Почетна » Париз » Како да стигнете до Версајската палата

Како да стигнете до Версајската палата - со туристички автобус, воз и автомобил

Планирате одмор? Дознајте го најдобри хотели за престој во Париз

Изменето од: Река Раџан
Факт е проверен од: Џамшед V Рајан

4.7
(134)

Версајската палата е една од најпосетуваните кралски резиденции во светот.

Екстравагантната палата нуди увид во француската историја и светкавите животи на поранешните француски кралеви.

По Ајфеловата кула, таа е најпознатата атракција во Франција и секоја година добива повеќе од 10 милиони туристи.

Версајскиот дворец е 20 километри (12 милји) надвор од Париз, а во оваа статија, споделуваме како можете да стигнете таму.

Посета на Версајската палата

Каде е палатата Версај

Версајската палата е во градот Версај во регионот Ил-де-Франс во Северна Франција.

Тоа е 20 километри (12 милји) западно-југозападно од Париз.

Версајскиот дворец од Париз

адреса: Place d'Armes, 78000 Версај, Франција. Најдете насоки


Вратете се на почетокот


Париз до Версај: времетраење на патувањето

Повеќето од туристите престојуваат во Париз и земаат а еднодневен излет во Версајската палата.

Време на патување од Париз до Версајската палата
Шанмугаприја / TheBetterVacation

Ако возите од Париз до Версај, времето на патување ќе биде околу 50 минути.

Мора да го пешачите последниот километар (0.6 милји) од станицата, што значи дека времето поминато до вашата дестинација во Версај ќе биде еден час.

Ако резервирате туристички автобус од Париз до палатата Версај, ќе ви треба еден час.

Меѓутоа, ако земете такси до Версај, можете да стигнете за приближно 45 минути.

Со приближно два часа изгубени во патувањето, посетителите обично поминуваат пет до шест часа на имотот Версај, кој се состои од палатата, градините и доменот на кралицата Марија-Антоанета.

Од овие пет до шест часа се трошат најмалку два до три часа внатре во Версајската палата.


Вратете се на почетокот


Автобуски тури од Париз до Версај

Стотици туристички автобуси секојдневно патуваат од Париз до Версај, превезувајќи илјадници туристи од целиот свет.

Турнеја со тренер од Париз до Версајската палата
Слика: Transdev-visual.com

Сите тури со автобус во Палатата Версај од Париз доаѓаат со билети „Прескокни ја линијата“, што значи дека не треба да стоиш во редот.

Билетот „Прескокни ја линијата“ заштедува многу време на чекање - понекогаш дури и до 3 часа.

Овие автобуски тури се идеални за да стигнете до палатата во Версај ако патувате со семејството, децата или постарите лица.

Силно препорачуваме автобуски тури до Версај од повеќе причини -

1. Не треба да се грижите за превоз до Версај и назад

2. Патувате во луксуз и удобност

3. Нема да морате да чекате во редица со часови за да влезете во палатата Версај

4. Поздравувач или стручен човечки водич е секогаш со вас за да ви помогне

Можете да изберете од три автобуски тури до Версај -

Полудневна обиколка со автобус со сопствен водич

Ова е четиричасовна тура каде климатизиран автобус ве носи од Париз до портите на Версајската палата.

Можете да изберете од две почетни термини - 8.15 часот и 1.20 часот.

Вашите билети се веќе резервирани, така што ќе ги прескокнете долгите редови и ќе уживате во аудио обиколка на палатата со самостојно водење.

Аудио водичот, достапен на 11 јазици, помага подобро да се разберат просториите како што се државните апартмани, Салата на огледалата, Кралската капела итн.

*На страницата за резервација на турата изберете „половина ден“

Билет за возрасни (од 18 до 65 години): € 75
Детски билет (од 4 до 17 години): € 60
Билет за сениор (66+ години): € 70

Доенчињата на возраст од 3 години и помлади добиваат бесплатен влез.

Версајскиот дворец со аудио водич и трансфери

Прескокнете ги долгите линии за билети до Палатата и Градините на Версај, и откријте ги со ваше темпо со аудио-водена турнеја.

Уживајте во изборот на точки на поаѓање за вашиот автобуски превоз од центарот на Париз.

Уживајте во удобното патување назад од Париз до палатата, посетете ја блескавата Сала на огледалата и опуштете се во Палас Гарденс. 

По пристигнувањето во споменикот на списокот на светското наследство на УНЕСКО, тријазичен домаќин прво ќе ве придружува до замокот.

По 7-8 часа, климатизираниот тренер ве враќа назад во Париз.

*На страницата за резервација на турата изберете ја претпочитаната точка за состаноци.

Билет за возрасни (18+ години): € 79
Детски билет (од 4 до 17 години):
€ 55
Билет за доенчиња (0 до 3 години):
Слободен влез

Целодневна автобуска обиколка со водич до Версај

Оваа 8-часовна обиколка на Версајскиот дворец со водич започнува од Париз во 8.15 часот.

Вашата тура со водич започнува во самиот Париз кога ќе ве земат од вашиот хотел.

Откако во Палатата, ги прескокнувате линиите и влегувате на турнеја со водич во нејзините величествени ѕидови.

Откако ќе ги видите државните апартмани, салата на огледалата, спалната соба на кралот и кралицата итн., лежерно прошетајте низ прекрасните градини.

По паузата за ручек во La Petite Венеција, ресторан во близина на Гранд Канал, можете да поминете повеќе време во истражување на имотот.

Билет за возрасни (18+ години): € 286
Детски билет (од 3 до 17 години): € 275
Билет за доенчиња (0 до 2 години): Слободен влез


Вратете се на почетокот


Тури со воз

Од Париз до Версајската палата има две тури со воз.

Полудневна тура со воз

Оваа четиричасовна обиколка на Версајската палата започнува во 9 часот од француската престолнина. 

Акредитиран локален водич од англиски јазик ве придружува на кружен пат помеѓу центарот на Париз и Версај со воз RER.

Влегувате во Версајската палата без да чекате никаде, а потоа ги истражувате и Версајските градини.

Сите добиваат слушалки за да можете да го слушнете водичот дури и во толпа.

Билет за возрасни (18+ години): € 90
Младински билет (од 11 до 17 години): € 73
Детски билет (од 4 до 10 години): € 73

Доенчиња на возраст од 3 години и помлади не бараат билет.

Целодневна тура со воз

Оваа целодневна турнеја со водич низ величествениот дворец Версај започнува во 9 часот од Париз.

Вашите однапред резервирани влезници гарантираат директен влез во атракцијата. 

Откако ќе ги видите атракциите во палатата, ги истражувате градините и потоа паузирате за ручек. 

Во попладневните часови, го гледате Петит Тријанон, приватната палата на кралицата Марија Антоанета, како талкате низ селото Нормандија на кралицата итн. 

Стручен водич останува со вас додека не се вратите во Париз. 

Билет за возрасни (18+ години): € 135
Младински билет (од 11 до 17 години): € 118
Детски билет (од 4 до 10 години): € 118

Доенчиња на возраст од 3 години и помлади не бараат билет.

Препорачано четиво: Историја на Версајскиот дворец


Вратете се на почетокот


Самоводен: Париз до Версај со воз

Некои туристи претпочитаат сами да одат со воз до Версај -

  • Ранци на буџетски одмор
  • Туристи кои претходно биле во Париз
  • Групи на возрасни патници кои сакаат да го сфатат својот пат

Самиот воз од Париз до Версај е најевтиниот начин да стигнете таму.

Во Париз има два вида возови.

Линиите на метрото го опслужуваат градот Париз, додека возовите RER ги опслужуваат Париз и неговите предградија.

Бидејќи Версајската палата е во предградијата, треба да се качите во воз со RER.

Азбуката ги означува сите RER линии, а RER C е најудобниот воз до Версајската палата.

RER C е исто така познат како Жолта линија и служи за западната половина на париските предградија.

Карта на маршрутата на линијата RER C:

Еве чекор по чекор водич за одење од Париз до Версај со воз -

Пристигнете до станицата RER

Пристигнете до која било од станиците на метро/RER споменати на картата на маршрутата на RER C прикажана погоре.

Популарните станици на линијата RER C во центарот на градот ги вклучуваат Сент Мишел (во близина на Нотр Дам), Музејот Орсеј, Инвалиди, Понт де л'Алма и Шампи де Марс - Тур Ајфел.

Качување во воз RER C од Централен Париз е исто така добра опција. Локалните жители ја нарекуваат Централната станица како Гаре Ду Норд.

Знак на станицата RER во Париз

RER станиците се означени со син знак - RER опкружен со круг. 

Ако не сте сигурни, вклучете ја вашата Google Map и идентификувајте која станица е во ваша близина.

Слика: Tourbytransit.com

Купете билети за Версај

Откако ќе бидете на станицата, побарајте ги киосците за билети на Green и купете повратни билети до 'Versailles Château Rive Gauche'.

Машина за билети во Париз
Слика: Mikestravelguide.com

Вкупните трошоци за патување до Версај и назад се приближно 8 евра по лице од Париз.

Постојат три различни железнички станици со името „Версај“ - Версај Рив Гоше, Версај Шантиер и Версај Рив Дроит.

Мора да резервирате билет за RER Versailles Rive Gauche бидејќи е најблиската железничка станица до Версајската палата.

Ако не ви е удобно да ракувате со киосците за билети, побарајте ги шалтерите на прозорецот за билети (слика подолу) достапни на сите станици.

Чувајте ги вашите билети на безбедно место

За секое лице ќе добиете по два билети, кои ќе изгледаат вака –

RER билет за Версај

На патниците им треба билет за да излезат по пристигнувањето во Versailles Rive Gauche, затоа чувајте го безбедно.

Слика: Parisbytrain.com

Чувајте го повратниот билет безбедно во вашиот паричник/чанта. Познато е дека многу туристи погрешно ги ставаат своите повратни билети.

Најдете ги екраните на екранот

За да ја пронајдете платформата RER C од каде што ќе минува возот до „Версајскиот замок Рив Гош“, побарајте екрани во станицата.

Прикажи екрани за насока кон Versailles Rive Gauche
Слика: Parisbytrain.com

На екраните, побарајте возови кои се упатуваат кон Версајскиот замок RG (RG = Rive Gauche), каде што мора да се спуштите.

Откако ќе го најдете вашиот воз, побарајте две критични информации -

Платформа: Перонот од каде што ќе тргне возот. Во овој случај, тоа е 'А'
Време: Времето кога возот ќе ја напушти платформата. Во овој случај е 2.09 часот.

Најдете ја вашата платформа и тренирајте

Сега, треба да ги следите знаците до платформата RER C од каде што ќе минува возот до „Версајскиот замок Рив Гоше“.

Сите платформи за возови RER означуваат на која линија се движите и во која насока оди возот.

На платформата, ќе видите уште еден приказ на екранот.

Највисокиот воз на екранот е оној што е веќе на станицата или кој пристигнува следната. 

Не сите RER возови кои пристигнуваат на оваа платформа одат во Версај, затоа качете се во воз САМО кога вашиот воз е наведен „прв“ на таблата за прикажување.

Качете се во возот за Версај

Кога ќе пристигне возот, вратите нема да се отвораат автоматски.

Најдобро би било да ја отворите вратата со притискање на зеленото или сребреното копче на вратата. Ако не го сторите тоа, некој во возот исто така може да ја отвори вратата.

Откако во возот, погледнете нагоре. Ако имате среќа, можеби сте се качиле во возот со таван украсен како палатата во Версај.

Украсен воз до Версајската палата
Слика: SNCF / Максим Хуриез

Спуштете се во Версајскиот Шато Рив Гош

По 50-минутно возење со воз, ќе стигнете Версајскиот замок Rive Gauche, станицата каде што мора да се симнете.

Тоа е последната станица на линијата, што значи дека не треба да ги следите станиците.

Ве молиме чувајте ги вашите билети со вас бидејќи ќе ви требаат за да излезете од станицата.

Ако ги следите сите останати туристи кои се симнуваат од возот, ќе стигнете до Версајската палата по десет минути пешачење. Најдете насоки

Пред да свртите зад аголот, свртете се назад и погледнете во станицата Versailles Château Rive Gauche.

По вашата турнеја во Версајската палата, мора да се вратите овде за да се качите на возот за Париз.

Враќање во Париз

Бидејќи веќе ги имате повратните билети за Париз, влезете во кој било воз што оди во правец на француската престолнина.

Сите возови кои минуваат низ оваа станица одат до Париз.

Последниот воз од железничката станица Версај Рив Гоше тргнува во 11.55 часот.

Ако сите овие информации за патување ви се застрашувачки, проверете го Палатата на Версај со воз пакет, каде стручен водич ве носи до Версај со воз.

Цена на билети за воз од Париз до Версај

Патувањето од Париз до Версај и назад со воз ќе ве чини приближно 8 евра по лице.

По оваа цена, возовите се најевтиниот начин да се стигне до палатата Версај.

Дали знаевте тоа Салата на огледалата во Версајскиот дворец дали е високо уредена соба со 357 огледала?


Вратете се на почетокот


Возење од Париз до Версај

Сите врвни компании за изнајмување автомобили како што се Avis, Hertz, Dollar, Europcar итн. се достапни во Париз.

За приближно 200 евра, можете да изнајмите автомобил со средна големина за вашето патување од Париз до Версај.

Паркирањето на имотот Версај не е проблем, бидејќи има многу паркиралишта.

Турнејата по Версај од Париз ве води на живописен пат, а приватен автомобил значи дека можете да застанете и да истражувате на патот.

Сепак, сообраќајот во Париз и високата цена за изнајмување автомобил за еден ден ја отежнуваат оваа опција.

Препорачано четиво: Ситници за Версајскиот дворец


Вратете се на почетокот


Париз до Версај од Uber

Ако го сакате луксузот на приватен превоз до Версај, но не сакате сами да се движите низ сообраќајот, можете да ангажирате Uber.

Патувањето на растојание од 20 км (12 милји) до Версај со Uber чини над 40 евра.

Од Париз до Версајската палата од Uber

Возењето трае околу 45 минути, во зависност од времето од денот и сообраќајот.

Ако изнајмите и Uber да се врати, само трошоците за превоз ќе бидат од 80 до 120 евра.

Затоа не ви препорачуваме да одите со Uber во Версај.

Наместо тоа, има смисла да се резервира полудневна тура со воз, кој чини 90 €.

Извори
# Parisdiscoveryguide.com
# Traveltriangle.com
# Versailles-palace-tickets.com
# Paristoversailles.com

на специјалисти за патување at TheBetterVacation.com користете само висококвалитетни извори додека ги истражувате и пишувате нивните статии. Ги правиме сите напори да ја задржиме нашата содржина актуелен, сигурен и доверлив.

# Палатата на Версај
# Ајфеловата кула
# Музеј на Лувр
# Arc de Triomphe
# Дизниленд во Париз
# Музеј д'Орсеј
# Помпиду центар
# Зоолошката градина во Париз
# Нотрдам
# Пантеон
# Катакомби во Париз
# Опера Гарние
# Кула Монпарнас
# Пикасо музеј
# Свети Шапел
# Крстарење со реката Сена
# Крстарење за вечера во Сена

Колку беше корисен овој пост?

Кликнете на ѕвезда за да го оцените!

Проверете ги сите работи што треба да се прават во Париз