Почетна » Париз » Посета на Ајфеловата кула во текот на ноќта

Ајфеловата кула во текот на ноќта – билети, тајмингот, шоуто на светлата, блескавите, што да се прави

Изменето од: Река Раџан
Факт е проверен од: Џамшед V Рајан

4.7
(175)

Париз е познат и како Град на светлината, и не без причина, а истото го следи и Ајфеловата кула, симболот на Париз.

Ајфеловата кула во текот на ноќта е спектакуларна глетка што треба да се види.

Кога сонцето заоѓа и паѓа темнината, кулата е осветлена од илјадници блескави светла, давајќи ѝ магичен и волшебен изглед.

Најдобар начин да се доживее Ајфеловата кула во текот на ноќта е да ја погледнете од една од многуте гледни точки низ Париз.

Шамп де Марс, Трокадеро и реката Сена се популарни места за влез во осветлената кула.

Оваа статија споделува сè за посетата на Ајфеловата кула во текот на ноќта - светла, детали за турнеја, билети, права на сликата итн.

Ајфеловата кула ноќе

Ајфеловата кула ноќе или дење

Ако имате време, пари и склоност, ви препорачуваме да одите на врвот на Ајфеловата кула и во текот на денот и навечер. 

Ајфеловата кула нуди уникатно искуство во двете времиња. 

Откако ќе се искачите на осветлената Ајфелова кула, можете да се смирите и да го гледате неверојатното светлосно шоу одоздола.

Втората најдобра опција е да ја посетите Ајфеловата кула двапати, но да се искачите само преку ден. 

За време на вашата ноќна посета, уживајте во осветлената Ајфелова кула од далеку, вечерајте и вратете се.

Најдобро време да ја посетите Ајфеловата кула ноќе и да ги видите нејзините светла како светат е 10 часот. 

Некои туристи се качуваат на кулата непосредно пред самракот, го доживуваат зајдисонцето, ги гледаат светлата како излегуваат и потоа се спуштаат. 


Вратете се на почетокот


Посета на Ајфеловата кула во текот на ноќта

Секој ден откако ќе се стемни, Ајфеловата кула ја носи својата златна наметка од светла и воодушевува илјадници кои слетуваат од далеку и далеку.

Во овој дел, ги споделуваме сите практични информации што ви се потребни за ноќна посета. 

Ноќни тајмингот на Ајфеловата кула

Ајфеловата кула се отвора во 9 часот и се затвора во 11.45 часот.

Светлата на кулата и светилникот се палат секоја вечер од самрак до 11.45 часот, а кулата се затвора во 12.45 часот.

Кој кат на Ајфеловата кула да се искачи

Вториот кат е најдоброто место за да се види Ајфеловата кула и нејзината прекрасно осветлена структура ноќе.

Од вториот кат, можете да уживате и во „Градот на светлината“ и во горните и долните делови на Ајфеловата кула онолку долго колку што сакате. 

Бројните моногледи на ниво ќе ви помогнат да ги видите Париз и неговите споменици во ново светло. 

Кога се затвора билетарата

Билетарниците на Ајфеловата кула се затвораат 90 минути пред да се затвори кулата за тој ден. 

Купувањето билети за Ајфеловата кула од местото е лоша идеја поради долгите редици (слика подолу) на шалтерот за билети.

Линија за билети за Ајфеловата кула
Слика: Discoverwalks.com

Затоа е подобро да ги купите билетите за ноќна посета на Ајфеловата кула преку Интернет. 

Исто така, цените на онлајн билетите обично се поевтини од билетите на атракцијата.

Резервирањето преку Интернет, исто така, ви помага да добиете ексклузивни попусти и понуди.

Кога купувате онлајн, можете да ги избегнете долгите редици на шалтерите. 

Билетите за Ајфеловата кула брзо се распродаваат, резервирањето навреме помага да се избегнат разочарувањата во последен момент.

Ноќни билети за Ајфеловата кула

Кога резервирате Билети за Ајфеловата кула, мора да изберете временско растојание за вашата посета.

На денот на вашата посета, мора да пристигнете во атракцијата 30 минути пред времето на вашиот билет. 

Не постои посебен билет за Ајфеловата кула за ноќни посети - можете да изберете соодветен вечерен слот. 

Бидејќи Ајфеловата кула е најпосетуваниот споменик со билети на глобално ниво, предизвик е да се добијат билети за вашите претпочитани времиња и датуми, особено на краток рок.

Затоа, подолу дадовме линкови до три популарни платформи кои продаваат билети за Ајфеловата кула. 


Вратете се на почетокот


Ноќни комбо тури на Ајфеловата кула

За време на вашиот одмор во Париз, постојат многу начини да ја доживеете Ајфеловата кула ноќе. 

Можете да го комбинирате вашето Ајфелово искуство со многу други работи што треба да ги направите и во Париз. 

Крстарење со Ајфеловата кула и Илуминации

Ајфеловата кула е најпосетуваната платена туристичка атракција во светот и затоа билетот за директен пристап ви заштедува многу време на чекање. 

Оваа турнеја има два дела - се качувате по Ајфеловата кула преку ден, а потоа се качувате на крстарење со Illuminations ноќе. 

Билетот за крстарење е флексибилен, а вие одлучувате кога сакате да ја видите Ајфеловата кула со сите запалени светла. 

Чамците тргнуваат од пристаништето на само 5 минути пешачење од Ајфеловата кула и сообраќаат секој час во зима и на секои 30 минути во лето. 

За деца на возраст од 3 и помлади не е потребен влезен билет.

Цена на билет (4+ години): €115

Ајфеловата кула, крстарење по реката и турнеја со автобус

Поминете покрај големите париски споменици и под бројни мостови преку патување со крстарење по реката Сена и турнеја „Hop on Hop“ со автобус.

Изберете од 1 или 2-дневна автобуска карта за разгледување знаменитости, добијте пристап до вториот кат или врвот на Ајфеловата кула и уживајте во едночасовното крстарење по Сена.

Искористете ги предностите на аудио коментарот за крстарење и автобус за да добиете повеќе информации за локациите покрај кои поминувате.

Цени на билетите

Ајфелова кула, 1-дневен хоп-он-хоп-оф автобус, крстарење по реката Сена

Билет за возрасни (12+ години): €120
Детски билет (од 3 до 11 години): €100

Ајфелова кула, 2-дневен хоп-он-хоп-оф автобус, крстарење по реката Сена

Билет за возрасни (12+ години): €130
Детски билет (од 3 до 11 години): €110

Ајфеловен самит, 1-дневен хоп-он-хоп-оф автобус, крстарење по реката Сена

Билет за возрасни (12+ години): €144
Детски билет (од 3 до 11 години): €134

Ајфеловен самит, 2-дневен хоп-он-хоп-оф автобус, крстарење по реката Сена

Билет за возрасни (12+ години): €160
Детски билет (од 3 до 11 години): €140

Ајфеловата кула, вечера, крстарење и Мулен Руж

Оваа седумчасовна турнеја вклучува посета на Ајфеловата кула, крстарење по реката Сена и кабаре шоу во Мулен Руж со чаша шампањ. 

Билетот вклучува пристап само до првиот кат на Ајфеловата кула.

Исто така, на крстарењето, уживајте во фантастичен коментар на вашата лична слушалка и вкусна вечера.

Кога шоуто на Мулен Руж ќе заврши доцна, луксузен климатизиран тренер ќе ве пушти во вашиот хотел. 

Оваа турнеја не е погодна за деца на возраст под шест години. 

Цени на билетите

Билет за возрасни (12+ години): €275
Детски билет (од 6 до 11 години): €265

Романтична турнеја со лимузина, со постојка на Ајфеловата кула

Ова е совршена турнеја за романтични парови или предлози.

Истегната лимузина ве зема од вашиот хотел во моментот по ваш избор. 

Додека лимузината се движи низ улиците на Париз, вие ги разгледувате знаменитостите и се релаксирате со малку шампањ.

Кон крајот на вашето возење, автомобилот успорува во близина на Ајфеловата кула, а пораката од вас се прикажува на ултра светлиот екран во лимузината.

Пораката се совпаѓа со точниот момент кога Ајфеловата турнеја блеска со своите илуминации - што ја прави супер посебна.

Цена на билетите: 490 евра по пар

Препорачано четиво:
1. Зошто бакнежот на Ајфеловата кула се претвори во хајка на Твитер
2. Дали сте виделе смешни фотографии од „Човекот со прст на Ајфеловата кула“?


Вратете се на почетокот


Што да се прави на Ајфеловата кула ноќе

Качувањето по скали кога железната конструкција е осветлена одвнатре е уникатно искуство. 

Ако не можете да се качите по скалите, не грижете се, лифтовите на Ајфеловата кула се исто така многу забавни.

Има мали места за шведска маса на спратот, првиот и вториот кат на Ајфеловата кула, во кои може да ужива целото семејство.

Ако претпочитате фенси вечера во Ајфеловата кула, проверете го ресторанот Жил Верн со една ѕвезда MICHELIN.

Сместен на 125 метри (410 стапки) над земјата, ресторанот нуди извонреден поглед на Градот на светлината. 

Билетот за Ајфеловата кула не гарантира влез во ресторанот Жил Верн, а вие мора Резервирај маса однапред. 

Откако ќе го истражите вториот кат, можете да пробате флејта со шампањ во Шампањ барот на самитот (третиот кат).

Дознајте сè за Ресторани на Ајфеловата кула пред да резервирате вечера во парискиот споменик.


Вратете се на почетокот


Светла на Ајфеловата кула

Ноќните светла и светлосното шоу на Ајфеловата кула имаат долга историја. 

И пред струја Железната дама беше осветлена на гас.

Илуминациите на Ајфеловата кула решаваат две цели - 

  1. Помага во безбедно управување со туристичката атракција ноќе (отворена е до полноќ)
  2. Светлата и светлосното шоу на крајот се уште една причина туристите да ги посетат ноќе 

Првите проектори беа инсталирани на Железната дама на 31 декември 1985 година и тие беа моментален успех. 

Околу 330+ жолто-портокалови, моќни рефлектори се интегрирани во железната структура, оцртувајќи ја рамката на Ајфеловата кула.

Златни светла и бели светки

Светлата и светките на Ајфеловата кула немаат одредено време на стартување - тие автоматски се активираат од сензорите за паѓање на ноќта. 

Откако ќе се активираат, Златните светла остануваат запалени до 1 часот по полноќ.

Пенливите светла се надредени над златните светла 5 минути на почетокот на секој час, до 1 часот по полноќ.

Погледнете го ова видео за да видите како блескаво се случува на врвот на Златните светла – 

Последното блескаво светлосно шоу се случува во 1 часот по полноќ, без златните светла во позадина. Трае 10 минути.

Еве видео од пенливото шоу на Ајфеловата кула во 1 часот по полноќ –

Светилникот на Ајфеловата кула

Како дел од Изложба во Париз во 1889 година самиот Густав Ајфел постави рефлектори за да ги осветли париските споменици.

До 1947 година, рефлекторите станаа повеќекратно подобри и се користеа за воздушна навигација. 

Сегашниот светилник на Ајфеловата кула беше инаугуриран да ѕвони во 2000 година и е главно симболичен.

Светилникот се состои од четири моторизирани рефлектори кои создаваат два греди со опсег од 80 km (50 милји).


Вратете се на почетокот


Дали фотографирањето на Ајфеловата кула ноќе е нелегално?

Повеќето туристи би слушнале дека постои закон за ноќта на Ајфеловата кула. 

Или дека фотографирањето на Ајфеловата кула ноќе е нелегално. 

Одговорот е да и не. 

Ајде да споделиме малку позадина пред да одговориме дали фотографирањето на Ајфеловата кула ноќе е нелегално или не.

Светлата на Ајфеловата кула беа поставени во 1985 година од страна на Пјер Бидо, а тој сè уште ги поседува авторските права на светлата и пенливите. 

Според правото на Европската унија, авторското право останува 70 години по смртта на творецот.

Затоа Société d'Exploitation de la Tour Eiffel (SETE), која управува со Ајфеловата кула, сè уште тврди дека различните илуминации на Ајфеловата кула се заштитени, и оттука претходно овластување мора да се земе. 

Така, технички, нелегално е да се фотографирате на Ајфеловата кула откако ќе се запалат светлата. 

Сепак, ниту еден турист кој фотографирал за лична употреба или споделување на социјалните мрежи досега не е осуден. 

И илјадници туристи продолжуваат да го кршат ова правило секој ден. 


Вратете се на почетокот


Најдобри места за да се види Ајфеловата кула во текот на ноќта

Ако претпочитате да го погледнете погледот на Ајфеловата кула по мракот од самата хотелска соба, ви го препорачуваме следново -

Другите возбудливи места за да ја видите Ајфеловата кула со сите нејзини светла навечер се: 

Брод на реката Сена

Крстарењето за вечера по реката Сена е совршен начин да се види Ајфеловата кула откако целата е украсена со нејзините треперливи светла. 

Патувања за вечера се случуваат со чамците во ресторанот, кои имаат трпезарија затворена со стакло за да можете да уживате во парискиот поглед од заштитена средина. 

Покрај Ајфеловата кула, ќе видите и други париски споменици како Лувр, катедралата Нотр Дам, Les Invalides, музејот Орсеј итн. 

Повеќе за Патувања со вечера на реката Сена

Градините Трокадеро

Градините Трокадеро е точно спроти Ајфеловата кула, на другиот брег на реката Сена и затоа е совршено место за да се види целиот осветлен масивниот споменик.

Трокадеро е бесплатен и секогаш отворен. Познато е дека паровите уживаат во ова место. 

Понт де Бир-Хакеим

Понт де Бир-Хакеим ги поврзува 15-тиот и 16-тиот арондисман. 

Овој познат мост е популарно место за фотографите кои се обидуваат да направат слики од Ајфеловата кула во позадината на реката Сена.

Шам-де-Марс

Шам-де-Марс е можеби најдоброто место за да ги цените прекрасните погледи на Ајфеловата кула ноќе.

Можете да ги внесете вашите ќебиња, да спакувате храна и да вечерате во огромниот јавен зелен простор. 

Кула Монпарнас

Кула МонпарнасОпсерваторијата на 56-ти кат ви нуди панорамски поглед на Париз и неговите споменици, вклучувајќи ја и Ајфеловата кула. 

Париската опсерваторија останува отворена до 10.30 часот во сите денови од неделата. Резервирајте билети за кулата Монпарнас!

Ако сакате вечера, влезете во le Ciel de Paris, високо препорачаниот ресторан на Опсерваторијата.

Музеј Кваи Бранли

Музеј Кваи Бранли нуди и одличен поглед на Ајфеловата кула, но бидејќи се затвора до 7 часот, не е добра опција за ноќни погледи. 

Сепак, ресторанот на покривот на музејот, Les Ombres отворен до 10.30 часот, нуди брилијантен поглед на споменикот.

Ридот Монмартр

Базиликата Sacre Coeur е на врвот на ридот Монмартр и е отворен од 6 до 10.30 часот.

Ако ја посетите базиликата во вечерните часови, можете да останете таму за да видите неверојатен поглед и на Ајфеловата кула и на парискиот главен град.


Вратете се на почетокот


Поглед од Ајфеловата кула ноќе

Без разлика дали е ден или ноќ, Градот на светлината изгледа неверојатно од над Ајфеловата кула.

Проверете какви погледи ќе можете да видите одозгора на париската атракција ноќе.

Ноќен поглед од до моногледот на Ајфеловата кула
Поглед на Париз од до моногледот на Ајфеловата кула. Слика: Дерек Ки
Поглед од првиот кат на Ајфеловата кула ноќе
Поглед од првиот кат на Ајфеловата кула ноќе. Не ја пропуштајте водечката линија создадена од Champs de Mars. Слика: PhotoSerge
Ноќен поглед од Ајфеловата кула кон градините Трокадеро
Ноќен поглед од Ајфеловата кула кон градините Трокадеро. Слика: Марк Даер
Триумфалната капија како што се гледа од Ајфеловата кула ноќе
Триумфалната капија како што се гледа од Ајфеловата кула ноќе. Слика: Роланд Цинк
Реката Сена гледана од самитот на Ајфеловата кула ноќе
Реката Сена гледана од самитот на Ајфеловата кула ноќе. Слика: Том Лантаф

Популарни атракции во Париз

# Ајфеловата кула
# Arc de Triomphe
# Музеј на Лувр
# Палатата на Версај
# Дизниленд во Париз
# Музеј д'Орсеј
# Помпиду центар
# Нотрдам
# Пантеон
# Зоолошката градина во Париз
# Кула Монпарнас
# Пикасо музеј
# Катакомби во Париз
# Опера Гарние
# Свети Шапел
# Крстарење со реката Сена
# Крстарење за вечера во Сена

Колку беше корисен овој пост?

Кликнете на ѕвезда за да го оцените!

Проверете ги сите работи што треба да се прават во Париз

Оваа статија е истражувана и напишана од

1 мисла за „Ајфеловата кула во текот на ноќта – билети, тајмингот, шоуто на светлата, блескаво, што да се прави“

Коментарите се затворени.