Почетна » Париз » Билети за Центар Помпиду

Центар Помпиду – билети, цена, бесплатен влез, тура со водич, најдобро време за посета

Изменето од: Река Раџан
Факт е проверен од: Џамшед V Рајан

4.9
(186)

Центарот Помпиду е музеј за современа архитектура и уметност од 20 век дизајниран од Ренцо Пијано и Ричард Роџерс.

Покрај архитектурата, популарната париска атракција прикажува музика, кино, фотографија и мултимедија.

Како врв на сè, Центарот Помпиду има прекрасен покрив на 6-ти кат кој нуди панорамски поглед над Париз.

Оваа статија споделува сè што треба да знаете пред да купите билети за Центар Помпиду.

Центар Помпиду во Париз

На што да очекуваме Помпиду центар

Редовни билети за Центар Помпиду, најевтиниот и најпопуларниот начин за влез во музејот, чини 15 евра за сите посетители на возраст од 18+ години. 

Посетителите помлади од 18 години и граѓаните на ЕУ под 26 години можат да ги посетат бесплатно.

За да ја посетите изложбата Базелиц, треба да го добиете Билети за изложба Базелиц кои исто така ви даваат пристап до постојаната колекција на музејот.

Ако цената не е проблем, но претпочитате најизвонредно искуство, ви го препорачуваме полуприватен водич на Помпиду.


Вратете се на почетокот


Билети за Центар Помпиду

Мора да го купите вашиот Билет Центар Помпиду онлајн однапред за да не треба да чекате ред пред прозорецот за билети во музејот.

Билети за Центар Помпиду
Слика: Checkoutsam.com

Како да купите билети за Центар Помпиду

Постојат три начини да резервирате билети за Центар Помпиду -

1. Пристигнете до местото и купете од шалтерот за билети на Центар Помпиду
2. Купете ги билетите преку телефонски повик
3. Купете билети за паметни телефони преку Интернет (наша препорака!)

Подолу детално ги објаснуваме сите три опции.

1. Купување на атракција

Мора да се наредите на прозорецот за билети, да почекате на ред и потоа да го купите билетот за Центар Помпиду.

За време на шпицот на сезоната од април до септември, максималното чекање во овие редици шалтери за билети може да достигне и до два часа.

Времето на чекање на шалтерот за билети може да биде од 30 до 45 минути за време на вонсезоните.

Не ни верувате? Проверете што имаат да кажат овие туристи кои го посетиле Центарот Помпиду за времето потребно за купување билети, времето на чекање и должината на редиците на местото.

Центар Помпиду Осврти
Слика: Tripadvisor.com

Можете да ги најдете овие прегледи овде, овде овде.

2. Купување по телефон

Можете да купите билети за Центар Помпиду со повик +33 (0) 144781233 исто така.

Услугите за телефонски резервации се обезбедуваат од понеделник до сабота од 9 до 7 часот, со исклучок на државните празници.

Иако тука нема време за чекање, сметаме дека оваа опција е сè уште заморна.

Поминувањето низ целиот процес на купување билети за прием на Помпиду преку телефон може да потрае многу време.

3. Резервирање онлајн

Бројни веб-страници и апликации за патувања продаваат билети за Центар Помпиду, а бидејќи сè е онлајн, билетите можете да ги имате во вашето сандаче за неколку минути.

Постојат три различни предности за нивно купување преку Интернет –

1. Можете да го планирате вашето патување во зависност од достапноста на билетите
2. Можете да избегнете чекање во редот на местото на одржување
3. Можете да избегнете да носите физички билет. Вашиот билет ќе биде во вашата е-пошта (и не треба да печатите!)

Како функционираат онлајн билетите

Веднаш штом ќе ги купите, билетите за Центар Помпиду се доставуваат до вашето сандаче.

На денот на вашата посета, покажете го билетот на вашиот паметен телефон на Приоритетниот влез и одете директно до безбедносната контролна точка. Нема потреба да земате отпечатоци!

По безбедносната проверка, можете да ја прескокнете долгата линија за купување билети и да одите до влезот на музејот.

На влезот на музејот, покажете го билетот за паметен телефон и влезете. Можеби ќе треба да ги покажете билетите за паметниот телефон уште неколку пати за време на посетата на Центарот Помпиду.

*Кога се популарни изложби, чекаат некои на безбедносните линии.

Цените на билетите во Центар Помпиду

Билетот во Центар Помпиду за сите посетители 18 години и постари чини 15 евра.

Посетителите помлади од 18 години, граѓаните на ЕУ под 26 години и оние со сертификат за попреченост можат да влезат во музејот бесплатно.


Вратете се на почетокот


Билети за изложба на Базелиц

Изложбата „Базелиц – ретроспектива“ во Центар Помпиду прикажува шест децении ремек-дела на Георг Базелиц хронолошки.

Тоа е првата сеопфатна изложба на Центарот Помпиду за германскиот уметник ас.

Привремената изложба е можност пошироката јавност и уметничките ентузијасти да дознаат повеќе за германскиот уметник.

Тие можат да ја видат еволуцијата на креативните периоди на Базелиц и да добијат увид во неговиот процес.

Сите посетители од 18 години и постари мора да платат 15 евра за пристап до изложбата Георг Базелиц, додека оние под 18 години можат да влезат бесплатно.

Покрај привремената изложба, овој билет овозможува и пристап до постојаната колекција на Центарот Помпиду.


Вратете се на почетокот


Разглед на Центарот Помпиду со водич

Разглед на Центарот Помпиду со водич
Слика: Centrepompidou.fr

Центарот Помпиду е водечка светска референца за уметноста од 20 и 21 век.

Тој прикажува повеќе од 100,000 предмети, кои туристите можат да ги истражуваат за време на нивната посета.

Дури и да потрошите 30 секунди пред секој предмет, ќе ви требаат повеќе од 825 часа за да видите сè што е изложено во Центарот Помпиду.

Во масивните музеи, турите со водич се подобри бидејќи водичот -

– Обезбедува да не се изгубите и да не го губите времето
– Ви ги прикажува сите ремек-дела во Музејот
– Раскажува возбудливи приказни и анегдоти

Тактните туристи го разбираат ова и се одлучуваат за тури низ Центарот Помпиду со водич.

Ги препорачуваме следните тури -

ТурГолемина на групатацена
Тура со водичдо 15 посетители€70
Полуприватен водичдо 8 посетители€94
Приватен водичсамо вашата група€150

Paris City Pass може да ви овозможи бесплатен пристап до над 60 туристички атракции и неограничено бесплатно возење во метро, ​​автобуси и возови. Купете си градска пропусница во Париз

Визуелна приказна: 13 совети што мора да ги знаете пред да го посетите Центарот Помпиду


Вратете се на почетокот


Часови во Центарот Помпиду

Центарот Помпиду се отвора во 11 часот и се затвора во 9 часот сите денови освен вторник.

Во четврток, посетителите добиваат два часа дополнително бидејќи времето на затворање на Центарот Помпиду се продолжува до 11 часот.

Во вторник, овој модерен париски музеј е затворен.

Последниот влез е еден час пред затворањето на музејот.


Вратете се на почетокот


Најдобро време за посета на Центарот Помпиду

Најдобро време за посета на Центарот Помпиду е после 3 часот кога поголемиот дел од толпата го истражува музејот.

Плашејќи се од легендарните редици во Центарот Помпиду, туристите почнуваат да се редат половина час пред отворањето на музејот во 11 часот, и затоа не е добра идеја да се посети наутро.

Еве табела на најудобните времиња за посета на Центарот Помпиду –

Најдобро време за посета на Центарот Помпиду
Слика: Centrepompidou.fr

За толпата во музејот одлучуваат и тековните привремени изложби.

Локалните парижани сакаат изложби и го преполнуваат музејот во првата и последната недела од одличната привремена изложба.

Изложбите обично се менуваат во јуни, септември и февруари и ако ги посетувате овие месеци, бидете во Центарот Помпиду што е можно порано.

Кога НЕ треба да го посетите Центарот Помпиду

Дождливите денови не се најдобро време за посета Центар orорж Помпиду.

Бидејќи е атракција во затворен простор, сите се одлучуваат за музејот за уметност и архитектура во лоши временски денови.

Подобро е да се избегнуваат училишни празници и државни празници како Велигден, Божиќ, новогодишна ноќ итн.

Забелешка: Ако резервирајте ги вашите билети онлајн, не треба да се грижите за чекање во долги редици.


Вратете се на почетокот


Колку време трае Центарот Помпиду

Посетителите во Центарот Помпиду
Дигитална имагинација / Гети

Ќе ви требаат најмалку два часа за да ги истражите шесте ката на модерната уметност прикажани во Центарот Помпиду.

Туристите кои биле во уметнички музеи велат дека уморот од уметноста настанува по приближно 90 минути, па ако сакате да истражувате подолго, одморете се во еден од многуте ресторани.

На крајот на краиштата, тој е најголемиот музеј за модерна уметност во Европа.

Кога ги купувате билетите за Центар Помпиду преку Интернет, можете да ја завршите својата турнеја порано бидејќи не губите време во линиите на бројачот за билети.


Вратете се на почетокот


Центар Помпиду слободен влез

Центарот Помпиду нуди бесплатен влез во првата недела од секој месец.

Сепак, илјадници луѓе ја собираат оваа париска атракција во деновите за бесплатен влез.

Со само 15 евра по лице, билетите во Центар Помпиду не се скапи.

Освен ако не сте на буџетски одмор, нема смисла да поминувате низ долгите часови на чекање за бесплатно да влезете во Центарот Помпиду.

Во редовните денови, влезот е бесплатен за помлади од 18 години (постојано + привремено собирање), граѓани на ЕУ под 26 години (постојана колекција) и посетители и негуватели со посебни потреби.


Вратете се на почетокот


Што има внатре во Центарот Помпиду

Центарот Помпиду е прекрасен простор посветен на културата од 20 и 21 век. 

Таа е една од највлијателните мултикултурни институции на глобално ниво, која ги спојува визуелните уметности, литературата, дизајнот, музиката и киното под еден покрив.

Има широки галерии со посетени изложби и селекции од нејзината постојана колекција на модерна и современа уметност.

Центарот Помпиду е културен комплекс со многу делови, а најважен е Националниот музеј на модерна уметност (Musée national d'Art moderne) на нивоа 4 и 5.

Музејот на модерната уметност прикажува збирки од 1905 година, вклучувајќи 50,000 дела и предмети од повеќе од четириесет илјади уметници. 

Поставките вклучуваат слики, скулптури, цртежи, фотографии, кино, архитектура, дизајн итн.

Некои од основните уметнички училишта претставени во музејот вклучуваат фовизам (Дерен, Матис, Маркет, Дафи), кубизам (Пикасо, Брак), Дада (Дишан), Париско училиште (Сутин, Шагал, Модиљани), Апстрактно училиште (Мондријан, Кле, Кандински, Купка) и надреализам (Дали, Магрит, Браунер, Масон, Џакомети, Пикасо, Миро).

Салите за привремени изложби на Центарот Помпиду се наоѓаат на нивоа 1 и 6.

Јавната информативна библиотека е на нивоа 1, 2 и 3 и е популарна кај парижаните.

На ниво 1, ќе најдете кафуле, а на ниво 6, модерниот ресторан Georges.

Покрај ресторанот, на шестото ниво се наоѓа и познатата тераса на Центар Помпиду која нуди некои од најдобрите погледи на Париз. 

Поглед од терасата на Центарот Помпиду
Ајфеловата кула како што се гледа од терасата Центар Помпиду. Fischerscoop / Гети

Терасата гледа кон Ајфеловата кула, катедралата Нотр Дам и базиликата Sacre-Coeur и многу други покриви на најромантичниот град во светот.

на Приоритетен билет за Центар Помпиду ви дава пристап до покривот.


Вратете се на почетокот


Како да стигнете до Центарот Помпиду

Адреса на Центар Помпиду: Место Жорж-Помпиду, 75004 Париз, Франција. Добијте насока

Центарот Жорж Помпиду (најчесто нарекуван Центар Помпиду) се наоѓа во областа Бобур во 4-тиот арондисман на Париз, во близина на Лес Хале, улица Монторгеј и Маре.

Пристап до карта на Центар Помпиду
Слика: Centrepompidou.fr

Бидејќи е погодно лоциран меѓу опциите за јавен превоз, предлагаме да ги пробате.

Со метро

Метро станица Рамбуто, која ја опслужува линијата 11, е најблиску до Центарот Помпиду - на само 150 метри (500 стапки) оддалеченост.

Станица Хотел де Вил опслужувани од линиите 1 и 11 и Станица Шателе сервирани од линиите 1, 4, 7, 11 и 14 исто така не се далеку.

И двајцата се на околу пет минути пешачење од атракцијата.

Со возови RER

Линиите на метрото го опслужуваат градот Париз, додека возовите RER ги опслужуваат Париз и неговите предградија.

Ако стигнувате до Центарот Помпиду од предградијата, можете да земете еден од возовите RER до Шателе – Les Halles.

Шателе - Лес Халес е на околу 500 метри (една третина од милја) од Центарот Помпиду и лесно може да се оди.

Со автобус

Автобуската рута со број 29, 38, 47 и 75 може да ве приближи до музејот за современа архитектура и уметност.

Сакате да заштедите пари и време за време на вашиот одмор во Париз? Купи Париз музеј во Париз и посетете 60+ атракции бесплатно.

Ајфеловата кулаМузеј на Лувр
Палатата на ВерсајДизниленд во Париз
Музеј д'ОрсејПантеон
Помпиду центарArc de Triomphe
Свети ШапелНотрдам
Крстарење со реката СенаЗоолошката градина во Париз
Катакомбите во ПаризОпера Гарние
Пикасо музејКула Монпарнас
Grand Palais ImmersifАквабулевар
КонсиержеријаМузеј на восок на Гревин
Големата галерија на еволуцијатаШато де Фонтенбло
Музејот „Каи Бранли“.Хотел де ла Марин
Шато де ШантилиBourse De Commerce
Thoiry ZooSafariФондацијата Луј Витон
Les InvalidesJardin d'Acclimatation
Музеј Жакмарт-АндреМенажерија на Jardin des Plantes
Музеј де l'OrangerieМузејот Мармотан Моне
Гробиштата Пер ЛашезПарк Астерикс
Латински рајПариски аквариум
Дали ПаризЛудиот коњ Париз
Музеј РоденЧоколаден музеј
Море Живот АквариумСветот на Банкси Експо

Колку беше корисен овој пост?

Кликнете на ѕвезда за да го оцените!

Проверете ги сите работи што треба да се прават во Париз

Оваа статија е истражувана и напишана од