Почетна » Париз » Билети за музејот Лувр

Билети во музејот Лувр – цена, попусти, бесплатен влез, тури со водич

Планирате одмор? Дознајте го најдобри хотели за престој во Париз

Изменето од: Река Раџан
Факт е проверен од: Џамшед V Рајан

4.8
(179)

Музејот Лувр е еден од најголемите и најпознатите музеи во светот во Париз, Франција.

Музејот е сместен во палатата Лувр, историска тврдина и кралска резиденција која датира од 12 век.

Музејот Лувр во Париз е основан во 1793 година и оттогаш порасна за да содржи огромна колекција на уметност и артефакти кои опфаќаат различни периоди и култури.

Повеќе од 30,000 туристи секојдневно се редат за да влезат во Лувр, со што се собираат околу 10 милиони посетители годишно од целиот свет.

Некои познати дела изложени во Музејот Лувр ги вклучуваат Мона Лиза од Леонардо да Винчи, Крилестата победа на Самотраки, Венера од Мило и Кодот на Хамураби.

Збирката на музејот вклучува антички египетски артефакти, грчки и римски скулптури, европски слики и исламска уметност.

Оваа статија објаснува сè што треба да знаете пред да купите билети за музејот Лувр.

Музеј Лувр, Париз

Што да очекувате во музејот Лувр

Музејот Лувр е најдобриот уметнички музеј во светот. Туристите можат да изберат од многу видови билети во музејот Лувр.


Вратете се на почетокот


Билети за музејот Лувр

Вашето искуство во најдобриот уметнички музеј во светот зависи од видот на билетите што ги купувате. 

Каде ги купувате вашите билети, исто така, има влијание врз вашата посета. 

Посетителите можат да ги купат своите билети за Лувр на местото на одржување, или можат купете ги преку Интернет однапред.

Погледнете го ова видео на France 24, француски јавен сервис за пренос, за да разберете зошто е многу препорачливо однапред да се купат билети од Музејот Лувр.

Купување билети за Лувр на местото на одржување

Просечен ден повеќе од 30,000 туристи го посетуваат музејот Лувр во Париз.

Оваа толпа резултира со долги редици (види слика подолу) надвор од стаклената пирамида Лувр.

Гужва на влезот на пирамидата
Ја гледате огромната толпа која чека да влезе во Лувр? Со билет Skip The Line Louvre, можете да избегнете стоење во оваа линија…и да влезете веднаш! Слика: Ricksteves.com

Овие линии НЕ се за купување билет туку за безбедносен преглед.

Кога веќе не сте купиле Прескокнете ги билетите за линијата Лувр, се придружувате на оваа линија на крајот и чекате на ред за безбедносната проверка.

За време на шпицот на сезоната (јуни, јули и август), овие линии се навиваат по должината на дворот на Лувр, а времето на чекање може да достигне и до 3 часа.

Она што го прави полошо е тоа што ова чекање е на сонце (а линиите се најдолги во текот на летото!)

За време на не-шпиц месеци ова време на чекање е околу 30 минути. 

Откако ќе го исчистите обезбедувањето, се наоѓате во климатизираната стаклена пирамида Лувр.

Сега мора да застанете во ред на шалтерот за билети за да го купите билетот за музејот Лувр. За среќа, оваа втора линија се движи брзо.

Откако ќе ја платите влезната такса и ќе ги купите вашите билети, можете да влезете во музејот Лувр.

Купување билети за Лувр преку Интернет

Онлајн билетите на Лувр ви се испраќаат по е-пошта веднаш по купувањето.

Не треба да земате отпечатоци.

Кога веќе сте купиле билети преку Интернет, не треба да стоите во долгите редици пред пирамидата Лувр. 

Одете веднаш покрај редот, директно до чуварот на предниот дел од влезот на стаклената пирамида на Лувр.

Побарајте го знакот „посетители со билети“, кој на француски, овој знак треба да гласи „Avec Billet“.

Чуварот ќе го провери вашиот билет за Лувр Париз на вашиот мобилен и ќе ве замоли да прикажете валидна лична карта со фотографија, без која нема да ви биде дозволен влез во музејот.

Откако ќе го добиете целосно чистота, чуварот ќе ве спои во линијата за безбедносна проверка во стаклената пирамида.

Така, ја избегнувате долгата редица што чека надвор од пирамидата Лувр.

Бидејќи веќе имате билет, не треба да стоите во втората редица на шалтерот за билети.

Откако ќе заврши вашата безбедносна проверка, можете да одите веднаш во Музејот.

Цена на билети за музејот Лувр

Билет за музејот Лувр чини 20 евра за сите посетители над 18 години.

Купувањето билети преку Интернет ќе ви помогне да избегнете долгочасовно чекање.

Бесплатен влез за жителите на ЕУ до 26 години, за жителите кои не се членки на ЕУ до 18 години, за посетителите со посебни потреби и лицето што ги придружува и за лицата кои бараат работа со валидна лична карта.

Мора да ја покажете вашата лична карта на влезот за да добиете бесплатен влез.

Бесплатен влез во Лувр

На 14 јули, на францускиот национален празник кој го слави упадот на Бастилја, Музејот Лувр овозможува бесплатен влез за сите.

За време на слабиот период од октомври до март, секоја прва недела во месецот е слободен ден за влез во музејот Лувр.

Прескокнете ги билетите на линијата Лувр

Билет за музејот Лувр

Билетите во Лувр Skip The Line се најевтиниот и најпопуларниот начин за влез во музејот на уметноста. 

Тие ве натераат да пристапите и до постојаната колекција и до привремените изложби.

Слика: Colnect.com

Овие билети, исто така, ви даваат пристап до музејот Делакроа на денот на вашата посета на Лувр.

Билет за возрасни (18+ години): € 20

Разглед на музејот Лувр со водич

Разглед на музејот Лувр со водич
Слика: GetYourGuide

Има неколку придобивки од ангажирањето уметнички експертски водич кој ќе ве однесе низ Лувр.

– Не го трошите времето обидувајќи се да ги пронајдете експонатите
– Не пропуштате ниту едно од ремек-делата на музејот Лувр
– Стручните водичи споделуваат длабинско знаење, возбудливи приказни, анегдоти итн. за уметничкото дело

Ако можете да си го дозволите тоа, ова е убедливо најдобриот начин да го истражите музејот Лувр.

Ако ја резервирате оваа турнеја со водич низ Лувр, ќе ги прескокнете линиите и ќе ја избегнете целата гужва.

За два часа, водичот ве води на паметна рута и ви ги прикажува ремек-делата и потценетите скапоцени камења на Лувр.

Можете да резервирате Музејот на Лувр Skip-the-Ticket-Line во 10 часот или во 2:XNUMX часот со водич. 

Билет за возрасни (18+ години): € 75
Детски билет (од 10 до 17 години): € 55

Ако сакате попродолжена турнеја, проверете го ова слична обиколка со водич на Лувр.

Турнеја во Лувр за семејства со деца

Оваа двочасовна турнеја на музејот Лувр е прилагодена и за деца и за возрасни, а специјален детски водич е домаќин на вашето семејство.

Оваа високо оценета турнеја започнува од Мона Лиза во Лувр, а потоа продолжува до други експонати кои ги возбудуваат децата.

Бидејќи ова е билет за прескокнување на линијата, на безбедносните проверки чекате само околу 10 до 20 минути.

Цена на турата: 450 евра по група до 5 членови на семејството

Визуелна приказна: 16 совети што мора да ги знаете пред да го посетите музејот Лувр

Ако сакате ексклузивен уметнички експерт да ве води и претпочитате целосна контрола над вашата турнеја во уметнички музеј, мора да се одлучите за приватна обиколка на музејот Лувр.

Некои љубители на уметност претпочитаат да го резервираат турнеја со водич на Лувр и Музејот Орсеј. И некои туристи се збунети меѓу двете. Ако не сте сигурни која париска уметничка галерија сакате да ја посетите, погледнете ја нашата анализа – Музеј Лувр или Музеј Д'Орсеј.


Вратете се на почетокот


Аудио водич на музејот Лувр

Ако не сакате да ги потрошите дополнителните пари на турнеја со водич во Лувр, следното најдобро нешто е да резервирате аудио водич.

За да добиете чувство за тоа како функционира овој аудио водич Лувр-Нинтендо, погледнете го ова видео подолу.

Користејќи го аудио водичот на New Nintendo 3DS, посетителите можат да научат за палатата, уметничките дела и нивната историја.

Аудио водичот на Лувр користи и гео-локација за да ве упати до најрелевантните информации за уметничките дела.

Достапно е на 9 јазици - англиски, француски, шпански, италијански, португалски, германски, јапонски, корејски и кинески.

Аудио водичите се достапни за изнајмување за 5 евра по лице во музејот.


Вратете се на почетокот


Најдобро време за посета на музејот Лувр

Толпа во музејот Лувр
Повеќе од дваесет и пет илјади туристи секојдневно го гледаат ремек-делото на Лувр Мона Лиза. Слика: Pixabay

Најдобро време за посета на музејот Лувр е петок навечер кога музејот останува отворен до 9:45 часот.

Ако стигнете до музејот до 6 часот, големите туристички групи и училишните деца веќе би заминале, а вие можете да уживате во уметноста на мир.

Следното најдобро време за посета на парискиот музеј на уметност е 3 часот во работен ден.

Повеќето водичи и веб-страници им препорачуваат на корисниците да слетаат што е можно порано за да ја избегнат гужвата во музејот Лувр.

Така, сите се приземјуваат на својата обиколка на Лувр наутро.

Затоа, подобро е да се избегне утринската посета на Лувр. 

Искусните уметнички ентузијасти претпочитаат да го посетат Музејот Лувр ноќе.

Без оглед на триковите што ќе ги примените, има две линии што посетителите на Лувр мора да ги чекаат - редот за безбедносна проверка и линијата за купување билети.

Кога ќе го купите вашиот Билети за Лувр онлајн, ја прескокнувате линијата за билетите, а времето на чекање драстично се намалува.

Кога НЕ треба да го посетите музејот Лувр

Musee d' Orsay е на само 1.5 км (,9 милји) од музејот Лувр и ја прикажува француската уметност од 1848 до 1914 година.

Секој ден има повеќе од 8,000 туристи.

Musee d'Orsay е затворен во понеделник и на тој начин го пренасочува целиот сообраќај кон музејот Лувр.

Дополнителните туристи значат подолги редови на чекање и поголема гужва.

Затоа има смисла да се држите подалеку од Музејот Ду Лувр во понеделник.

Исто така, не препорачуваме да го посетите музејот Лувр за време на викендите.

Триесет проценти од сите туристи кои го посетуваат Лувр Музејот се жители на Париз.

Бидејќи работат во работни денови, за викенд се редат во Музејот.

Најдобро време за фотографирање Пирамида на музејот Лувр е вторник кога музејот е затворен. Ако ја посетите по стемнување, ќе најдете само локални жители и некои туристи кои висат околу прекрасно осветлената стаклена пирамида. 


Вратете се на почетокот


Колку време трае музејот Лувр?

Во музејот Лувр, на посетителите им требаат најмалку три часа за да ги истражат ремек-делата како што се Мона Лиза, Венера де Мило, Крилеста победа на Самотраки итн.

Туристите кои биле во Лувр повеќе пати велат дека уморот од уметноста се појавува по приближно 2 до 3 часа роаминг наоколу.

Ако планирате да останете подолго, одморете се во еден од многуте ресторани во музејот на уметност.

Кога ќе го купите вашиот Билет за музејот Лувр онлајн, можете да ја завршите својата турнеја низ Лувр порано бидејќи не губите време во линиите на шалтер за билети. 

Во Музејот Лувр има 380,000 артефакти, од кои 35,000 се изложени. Ако сакате да ги видите сите 35,000 ставки изложени најмалку 30 секунди, ќе ви требаат 36 дена. Повеќе такви Факти од музејот Лувр.


Вратете се на почетокот


Мора да се види во Лувр

Има многу експонати за гледање Лувр – Вкупно 35,000 артикли.

За да поминете најмалку 30 секунди пред секоја изложба, ќе треба да поминете најмалку 36 дена во Лувр.

Пред да ги наведеме предметите што мора да се видат во Лувр, објаснете како се класифицирани и изложени експонатите во Лувр.

Класификација на предмети

Експонатите во музејот Лувр, Париз, се поделени на осум различни оддели во зависност од уметничкото дело/изложба.

1. Слики
2. Египетски антиквитети
3. Грчки, етрурски и римски антиквитети
4. Блискоисточни антиквитети
5. Скулптури
6. Декоративни уметности
7. Исламска уметност
8. Отпечатоци и цртежи

Секоја изложба во Лувр припаѓа на еден од горенаведените оддели.

Што да се види во музејот Лувр

Експонатите кои припаѓаат на овие осум категории се прикажани низ трите крила на музејот Лувр - Сали, Ришелје и Денон.

Секое од овие крила има повеќе од 70 соби.

1. Сули Винг

Сулиното крило е најстариот дел од музејот Лувр.

Во Сули Винг, можете да видите остатоци од средновековниот замок Лувр и да дознаете за историјата на Лувр.

На приземјето на ова крило ќе најдете една од најубавите скулптури во Лувр - Венера од Мило.

Друго уметничко дело кое мора да се посети во ова крило е еротската турска бања, насликана кон крајот на осумнаесеттиот век од Жан-Огист-Доминик Енгр.

Една од скулптурите во Сули Винг докажува дека уметниците можат да направат и сурова шега.

Одете и видете „Заспаниот хермафродит“ во соба 17 од Сали Винг за да знаете што мислиме.

Не пропуштајте ја 12-тонската Голема Сфинга од Танис.

Оваа Сфинга е извајана некаде помеѓу 2,600 и 1,900 п.н.е. и има тело на лав и човечка глава.

2. Крило Ришелје

Во крилото Ришелје, имате шанса да го видите Лувр во сиот негов сјај.

На првиот кат од ова крило, можете да ги видите високо украсените апартмани на Наполеон III - како што беше кога живееше таму.

Мајсторите сликари како Рубенс, Вермер и Рембрант ги украсуваат ѕидовите на вториот кат на крилото Ришелје.

Не пропуштајте ги „Астрономот“ и „Крајчителот“ на Вермер.

И четирите автопортрети на Рембрант кои исто така се изложени во ова крило.

Ако се занимавате со декоративна уметност, ви предлагаме да го посетите првиот кат за да уживате во часовници, мебел, порцелан, таписерии, изложбени парчиња итн.

3. Денон Винг

Денон Винг привлекува најмногу туристи во Лувр Париз.

На крајот на краиштата, во него се сместени најпознатите дела на музејот Лувр - Мона Лиза, Крилестата победа на Самотраки итн. Дознајте сè за Мона Лиза во музејот Лувр

Некои од најпрекрасните француски слики се достапни во крилото Денон.

Не пропуштајте ги „Крунисувањето на Наполеон“ на Жак-Луј Давид и „Слободата што го води народот“ на Делакроа.

Двете скулптури во ова крило, кои силно ги препорачуваме, се „Психа оживеана од бакнежот на љубовта“ од Антонио Канова и „Робот на умирање“ од Микеланџело.

Забавно читање: Кога статуите на Музејот Лувр зборуваа назад


Вратете се на почетокот


Како да стигнете до музејот Лувр

адреса: Музејот Лувр, 75058 Париз – Франција. Најдете насоки

Големиот Лувр се наоѓа веднаш до реката Сена во центарот на Париз.

За да стигнете до музејот Лувр, можете да се качите на метро линиите 1 или 7 и да се симнете во Palais Royal - Музеј ду Лувр станица или качете се на линијата 14 и спуштете се во Метро станица Пирамиди.

Откако ќе се симнете на станиците, следете ја толпата и до Музејот можете да стигнете за помалку од две минути.

Во зависност од тоа каде почнувате, можете да се качите и на автобуските линии 21, 24, 27, 39, 48, 68, 69, 72, 81 или 95.

Ако се возите со познатиот Батобус, побарајте ја станицата „Лувр“.

Некои туристи ги посетуваат Ајфеловата кула и музејот Лувр истиот ден. Ако и вие планирате да го сторите истото, следете ги линковите за упатства:
- Од Ајфеловата кула до музејот Лувр
- Од музејот Лувр до Ајфеловата кула


Вратете се на почетокот


Влезовите во Лувр

Лувр има четири влеза - влезот на пирамидата, влезот на Порта на Лавовите, влезот Карусел и влезот на Порта де Ришелје.

Карта на влезовите во Лувр
Стаклената пирамида е главниот влез. Има два влеза на Rue de Rivoli и еден кон страната на реката Сена. Преземете ја оваа карта за печатење. Слика: Лувр.fr

Секој од нив служи за различна цел.

1. Влез од пирамидата Лувр

Влезот низ стаклената пирамида е главниот влез во Лувр Париз. Познат е и како влезот на Ле Пирамид.

Оваа 21 метарска стаклена пирамида Лувр прави одлични фотографии, така што повеќето туристи претпочитаат да влезат оттука.

Архитектот И.М. Пеи ја изгради оваа стаклена пирамида од Лувр.

Пеи избра стакло затоа што сакаше да биде најмалку наметливо и сакаше светлината да влезе во фоајето долу. Насоки до влезот во пирамидата

2. Влезот на карузел во Лувр

Ако стигнете до Музејот со метро, ​​најдобро е да влезете во музејот од влезот Лувр Карусел.

Carrousel du Louvre е подземен трговски комплекс сместен веднаш до Лувр.

На -2 кат од овој трговски комплекс има влез во Лувр.

Откако ќе земете два сета ескалатори за да се спуштите на -2 кат, поминете покрај линијата на подземни продавници и ќе ја забележите превртената пирамида.

Погледнете наоколу и не можете да го пропуштите влезот на Карусел во Лувр.

Овој влез на музејот Лувр е познат и како „влезот на трговскиот центар во Лувр“ и „влезот во превртена пирамида“.

Интересно е тоа што оваа врата води и до истиот дел од музејот Лувр како и влезот на пирамидата. Насоки до влезот на карусел во Лувр

Совет: На линиите 1 и 7, станицата на метрото за музејот Лувр е „Palais Royale-Musee du Louvre“ 

3. Влезот на Порта Де Ришелје

Ако сте на групна турнеја или имате годишна пропусница за членство во музејот Лувр, можете да го користите влезот на Порта Де Ришелје.

Како индивидуален сопственик на билети или група членови на семејството или пријатели, не можете да го користите овој запис.

Овој влез е помеѓу дворот на Лувр (област со стаклена пирамида) и улицата Ру де Риволи. Насоки до влезот на Порт де Ришелје

4. Влезот на Porte des Lions

За време на вашето истражување за влезовите на Лувр, можеби сте налетале на многу посетители кои предлагаат Порта на Лавовите.

До средината на 2016 година, овој пристап до Лувр беше одличен начин да се победи толпата. Меѓутоа, сега е затворен.

Париз е Париз, ова може повторно да се отвори.

Ако сакате да го проверите овој влез, не треба да ви одземе долго бидејќи е многу блиску до влезот на Пирамидата.

Побарајте го првиот сет на Лавови (најблиску до стаклената пирамида) кои го означуваат влезот во Музејот. Насоки до Portes Des Lions


Вратете се на почетокот


Работно време на музејот Лувр

Од среда до понеделник, музејот Лувр се отвора во 9 часот наутро.

Во понеделник, среда, четврток, сабота и недела, парискиот музеј на уметност затвора во 6 часот, а во петок во 9.45 часот.

Во вторник музејот Лувр останува затворен.

Ден од неделатаВремиња
Понеделник9 сум да 6 часот
ВторникЗатворено
Среда9 сум да 6 часот
Четврток9 сум да 6 часот
Петок9 сум да 9.45 часот
Сабота9 сум да 6 часот
Недела9 сум да 6 часот

Во зависност од денот, вработените во музејот Лувр почнуваат да ги затвораат собите.

Последното влегување е еден час пред затворање, а расчистувањето на собите започнува 30 минути пред затворањето.

Музејот Лувр е затворен на 1 јануари, 1 мај и 25 декември.

Совет: Билетарницата на Лувр исто така се отвора во 9 часот, но ви предлагаме да купите Билети за Лувр онлајн за да се избегнат долгите редови.

Музејот Лувр на француските државни празници

Музејот Лувр е отворен на повеќето француски државни празници, со временски различно време отколку во редовните денови.

На ваквите празници, без разлика на денот, музејот Лувр се отвора во 9 часот и се затвора во 6 часот (освен петок).

Ова приспособено време е применливо во недела на Велигден, Велигденски понеделник, Денот на Вознесението, Педесетница, Педесетница понеделник, Денот на Бастилја, Денот на Успение, Денот на сите светци и примирјето од 1918 година.

Часови на Градината Туилри

Повеќето посетители на Музејот Лувр ја посетуваат и градината Туилери лоцирана помеѓу Музејот и Плас де ла Конкорд.

Некои туристи доаѓаат рано и поминуваат време во градината Tuileries пред да направат кратка прошетка до музејот Лувр.

Градината Tuileries се отвора за јавноста во 7 часот, во текот на целата година.

Од последната недела во септември до последната сабота во март, градината се затвора во 7.30 часот.

Од последната недела во март до последната сабота во септември градината се затвора во 9 часот.

Во јуни, јули и август градината се отвора од 7 до 11 часот секој ден.

Евакуацијата на јавноста започнува 30 минути пред затворањето.


Вратете се на почетокот


Карта на музејот Лувр

Музејот Лувр е колосален и има што да се види. 

Трикот е да не се изгубите и да не ги пропуштите ремек-делата.

Доколку сте резервирале а разглед на Лувр со водич, не ви треба картата на Лувр.

Но, ако сакате да бидете сами, ви предлагаме да го носите планот на Лувр.

Карта на Лувр
План на кат на просторот за прием и изложби на Лувр. Ова е подрум -2. Следете на овој линк да ја преземете картата на сите катови на Музејот. Слика: Лувр.fr

Освен што ќе ви помогне со локацијата на експонатите, мапата на музејот Лувр ќе ви помогне и да ги забележите услугите за посетителите како што се тоалети, кафулиња, продавници за сувенири, кабини за помош на посетители итн.


Вратете се на почетокот


Храна и пијалаци

Посетите на музејот Лувр може да бидат заморни - има толку многу да се види и толку малку време.

Затоа препорачуваме редовни паузи за ужина помеѓу нив за да ја одржите вашата енергија високо.

Во Лувр Париз има 15 ресторани и кафулиња.

Ако барате искуство за седење, релаксација и јадење, одлучете се за еден од трите ресторани дадени подолу -

1. Бистрот Беноа

локација: Под пирамидата, сала Наполеон

Работно време: Појадокот е достапен од 9 до 11:30 часот, а ручекот од 11:30 до 5 часот. Во среда и петок, тој е отворен до 9:45 часот

2. Кафе Марли

локација: Кур Наполеон

Работно време: Отворено секој ден од 8 до 2 часот по полноќ

3. Кафе Ришелје-Анџелина

локација: Крило Ришелје, 1 кат Помеѓу апартманите Наполеон III и галериите за декоративна уметност.

Работно време: Од 10 до 4:45 часот и до 6:30 часот во среда и петок. Во јули и август е отворен до 8:30 часот

Доколку сакате брзо да залакнете и да продолжите понатаму, ви ги препорачуваме и следниве кафулиња –

1. Кафе Молиен на првиот кат на Денон Винг

2. Comptoir du Louvre сместен под пирамидата

3. Денон и Ришелје шалтери за носење лоцирани во меѓукатни влезови на крилата Денон и Ришелје

# Ајфеловата кула
# Arc de Triomphe
# Палатата на Версај
# Дизниленд во Париз
# Музеј д'Орсеј
# Помпиду центар
# Нотрдам
# Пантеон
# Зоолошката градина во Париз
# Кула Монпарнас
# Пикасо музеј
# Катакомби во Париз
# Опера Гарние
# Свети Шапел
# Крстарење со реката Сена
# Крстарење за вечера во Сена

Колку беше корисен овој пост?

Кликнете на ѕвезда за да го оцените!

Проверете ги сите работи што треба да се прават во Париз