Почетна » Париз » Патувања со реката Сена

Крстарење по реката Сена – билети, цени, тајмингот, времетраење, рута

Планирате одмор? Дознајте го најдобри хотели за престој во Париз

Изменето од: Река Раџан
Факт е проверен од: Џамшед V Рајан

0
(0)

Крстарењето по реката Сена е еден од најдобрите начини да се види Париз. 

Овие речни крстарења се популарни затоа што ви помагаат да ги забележите главните моменти на градот за кратко време.

Чамците пловат покрај реката Сена додека се восхитувате на убавината на Лувр, Ајфеловата кула, музејот Орсеј, Нотр Дам итн.

Со толку многу компании кои нудат крстарења со реката Сена, невозможно е да се одлучи за едно без помош од експерт. 

Во оваа статија, тоа е она што ќе се обидеме да го направиме - да ви помогнеме да одлучите за крстарење по реката Сена во Париз.

Резиме на најдобрите крстарења

Најдобро крстарење за разгледувањеКнига сега
Најдобро крстарење за ручекКнига сега
Најдобро крстарење за вечераКнига сега
Најдобро крстарење со шампањКнига сега
Најдобро крстарење за семејстваКнига сега
Ајфеловата кула + крстарење во СенаКнига сега
Лудиот коњ + Круз во СенаКнига сега
Крстарење за вечера + Ајфел + Мулен РужКнига сега
Крстарење со реката + ЛуврКнига сега

Избор на крстарење по реката Сена

Постојат повеќе од десет компании кои нудат бројни видови крстарења по реките во Париз. 

Покрај тоа, има различни вкусови на крстарења - некои обични знаменитости, некои се крстарења за ручек и некои крстарења за вечера.

А потоа, има избрани тематски крстарења кои започнуваат со денови како што се Божиќ, Нова Година, Денот на вљубените, Денот на мајката, Денот на Бастилја итн. 

Затоа изборот на вистинското крстарење по реката Сена не е лесна задача. 

Кое е најдоброто крстарење по Сена за некого можеби не е најдобро за вас. 

Продолжете да читате за да знаете што мора да размислите пред да резервирате крстарење по реката Сена.

Фактори кои влијаат на искуството на крстарење по реката

Девет фактори влијаат на вашето искуство со крстарење по реката Сена.

Пред да резервирате билети за крстарење по реката Сена, прочитајте ги и разберете ги –

Појдовно пристаниште

Бидејќи турнејата со брод во Сена е кратка, погодната локација за поаѓање ви помага да соберете една или повеќе париски атракции. 

Ако вашето крстарење по реката отплови од Ајфеловата кула или Нотр Дам, тогаш можете да ги здружите заедно и да ја направите активност од 3-4 часа. 

Цена на билети за крстарење

Речиси секое крстарење по реката Сена во Париз им овозможува на децата под четири години бесплатно. 

Влезниците за возрасни се движат од 14 до 20 евра, додека децата на возраст од 4 до 12 години добиваат приближно 50% попуст на билетите за возрасни и со тоа плаќаат од 7 до 10 евра.

Разликата во цената не е голема помеѓу бројните крстарења, но ако сте со буџет или голема група, тоа има влијание.

Вид на нарација и јазици

Која е поентата да се биде на крстарење по реката Сена и да не знаете што гледате?

Затоа нарацијата е од суштинско значење за време на вашето крстарење по реката во Париз. 

Водич во живо

Некои патувања со брод во Сена имаат водичи во живо кои раскажуваат приказни и анегдоти за зградите и местата што ќе ги видите.

Најчесто, тие исто така поставуваат прашања од крстосувачите.

Вообичаено, Водичите во живо зборуваат и англиски и француски. 

Претходно снимена нарација

Претходно снимената нарација е исто така доста популарна меѓу крстарењата со реката Сена. 

Таквите нарации се достапни на многу јазици (понекогаш дури и до 20 јазици). 

Некои патувања со брод даваат дури и печатени материјали на повеќе јазици. 

Некои компании за крстарење обезбедуваат свои аудио уреди за да ја слушате оваа претходно снимена тура.

Во последно време, некои од крстарењата почнаа да бараат од посетителите да ја преземат нивната бесплатна апликација за аудио водич на нивните паметни телефони.

Единствениот проблем со аудио водичот за паметен телефон е тоа што ви требаат слушалки (или слушалки) за слушање.

Вид и големина на чамци

Постојат два вида чамци - чамци за задоволство и чамци за ресторани. 

Како што досега претпоставувате, ако планирате крстарење за чисто разгледување, ќе се качите на брод за задоволство. 

Бродови за крстарење за задоволство по реката Сена
Некои од чамците Pleasure на реката Сена се покриени, додека некои не се покриени. Слика: Tripsavvy.com

Ако резервирате крстарење за ручек или вечера, ќе се качите на брод во ресторан. 

Вечера со чамци за крстарење по реката Сена
Бродовите во рестораните се секогаш покриени и целосно климатизирани. Тие исто така нудат поглед од 360 степени. Слика: Parisinsidersguide.com

Што се однесува до големината на бродот, тие доаѓаат во различни големини. 

Најпопуларната компанија за крстарење со реката Сена има огромни чамци, но тоа значи и многу луѓе. 

Затоа, препорачуваме чамци со средна големина за вашето крстарење по реката во Париз. 

Рутата на крстарење

Со оглед на тоа што реката Сена минува низ градот Париз и сите главни атракции се наредени до неа, нема разлика во рутите по кои се движат различните компании. 

Некои од главните знаменитости што ќе ги видите при вашето крстарење по реката Сена се:

1. Ајфеловата кула
2. Музеј ду Лувр
3. Музеј д'Орсеј
4. Катедралата Нотр Дам
5. Понт Нојф, најстариот мост во Париз
6. Île de la Cité и Île Saint-Louis (двата острови)

Маршрутите се менуваат ако резервирате a Крстарење по парискиот канал против крстарење по реката Сена, затоа бидете внимателни. 

Времетраење на крстарењето

Речиси секогаш, патувањата со речни чамци за разгледување на Сена траат еден час. 

Патувањата за ручек и вечера имаат тенденција да траат два часа. 

Може да поминете некаде од 15-30 минути за да се качите на крстарењето. 

Фреквенција на крстарење

Додека резервирате билети за крстарење за разгледување на реката Сена, не треба да избирате кое било време. 

На денот на вашето крстарење, можете да слетате на местото на поаѓање, да го покажете вашиот билет и да се качите на следниот брод. 

Затоа е од суштинско значење да резервирате крстарење по реката Париз со компании кои нудат крстарења на редовна фреквенција. 

За време на врвните месеци (април до септември), популарните компании за крстарење обично имаат по еден брод што го напушта брегот на секои 30 минути. 

За време на неуспешните месеци од октомври до март, крстарење тргнува секој час. 

Вид на искуство

Можете да изберете помеѓу крстарење за разгледување на реката Сена или крстарење со храна (исто така познато како крстарење со ресторан). 

Водич во живо или аудио водич ви помага да го истражите градот за време на крстарење со знаменитости, додека за време на крстарењето со ресторан, главниот фокус е на јадење.

Екипажот на бродот може да ви посочи значајни атракции, но тоа е тоа. 

Поголемиот дел од времето, крстарењата во рестораните нудат музичка забава во живо.

Официјален кодекс на облекување е задолжителен за сите крстарења за вечера (без фармерки, спортски чевли, шорцеви или капи). Повеќе за Вечера крстарења по реката Сена

Достапни понуди

Бидејќи има добра побарувачка за крстарења со реката Сена, речиси и да нема директни попусти или понуди. 

Меѓутоа, ако сте купиле а Париски премин или планирате да купите, можете да одите на крстарење по реката Париз со попуст. 

Следниот најдобар начин да добиете попуст на билетите за крстарење по реката Сена е да резервирате еден од многуте комбо тури низ Париз, кој вклучува и крстарење.


Вратете се на почетокот


Компании кои нудат крстарења по реката Сена

Многу компании нудат високо оценет Патувања со реката Сена. 

Сепак, четири од нив се издвојуваат по квалитетот на искуството што го даваат. 

На крајот од овој дел, го споделуваме и нашиот омилен оператор за крстарење со реката во Париз. 

Bateaux Mouches

Bateaux Mouches е најстарата компанија која нуди крстарења со реката. 

Тие ги имаат најголемите чамци - двокатни чамци со отворен покрив со портокалови седишта.

Нивните крстарења тргнуваат од Понт де л'Алма (десниот брег) во 8-миот арондисман.

Тие не нудат водичи во живо, но нивната претходно снимена нарација е достапна на најпопуларните јазици, вклучувајќи го и англискиот. 

Билет за возрасни (13+ години): 14 евра
Детски билет (од 4 до 12 години): 6 евра

Доенчињата влегуваат бесплатно. 

Конечниот збор: Бидејќи тие се најистакнатата компанија која нуди крстарења по реките во Париз, тие имаат огромни чамци поради кои станува преполн.

НЕ ги препорачуваме. 

Канауксрама

Канауксрама нуди двочасовни сценски тури со брод по реката Сена. 

Нивните крстарења обично испловуваат навечер, од Марина Арсенал свртена кон 50 Bd de la Bastille (во близина на Place de la Bastille). Се наоѓа во 12-тиот арондисман.

Нивните чамци се во бројни големини, а водичот во живо на бродот ги посочува знаменитостите на англиски и француски јазик. 

Билет за возрасни (13+ години): 18 евра
Детски билет (од 4 до 12 години): 9 евра

Доенчињата влегуваат бесплатно. 

Завршен збор: Оваа компанија е попозната по крстарењата по каналите отколку крстарењата во Сена. 

Исто така, бидејќи тие не се достапни во текот на денот и фреквенцијата на нивните крстарења по Сена е мала, НЕ ги препорачуваме. 

Vedettes de Paris

Vedettes de Paris оперира со чамци со релативно помала големина, и тие нудат вообичаени крстарења со Сена.

Нивните крстарења по реката тргнуваат од Порт де Сафрен (близу Ајфеловата кула) во 7-миот арондисман. 

Нема водич во живо, но може да се слушне претходно снимена нарација на француски, шпански и англиски јазик. 

Билет за возрасни (12+ години): 15 евра
Детски билет (од 4 до 11 години): 7 евра

Доенчињата влегуваат бесплатно. 

Завршен збор: Туристите кои биле на овие крстарења по реката Сена се неутрални за овој оператор со бродови. 

Ги препорачуваме само за нивни Крстарење со шампањ по Сена

Vedettes du Pont Neuf

Les Vedettes du Pont Neuf нуди безбоен крстарење со Сена. 

Тие нудат основни 1-часовни крстарења по париската река со нивните мали и средни чамци. 

Нивното поаѓање е многу блиску до Нотр Дам – плоштадот ду Верт Галант во близина на Понт Нојф на работ на Ил де ла Сите.

Водичите во живо се менуваат помеѓу англиски и француски за време на нивниот коментар.

Билет за возрасни (13+ години): 14 евра
Детски билет (од 4 до 12 години): 7 евра

Доенчињата влегуваат бесплатно. 

Завршен збор: Со оглед на тоа што тие се оператор за крстарење со трошоци, не постои гаранција за квалитетот на чамците и водичите во живо. 

НЕ ги препорачуваме. 

Бато Паризиенс

Бато Паризиенс е најпопуларната компанија која нуди крстарења по реката Сена.

Имаат чамци со средна големина, а пониското ниво е покриено со стакло. 

Нивните крстарења тргнуваат од две места:

- Од Порт де ла Бурдоне (во близина на Ајфеловата кула)
- Од Quai de Montebello (во близина на Нотр Дам)

Тие ги нудат и двете Патувања за разгледување на знаменитостите   Патувања со ресторани

Обично, локален водич е достапен во долниот дел на бродот за крстарење, а на горното ниво, мора да се потпрете на однапред снимена нарација. 

Локалниот водич наизменично се менува помеѓу англиски и француски. 

За време на врвните месеци од април до септември, тие имаат крстарење на секои 30 минути. 

И за време на не-пик месеци од октомври до март, нивната фреквенција е еден на секој час. 

Завршен збор: Оваа компанија ги нуди најдобрите крстарења со реката Сена поради следниве причини: 

– Удобни две појдовни точки од кои можете да изберете
– Одличната фреквенција гарантира дека нема да треба долго да чекате
- Само вистинската големина на чамци значи дека не пловете по Сена со 100 други туристи

Продолжете со читање за да дознаете за билетите за крстарење по реката Сена што ги нудат.


Вратете се на почетокот


Билети за крстарење со реката Сена

Откако го идентификувавме Bateaux Parisiens како најдобра компанија за крстарења во Сена, ајде да ги видиме различните крстарења што ги нудат. 

Но, пред тоа - 

Како функционираат билетите за крстарење преку Интернет

Во моментот кога ќе ги купите билетите за крстарење со реката Париз, тие ќе ви бидат испратени по е-пошта.

На денот на вашата посета, покажете ги билетите во вашата е-пошта, на вашиот паметен телефон и качете се на бродот. Нема потреба да земате отпечатоци!

Бидејќи би ги купиле овие билети преку Интернет, можете да ја прескокнете линијата на шалтерот за билети на атракцијата.

Сега за петте видови искуства со реката Сена, можете да резервирате - 

Крстарење на место

Ова крстарење за разгледување на билетот за Сена ви овозможува еден час на брод за крстарење.

Многу туристи веруваат дека ова е најдобриот билет за крстарење за разгледување на Сена и еден од најдобрите начини да се восхитувате на спомениците на градот. 

Појдовната точка е веднаш под Ајфеловата кула, што ја прави погодна опција. 

Со овој билет, можете да се качите на крстарење во текот на целиот ден - чамците пловат еднаш на половина час.

Аудио водичот е достапен на 12 јазици, а на бродот има и придружник/водич во случај да сакате да поставувате прашања. 

Цената на билетот

Билет за возрасни (12+ години): 15 евра
Детски билет (од 4 до 11 години): 7 евра

Крстарење за ручек

Крстарењето за ручек по Сена ви помага да ја комбинирате париската кујна со крстарење за разгледување на париската река.

Музичари во живо свират во позадина дури и додека уживате во елегантен оброк на крстарењето со ресторанот.

Масите се достапни за две до десет лица во група, а кодексот на облекување е лежерен (но не се дозволени шорцеви)

Пунктот за патување е во подножјето на Ајфеловата кула, а се очекува сите да седнат до 12:30 часот. 

Двочасовното крстарење за ручек започнува во 12:45 часот. 

Мени за крстарење за ручек

Мора да изберете од три менија - Etoile Service, Privilege Service или Premier Service. 

Etoile Service ви нуди предјадење, главен и десерт по ваш избор.

Освен предјадење, главен и десерт, Privilege Service ви нуди и седиште на прозорецот, плус избор на сирење и убаво вино. 

Покрај сè што е споменато погоре, Premier Service добива маса на предниот дел на бродот и чаша шампањ за добредојде.

Преземете го менито за ручек

Цената на билетот

Étoile Service59 евра / лице
Премиер сервис: 89 евра / лице

Крстарење по вечера

Крстарењето за вечера по реката Сена е раскошна работа долга два и пол часа.

Влезот започнува во 8 часот во подножјето на Ајфеловата кула и трае до 8.15:8.30 часот, а во XNUMX:XNUMX часот крстарењето го напушта пристаништето.

Кодексот на облекување за ова исклучително гурманско крстарење за јадење е лежерно, но шорцевите не се дозволени. 

Дури и додека уживате во вашиот оброк од четири јадења и вино, пејачот во живо и нивниот бенд свират според современите француски стандарди.

За време на ова крстарење низ Градот на светлината, ќе патувате по јужниот брег, пред да ја обиколите Нотр Дам и да се вратите по северниот брег на реката Сена. 

Ова е познато и како крстарење за гурманска вечера поради неговото разработено мени.

Мени за крстарење за вечера

Додека го резервирате ова крстарење за вечера во Сена, мора да изберете помеѓу четири различни менија. 

Услуга на Etoile: Оваа услуга ви дава предјадење, главен и десерт, како и специјална цена за деца под 12-годишна возраст. 

Услуга за декуверт: Доколку се одлучите за оваа услуга, добивате маса со панорамски поглед и чаша шампањ како аперитив, два предјадења, два главни јадења, два десерти и PetitsFour.

Услуга за привилегии: Покрај одличното седиште на прозорецот, Privilege Service ви нуди чаша шампањ како аперитив, избор на врвни вина со вашиот предјадок, главно јадење, сирење, десерт и PetitsFour.

Премиер сервис: Ова го нуди најдоброто мени што се нуди. Ви нуди маса на предниот дел на бродот, две чаши шампањ (една како аперитив, а друга со десерт) и избор на врвни вина и зрело сирење со мезе. 

Покрај ова, добивате и избор на предјадење, главно јадење, десерт и PetitsFour.

Преземете мени за вечера

Цената на билетот

Услуга на Étoile: 99 евра / лице
Услуга за декуверт: 139 евра / лице
Услуга за привилегија: 169 евра / лице
Премиер сервис: 205 евра / лице

Ако преферирате поевтино (а сепак елегантно!) крстарење за вечера, проверете го ова Крстарење за вечера рано навечер

Крстарење со шампањ

Забелешка: Ова крстарење го нуди Vedettes de Paris, уште една од нашите омилени агенции за патување со брод во Париз. 

Го додадовме ова во нашата листа на омилени крстарења по реката Сена бидејќи не е толку едноставно како разгледување на знаменитости и не е толку елаборирано како крстарење за вечера во Сена. 

Ова крстарење со шампањ по реката Сена е омилено на посетителите кои сакаат малку повеќе, но сакаат да ги контролираат трошоците.

За време на ова крстарење добивате една чаша шампањ (или пијалак) или еден француски крем (или кифла) со безалкохолен пијалок по лице.

Аудио коментарот е достапен на англиски, француски и шпански.

Појдовна точка е пристаништето Vedettes de Paris во Порт де Суфрен, кое се наоѓа веднаш пред Ајфеловата кула.

Овие крстарења со шампањ започнуваат од 11.15 часот и траат до 9 часот. 

Цената на билетот

Билет за возрасни (12+ години): 20 евра
Детски билет (од 4 до 11 години): 12 евра


Вратете се на почетокот


Комбинирани тури со крстарење со реката Париз

Париските туристи сакаат комбинирани тури кои вклучуваат крстарење по реката Сена од три причини:

1. Бидејќи крстарењето во Париз обично трае 1-2 часа, туристите можат да додадат уште една активност/атракција во маршрутата на денот

2. Комбо-турите се поевтини отколку ако ги резервирате активностите поединечно

3. Некои од овие комбинирани тури доаѓаат заедно со талентиран париски водич, а туристите обожаваат да слушаат приказни од локалното население

Најмногу популарна комбо турнеја на реката Париз е оној што нуди посета на Ајфеловата кула (го посетувате или вториот кат на кулата или самитот), а потоа следи со крстарење за разгледување на Сена. 

Некои претпочитаат да ја направат дводневна маршрута со додавање на HOHO автобуска турнеја низ Париз на посетата на крстарење со знаменитости и Ајфеловата кула. Оваа комбинирана турнеја е најпопуларен кај туристите кои се во Париз на краток одмор.

Посетителите на романтичен одмор претпочитаат да одат на ноќно крстарење по Сена во Париз. Тие избираат или Изложба на луди коњи + ноќно крстарење со разглед на знаменитостите или поскапо Крстарење за вечера + Ајфелова кула + Мулен Руж комбинација.

Туристите кои сакаат уметност (или сакаат да ја видат Мона Лиза!) претпочитаат Музеј Лувр + крстарење по реката комбинација на турнеја. 

За семејства кои патуваат со деца, топло го препорачуваме Семеен разглед на градот + крстарење за разгледување се сврти. 

Локалниот водич останува со вас играјќи игри и раскажувајќи возбудливи локални приказни на вашите деца во текот на оваа турнеја.

Туристите кои сакаат велосипедизам го претпочитаат Ноќна обиколка на Париз на велосипед + комбо крстарење. Човек може да го истражува Градот на светлината откако ќе се стемни во оваа петчасовна турнеја. 


Вратете се на почетокот


Најчесто поставувани прашања за крстарење по реката Сена

Крстарење со реката Сена во Париз
Бродовите за крстарење со реката Сена се редат на дното на Ајфеловата кула. Слика: Џон Таунер

Додека го планираат своето крстарење по реката во Париз, туристите имаат многу сомнежи. 

Се обидуваме да им одговориме овде -

 1. Дали може да се купат билети за крстарење по реката Сена преку Интернет?


  Да, можете да купите билети за крстарење во Сена преку Интернет овде.

  Кога ќе ги купите однапред, заштедувате време (не чекате во шалтерите за билети) и пари (онлајн билетите се поевтини!). 
   
  Обично, билетите важат од три месеци до една година по купувањето.

 2. Билети за крстарење по реката Сена да се резервира однапред?


  Иако не е задолжително однапред да резервирате билети за крстарење по реката Сена, ви препорачуваме да ги купите пред посетата.
   
  Ако веќе ги имате билетите кога ќе стигнете до пунктот за патување, можете да избегнете да стоите во долгите редици на шалтерот за билети.
   
  Онлајн билети се исто така поевтини. 

 3. Може истодневни билети за крстарење во Сена да се купи?


  Да, можете да купите билети за крстарење по реката Сена истиот ден (или следниот ден). 
   
  Можете да го направите ова од шалтерите на билетите на бординг, или ако сакате да заштедите време на чекање (и пари), можете купете ги преку Интернет.

 4. Кое е подобро - Крстарење за разгледување знаменитости или крстарење за вечера во Сена?


  Ако парите не се проблем, или ако сте на романтичен одмор, топло ви препорачуваме a Крстарење за вечера во Сена.

  Ако сте со буџет или голема група, ви ја препорачуваме редовната Крстарење за разгледување

 5. Дали билетите за крстарење по реката Сена се темпирани?


  Не, билетите за крстарење во Сена не се темпирани.
   
  Ако купи онлајн билет, можете да се качите на крстарењето во секое време откако ќе почнат да пловат (обично до 10 часот) додека последниот брод не го напушти брегот (најчесто до 9 часот). 

  Ова е причината зошто резервирањето крстарење со висока фреквенција нуди подобро искуство.

 6. Колку попуст добиваат децата на билетите за крстарење по реката Сена?


  Обично, децата од три години па нагоре се придружуваат на крстарењето бесплатно.

  Во зависност од туристичката компанија, билет за возрасни за турнеја со брод во Сена може да се движи од 14 до 20 евра.

  Децата на возраст од четири до дванаесет добиваат приближно 50% попуст на билетите за возрасни, па на крајот плаќаат од 7 до 10 евра.

 7. Од каде заминуваат крстарењата по реката Сена?


  Можете да се качите на крстарење по реката Сена од многу појдовни точки на бреговите на Сена.

  Ако резервирајте го ова крстарење за разгледување, можете да се качите на вашето крстарење од подножјето на Ајфеловата кула - најпопуларната појдовна точка за крстарењата во Сена.

 8. Кое е најдоброто крстарење по реката Сена за семејства?


  Редовното Крстарење за разгледување најдобро функционира за семејствата бидејќи е евтин (трошокот се движи од 14 до 20 евра по лице), трае само 60 минути и доаѓа со возбудлив коментар.

  Можете да се качите на ова крстарење од подножјето на Ајфеловата кула, што значи дека не мора да го влечете вашето семејство наоколу барајќи ја појдовната точка.

 9. Колку долго е крстарењето по реката Сена?


  A Разгледување на крстарење со реката Сена трае еден час.

  Ако резервирате а ручек or Крстарење по вечера, во зависност од која компанија сте го резервирале, може да потрае два до два и пол часа.

 10. Дали крстарењето по реката Сена плови во зима?

  Да, можете да уживате во крстарењето по реката Сена во Париз во текот на зимските месеци. Бидејќи во зима е навистина ладно на водата, мора да се облечете соодветно. Повеќето од чамците за крстарење имаат покриени куќишта кои ни се од корист за време на постудените месеци.

 11. Дали има ноќни крстарења по реката Сена без вечера?


  Да, можете да одите на крстарење по реката во Париз без вечера.

  Само резервирај а Крстарење за разгледување и слета на појдовната точка откако ќе се стемни.

  Бродовите за крстарење за разгледување знаменитости продолжуваат да пловат до 9 часот.

 12. Што е подобро - крстарење по реката Сена ноќе или ден?


  Ако можете да си го дозволите тоа и ако имате време, мора да го направите тоа Крстарење на место во текот на денот и на Крстарење за вечера во Сена ноќе.

  Ако не можете да ги направите и двете, подобро е да го направите крстарењето за разгледување во текот на денот бидејќи тогаш можете да добиете подобар поглед на Градот.

# Ајфеловата кула
# Музеј на Лувр
# Палатата на Версај
# Arc de Triomphe
# Музеј д'Орсеј
# Помпиду центар
# Нотрдам
# Пантеон
# Зоолошката градина во Париз
# Кула Монпарнас
# Пикасо музеј
# Катакомби во Париз
# Опера Гарние
# Свети Шапел
# Дизниленд во Париз
# Крстарење за вечера во Сена

Колку беше корисен овој пост?

Кликнете на ѕвезда за да го оцените!

Проверете ги сите работи што треба да се прават во Париз