Почетна » Париз » Билети за Пантеон Париз

Пантеон во Париз – билети, цени, попусти, часови, аудио водич

Планирате одмор? Дознајте го најдобри хотели за престој во Париз

Изменето од: Река Раџан
Факт е проверен од: Џамшед V Рајан

4.7
(149)

Пантеон е зграда во Латинскиот кварт во Париз, Франција.

Прво, тоа беше црква посветена на Света Женевје, светецот-заштитник на Париз во римокатоличките и источните православни традиции.

Денес Пантеон во Париз функционира како секуларен мавзолеј во кој се наоѓаат посмртните останки на истакнати француски граѓани како Марија Кири, Пјер Кири, Виктор Иго, Александар Дума итн.

Оваа статија споделува сè што треба да знаете пред да ги купите вашите билети за Пантеон.

Пантеон во Париз

Што има внатре Пантеон Париз

Внатре во Пантеон Париз
Слика: Parispass.com

Пантеон, кој бдее над латинскиот кварт на Париз, е убав внатре и надвор. 

Станува збор за градба од камен и мермер, а една од првите работи што ќе ја забележите додека влегувате е натписот на влезот, кој гласи: На големите луѓе, благодарната татковина.

Исто така, ќе забележите некои од најдобрите дела на францускиот скулптор Пјер-Жан Давид д'Анже во фронтонот на Пантеон.

Тој ги изваја клучните либерални фигури на Франција од 18 век, групирани околу фигура на Ла Патри.

Откако ќе влезете внатре, ќе видите 22 колони инспирирани од Коринт со мозаични украси и сликарски сцени од француската историја.

Потоа, тука се ходниците кои водат до сводовите каде што се закопани француските елити како Виктор Иго, Александар Дума, Жан Молен, Пјер Кири итн. 

Не пропуштајте ги прекрасните слики на платно кои прикажуваат најважни моменти од животот на Свети Женевје, раѓањето на христијанството и француската монархија.

Посетителите се возбудуваат и од нишалото на Фуко, кое помогна да се докаже дека светот ротира околу својата оска.

Купола на Пантеон Париз

Париската купола на Пантеон Внатрешен поглед
Слика: Parisinfo.com

Париската купола Пантеон е инспирирана од базиликата Свети Петар во Рим и катедралата Свети Павле во Лондон, а целосно е изградена од камен.

Покривот на Пантеон се состои од три куполи, една во друга, со насликаниот таван, видлив одоздола, на втората купола. 

Патувањето до Пантеонот во Париз не може да биде комплетно без посета на куполата.

Околу 267 чекори ве носат до врвот - напорно патување, но вреди. 

За да се качите на покривот, треба да купите билети на самото место, што чини 2 евра по лице. 


Вратете се на почетокот


Билети за Пантеон Париз

Во рок од неколку минути по купувањето на овие билети за Пантеон Париз, тие ќе ви бидат испратени по е-пошта.

Кога купувате билети за Пантеон преку Интернет, исто така можете да ги прескокнете линиите на шалтерите за билети на атракцијата и да влезете веднаш внатре. Затоа тие се познати и како билети за приоритетни влезови.

Бидејќи тие се билети за паметни телефони, не треба да земате отпечатоци.

На денот на вашата посета, покажете го билетот на вашиот мобилен телефон и влезете.

Оваа цена на билетот на Пантеон не го вклучува искачувањето до врвот.

Можете да купите билети за да се качите на покривот на Пантеон на локацијата за само 2 евра.

Цена на билет Пантеон Париз

Билет за возрасни (18+ години): € 11.50
Младински билет (до 17 години): Слободен влез

Пантеон и Париски музејски пас

Париската карта за музеј е најзгодната и најприфатлива пропусница бидејќи обезбедува пристап до 60 париски музеи, вклучувајќи го и Пантеон.

Да, тоа е точно, Парискиот музејски пас обезбедува бесплатен влез во Пантеон.

Некои од другите атракции што оваа Париска карта може да ви помогне да пристапите се - Лувр, Версајската палата, Триумфалната капија, Центарот Помпиду итн.

Оваа пропусница може да ја купите за 2, 4 или 6 дена и цената соодветно се менува.

Цена на Парискиот музејски пасус

2-дневна пропусница: € 57
4-дневна пропусница: € 73
6-дневна пропусница: € 83

Доколку сакате и бесплатен јавен превоз заедно со бесплатен влез во над 60 музеи, Види го ова.


Вратете се на почетокот


Како да стигнете до Пантеон Париз

Ова прекрасно ремек дело е на Place du Pantheon, 75005 Париз, Франција.

Метро станицата Кардинал Лемоин е најблиску до Пантеон (400 метри, една третина од милја), а растојанието можете да го одите за приближно шест минути.

Линијата 10 на париското метро може да ве однесе до станицата Cardinal Lemoine.

Станица Кардинал Лемуан до Пантеон

Париз RER се состои од пет брзи линии на воз (A, B, C, D и E) кои го поврзуваат Париз со околните предградија.

Ако се обидувате да стигнете до Пантеон од некое од предградијата, прво мора да стигнете до станица во Луксембург, што е само 650 метри (половина милја) од Пантеон.

Станица Луксембург до Пантеон Париз

Автобуските броеви 21, 27, 83, 84, 85 и 89 исто така можат да ви помогнат да стигнете до Пантеон.


Вратете се на почетокот


Часови на Пантеон Париз

Пантеон Париз се отвора во 10 часот, во текот на целата година.

За време на шпицот од април до септември, Пантеон се затвора во 6.30 часот, а остатокот од годината се затвора половина час порано - во 6 часот.

Последниот влез е секогаш 45 минути пред времето на затворање.

За да го посетите врвот на Пантеонот (Куполата), тајмингот е – 11 часот, 12 часот, 1.30 часот, 2.30 часот, 3.30 часот, 4.30 часот, 5.15 часот.

Во посебни денови како Велигден, Велигденски понеделник, Денот на Вознесението, 8 мај, Вицунтајд, бел понеделник, 14 јули, 15 август, 1 ноември и 11 ноември, редовното време на Пантеон се менува.

Пантеонот во Париз останува затворен на 1 јануари (Нова година), 1 мај (ден на трудот), 25 декември (Божиќ), а на 17 јуни е затворен наутро.


Вратете се на почетокот


Колку време трае турнејата Пантеон?

Пантеон Париз е голема зграда со многу да се види, па повеќето посетители на крајот поминуваат еден час во истражување.

Ако сакате да навлезете во деталите и планирате да го користите официјалниот аудио водич на Пантеон, ќе ви требаат 90 минути за да ја истражите париската атракција.

Ако сакате да се качите на куполата на Пантеон, потребен ви е водич, а тоа чини дополнително.


Вратете се на почетокот


Најдобро време за посета на Пантеон Париз

Пантеон е зафатен во летните месеци, затоа е подобро да ги посетите штом ќе се отворат во 10 часот.

Препорачуваме и посета во средината на неделата бидејќи за време на викендот Пантеон може да биде преполн.

Ако добиете шанса да излезете подоцна во текот на денот, многу се препорачува и посета на Пантеон во текот на ноќта.


Вратете се на почетокот


Пантеон Париз во текот на ноќта

Пантеон Париз во текот на ноќта
Слика: Parisinfo.com

Туристите кои го посетиле Пантеон во Париз веруваат дека е подобро ноќе.

Откако ќе се стемни, споменикот се осветлува, а глетката е сосема поинаква од она што е во текот на денот.

Ноќе, исто така, има помалку гужва.


Вратете се на почетокот


Бесплатна посета на Пантеон Париз

Постојат бројни начини за бесплатно влегување во Пантеон Париз.

Влезот е потполно бесплатен за време на Деновите на европското наследство, третиот викенд од септември.

Од 1 јануари до 31 март и од 1 ноември до 31 декември, Пантеон овозможува бесплатен влез во 1-ва недела секој месец.

Децата на возраст под 18 години и државјаните на Европската унија/или жителите под 25 години можат да влезат бесплатно секој ден.

Пантеон, исто така, овозможува бесплатен влез на наставниците од основните и средните училишта, туристите со посебни потреби, негувателите и оние кои бараат работа.

Забелешка: Дури и ако треба да платите за билети за Пантеон, ви предлагаме да го направите тоа бидејќи тоа е а високо оценет привлечност.

Paris City Pass може да ви овозможи бесплатен пристап до над 60 туристички атракции и неограничени бесплатни возења во метро, ​​автобуси и возови. Купете си градска пропусница во Париз


Вратете се на почетокот


Аудио водич за изнајмување

Парискиот Пантеон има одличен аудио водич што можете да го искористите за време на вашата посета.

Аудио водичот Пантеон чини 3 евра, а можете да го изнајмите на местото на одржување.

Времетраењето на оваа аудио турнеја е еден и пол часа, а е достапна на француски, англиски, шпански, италијански, германски, полски, кинески, корејски, јапонски, бразилски и руски јазик.

Последниот аудио водич се издава во 5:15 часот.


Вратете се на почетокот


Факти за Пантеон Париз

Со текот на годините, Пантеон стана само попривлечен за туристите кои го посетуваат Париз.

Ова првенствено се должи на сите возбудливи факти за Пантеонот.

1. Беше црква

Првично, Пантеон Париз требаше да биде црквата на Свети Женевје.

Во 1791 година, Уставотворното собрание донесе одлука дека „да ги прими големите луѓе од епохата на француската слобода“.

Тогашната влада одлучи да погреба исклучителни Французи (и жени) во Пантеон.

После тоа, стана последното место за одмор за мажи и жени кои ја ставија Франција на мапата.

2. Пантеонот е изграден како гест „благодарам“.

Во 1744 година, кралот Луј XV бил болен. Сепак, тој вети дека ако си го врати здравјето, ќе ја замени уништената црква на опатијата Света Женевиева со зграда достојна на светецот-заштитник на Париз.

Со среќа, тој си го врати здравјето. Без да изгуби многу време, тој ја пушти во употреба зградата.

3. Изградбата на Пантеон доцни

Во 1758 година, кралот Луј XV ги поставил темелите на Пантеонот.

Меѓутоа, Франција во овој период минуваше низ финансиска криза која ја забави изградбата.

Реконструираната опатија на Свети Женевиев конечно била завршена во 1790 година.

4. Пантеон во Рим беше инспирација

Портикот, со 24 големи коринтски столбови, е направен по моделот на Пантеонот во Рим.

Над влезот пишува AUX GRANDS HOMMES LA PATRIE RECONNAISSANTE, што кога се преведува значи „За големите луѓе, благодарната татковина“.

5. Научен експеримент е направен во Пантеон

Нишалото на Фуко во Пантеон Париз
Слика: Cometoparis.com

Леон Фуко демонстрираше експеримент во 1851 година за да докаже дека светот ротира околу својата оска со изградба на огромно железно нишало во Пантеон.

Оригиналното нишало сега се наоѓа во Musée des Arts et Métiers, а неговата копија е изложена во Пантеон.

6. Беше дом на „The Thinker“

Од 1906 до 1922 година, Пантеонот во Париз бил дом на познатата скулптура на Огист Роден „Мислителот“.

Денес, оригиналната мермерна копија на „Мислителот“ се наоѓа во музејот Роден во Париз.

Извори
# Wikipedia.org
# Париз-пантеон.fr
# Воведувањеparis.com
# Parisinfo.com

на специјалисти за патување at TheBetterVacation.com користете само висококвалитетни извори додека ги истражувате и пишувате нивните статии. Ги правиме сите напори да ја задржиме нашата содржина актуелен, сигурен и доверлив.

# Ајфеловата кула
# Музеј на Лувр
# Палатата на Версај
# Arc de Triomphe
# Музеј д'Орсеј
# Помпиду центар
# Нотрдам
# Дизниленд во Париз
# Кула Монпарнас
# Пикасо музеј
# Катакомби во Париз
# Опера Гарние
# Свети Шапел
# Зоолошката градина во Париз
# Крстарење со реката Сена
# Крстарење за вечера во Сена

Колку беше корисен овој пост?

Кликнете на ѕвезда за да го оцените!

Проверете ги сите работи што треба да се прават во Париз