Почетна » Париз » Турнеја на париските катакомби

Турнеја во париските катакомби – билети, цени, што да очекувате, ограничувања

Планирате одмор? Дознајте го најдобри хотели за престој во Париз

Изменето од: Река Раџан
Факт е проверен од: Џамшед V Рајан

4.7
(165)

Катакомбите во Париз се една од најраните туристички атракции на градот - љубопитните луѓе ја посетуваат Париската општинска костурница од 1809 година.

Париските катакомби првично биле каменоломи за варовник, во кои сега се наоѓаат човечки останки на повеќе од шест милиони парижани. 

Ова неверојатно искуство вклучува наредени коски и черепи во подземјето, под Градот на светлината.

Во оваа статија споделуваме сè што мора да знаете пред да купите билети за париските катакомби.

Катакомбите во Париз

Што се париски катакомби

Кон крајот на XVIII век, гробиштата во Париз беа преполни и создаваа проблеми во јавното здравје.

Како резултат на тоа, градските власти одлучија да ја пренесат нивната содржина на подземна локација - поранешниот каменолом Томбе-Исоар, веднаш надвор од градот.

Помеѓу 1785 и 1787 година, гробиштата Свети-Иноценти, најголемите во Париз, беа ископани и преместени во подземната локација. 

Новото место беше официјално именувано како Париска општинска костурница во 1786 година.

Инспирирани од гробиштата од 5 век во Рим, Римските катакомби, Парижаните почнаа да ја нарекуваат оваа локација Париски катакомби. 

Вкупната површина на катакомбите во француската престолнина е 11,000 м2, а длабока е 20 метри (65 стапки), што е еквивалентно на зграда од 5 ката.  

Обиколка на париските катакомби

Денес, околу половина милион посетители секоја година ги обиколуваат париските катакомби. 

Турнејата трае околу 45 минути, при што истражувате мал дел од вистинското подземно гробно место. 

Посетителите можат да резервираат а само-водена турнеја или водени турнеја да го истражат ова подземно гробно место. 

Турнејата долга 1.5 километри (речиси една милја) започнува во 1, авенија ду полковник Анри Рол-Тангуј, и завршува на 21 бис, авенија Рене-Коти

За време на оваа прошетка, се спуштате 131 скалила и се искачувате 112 скалила, а подот е нерамен и лизгав. 

Обиколката на париските катакомби не е погодна за посетители со проблеми со мобилноста. 

Во внатрешноста на подземната локација, температурата се движи околу 14°C во текот на целата година, а исто така е и влажна.


Вратете се на почетокот


Билети за париски катакомби

Постојат два начини да ги доживеете париските катакомби - можете да резервирате a билет за турнеја со само водич и истражете го сами или резервирај турнеја со водич и побарајте локален експерт да ве однесе наоколу.

Кога ги резервирате овие билети за турнеја во Париз катакомбите преку Интернет, можете да избегнете долги редици на шалтерите за билети.

Ред за билети во Катакомбите Париз
Долгите редови на чекање во Катакомбите Париз се секојдневна карактеристика, па затоа е подобро да ги купите билетите за Катакомбите преку Интернет. Слика: Checkoutsam.com

Веднаш штом ќе ги купите овие билети, тие ќе ви бидат испратени по е-пошта. 

И на денот на вашата посета, можете да го покажете вашиот ваучер на вашиот паметен телефон и да ја започнете вашата тура Catacomb. 

Нема потреба да земате отпечатоци!

Билети за турнеја со само водич

Со билетите за турнеја со самостојно водење, ја истражувате темната страна на Градот на светлината со свое темпо.

Овие билети ви овозможуваат целосен пристап до светот под улиците на Париз, а можете да ги видите сите тунели и соби украсени со човечки коски и черепи на околу 6 милиони парижани.

Со овој билет, добивате и 30-минутен аудио водич кој ги објаснува најважните знаменитости на рутата. 

Можете да ја откажете оваа париска катакомба билет до 24 часа пред вашата посета за целосно враќање на парите. 

Билет за возрасни (18+ години): € 29
Детски билет (до 17 години): Слободен влез

Билети за турнеја со водич

Ако не сте на буџетски одмор, топло ви препорачуваме да резервирате турнеја со водич низ катакомбите во француската престолнина.

Со билетот за турнеја со водич, ги прескокнувате линиите и го откривате лавиринтот на париските катакомби со упатените локални жители.

Водичот споделува приказни и анегдоти за луѓето закопани овде, за оние кои работеле тука итн., помагајќи ви да го откопате макабрниот и мистериозниот долниот дел на Париз.

Водичот одвојува време за да го направи вашето патување незаборавно, поради што ова е двочасовна турнеја. 

Можете да го откажете овој билет до 24 часа однапред за да добиете целосна рефундација.

Билет за возрасни (18+ години): € 79
Детски билет (до 17 години): € 79


Вратете се на почетокот


Како да стигнете до катакомбите во Париз

Влезот на париските катакомби е на 1, Avenue du Colonel Henri Rol-Tanguy (место Денфер-Рошеро) 75014 Париз. Најдете насоки

Се наоѓа веднаш до Станицата Денфер-Рошеро, кој го опслужуваат линиите 4 и 6. 

Влезот на катакомбата е на околу 50 метри (160 стапки) од станицата.

Ако планирате да го земете возот RER, можете да се качите на линијата Б и да се симнете во Денферт-Рошеро.

Автобуските броеви 38 и 68 исто така можат да ве доведат поблиску до париската атракција. 

Ако планирате да возите, можете да најдете место за паркирање Булевар Сен Жак.


Вратете се на почетокот


Часови за париските катакомби

Од вторник до недела, париските катакомби се отвораат во 9.45 часот и се затвораат во 8.30 часот. 

Последниот влез е во 7.30 часот, кога се затвора и прозорецот за билети. 

Катакомбите остануваат затворени во понеделник. 

Познатата атракција е затворена за посетители на 1 јануари, 1 мај и 25 декември. 


Вратете се на почетокот


Најдобро време за посета на париските катакомби

Барел со коски од Париските катакомби
Барел со коски на Париските катакомби, кој е исто така познат како Криптата на страста, е една од последните точки на интерес на рутата на турнејата пред да излезете. Слика: Mikestravelguide.com

Најдобро време за посета на катакомбите во Париз е веднаш штом ќе се отворат во 9.45 часот. 

Ако не можете да успеете наутро, следното најдобро време е 7 часот. 

Кога ќе ја посетите подоцна во вечерните часови, толпата веќе замина, а факторот на морничавост се зголемува многукратно.

Катакомбите се најмногу преполни од 1 до 5 часот, особено во сабота. Неделите се релативно слободни.


Вратете се на почетокот


Колку време траат катакомбите

За време на вашата обиколка на париските катакомби, пешачите патека од 1.5 километри (речиси една милја) за приближно 45 минути. 

Вклучувајќи го вашиот влез и излез, целото искуство трае еден час. 

Бидејќи оваа прошетка е на нерамен и лизгав под, на некои посетители им треба малку повеќе време низ тесните премини. 


Вратете се на почетокот


Што да облечете за париските катакомби

Коски и черепи во париските катакомби
Maikid / Getty Images

Пред да ви препорачаме што мора да носите за вашата обиколка на катакомбите во Париз, еве неколку работи што мора да ги знаете:

  • Ќе пешачите 1.5 километар (речиси една милја) нерамен, лизгав под
  • Ќе се качите 131 скалила и ќе се искачите 112 скалила
  • Температурата во внатрешноста на подземната локација е околу 14°C
  • Станува многу влажно
  • Поради редица, можеби ќе треба да чекате на отворено на влезот на атракцијата. Посетителите на крајот чекаат дури и за време на не-шпицната сезона (зима).

Додека ги посетувате париските катакомби, подобро е да носите удобни чевли за целото потребно пешачење.

Бидејќи температурата и влажноста под земја се различни од она што го доживувате над земјата, мора да се облечете во слоеви.


Вратете се на почетокот


Аудио водичи

Билети за париски катакомби доаѓаат со аудио водичи, кои се достапни на англиски, француски, шпански и германски јазик.

Тие се долги 30 минути и помагаат подобро да се разбере атракцијата. 

Посетителите мора да ги понесат со своите слушалки (конекторот е приклучок) при посетата на париските катакомби.


Вратете се на почетокот


Ограничувања во париските катакомби

Како единствена туристичка атракција, париските катакомби имаат свој сет на ограничувања за посетителите. 

За да се осигура безбедноста и зачувувањето на костурницата, посетителите не можат да влезат во Катакомбите со куфер, голема торба или шлем за мотоцикл. 

Дозволени се само кеси помали од 40x30x20 cm и мора да ги носите на предната страна или да ги држите на страна.

На атракцијата нема кулоари бидејќи излезот лоциран на 21 bis, Avenue René-Coty, е речиси 700 метри (скоро половина милја) од влезот.

Родителите не можат да ги носат своите деца во колички. Наместо тоа, најдобро би било да користите носач за бебиња.

Јадењето или пиењето не е дозволено на турнеите во Катакомб, а забранети се и секаков вид алкохол.

За да се зачуваат, строго е забрането допирање на коските.

Возрасен секогаш мора да ги придружува децата под четиринаесет години. 


Вратете се на почетокот


Карта на париските катакомби

Костурницата е создадена кон крајот на 18 век во напуштени подземни каменоломи кои датираат од 15 век во месноста Томбе-Исоар.

Овие подземни каменоломи покриваат околу 800 хектари (2,000 хектари), создавајќи речиси 320 километри (200 милји) лавиринтски тунели.

Сепак, само мал дел познат како Костурницата Денфер-Рошеро е отворен за јавноста.

Турнејата во париските катакомби се одвива по оваа маршрута долга 1.5 километри (речиси една милја) прикажана на картата подолу.

Картата ги прикажува различните точки на интерес. Забележете го отсуството на услуги за посетители - тоа е затоа што ги нема.

За повеќе детали за овие точки на интерес, проверете го Водич за париски катакомби (PDF, 1.4 Mb).

Извори
# Катакомби.paris.fr
# Getyourguide.com
# Tripadvisor.com

на специјалисти за патување at TheBetterVacation.com користете само висококвалитетни извори додека ги истражувате и пишувате нивните статии. Ги правиме сите напори да ја задржиме нашата содржина актуелен, сигурен и доверлив.

Популарни атракции во Париз

# Палатата на Версај
# Ајфеловата кула
# Музеј на Лувр
# Arc de Triomphe
# Дизниленд во Париз
# Музеј д'Орсеј
# Помпиду центар
# Нотрдам
# Зоолошката градина Винсен
# Пантеон
# Свети Шапел
# Опера Гарние
# Кула Монпарнас
# Пикасо музеј
# Крстарење со реката Сена
# Крстарење за вечера во Сена

Колку беше корисен овој пост?

Кликнете на ѕвезда за да го оцените!

Проверете ги сите работи што треба да се прават во Париз