Почетна » Париз » Билети за кулата Монпарнас

Кула Монпарнас – билети, цени, палуби за набљудување, погледи

Планирате одмор? Дознајте го најдобри хотели за престој во Париз

Изменето од: Река Раџан
Факт е проверен од: Џамшед V Рајан

4.7
(123)

Кулата Монпарнас има две палуби за набљудување - на 56-тиот и 59-тиот кат и нуди прекрасен поглед на Париз.

Платформата за гледање е на височина од 210 метри (690 стапки), а еден од најважните моменти е можноста за патување во најбрзиот лифт во Европа.

Честопати наречена Тур Монпарнас, оваа париска атракција е огромен хит и кај возрасните и кај децата. 

Во оваа статија, споделуваме сè што мора да знаете пред да купите билети за кулата Монпарнас. 

Топ билети за кулата Монпарнас

# Кула Монпарнас: 56-ти кат

# Монпарнас билети

Кулата Монпарнас, Париз

Што да очекувате во кулата Монпарнас

Кога резервирате билети за кулата Монпарнас преку Интернет, ја избегнувате редицата и одите директно низ безбедноста. 

По расчистувањето на безбедноста, влегувате во најбрзиот лифт во Европа, а 38 секунди подоцна, се наоѓате на врвот на кулата Монпарнас.

Да, тоа е точно – 56 ката за 38 секунди!

Откако ќе погледнете од 360 степени на Париз и ќе ги забележите сите знаменитости, вклучително и Ајфеловата кула, се искачувате понатаму - на 59-тиот кат. 

59-тиот кат на кулата Монпарнас нема лифт, но вреди да се искачите по скалите бидејќи е највисокиот покрив и палубата за набљудување на отворено во Париз. 

Овој кат има машина за топло чоколадо, бар, а возбудливи настани се случуваат наоколу за да ги забавуваат посетителите.


Вратете се на почетокот


Билети за кулата Монпарнас

Кога купувате билети за Тур Монпарнас преку Интернет, можете да го прескокнете редот за бројачи на билети и да заштедите време.

Откако ќе го купите, билетите ви се испраќаат преку е-пошта - нема потреба да се отпечати. 

На денот на вашата посета, можете да ги покажете билетите на вашиот паметен телефон и да влезете внатре. 

Овие билети за посета на кулата Монпарнас не се темпирани, што значи дека можете да ги посетите кога сакате на денот на резервацијата. 

На децата под четири години не им се потребни билети.

Цени на билетите

Билет за возрасни (19+ години): € 15
Детски билет (од 4 до 11 години): € 8
Младински билет (од 12 до 18 години): € 12.50
Билет за доенчиња (до 3 години): Слободен влез

Известување за попуст! Кога заедно ќе резервирате вечерно шоу во Париз Merveilles Lido и кулата Монпарнас, вие добијте 8% попуст


Вратете се на почетокот


Како да стигнете до кулата Монпарнас

Опсерваторијата на кулата Монпарнас се наоѓа во 15-тиот арондисман на Париз. 

Нејзиниот влез е на улицата де л'Ариве преку бројачот за билети посветен на палубата за набљудување. Најдете насоки

Монпарнас-Биенвену, опслужувана од линиите 4, 6, 12 и 13, е најблиската метро станица.

Станицата е на само 100 метри (330 стапки) од кулата на париската опсерваторија, а растојанието можете да го пешачите за помалку од две минути.  

Автобуските броеви 28, 58, 82, 88, 89, 91, 92, 94, 95 и 96 исто така можат да ве одведат блиску до кулата.


Вратете се на почетокот


Часови на кулата Монпарнас

Од април до септември, кулата Монпарнас се отвора во 9.30 часот и се затвора во 11.30 секој ден. 

За време на слабиот период од октомври до март, палубата за набљудување се отвора секој ден во 9.30 часот, но времето на неговото затворање варира. 

Од недела до четврток Кулата се затвора во 10.30 часот, а во петок и сабота се затвора во 11 часот. 

Последниот прием е половина час пред затворање. 


Вратете се на почетокот


Најдобро време за посета на кулата Монпарнас

Ајфеловата кула гледана од кулата Монпарнас
Колажот ја прикажува Ајфеловата кула како што се гледа од кулата Монпарнас во различни периоди од денот. Слика: Tourmontparnasse56.com

Најдобро време за посета на кулата Монпарнас е зајдисонце.

Мора да стигнете до атракцијата половина час пред зајдисонце за да си дадете доволно време да стигнете до врвот на областа за набљудување.

Покрај прекрасните погледи на зајдисонце, можете да уживате и во хоризонтот на Париз на дневна светлина и откако ќе се запалат светлата.

Сепак, часовите за зајдисонце се прилично зафатени со многу посетители, па дури и подолги линии на чекање. 

Ако барате мирно време и сакате да ја избегнете гужвата, посетете ја париската набљудувачка палуба веднаш штом ќе се отвори во 9.30 часот. 

Ако не можете да ја посетите наутро, следното најдобро време да ја избегнете гужвата е после 8 часот.


Вратете се на почетокот


Колку долго е потребно?

Повеќето посетители поминуваат еден час на кулата Монпарнас.

Посетителите поминуваат околу половина час на 56-тиот кат, разгледувајќи ги фантастичните знаменитости на Париз, а потоа се качуваат на 59-тиот кат за лесни закуски, пијалоци, активности и уште подобар поглед.

Билети за кулата Монпарнас немате временско ограничување, што значи дека можете да останете онолку долго колку што сакате. 


Вратете се на почетокот


Набљудувачка палуба на кулата Монпарнас

Набљудувачката палуба на Тур Монпарнас има две нивоа на гледање - 56-ти кат во затворен простор и панорамска тераса на 59-ти кат.

Редовното Билет за турнеја во Монпарнас ви дава пристап до двете платформи за гледање. 

Палубата на 56-ти кат

Набљудувачката палуба на 56-ти кат е на 196 метри (643 стапки) и е позната и како Панорамски кат. 

Лифтот на Tower'sTower, најбрзиот во Европа, ве носи до оваа висина за само 38 секунди. 

Оваа палуба е опкружена со прозорци од подот до таванот, кои нудат непрекинат поглед во сите правци. 

Овој кат има и интерактивни киосци и маси за ориентација чувствителни на допир, кои ви помагаат да ги откриете познатите знаменитости на градот.

Тераса на 59 кат

Надворешната тераса на кулата Монпарнас на 59-тиот кат е воздушеста, со прекрасен поглед на Париз. Исто така, има модерна заштитена област за пешачење.

Оваа палуба за набљудување има машина за топло чоколадо, бар и удобно седење за посетителите да се дружат наоколу. 


Вратете се на почетокот


Поглед од Тур Монпарнас

Кулата Монпарнас е најдоброто место за разгледување на неверојатните панорамски погледи на Париз и неговите иконски споменици.

Локацијата на кулата - токму во центарот на градот - е само совршена за гледање на градот од 360 степени дење или ноќе.

Од височина од 210 метри, посетителите можат да видат до 40 километри (25 милји) во сите правци.

Некои од спомениците што можете да ги видите од Тур Монпарнас се Музејот Лувр, Les Invalides, Sacré-Cœur, катедралата Нотр Дам, Монмартр, Пантеон итн. 


Вратете се на почетокот


Кулата Монпарнас ноќе

Ноќен поглед од кулата Монпарнас
Слика: Tourmontparnasse56.com

Од април до септември, кулата Монпарнас е отворена до 11.30 часот, а остатокот од годината ги пречекува посетителите до 10.30 часот.

Многу туристи претпочитаат да се шетаат низ волшебните светла на градот, а потоа да се качат на палубата за набљудување на кулата Монпарнас за да ги погледнат прекрасните погледи на Париз, сите осветлени.

Дури и откако ќе се стемни, Ајфеловата кула продолжува да биде главната атракција на градот, а туристите сакаат да ја гледаат како блеска од кулата.

Кога ќе го купите Билети за кулата Монпарнас, не избирате време за посета. Ова значи дека можете да ја посетите кога сакате - ноќе или ден. 

Преземете ја апликацијата Magnicity за Андроид or iOS да ја подобрите вашата посета на кулата Монпарнас. За време на вашата посета, отворете ја апликацијата и насочете ја камерата на вашиот паметен телефон кон хоризонтот за да добиете интересни информации за различни париски знаменитости.


Вратете се на почетокот


Вклучена лента на покривот 59th кат

„Guinguette On Top“ на 59-тиот кат на Tour Montparnasse е највисокиот бар на покривот во Париз. 

Овој летен бар е отворен од јули до септември, а посетителите мора да го имаат Билети за кулата Монпарнас за пристап до него. 

Во работните денови Барот на кулата Монпарнас се отвора во 4 часот, а за викендите услугата започнува напладне. 

Последната нарачка се зема во 10.45 часот.

Guinguette On Top нуди вкус, атмосфера и воодушевувачки поглед на најромантичниот град во светот. 


Вратете се на почетокот


Ресторан на кулата Монпарнас

Ако сакате да комбинирате ручек или вечера со вашата посета на кулата Монпарнас, имате две опции – Ciel de Paris или 360 Cafe.

Ciel de Paris (Париското небо) е гурмански ресторан кој нуди вкусна, имагинативна и сезонска кујна. 

За да резервирате маса во близина на прозорците, јавете се на +33 (0)1 40 64 77 64.

Кафето 360 нема потреба од резервации и служи сендвичи, салати, крок-монсие, ладни и топли пијалоци, десерти итн.

Извори
# Tourmontparnasse56.com
# Wikipedia.org

на специјалисти за патување at TheBetterVacation.com користете само висококвалитетни извори додека ги истражувате и пишувате нивните статии. Ги правиме сите напори да ја задржиме нашата содржина актуелен, сигурен и доверлив.

Популарни атракции во Париз

# Палатата на Версај
# Ајфеловата кула
# Музеј на Лувр
# Arc de Triomphe
# Дизниленд во Париз
# Музеј д'Орсеј
# Помпиду центар
# Нотрдам
# Зоолошката градина Винсен
# Пантеон
# Свети Шапел
# Опера Гарние
# Катакомби во Париз
# Пикасо музеј
# Крстарење со реката Сена
# Крстарење за вечера во Сена

Колку беше корисен овој пост?

Кликнете на ѕвезда за да го оцените!

Проверете ги сите работи што треба да се прават во Париз