Почетна » Париз » 
Билети за Нотр Дам, Париз

Нотр Дам, Париз – Приоритетен влез, билети, цени, тури со водич

Планирате одмор? Дознајте го најдобри хотели за престој во Париз

Изменето од: Река Раџан
Факт е проверен од: Џамшед V Рајан

4.8
(172)

Нотр Дам де Париз или катедралата Нотр Дам е една од омилените туристички дестинации за католичките и некатоличките туристи.

Туристите се восхитуваат на неговото витраж, кулите, прозорците од рози, камбаните и гаргулите.

Тие, исто така, поминуваат време во истражување на ризницата на Нотр Дам и се качуваат по кулите за да видат панорамски поглед на Париз.

Во оваа статија објаснуваме се што треба да знаете пред да ја посетите Нотр Дам во Париз.

Нотр Дам во Париз

По силниот пожар на 15 април 2019 година, катедралата Нотр Дам, нејзиното богатство и кулите се затворени за посетители до понатамошно известување. Препорачуваме Свети Шапел   Пантеон наместо тоа.

Каде е Нотр Дам во Париз?

Катедралата Нотр Дам се наоѓа на Иле де ла Сите во срцето на градот.

Тоа е еден од двата преостанати природни острови во реката Сена.

Официјалната адреса на Нотр Дам е 6 Parvis Notre-Dame – Place Jean-Paul II, 75004 Paris. Добијте насока

Како да стигнете до Нотр Дам

Прилично е лесно да се пристапи до катедралата Нотр Дам.

Ако париското метро е вашиот префериран начин на транспорт, можете да се симнете на која било од овие метро станици

•    Цитирај станица or Станица Сен Мишел на линија 4
•    станица Hôtel de Ville на линиите 1 или 11
•    Клуни – Ла Сорбона or Станицата Maubert-Mutualité на линија 10
•    Шателет RER станица на линиите 7, 11 или 14

Париз, исто така, има систем за патнички/брз транзит - Réseau Express Régional (RER).

На двете линии B и C на RER, можете да се симнете на станицата Saint-Michel l - Notre-Dame.

Ако возите изнајмен автомобил или ви треба паркинг за изнајмената такси, одете до du Parvis Notre-Dame, до која можете да пристапите преку Rue de la Cité.

Ќе најдете доволно паркинг места.


Вратете се на почетокот


Влезници за Нотр Дам – приоритетен влез

Единствениот начин да ги избегнете долгите редици е да купите приоритетни влезници.

Ако сте решиле да купите билети за Нотр Дам, имате три опции.

1. Разгледување со аудио водич
2. Тура со водич
3. Тура со водич со пристап до Кулата

Сите овие билети ќе бидат доставени до вашето сандаче веднаш по купувањето.

На денот на вашата посета, покажете го билетот на вашиот паметен телефон и влезете внатре.

Самоводена турнеја со аудио водич

Можете да ја прескокнете линијата со овој билет и да влезете во катедралата Нотр Дам преку приоритетниот влез.

На рецепција предавате лична карта и го земате аудио водичот (не мора да плаќате).

Покрај англискиот, другите поддржани јазици се шпански, кинески, француски, германски, италијански, јапонски и португалски.

Цена на билетот на Нотр Дам

Билет за возрасни (12+ години): 19 евра
Детски билет (од 0 до 11 години): Слободен влез

Разглед на Нотр Дам со водич

Оваа англиска турнеја со водич е достапна за два временски слотови - 10 часот и 2 часот.

Ве носат во и околу Катедралата еден час, раскажувајќи приказни и споделувајќи анегдоти.

Водичот исто така споделува дали легендите за романот „Грубак од Нотр Дам“ напишан од Виктор Иго се вистинити или не.

Откако ќе заврши турата со водич, можете слободно да ја истражувате катедралата сами.

Цена на билетот

Билет за возрасни (18+ години): 19.99 евра
Деца (10-17 години): 15 евра
Деца (0-9 години): Бесплатни влез

Тура со водич со пристап до кулата

На оваа тура со водич треба многу пешачење, а да не ги спомнуваме 400-те скалила што мора да ги искачите за да стигнете до кулата.

Со овие билети ќе прескокнете две линии – редот на влезот и редот за качување по кулата.

Времетраењето на оваа тура е два часа.

Цена на билетот

Билет за возрасни (4+ години): 44 евра
Детски билет (од 0 до 3 години): Слободен влез

Препорачано читање: Сè за искачување на кулите Нотр Дам


Вратете се на почетокот


Комбинирани билети за Нотр Дам

Постојат две причини зошто комбо-турите на Нотр Дам се популарни меѓу туристите.

Причина 1: Билетите за комбинирана турнеја се 20% поевтини отколку ако ги купивте билетите поединечно

Причина 2: Во близина на Нотр Дам има многу интересни атракции, кои туристите претпочитаат да ги видат истиот ден

На пример, Лувр, Сен-Шапел и Латинскиот кварт се на 15 минути одење од Нотр Дам.

Ајфеловата кула и Триумфалната капија се на 5 километри од Нотр Дам, а такси може да ве однесе таму за десет минути.

Еве ги нашите омилени комбо тури во Нотр Дам -

Нотр Дам и Ил де ла Сите

Започнувате со пешачка обиколка на островот Иле де ла Сите, еден од двата природни острови на реката Сена.

Вториот дел од турата вклучува обиколка на Нотр Дам со водич.

Можете исто така да се искачите на кулите и да видите панорамски поглед на градот.

Цена на билетот

Билет за возрасни (15+ години): 35 евра
Детски билет (4-14 години): 30 евра
Детски билет (0-3 години): Бесплатни влез

Кулите Нотр Дам и Сент Шапел

Оваа тура е доста популарна кај религиозните туристи.

Ќе ги прескокнете линиите и ќе влезете и во Сен-Шапел и во Нотр Дам под водство на водич што зборува англиски.

Ќе се искачите и на кулата кај Нотр Дам.

Цена на билетот

Билет за возрасни (19+ години): 63 евра
Детски билет (од 4 до 18 години): 53 евра
Билет за доенчиња (0 до 3 години): Слободен влез

Нотр Дам и музеј Лувр

Овој билет ќе ве натера да го прескокнете влезот на линијата до Нотр Дам и Лувр, заштедувајќи ви многу време на чекање.

По истражувањето на катедралата, ја прескокнувате линијата за да се качите на кулите.

Во Лувр, водичот ве води на турнеја со ремек-дела што ви ги прикажува светски познатите икони како Мона Лиза, Венера де Мило, Крилеста победа на Самотраки итн.

Цена на билетот

Билет за возрасни (15+ години): 96 евра
Детски билет (4-14 години): 91 евра
Детски билет (0-3 години): Бесплатни влез


Вратете се на почетокот


Часови на Нотр Дам

Од понеделник до петок Нотр Дам се отвора во 8 часот и се затвора во 6.45 часот.

Се отвора во 8 часот наутро во сабота и недела, но го продолжува времето на затворање за еден час до 7.45 часот.

Во текот на целата недела, нема пладневно затворање.

Овој тајминг е применлив во текот на целата година.

Тајмингот на бирото за добредојде

Информативниот пулт во катедралата следи поинаков тајминг.

Во работните денови се отвора во 9.30 и затвора во 6 часот.

Во сабота и недела, информативниот пулт се отвора рано во 9 часот, но се затвора во исто време - 6 часот.


Вратете се на почетокот


Масовни времиња во Нотр Дам

Мисата се одржува секој понеделник во 8 часот, а во 9 часот во хорот на Нотр Дам.

Хорот од 9 часот наутро не се одржува во јули, август и првите 15 дена од септември.

Од понеделник до сабота, миса се случува и во Нотр Дам напладне, кај главниот олтар.

Неделна миса во Нотр Дам Париз

Во недела се одржуваат неколку миси во текот на денот.

Во 8:30 часот, има едноставна миса, проследена со богослужба на Лауд, а потоа Грегоријанска миса во 10 часот.

Меѓународната миса се одржува во 11:30 часот, а потоа следува уште една миса во 12:45 часот.

Со мисата во 6:30 претседава архиепископот на Париз, важен настан за католичките туристи кои го посетуваат Париз.


Вратете се на почетокот


Колку време трае Нотр Дам

На посетителите им треба најмалку еден час за да ја истражат Нотр Дам - половина час да шетаат низ катедралата и уште половина час да влезат и да уживаат во ентериерот.

Има што да се види надвор од катедралата колку што има внатре.

Потребно е време за искачување на кулата Нотр Дам

Ако одлучите да се искачите на кулите на Нотрдам, можеби ќе ви треба повеќе време.

Редиците се долги, а искачувањето по 402-те камени скали е напорна задача, иако погледот е исто толку наградувачки колку што и искачувањето е исцрпувачко.

Чекањето во редот, искачувањето на кулата кај Нотр Дам, а потоа враќањето може да ве одземе околу два часа.

Ако одлучите да се потпишете во книгата на сеќавањата, пресметајте 15 минути повеќе.

Посетата на ризницата ќе додаде уште 20 минути на вашата обиколка на Нотр Дам.

Еве го резимето -

Одење надвор30 минути
Истражување внатре30 минути
Качување на кулата2 часа
Книга за потпишување15 минути
Посета на ризницата20 минути
Вкупно време3 часа 35 мин

*Некои туристи не препорачуваат искачување на кулата. Тие велат дека тоа е премногу напор за поглед на Париз кој може да се види од било која страна Ајфеловата кула or Arc de Triomphe.

Ако одлучите да се качите, кликнете овде за сè Париските кули Нотр Дам


Вратете се на почетокот


Најдобро време за посета на Нотр Дам

Најдобро време за посета на Нотр Дам е 5.30 часот.

Околу ова време, посетителите можат да уживаат во Катедрала Нотр Дам облечени во бои на зајдисонце, уживајте во искуството со витраж и слушнете го пеењето на Вечерната служба.

Ако планирате да се качите на кулата Нотр Дам, 5.30 е предоцна за вас бидејќи влезовите во Кулите се затвораат во 6 часот.

Најдобро време да се доживее витражот

За најдобро искуство со витраж во Нотр Дам, многу се препорачуваат утра и навечер бидејќи светлината влегува под агол.

Ако стигнете до Нотр Дам по стемнување, нема да можете да уживате во убавината на витражот.

Најдобри месеци за посета

Редиците на Нотр Дам се најдолги од април до октомври.

Најдобрите месеци за брза посета се од ноември до март - нема да губите многу време во редици.

Кога НЕ треба да се посети Нотр Дам

Големите верски празници како Божиќ, Велигден, Денот на сите светци, Вознесението итн., не се најдобри денови за посета на Нотр Дам, Париз.

Мора да избегнувате посета на неколку дена пред и по овие значајни верски празници бидејќи многу верници присуствуваат на црквата.

Нотр Дам е исто така исклучително преполн за француските пролетни празници, Велигденскиот викенд и 14 јули.

Колку што е можно, избегнувајте ги неделите бидејќи врие од верници кои сакаат да присуствуваат на богослужбата.


Вратете се на почетокот


Нотр Дам бесплатно

Нема влезница за Нотр Дам во Париз.

И затоа е секогаш преполно, со долги редици кои водат до многу време на чекање.

Ако сакате да се влезат преку приоритетен влез и / или се искачи на камбанаријата, треба да купите билет.

Сепак, постои начин да се искористи и специјалниот влез и бесплатно да се качите на кулите – со купување на Париз музеј во Париз.

Покрај катедралата Нотр Дам, оваа картичка за попуст ви овозможува и бесплатен пристап до 60 други париски музеи и атракции.


Вратете се на почетокот


Време на чекање во Нотр Дам

Катедралата Нотр Дам е позната по долгата низа туристи кои чекаат да влезат.

Линиите се главно поради посетителите кои го блокираат влезот додека почнуваат да се сликаат веднаш на вратата, блокирајќи им го патот на другите.

Нема кој да управува со линиите, што значи дека линиите се движат кога се движат.

Во просек, мора да почекате околу 30 минути пред да влезете во катедралата Нотр Дам.

Ако се одлучите да се качите на кулата, мора да застанете во уште една редица, каде што времето на чекање може да достигне и до 90 минути за време на шпицот.

Ова долго време на чекање е поради две причини:

1. На секои 10 минути, само 20 луѓе можат да одат по скалите
2. Има многу посетители кои сакаат да се качат по скалите

Ако мора да се качите на кулата, ви предлагаме да стигнете до Нотр Дам 30 минути пред да се отвори.

На овој начин, вие ќе бидете еден од првите што ќе се качите по скалите.


Вратете се на почетокот


Кодекс на облекување во Нотр Дам

Бидејќи Нотр Дам во Париз е исто така место за обожавање, се следи строг кодекс на облекување.

Посетителите затекнати дека го прекршуваат кодексот на облекување се запираат на влезот.

Жените мора да носат облека што ги покрива нивните раменици и колена.

Ниска облека или облека без ракави, шорцеви, мини здолништа се строго не.

Мажите мора да избегнуваат и шорцеви и капи.

Ако одите во недела и планирате да седнете на службата, можеби ќе сакате малку да се дотерате.

Вратете се на почетокот


Внатре во Нотр Дам, Париз

Нотр Дам е долга околу 127 метри (417 стапки) и широка 48 метри (158 стапки) и може да собере околу 9000 луѓе.

Гледајќи ги долгите редови, многу посетители одлучуваат да го истражат однадвор, што е огромна грешка.

Ентериерите на Нотр Дам се прекрасни - мора купете го приоритетниот влезен билет и влезете внатре.

Трите огромни витражи се неговата најистакната карактеристика.

Стаклените прозорци се создадени во различни периоди, но деловите се од средновековно време.

Дијаметарот на двата големи прозорци од рози е 13.1 метри (43 стапки).

Прозорецот од рози на Запад, над порталите, беше првиот и најмалиот од прозорците во Нотр Дам.

Откако ќе влезете внатре, мора да го проверите горниот кат, целосно направен од дабово дрво.

Се верува дека сечеле шума од 21 хектар (52 хектари) за да се изгради ова ремек дело.

Во катедралата има околу 29 капели.

Во капелите ќе најдете сребрена статуа на Дева Марија која датира од 14 век.

Не пропуштајте ги „Мајските“ на Нотр Дам де Париз.

Овие слики се нарекуваат „Мај“ затоа што Здружението на париските златари ги нарачало секоја година да и бидат подарени на катедралата на 1 мај.

Органот на Нотр Дам има околу 7800 цевки и е широк 30 метри.

Катедралата има пет ѕвона, од кои најголемото се вика Емануел.

Тој е дел од Нотр Дам од 16 век.

Емануел се наоѓа во јужната кула и тежи над 13 тони.

Ова ѕвонче секогаш се бие прво, најмалку 5 секунди пред останатите. Останатите четири ѕвона се во Северната кула.

Највредната реликвија на Нотр Дам е круната од трње, легендарна културна сопственост од Јудеја.

Безбедност во Нотр Дам

За време на вашето патување во Нотр Дам, бидете внимателни - тоа може да значи разлика помеѓу одлична обиколка на катедралата или одмор што помина лошо.

Надвор од Нотр Дам (и во други туристички области на Париз), може да ви пријдат локалното население кое бара од вас да потпишете петиција.

Не потпишувајте ништо; заминува.

Откако ќе покажете интерес, ќе биде побарано да донирате пари, кои влегуваат во џебот на измамникот.

Извори
# Wikipedia.org
# Britannica.com
# Notredamecathedralparis.com
# Friendsofnotredamedeparis.org

на специјалисти за патување at TheBetterVacation.com користете само висококвалитетни извори додека ги истражувате и пишувате нивните статии. Ги правиме сите напори да ја задржиме нашата содржина актуелен, сигурен и доверлив.

# Ајфеловата кула
# Музеј на Лувр
# Палатата на Версај
# Дизниленд во Париз
# Музеј д'Орсеј
# Помпиду центар
# Arc de Triomphe
# Зоолошката градина во Париз
# Пантеон
# Свети Шапел
# Кула Монпарнас
# Пикасо музеј
# Катакомби во Париз
# Опера Гарние
# Крстарење со реката Сена
# Крстарење за вечера во Сена

Колку беше корисен овој пост?

Кликнете на ѕвезда за да го оцените!

Проверете ги сите работи што треба да се прават во Париз