Почетна » Париз » Билети за Ајфеловата кула

Ајфеловата кула – билети, цени, попусти, тури со водич, пристап до самитот

4.9
(189)

Ајфеловата кула е позната знаменитост во Париз, Франција.

Густав Ајфел го изградил за изложбата универзална 1889 година, која се одржала за да ја прослави 100-годишнината од Француската револуција.

Ајфеловата кула во Париз секоја година пречекува повеќе од 7 милиони посетители, што ја прави најпосетуваниот платен споменик во светот.

Не можете да одморите во Париз и да не ја посетите оваа градба висока 324 метри (1063 стапки), која е направена од 18,000 железни делови и се држат заедно со 2.5 милиони нитни.

Ајфеловата кула во Париз е една од најфотографираните знаменитости во светот.

Оваа статија споделува сè што мора да знаете пред да купите билети за Ајфеловата кула.

Каде да купите билети

Билетите за Ајфеловата кула може да се купат онлајн или на билетарницата.

Цените на онлајн билетите обично се поевтини од билетите во атракцијата.

Резервирањето преку Интернет, исто така, ви помага да добиете ексклузивни попусти и понуди, а можете да избегнете плаќање на „доплата на прозорецот за билети“.

Кога купувате онлајн, можете да ги избегнете долгите редици на шалтерите. 

Бидејќи некои атракции продаваат ограничен број билети, раното резервирање помага да се избегнат разочарувањата во последен момент.

Линија за билети за Ајфеловата кула
Додека Ајфеловата кула вреди целото чекање, ако можете да избегнете да се истакнувате на сонце 1-2 часа, зошто да не? Слика: Discoverwalks.com
Ред за билети кај Ајфеловата кула
Изненадувачки, толку многу туристи не знаат дека можеле да го избегнат ова долго чекање на шалтерот за билети со резервирање на билетите за Ајфеловата кула преку Интернет. Слика: Pdxcyclst.wordpress.com

Затоа секогаш им препорачуваме на туристите купете билети за Ајфеловата кула, онлајн.

Како функционираат билетите преку Интернет

Посетете го страница за резервации за Ајфеловата кула.

Изберете го бројот на билети, претпочитаниот датум и временскиот простор и веднаш купете ги билетите. 

Откако ќе го завршите процесот на резервација, билетите ќе ви бидат испратени по пошта.

Нема потреба да добивате отпечатоци од билетот.

Цена на билетот

Цената на вашиот билет за Ајфеловата кула зависи од многу фактори -

1. Подот што планирате да го посетите
2. Како планирате да се качите – по скалите или лифтот
3. Без разлика дали ќе изберете обиколка со водич или само-водена турнеја
4. Дали ги купувате вашите билети онлајн или на местото на одржување (онлајн билетите се поевтини)

Билетот за директен пристап на вториот кат ве чини 35 евра.

Од друга страна, билетите за Самит се по цена од 50 евра за сите посетители.

Деца под 3 години не се дозволени.


Вратете се на почетокот


Билети за Ајфеловата кула

Билет за Ајфеловата кула
Слика: Worldinparis.com

Билети за самитот на Ајфеловата кула и 2-ри кат

Овој билет ви овозможува да го истражите вториот кат или да се искачите на врвот на Ајфеловата кула.

Туристичкиот водич ќе споделува интересни факти за кулата во текот на целото патување.

Уживајте онолку долго колку што сакате на кулата и уживајте во прекрасен поглед од врвот.

Цени на билетите

Пристап на втор кат: €35
Пристап до самит: €50

Прескокнете ги билетите за линиите за 2-ри кат и самит

Добијте приоритетен пристап до вториот кат на Ајфеловата кула и ако сакате да видите незаменливи погледи на Париз, изберете ја опцијата Самит на страницата за резервации пред одјавувањето.

Запознајте го вашиот туристички водич веднаш до кулата за да добиете краток вовед за атракцијата и турата.

Водичот ќе ве придружува до вториот кат, споделувајќи многу приказни за Нотр Дам, Лувр, Триумфалната капија итн., а потоа ќе ве остави да уживате во сè со свое темпо.

Цена на билет: €75

Обиколка на искачување по скали под водство на Ајфеловата кула

Добијте го овој билет за авантуристичка тура со водич.

Качете се 704 скали до вториот кат на кулата за да погледнете спектакуларни погледи на Лувр, Шанзелизе, Триумфалната капија и реката Сена.

Цени на билетите

Тура за искачување со водич + самит

Билет за возрасни (12+ години): €53
Детски билет (од 4 до 11 години): €48
Билет за доенчиња (до 3 години): слободен

Тура за искачување со водич + самит + крстарење

Билет за возрасни (12+ години): €75
Детски билет (од 4 до 11 години): €60
Билет за доенчиња (до 3 години): слободен

Обиколка на искачување со водич без самит

Билет за возрасни (12+ години): €38
Детски билет (од 4 до 11 години): €33
Билет за доенчиња (до 3 години): слободен

Смешно но вистинито: Дали знаете за времето кога а бакнеж на Ајфеловата кула резултираше со масовна потера?

Ако претпочитате туристички водич во живо да ве придружува кога ќе се качите, проверете го ова водено искачување на Ајфеловата кула


Вратете се на почетокот


Тајмингот на Ајфеловата кула

За време на шпицот на сезоната од средината на јуни до почетокот на септември, Ајфеловата кула се отвора во 9 часот наутро и се затвора во 0.45 часот следниот ден.

Париската атракција ги пречекува посетителите од 9.30 до 11 часот остатокот од годината.

За време на шпицот на сезоната, туристите не можат да се качат на Самитот (најгорниот кат) по 11 часот, а за време на слабата сезона по 10.30 часот.

Последниот влез е 45 минути пред затворањето на денот.

Најдобро време за посета

Најдобро време да ја посетите Ајфеловата кула ако сакате да ја избегнете гужвата е веднаш штом ќе се отворат во 9.30 часот или по зајдисонце.

За фасцинантен поглед на хоризонтот на Париз, најдобро време за посета е еден час пред зајдисонце. 

Времето на зајдисонце во Париз варира од 5.30:10 до XNUMX часот, па затоа ви препорачуваме да го проверите тајмингот на зајдисонце пред да планирате.

Ако се качите на Ајфеловата кула 60 минути пред зајдисонце, можете да видите како сонцето заоѓа, а потоа да се закачите наоколу за да го видите градот како трепка ноќе.

Зајдисонцето на Ајфеловата кула е една од најромантичните работи во Париз.

Ако сте рана птица, проверете го ова турнеја на самитот на Ајфеловата кула, кој започнува во 8.45 часот.


Вратете се на почетокот


Што да очекувате на Ајфеловата кула

Подови на Ајфеловата кула

Ајфеловата кула има четири нивоа - Еспланада, прв кат, втор кат и Самит.

До првиот кат можете да стигнете само по скали.

Посетителите можат да стигнат до вториот кат на Ајфеловата кула и со скали и со лифт.

Посетителите мора да се качат со лифт до најгорниот кат на Ајфеловата кула, познат и како Самит, од вториот кат.

Слика: Туреифел.paris

Во овој дел, ги наведуваме сите експонати што мора да се видат во Ајфеловата кула.

Еспланадата

Еспланадата е голема површина под Ајфеловата кула.

Четири столбови (Исток, Југ, Север и Запад) ја држат структурата со баричка од железо и помагаат да достигне 324 метри (1062 стапки) над земјата.

На северниот крак од кулата е поставена бронзена биста на Густав Ајфел.

На западниот крак, може да се најде информативниот пулт. Овде можете да дознаете за цените на билетите, картата, лифтовите, времето на чекање и повеќе.

Четирите крака на Ајфеловата кула ги сместуваат лифтовите и скалите за одење нагоре.

Биста на Густав Ајфел

Оваа статуа на Густав Ајфел стои во подножјето на кулата, во аголот на северниот столб.

Антоан Бурдел ја изваја оваа биста и е атракција од 1929 година.

Лифтови на Ајфеловата кула

Лифтовите во источниот и западниот столб на Ајфеловата кула користат хидраулични машини стари повеќе од еден век.

Можеби нема да ги видите хидрауличните машини бидејќи се во подрумот, но можете да ги видите лифтовите.

Густав Ајфел сам ги дизајнирал овие импозантни хидраулични машини.

*Еспланадата е исто така дом на информативната маса (на западниот столб).

Прв кат, Ајфеловата кула

Има многу експонати и емисии што треба да се видат на првиот кат.

Шоуто за потопување

Шоуто Immersion ве води на патување во светот на Ајфеловата кула.

Шоуто, кое се случува во павилјонот Ферие, е проектирано на три ѕида со седум проектори.

Новиот културен пат

Оваа патека е по должината на надворешниот премин.

Оваа изложба ја раскажува историјата на Ајфеловата кула користејќи различни медиуми, како што се екрани, екрани на допир, дисплеи, дигитални албуми и репродукции на предмети.

Ќе се изненадите колку малку знаете за Ајфеловата кула.

Стаклениот под

Не пропуштајте ја проѕирната патека на првиот кат, која стана масовен хит кај посетителите.

Стаклениот под нуди драматични погледи над 57 метри (187 стапки).

Спирални скалила

Густав Ајфел имаше мала канцеларија на врвот на Ајфеловата кула.

Пред да изгради лифт од вториот кат до третиот кат, користел спирални скали за да стигне до својата канцеларија.

Меѓутоа, во 1983 година, ова спирално скалило беше отстрането, а дел од нив беше изложен на првиот кат.

На 1-ви кат се сместени и ресторанот 58 Tour Eiffel и продавницата за сувенири.

Втор кат, Ајфеловата кула

На 2-ри кат нема изложба.

Сепак, можете да уживате во непречен поглед на градот Париз, вклучувајќи ги и погледите на спомениците како Лувр, Нотр Дане, Големата палата, Монмартр, Инвалидите, реката Сена итн.

Жил Верн, ресторанот со Мишелин ѕвезда, исто така е на овој кат.

Самитот, Ајфеловата кула

Самитот на Ајфеловата кула се состои од две нивоа - едно во затворено, а друго надвор.

Канцеларијата на Густав Ајфел

Канцеларијата на Густав Ајфел на врвот на Ајфеловата кула се одржува како што беше за време на нејзините најславни денови.

Неговата канцеларија ги прикажува Густав и неговата ќерка Клер како го пречекуваат американскиот пронаоѓач Томас Едисон со модели на восочни модели.

За време на нивниот состанок, Едисон му подари на Густав Ајфел Грамафон, кој исто така е достапен во канцеларијата.

Панорамски карти

На Самитот, можете да најдете панорамски мапи на различни места.

Овие карти помагаат да се идентификуваат други високи споменици во различни градови и да се даде нивната релативна насока и оддалеченост од Ајфеловата кула.

Можете исто така да ја споредите висината на високите споменици/згради со онаа на Ајфеловата кула.

Модел на горниот кат

Еден од експонатите што мора да се видат на самитот на Ајфеловата кула е моделот на врвот на кулата од 1889 година.

Овој модел е на скала 1:50 и е во оригиналната црвено-кафеава боја на кулата.

The Tower's Summit има и шампањ бар кој служи шампањ од роза и бела боја.


Вратете се на почетокот


Карта на Ајфеловата кула

Штом ќе стигнете до Ајфеловата кула, влегувањето и наоколу може да биде збунувачки за некои посетители.

Сепак, можете да ја следите нашата препорака за непречена посета и излез.

Влегување во Еспланадата

Карта на Ајфеловата кула
Успешност на картата: Туреифел.paris

Еспланада е областа под Ајфеловата кула.

Постојат два влеза во Еспланадата на Ајфеловата кула - јужниот и источниот влез.

Ви препорачуваме да влезете преку источниот влез бидејќи обично има помалку гужва.

По кратка безбедносна проверка, можете да поминете покрај уредените градини за да стигнете до Еспланадата.

Посетителите се одлучуваат за лифтови

Ако планирате да се качите по Ајфеловата кула со лифт, мора да се упатите кон ИСТОК или ЗАПАДЕН столб на кулата.

Ако не сте сигурни, прашајте некого, и тој може да ве води.

Зелено знаме на Ајфеловата кула

Ако веќе сте купиле билети преку Интернет, побарајте ред со зелено знаменце за директен влез.

Под двата столба ќе најдете редици означени со зелена боја.

Жолто знаме на Ајфеловата кула

Ако сè уште не сте ги резервирале билетите, мора да се придружите на редот за билетарницата на Ајфеловата кула.

Оваа редица ќе има жолто знаменце и најверојатно ќе биде долга.

Совет: Купете ги вашите билети за Ајфеловата кула преку Интернет за да избегнете губење време во редици шалтери за билети.

Канцелариите за билети се достапни и на источниот и на западниот столб на кулата.

Посетителите се одлучуваат за скали

Сино знаме на Ајфеловата кула

Ако планирате да се качите по скалите до вториот кат на Ајфеловата кула, мора да се упатите кон јужниот столб и да барате сино знаме.

Застанете во редот означен со сино знаме ако треба да купите билети за скалите до вториот кат или скалите плус билети за подигнување до Самитот.

Вашиот пат во Ајфеловата кула

Сите посетители започнуваат на вториот кат.

Сепак, патот по кој ќе се движите зависи од билетот за Ајфеловата кула што го имате во рака.

Билети за вториот кат

Ако имате Билети за 2 кат, можете да се качите со лифт или скали до вториот кат.

Откако ќе ги погледнете париските погледи, се искачувате на првиот кат за да видите бројни експонати, вклучувајќи го и стаклениот под.

Потоа се спуштате до Еспланадата и излегувате од Ајфеловата кула.

Билети за самит

Ако имате Билети за самит, се качувате со лифт до врвот откако ќе го посетите вториот кат.

Откако ќе го истражите Самитот, се спуштате на првиот кат за да ги видите експонатите и конечно да се симнете од кулата.

Билети за скали

Ако имате билети за скали, вашиот пат ќе биде линеарен.

Прво ќе се качите на првиот кат, а потоа на вториот кат.

Откако ќе уживате во фантастичната глетка од вториот кат, ќе се искачите на третиот кат (Самитот).

Конечно, ќе се искачите по сите катови, со можност повторно да ги посетите првиот и вториот кат надолу.

Најдобрите фотографии од Ајфеловата кула: Ако сакате класична целосна снимка од Ајфеловата кула, мора да го посетите Place du Trocadero. Се наоѓа веднаш преку реката Сена, на околу 1 км од Ајфеловата кула.


Вратете се на почетокот


Ајфеловата кула ноќе

Ноќе, Ајфеловата кула е главната атракција на „Градот на светлината“.

Ајфеловата кула изгледа хипнотизирачко во текот на ноќта, а ноќниот поглед од кулата е уште подобар.

Откако ќе се најдете на врвот, можете да ги видите осветлени другите париски знаменитости - катедралата Нотр Дам, Лувр, Триумфалната капија итн.

Светла на Ајфеловата кула

Ајфеловата кула свети секоја вечер - пет минути на секој час.

Сјајот започнува во самракот кога градот се осветлува и обично завршува во 1 часот по полноќ ноќе.

Меѓутоа, во посебни ноќи како Божиќ итн., завршува во 2 часот по полноќ.

За време на пенливото, кулата е покриена со златни светла, а 20000 светилки го напојуваат пенливото.

Ајфеловата кула дење или ноќе?

Ако сакате да го видите панорамскиот поглед и сакате да се фотографирате со Париз во позадина, мора да ја закажете вашата посета во текот на денот.

Но, ако сакате да го доживеете зајдисонцето и светлосните претстави, мора да ја посетите Ајфеловата кула ноќе.

Имајќи го кажано тоа, не е лесно да се избере помеѓу Ајфеловата кула во текот на денот и Ајфеловата кула во текот на ноќта.

Ако сте во Париз повеќе од пет дена, ви предлагаме да остварите две посети – една во текот на денот и друга во текот на ноќта.

Дали планирате да посетете ја Ајфеловата кула ноќе? Следете ја врската за да дознаете детално за шоуто на светлата, пенливите, искачувањето на кулата, билетите, правата на сликата итн.

Лудо, но вистинито: Сид Фрисјес е познат како Дечко со прст од Ајфеловата кула за обидот да ја „допре“ Ајфеловата кула.


Вратете се на почетокот


Поглед од Ајфеловата кула

Поглед од врвот на Ајфеловата кула треба да се умре. Тоа е и романтично и возбудливо.

Не е ни чудо што повеќе од 250 милиони посетители се искачиле на Ајфеловата кула во нејзината 125-годишна историја.

Проверете некои од најдобрите погледи од палубите за набљудување на Ајфеловата кула -

Поглед од Ајфеловата кула
Marcinzlegnicy / Pixabay.com
Поглед на Сена од Ајфеловата кула
Kirkandmimi / Pixabay.com
Гледајќи надолу од Ајфеловата кула
Pexels / Pixabay.com

Вратете се на почетокот


Ресторани на Ајфеловата кула

Рестораните на Ајфеловата кула во Париз се популарни и кај локалното население и кај туристите.

Оваа туристичка атракција има два ресторани – 58 Tour Eiffel и Le Jules Verne.

Кодексот на облекување за двата ресторани е паметен секојдневен. Не е дозволена спортска облека како маици, шорцеви, тренерки и сл.

58 Тур Ајфеловата ресторан

58 Tour Eiffel е луксузен, ново редизајниран ресторан кој се наоѓа на првиот кат на Ајфеловата кула во Париз.

Се служи класична француска кујна со различни пијалоци.

Висина: 58 метри (190 стапки)

Ресторан Ле Жил Верн

Ле Жил Верн е мал, но одличен ресторан на вториот кат на Ајфеловата кула.

На своите посетители им нуди разновидна храна, како што се морска храна, фужн, улична храна, француска и европска и извонреден поглед.

Висина: 125 метри (410 стапки)

За детали како што се тајмингот, цените, менито, кодексот на облекување, резервациите, љубезноста кон децата итн. Ресторани на Ајфеловата кула, следете ја врската.

Вечера во Ајфеловата кула

Вечерата во Ајфеловата кула може да биде незаборавно ноќно искуство.

Фактот што е комбинација од две класични париски искуства – извонредна француска храна и панорамски поглед од Ајфеловата кула го прави уникатно искуство.

Ако се одлучите за ресторанот 58 Tour Eiffel, ви ја препорачуваме нивната вечера со 4 јадења од класична француска кујна.

Можете да изберете услуга од 6.30 часот или, доколку сакате доцна вечера, услугата во 9.30 часот.

Времето за вечера во Ле Жил Верн е од 6 до 9.30:14 часот. За жал, не служи вечера на XNUMX јули.

Ручек во Ајфеловата кула

Не треба да резервирате маса за ручек на 58 Tour Eiffel.

Можете да влезете во секое време помеѓу 11.30 и 3.30 часот, а ќе ви биде доделена маса, во зависност од достапноста.

Ручекот во Ле Жил Верн е од 12 до 1.30:XNUMX часот.

Ресторани со поглед на Ајфеловата кула

Ги препорачуваме следните три ресторани -

Ле Сиел де Париз

Ресторан Le Ciel de Paris се наоѓа на 56-тиот кат на Тур Монпарнас и нуди панорамски поглед на Париз, вклучувајќи ја и Ајфеловата кула.

Иако ова е скап ресторан, ќе мора да резервирате однапред.

Њујорк

Ова кафуле на авенијата во Њујорк нуди прекрасен поглед на кулата од другата страна на Сена.

Чез Френсис

Многу туристи го препорачуваат Чез Францис како совршено место за спектакуларен поглед на Ајфеловата кула.

Оваа класична ресторана е на Place de l'Alma и може да се пофали со голема тераса од која посетителите можат да уживаат во париското ремек-дело.

Сакате да заштедите пари и време за време на вашиот одмор во Париз? Купете една пропусница за попуст и посетете над 60 атракции бесплатно. Купете Париски музејски пас

Како да се постигне

Ајфеловата кула се наоѓа во центарот на Париз, на брегот на реката Сена.

Се наоѓа на Шанзел де Марс, значителен јавен зелен простор во Париз, на 5 авенија Анатол Франс во 7-миот арондисман на Париз.

адреса: Шампионат на Марс, 5 Av. Анатол Франс, 75007 Париз, Франција. Најдете насоки

Можете да стигнете до атракцијата со метро, ​​автобус или автомобил.

Со метро

Станица Бир Хакеим, опслужувана од линијата 6, е на само 650 метри од Ајфеловата кула. 

Екол милитаер, опслужувана од линијата 8 и Трокадеро, опслужувана од линијата 9, се исто така во близина - на околу 1 км и може да се стигне за 15 минути пешачење.

Ако одите на RER C, линија 4, мора да се симнете на Шампионатот на Марс - Тур Ајфел, кој е на само пет минути пешачење од споменикот. 

Со автобус

Во зависност од тоа каде почнувате, можете да се качите и на автобуските линии 82, 42, 69, 87 и 72 за да стигнете до Ајфеловата кула.

Со автомобил

Ако патувате со автомобил, вклучете Гугл мапи за да започнете.

Има неколку гаражи за паркирање на автомобили каде можете да го паркирате вашето возило.

Најчесто поставувани прашања за Ајфеловата кула

Еве неколку прашања што посетителите обично ги поставуваат пред да ја посетат Ајфеловата кула.

Колку скали има во Ајфеловата кула?

Има 1665 скалила од Еспланадата (приземје) до највисокото ниво на Ајфеловата кула.

Што е самит во Ајфеловата кула?

Третиот кат, или најгорниот кат на Ајфеловата кула, обично се нарекува Самит на Ајфеловата кула.

Достапно е за сите туристи кои имаат билет за самитот на Ајфеловата кула.

Кој кат нуди најдобар поглед - 2 или 3 кат (Самит)?

Вториот кат нуди поубави и подобри погледи од горниот кат, бидејќи е малку потешко да се видат прекрасните знаменитости на градот од горниот кат или од Самитот.

Многупати, само поради неговата висина, градот станува пооблачен и поматен на врвот, а гледачите можеби нема да го видат јасно.

Дали вреди да се искачите на самитот на Ајфеловата кула?

Ако ја посетувате Ајфеловата кула, мора да го посетите и самитот на Ајфеловата кула.

Иако чини дополнително да се посети врвот, тоа е целосно достоен за тоа. 

Да се ​​види канцеларијата на Густав Ајфел на врвот на Ајфеловата кула е животна можност.

Дали треба да се качам по скали или лифт за да се качам на самитот на Ајфеловата кула?

Само лифт може да ве однесе до самитот на Ајфеловата кула. Нема опција за качување по скали.

Лифтот за горниот кат мора да се подигне од вториот кат бидејќи ниту еден лифт не работи од земјата директно до врвот на кулата.

Каде можам да купам билети за самитот на Ајфеловата кула?

За да го посетите Самитот, мора да ги купите вашите билети од приземјето или однапред да ги купите онлајн.

Некои посетители претпочитаат да се качат на вториот кат и потоа да одлучат дали сакаат да го посетат самитот на кулата.

За такви посетители, на вториот кат се продаваат ограничен број билети за Самитот на Ајфеловата кула. Сепак, не постои гаранција дека ќе добиете еден на денот на вашата посета.

Затоа е подобро да се купат билети за самитот на Ајфеловата кула однапред.

Може ли да купам билети во последен момент за Ајфеловата кула?

Доколку се одлучите да ја посетите париската атракција по каприц, можно е купување на билети за Ајфеловата кула во последен момент.

Имате две опции: или да пристигнете порано и да се редите на редот за билети или да ги купите билетите преку Интернет до три часа пред вашата посета.

извор

# Туреифел.paris
# Wikipedia.org
# Britannica.com
# Tripadvisor.com

на специјалисти за патување at TheBetterVacation.com користете само висококвалитетни извори додека ги истражувате и пишувате нивните статии. Ги правиме сите напори да ја задржиме нашата содржина актуелен, сигурен и доверлив.

Ајфеловата кула Музеј на Лувр
Палатата на Версај Дизниленд во Париз
Музеј д'Орсеј Пантеон
Помпиду центар Arc de Triomphe
Свети Шапел Нотрдам
Крстарење со реката Сена Зоолошката градина во Париз
Катакомбите во Париз Опера Гарние
Пикасо музеј Кула Монпарнас
Grand Palais Immersif Аквабулевар
Консиержерија Музеј на восок на Гревин
Големата галерија на еволуцијата Шато де Фонтенбло
Музејот „Каи Бранли“. Хотел де ла Марин
Шато де Шантили Bourse De Commerce
Thoiry ZooSafari Фондацијата Луј Витон
Лес Невалиди Jardin d'Acclimatation
Музеј Жакмарт-Андре Менажерија на Jardin des Plantes
Музеј де l'Orangerie Музејот Мармотан Моне
Гробиштата Пер Лашез Парк Астерикс
Латински рај Париски аквариум
Дали Париз Лудиот коњ Париз
Музеј Роден Чоколаден музеј
Море Живот Аквариум Светот на Банкси Експо

Колку беше корисен овој пост?

Кликнете на ѕвезда за да го оцените!

Проверете ги сите работи што треба да се прават во Париз

Оваа статија е истражувана и напишана од

Изменето од Река Раџан & факт проверен од Џамшед V Рајан

1 мисла за „Ајфеловата кула – билети, цени, попусти, тури, пристап до самитот“

Оставете коментар