преку Интернет?

Да, можете да купите билети за Триумфалната капија преку Интернет. Кога ги купувате однапред, заштедувате најмалку 20 минути време на чекање во периодите на шпиц. 

Каде е билетарницата на Триумфалната капија?

Билетарницата на Triomphe's е под лакот, но сигурно ќе најдете долги редици на шалтерот за билети. 
Силно препорачуваме да ги купите вашите билети преку Интернет.

Може ли да купам билети за Триумфалната капија за истиот ден?

Да, можете да купите билети за Триумфалната капија истиот ден (или следниот ден). Можете да го направите ова од шалтерите на билетите на местото на одржување, или ако сакате да заштедите време на чекање, можете да ги купите билетите преку Интернет. 

Дали билетите на Триумфалната капија се темпирани?

Да, мора да изберете време за посета додека резервирате билети за Триумфалната капија. Треба да бидете на атракцијата најмалку 15 минути пред времето наведено на вашиот билет.

Кои се билетите на Триумфалната капија на покривот?

Овие се прескокнете ги билетите на линијата кои ви овозможуваат пристап до опсерваторијата на врвот на Триумфалната капија.

Дали постои нешто што се нарекува билет за лифт на Триумфалната капија?

Не постои ништо што се нарекува билет за лифт на Триумфалната капија. Без разлика кој билет имате, можете да го користите лифтот. 
Можете да одлучите да се качите на лифтот до половина од растојанието и да се искачите 64 дополнителни скалила или да ги искачите сите 284 скалила до врвот. Повеќето завршуваат по скалите поради долгите редици за лифт.

Дали Triomphe е бесплатна за студенти?

Праведно е да се каже дека овој париски споменик е бесплатен за студентите бидејќи посетителите под 18 години не треба да купуваат билети. Граѓаните на Европската унија и регуларните жители на ЕУ на возраст од 18 до 25 години, исто така, можат да влезат бесплатно.

Колку чини детскиот билет на Триумфалната капија?

Бидејќи сите посетители под 18-годишна возраст не треба да купуваат билети за Триумфалната капија, децата можат да влезат бесплатно.
Само туристите кои се 18+ и жителите на Европската Унија постари од 25 години треба да купат билети. 


Вратете се на почетокот


Извори
# Paris-arc-de-triomphe.fr
# Tickets.monuments-nationaux.fr
# Cometoparis.com
# Tickets-paris.fr

на специјалисти за патување at TheBetterVacation.com користете само висококвалитетни извори додека ги истражувате и пишувате нивните статии. Ги правиме сите напори да ја задржиме нашата содржина актуелен, сигурен и доверлив.

Популарни атракции во Париз

Ајфеловата кула Музеј на Лувр
Палатата на Версај Дизниленд во Париз
Музеј д'Орсеј Пантеон
Помпиду центар Arc de Triomphe
Свети Шапел Нотрдам
Крстарење со реката Сена Зоолошката градина во Париз
Катакомбите во Париз Опера Гарние
Пикасо музеј Кула Монпарнас
Grand Palais Immersif Аквабулевар
Консиержерија Музеј на восок на Гревин
Големата галерија на еволуцијата Шато де Фонтенбло
Музејот „Каи Бранли“. Хотел де ла Марин
Шато де Шантили Bourse De Commerce
Thoiry ZooSafari Фондацијата Луј Витон
Лес Невалиди Jardin d'Acclimatation
Музеј Жакмарт-Андре Менажерија на Jardin des Plantes
Музеј де l'Orangerie Музејот Мармотан Моне
Гробиштата Пер Лашез Парк Астерикс
Латински рај Париски аквариум
Дали Париз Лудиот коњ Париз
Музеј Роден Чоколаден музеј
Море Живот Аквариум Светот на Банкси Експо

Колку беше корисен овој пост?

Кликнете на ѕвезда за да го оцените!

Проверете ги сите работи што треба да се прават во Париз

Оваа статија е истражувана и напишана од

Изменето од Река Раџан & факт проверен од Џамшед V Рајан

Оставете коментар