Почетна » Париз » Билети за опера Гарние

Opera Garnier – билети за турнеја, тури со водич, цени, што да очекуваме

Изменето од: Река Раџан
Факт е проверен од: Џамшед V Рајан

4.7
(152)

Опера Гарние, позната и како Палата Гарние, е оперска куќа со 1,979 седишта во Париз. 

Францускиот архитект Шарл Гарние ја изградил структурата од 1861 до 1875 година на барање на императорот Наполеон III. 

До 1989 година, Париската опера настапувала во Опера Гарние, по што се преселиле во нова зграда наречена Опера Бастилја.

Денес, компанијата ја користи Palais Garnier првенствено за балет и нуди тури за посетителите кои сакаат да ги истражуваат ентериерите на прекрасниот архитектонски скапоцен камен на Париз. 

Во оваа статија, споделуваме сè што мора да знаете пред да купите билети за Opera Garnier.

Опера Гарние во Париз

На што да очекуваме Опера Гарние

Препорачуваме а турнеја со водич од локален експерт, за најдобро искуство во Opera Garnier.

Посетителите на буџетски одмор се одлучуваат за само-водена турнеја, што е најевтиниот начин да се доживее архитектонското чудо. 

Ако сте заинтригирани од Фантомот на операта, проверете го подземна обиколка на Palais Garnier.


Вратете се на почетокот


Билети за опера Гарние

Ако сакате да ја обиколите Opera Garnier, имате три опции - можете да резервирате само-водена турнеја, На турнеја со водич предводена од локален експерт, или одлучете се за мистериозна подземна турнеја

Тројца од пет посетители се одлучуваат за тура со водич. 

Сите овие билети ви овозможуваат пристап до библиотеката-музеј на операта, Rotonde des Abonnés, басенот Питија, Големото скалило, Големото фоаје, Аван-Фоајето, Салоните на Месечината и Сонцето, Глечер Ротонда и таписериите. 

Овие билети за опера Гарние Париз, исто така, ве внесуваат во тековните привремени изложби. 

Пристапот до гледалиштето понекогаш може да биде ограничен или забранет од технички или уметнички причини.

Самоводена посета на операта Гарние

Обиколката на Опера Гарние е најевтиниот начин за истражување на најголемата оперска сала во Европа.

Исто така, нуди брз и лесен пристап до оваа прекрасна зграда во центарот на Париз - можете да ја прескокнете линијата на шалтер за билети и да влезете веднаш.

Аудио водичот не е дел од овој билет, но доколку сакате можете да го изнајмите на влезот за 5 евра. 

На децата под 12 години не им треба билет и можат да влезат бесплатно. 

Овој билет за Opera Garnier важи една година по датумот на купување.

Цена на билетот (12+ години): €14

Разглед на операта Гарние со водич

Турата со водич на Opera Garnier е можност подобро да се открие најголемата опера во Европа. 

Кога ќе го купите овој билет, стручен водич ве води на информативна 90-минутна обиколка на парискиот барокен ремек-дело.

Бидејќи ова искуство чини само 3 евра повеќе од билетот за самоводење, повеќето корисници се одлучуваат за тура со водич. 

Секојдневно во 11 часот и 2.30 часот се одржуваат обиколки на палата Гарние на англиски јазик со водич.

На овие тури, децата и постарите не добиваат попусти - сите посетители плаќаат иста цена. 

Оваа тура не е достапна за деца под пет години.

Цена на билетот: 14 евра по лице

Подземна турнеја на Palais Garnier

Оваа турнеја на Palais Garnier се фокусира на мистериите, митовите и неверојатните приказни на зградата. 

Стручниот водич ја раскажува својата историја преку приказната за Ерик, мистериозниот човек со грозно лице, попознат како Фантом од операта.

Фантом од операта е приказна (која подоцна стана опера) на Гастон Леру, и се формира како заедничка нишка за време на оваа турнеја. 

Оваа турнеја низ париската опера често се нарекува и „Турнеја на мистерии на операта Гарние“.

Посетителите под 12 години не треба да купуваат билети за да се приклучат на оваа турнеја.

Цена на билетот (12+ години): €21

Кутија: Ако сакате да заштедите пари, проверете ја оваа комбинирана зделка - Крстарење со опера Гарние и реката Сена.

Визуелна приказна: 11 совети кои мора да ги знаете пред да ја посетите Opera Garnier


Вратете се на почетокот


Како да стигнете до Opera Garnier

Опера Гарние е во прометниот 9-ти арондисман во Париз.

Влезот на историската опера е на аголот на улиците Скриб и Обер.

Линиите 3, 7 и 8 можат да ве доведат до Опера станица, најблиската метро станица до Пале Гарние.

Ако возите со RER, мора да се качите на линијата А и да се симнете во Станицата Обер. Палатата Гарние е на околу 100 метри (330 стапки) од станицата.

Автобуските линии 20, 21, 27, 29, 32, 45, 52, 66, 68 и 95 исто така може да ве испуштат во близина на атракцијата. 

Паркинг

Платен паркинг е достапен на Q-Park Edouard VII – Rue Bruno Coquatrix 75009 Paris. Тоа е пред 23 Rue de Caumartin. Резервирајте го вашето место

Ако сте резервирале претстава на операта, проверете го местото на настанот на вашите билети. Париската опера има две оперски куќи - Palais Garnier и Opéra Bastille - и не сакате да завршите на погрешно место. 


Вратете се на почетокот


Часови на опера Гарние

За време на шпицот на сезоната која трае од 15 јули до 10 септември, Palais Garnier се отвора во 10 часот и се затвора во 5.30:XNUMX часот. 

Од 11 септември до 14 јули, историската париска куќа се отвора во 10 часот и се затвора во 4.30:XNUMX часот. 

Последниот влез е половина час пред затворањето. 

Палатата Гарние останува затворена на 1 јануари и 1 мај.


Вратете се на почетокот


Што има внатре во Палата Гарние Париз

Пале Гарние не е само за изведбите. 

Архитектот Чарлс Гарние се погрижил надворешноста и внатрешноста на оперската куќа да го следат стилот на Наполеон III да не остава простор без декорација.

Како резултат на тоа, денес илјадници туристи се редат за обиколка на операта Гарние секој ден. 

За време на турата, посетителите се заслепени од фасадата на зградата стара речиси 150 години, големите скалила, Аудиториумот, Големото фоаје, таванот итн. 

Надворешноста

Архитектот користел седумнаесет различни видови материјали за да ја изгради надворешноста на париската опера.

Потоа ја уредил надворешноста во елаборирани разнобојни мермерни фризови, колони и екстравагантни статуи, од кои повеќето прикажуваат божества на грчката митологија.

За најдобар поглед на Palais Garnier, мора да тргнете од предните скали до Avenue de l'Opéra додека не ја видите целата зграда во една рамка. 

Не пропуштајте ги фасадите од сите четири страни - јужна главна предна страна, западна страна (од страна на градината), фасада од источна страна (страна од дворот) и предна задна страна.

Преден Заден е страната со сервисни влезови за уметници, администрација, техничари, персонал итн., па затоа е помалку украсена од другите фасади. 

Големо скалило

Скалилата на операта Гарние
Слика: Руслангилманшин

Кога ќе започне вашата обиколка на Palais Garnier, Grand Staircase веднаш ќе ви го привлече вниманието. 

Чарлс Гарние не можеше да го опише подобро кога рече: „Операта is скалите“.

Скалилата на операта Гарние се изградени од бел мермер од Серавеца, Италија. Балустрадата (оградата) од оникс е поставена на основа од зелен мермер од Шведска, а 128-те балустри се од антички црвен мермер.

Големото скалило е опколено со 30 огромни столбови, секоја направена од едно парче мермер. 

Откако ќе се воодушевите од колоните, ја гледате спектакуларната фреска насликана од Исидор Пилс кога ќе погледнете нагоре.

Аудиториумот

Аудиториумот на Пале Гарние
Слика: Operadeparis.fr

Аудиториумот на Пале Гарние во Париз има традиционална италијанска форма на потковица и може да има 1,979 седишта. 

Ја има најголемата сцена во Европа и може да прими дури 450 уметници истовремено. 

Аудиториумот е поддржан од неговата метална конструкција, маскирана со мермер, штуко, кадифе и позлата, што помага во држење на осум тони тежок бронзен и кристален лустер опремен со 340 светилки. 

За време на вашата турнеја Opera Garnier, можете да влезете во аудиториумот, но не и на сцената.

И кога ќе влезете, не пропуштајте го таванот насликан од Марк Шагал и завесите на сцената, кои се заменети само двапати (1951 и 1996) во последните 150 години.

Големото фоаје

Големото фоаје на опера Гарние
Слика: Вероника Фајфер

Големото фоаје во операта Гарние беше место каде што луѓето можеа да се мешаат пред настапите, градејќи го расположението за шоуто. 

Гранд фоајето е просторија долга 154 метри (505 стапки), широка 13 метри и висока 42 метри (18 стапки) покриена со златна и златна боја. 

Пол Бодри, кој Гарние го повикал од Рим, ја насликал фреската на таванот, алегорија на музиката.

Опера Гарние таванот

Таванот на опера Гарние од Марк Шагал
Слика: Gallerease.com

Таванот на операта Гарние беше повторно насликан од рускиот сликар Марк Шагал во 1964 година. 

Му требаше речиси една година да наслика 2,400 квадратни метри фрески во светли бои и безброј детали. 

Два факти се издвојуваат - Марк Шагал имал 77 години кога го насликал таванот на Пале Гарние и одбил да плати за работата.

Денес, на таванот на Опера Гарние им се оддава почит на 14 значајни оперски композитори, но тоа не било секогаш така. 

Пред 1964 година, на таванот беше делото на Жил-Ежен Ленепве - Музите и часовите на денот и ноќта.

Сите овие области на Palais Garnier се вклучени во само-водена турнеја, водени турнеја, и мистериозна подземна турнеја.

Извори
# Operadeparis.fr
# Wikipedia.org
# Tripadvisor.com
# Britannica.com

на специјалисти за патување at TheBetterVacation.com користете само висококвалитетни извори додека ги истражувате и пишувате нивните статии. Ги правиме сите напори да ја задржиме нашата содржина актуелен, сигурен и доверлив.

Популарни атракции во Париз

Ајфеловата кулаМузеј на Лувр
Палатата на ВерсајДизниленд во Париз
Музеј д'ОрсејПантеон
Помпиду центарArc de Triomphe
Свети ШапелНотрдам
Крстарење со реката СенаЗоолошката градина во Париз
Катакомбите во ПаризОпера Гарние
Пикасо музејКула Монпарнас
Grand Palais ImmersifАквабулевар
КонсиержеријаМузеј на восок на Гревин
Големата галерија на еволуцијатаШато де Фонтенбло
Музејот „Каи Бранли“.Хотел де ла Марин
Шато де ШантилиBourse De Commerce
Thoiry ZooSafariФондацијата Луј Витон
Les InvalidesJardin d'Acclimatation
Музеј Жакмарт-АндреМенажерија на Jardin des Plantes
Музеј де l'OrangerieМузејот Мармотан Моне
Гробиштата Пер ЛашезПарк Астерикс
Латински рајПариски аквариум
Дали ПаризЛудиот коњ Париз
Музеј РоденЧоколаден музеј
Море Живот АквариумСветот на Банкси Експо

Колку беше корисен овој пост?

Кликнете на ѕвезда за да го оцените!

Проверете ги сите работи што треба да се прават во Париз

Оваа статија е истражувана и напишана од