Почетна » Париз » Атракции во Дизниленд Париз

Атракции во Дизниленд Париз - возења, шоуа, паради

Планирате одмор? Дознајте го најдобри хотели за престој во Париз

Изменето од: Река Раџан
Факт е проверен од: Џамшед V Рајан

4.7
(168)

Дизниленд Париз е парк во кој се добива чувство дека се наоѓате во магична земја додека принцезата на замокот на заспаната убавица поминува покрај себе, Мики и Мини стојат на аголот за да ве прегрнат цврсто, а Рататуј е желен да ги сподели своите рецепти. 

Паркот има возења погодни за сите возрасни групи, емисии за забавување на посетителите и паради за да танцувате и пеете заедно. 

Секое возење и атракција во Дизниленд Париз има неверојатен дизајн кој наликува токму на она што се гледа на телевизија. 

Ако сте дете на Дизни, дознајте го најдоброто Пакет Дизниленд Париз за вас!

Оваа статија ги споделува популарните атракции во Дизниленд Париз.

Возења со голема возбуда во Дизниленд Париз

Има многу возења во Дизниленд Париз - некои се наменети за помали деца, додека други се за повисоки деца.

Затоа е подобро да прочитате за барања за минимална висина за сите возења, пред посетата.

Да ги прескокнете долгите редици и да избегнувате долго време на чекање во Дизниленд Париз, можете да се одлучите за Брза пропусница на Дизни.

Или користете го Пропусница за мирување на Дизниленд кој е бесплатен и ви овозможува да го резервирате вашето место без да стоите во редици.

Најпопуларните атракции во Дизниленд во Париз се возбудливите возења.

Некои од овие возбудливи возења ја имаат услугата за фотографирање во возење, за која ќе треба да ја добиете Пропусница за фотографии

Некои од популарните големи возбудливи возења во Дизниленд Париз се-

1. RC Racer

Скриено на задниот дел на Toy Story Playland е возењето RC Racer што ве замавнува во воздухот. 

Откако ќе се качите во автомобилот со далечински управувач поставен на портокалови патеки, Баз и Вуди забрзуваат и ве лансираат на возбудливо возење, фрлајќи ве наназад и напред одново и одново. 

локација: Парк на студиото Волт Дизни, Световите на Пиксар 

2 Starвездени војни

Возењето „Војна на ѕвездите“ ве транспортира во хиперпросторот со бунтовничката алијанса на мисија да шпионира Царски Ѕвезден уништувач.

Возењето на тобоганот е полно со возбуда и скари кои ве тераат да врескате. 

Светлата музика и прекрасните визуелни ефекти на вселенската планина Дизниленд во Париз ќе направат да се чувствувате живи!

локација: Парк Дизниленд, Дискавериленд

Тип на билетцена
1-дневен билет за Дизниленд Париз€ 56
1-дневен флексибилен билет€ 105
Повеќедневен билет за Дизниленд€ 142
Влезни билети + експресен шатл од Париз€ 139
Влезни билети + Трансфер на тренер од Париз€ 120
Експресни билети + Трансфер со воз од Париз€ 139

Ако сакате да прочитате сè за билетите за Дизниленд Париз пред да го купите, следете ја врската.

3. Здроби подметач

Придружете се на мисијата да го пронајдете Немо со Crush и неговите пријатели во Crush Coaster.

Качете се во лушпите од желките што ќе ве одведат на возбудливо патување под вода, носејќи ги сцените од филмот веднаш пред вашите очи. 

Crush Coster има два дела - првиот дел од атракцијата ги носи гостите до Големиот корален гребен, каде што ги среќаваат Немо и Сквирт, додека вториот јава на школки од желки.

локација: Парк на студиото Волт Дизни, Световите на Пиксар 

4. Биг Тандер планина

Big Thunder Mountain Railroad е рударски тобоган што ве води низ темнината во светлината, нудејќи неверојатен поглед од вашите седишта. 

Како што се качувате во возот, тој се нурнува во темен тунел кој полека го пробива својот пат до врвот на ридот, растејќи покрај патеката сталактити и сталагмити, заедно со неколку базени со вода во боја на виножитото.

Лилјаците кои се вртат, тресењето на пругите и татнежот на возот го прават ова возење повеќе од обично. 

локација: Парк Дизниленд, граница

5. Фантомски Манор

Доживејте ги застрашувачките приказни за опседната куќа во Тандер Меса во Дизниленд Фантом Манор. 

Дознајте како саканата и убава ќерка на Хенри Равенсвуд, љубовницата на Мелани, доживеа трагичен и мистериозен крај. 

Оваа грозна атракција комбинира дел од прошетката со возилата Omnimover кои ве лизгаат низ различни приказни на опседната палата.

Вреди да се истражи Disneyland Paris Haunted Mansion бидејќи е создаден со помош на брилијантни специјални ефекти, Audio-Animatronics, со уникатен оркестарски саундтрак. 

локација: Парк Дизниленд, граница

6. Кампусот на Avengers

За сите обожаватели на Avengers, Дизниленд Париз создаде кампус на Avengers – место каде што можете да ги запознаете вашите омилени суперхерои од филмот Avengers.

Зградата на Марвел Дизниленд во Париз има прекрасен дизајн кој изгледа уште поспектакуларно навечер.

Аниматроничниот Iron Man, проекцијата на одмазднички суперхерои на екранот итн., се срцето на кампусот. 

Главните атракции во кампусот Avengers се:

– Центар за обука на херои
– Avengers Assemble: Flight Force
– Спајдермен WEB авантура
– Guardians of the Galaxy: Dance Challenge

локација: Парк во студиото Волт Дизни, кампус на Одмаздници

7. Кула на теророт

Влезете во напуштеното живеалиште во Кулата на теророт. 

Ветерете низ правливото лоби и темната библиотека со некои чудни артефакти што може да ве исплашат. 

Телевизорот во собата ви ги кажува застрашувачките приказни за Кулата на теророт, а Род Серлинг ви посакува добредојде на патувањето до зоната на самракот. 

Влезете во котларата, дом на машините за тропкање и вашиот премин во 5-та димензија - сервисниот лифт.

Додека се качувате и спуштате во лифтот, ќе бидете изложени на некои страшни сцени во хотелот кои ќе ви го одземат здивот. 

локација: Парк во студиото Волт Дизни, продукциски двор

Препорачано четиво
# Дводневен прием во Дизниленд
# Еднодневен билет за Дизниленд

8.Индијана Џонс

Подгответе се да одите на возбудлива експедиција до изгубениот Храм на опасноста на рударски автомобил во Дизниленд на Индијана Џонс во Париз.

Автомобилот од рудникот ќе оди нагоре и надолу, ќе ве води низ џунглата за да ги решите мистериите со омилениот истражувач Индијана Џонс на сите. 

Ова возење има толку многу пресврти што гарантираме дека вашето срце ќе чука. 

локација: Дизниленд парк, авантуристичка земја

Семејни атракции во Дизниленд Париз

Има многу семејни атракции во Дизниленд Париз за да се чувствувате живи без да се загрози безбедноста на малите деца. 

Во повеќето од овие возења, родителите можат да седат со своите деца за да уживаат. 

Еве список на семејни атракции за уживање во Дизниленд Париз-

1. Летечкиот слон Дамбо 

Инспириран од анимираниот филм на Дизни, Дамбо Летечкиот слон, ова возење ги поканува сите да бидат сведоци на летечката способност на Дамбо.

Кога летате на Дамбо, добивате зачудувачки поглед на паркот Дизниленд, оставајќи ве воодушевени. 

Ова возење е погодно за посетители од сите возрасти, што го прави совршено возење за уживање со семејството.

локација: Парк Дизниленд, Фантазиленд

2. Летот на Петар Пан

Издигнувајте се високо во блескавото небо осветлено од месечината со Лет, шарена галеон што ве води на авантуристичко патување минувајќи низ прекрасни поставки и сцени од анимираниот филм на Дизни, Петар Пан.

На вашето патување, погледнете ги познатите места од филмот - расадникот за драги деца, Биг Бен и мостот Тауер, лагуната на сирените и никогаш не земјата. 

Запознајте ги Венди, Мајкл, Џон, Петар Пан и Капетан Кука додека се движите низ небото. 

локација: Парк Дизниленд, Фантазиленд

3. Цик-цак вртење со масно куче

Подгответе се да се намалите до големината на Buzz и Woody во Slinky Dog Zigzag Spin.

Ќе отскокнувате нагоре и надолу додека Slinky Dog се обидува да ја фати опашката околу кучешка чинија исполнета со гумени коски.

локација: Парк на студиото Волт Дизни, Световите на Пиксар

4. Летечки теписи над Аграба

„Летечки теписи над Аграба“ е заснован на хит анимираната игра на Дизни, Аладин.

Качете се на вашиот магичен тепих и подгответе се да полетате над раздвижените улици на земјата на Аладин кај Летечките теписи над Аграбах.

На ова возење, ќе летате околу џиновската светилка на џинот, затоа погрижете се да исполните желба. 

локација: Парк во студиото Волт Дизни, студио Тун

5. Рингишпилот Ланселот

Сместено во Fantasyland е вртелешкото возење наречено Ланселот рингишпил.

Дојдете додека младите витези ве чекаат да доживеете волшебно патување движејќи се наоколу. 

Слушајте приказни за Ланселот, еден од витезите на тркалезната маса на кралот Артур, и музика што прави да се чувствувате живи. 

локација: Парк Дизниленд, Фантазиленд

6. Книга со приказни Бродови на копнен канал

Живејте ги вашите Disney моменти во чамците Storybook Land Canal и уживајте во минијатурните поставки на- 

– Рудникот и куќата на џуџињата од Снежана и седумте џуџиња
– Куќата за джинджифилово од Ханзел и Гретел 
– Високата кула на Рапунзел со плетенка која излегува од неа од Танглед
– Приморскиот замок на принцот Ерик од Малата сирена
– Грчкиот храм и планината Олимп од „Пасторалната симфонија“ од Фантазија
– Снежни пејзажи од Петар и Волкот
– Сцената „Ноќ на ќелава планина“ од Фантазија
– Пештерата на чудата од Аладин
– Сцена од Мечот во каменот
– Селото на Бел и замокот на Ѕверот од Убавицата и ѕверот
– Смарагдниот град и замокот на принцезата Момби од враќањето во Оз 

локација: Парк Дизниленд, Фантазиленд

7. Автомобили – Рели на четири тркала

Влезете во вашиот омилен автомобил на релито Cars – Four Wheels и засилете го моторот на автомобилот за да тргнете во храбро возење.

Поминете низ градот Радијатор Спрингс и натопете се во неговата убавина.

локација: Парк на студиото Волт Дизни, Световите на Пиксар 

8. Пиратите од Карибите

Пиратите од Карибите Дизниленд во Париз се сместени во тврдина со лузни од битки на задниот дел од паркот.

Тврдината нуди поглед на скелети, пирати и омилениот капетан на сите, Џек Спароу. 

На бродовите што пливаат низ бродоломи и влегуваат во стара тврдина каде што ќе слушнете звуци од пушки и мечеви.

Доживејте ја битката на Пиратите од Карибите на оваа атракција на Дизниленд во Париз и доживејте нов гром!

локација: Дизниленд парк, авантуристичка земја

9 Ratatouille

Рататуј Дизниленд Париз нуди 4-Д искуство кое ве води низ кујната на Густо.

Додека се лизгате низ, ќе ги откриете глетките и мирисите на типичен париски ресторан додека бегате од канџите на готвачот Скинер.

Запознајте го малиот и незабележителен готвач Реми и гледајте го како ги води движењата на својот пријател Алфредо Лингвини влечејќи го за коса. 

локација: Парк на студиото Волт Дизни, Световите на Пиксар 

Релаксирачки прошетки

Постои поголема можност да се исцрпите додека чекате во редици и се возите на возењата на Дизниленд во Париз. 

Исто така, бидејќи билетите за Дизниленд во Париз се прилично скапи, би сакале да ја покриете речиси секоја атракција во еден ден и покрај тоа што сте уморни. 

Така, помеѓу вашите возења, можете да си дадете малку одмор и да одите на релаксирачка прошетка во Дизниленд Париз, кој повторно ви носи неверојатни изненадувања.

Можете да ги посетите Gardens of Wonder, Adventure Isle или Discovery Arcade и да уживате во убавината околу вас. 

1. Градини на чудата

Gardens of Wonder е градина со скулптури сместена во Central Plaza.

Можете да истражите десет различни тематски креативни градини со над 30 различни скулптури.

Градините на чудата нудат сосема поинаква атмосфера и амбиент во темнината, па не заборавајте да се прошетате навечер. 

Целата градина е осветлена ноќе со различни светла кои шират магија насекаде.

Десетте градини на чудата во Дизниленд Париз се:

- Дизни класици

Дамбо, Мечо Пу со тигар и мачката Чешир

– Вудс / Шума

Паскал, Тампер и Мееко

– Џунгла

Каа, Кевин и Пумба и Тимон

– Магија

Тинкербел, трите самовили Флора, фауна и Мериведер и Џин

– Негативци

Урсула, Џафар и Малефисент

- Принцезите на Дизни – две градини со вкупно шест скулптури

Мерида, Бел и Тијана, како и Пепелашка, Аурора и Снежана

– Простор

Вонземјани од приказна за играчките, Ева и Стич

– Вода

Немо и неговите пријатели, Ариел и Моана/Вајана

– Азија

Мушу, Сису и Бајмакс

2. Авантуристички остров

Авантуристичкиот остров е распространет во авантуристичката земја, опкружувајќи многу голема област која има многу точки за истражување. 

Патеките, пешачките патеки, бујните зелени грмушки, огромните пештери итн., ќе ве воодушеват. 

Главната точка на интерес на Авантуристичкиот остров се:

– Пиратска плажа

Pirate Beach е игралиште на тема пирати, изградено специјално за деца. 

– Пиратскиот брод на капетан Хук

Пиратскиот брод на капетан Хук е покрај Skull Rock; можете да се качите на бродот.

– Швајцарската семејна куќа Робинсон 

Swiss Family Robinson Treehouse се наоѓа на банијанско дрво кое нуди фантастичен поглед од врвот.

Внимавајте на Skull Rock, прекрасниот пејзаж на Spyglass Hill, Rope Suspension Bridge и Pirate Galleon.

3. Дискавери Аркада

Прошетајте во Discovery Arcade, дом на неверојатни уметнички дела кои им оддаваат почит на големите умови зад Дизниленд Париз. 

Аркадата се одликува со многу витрини, од кои секој прикажува модели и скици од Канцеларијата за патенти на САД, првично направени во 19 век.

Емисии во Дизниленд Париз

Дизниленд Париз е ултимативно место за забава и има буквално сè за да го поправи вашето расположение. 

Тематскиот парк нема само возбудливи возења за да предизвика наплив на адреналин во вашето тело, туку е домаќин на различни емисии кои ги вадат ликовите на Дизни од телевизија. 

Сценските претстави и во Дизниленд во Париз и во паркот на студиото Волт Дизни се главна атракција за привлекување гости од сите возрасни групи.

1. The Lion King: Rhythms of the Pride Lands шоу

На ревијата на Кралот Лав во Дизниленд Париз, вашето срце ќе се напумпа, правејќи да се чувствувате повторно како дете. 

Видете ги Симба, Нала, Рафики, Тимон и Пумба како се борат против сите шанси и ја обновуваат земјата на гордоста со соборување на Скар. 

Научете ги одговорностите на кралството и „кругот на животот“ од животинското царство во африканската Савана.

Оптимистичката музика, експресивниот AcroDance, шарените костими и креациите на изведувачите го прават шоуто на Кралот Лав во Дизниленд Париз навистина магично.

локација: Театар „Фронтиерленд“, парк Дизниленд

2. Шоуто на Мики и магионичарот

Ако сте во Дизниленд Париз, не треба да заборавите да присуствувате на шоуто Мики и магионичарот во паркот на студиото Волт Дизни.

Ќе уживате во толку многу убави моменти и икање на шоуто. 

Гледајте како омилениот Мики на сите се претвора во волшебник со помош на пријателите на Дизни, вклучувајќи ги Џени (Аладин), Лумиер (Убавицата и ѕверот) и Елса (Замрзнат.) 

Во 2016 година IAAPA (Меѓународна асоцијација на забавни паркови и атракции) ја додели наградата на индустријата за тематски паркови на Мики и Магионичар за „Најдобра театарска продукција“. 

локација: Студио „Тун“, парк во студиото „Волт Дизни“.

3. Сонувајте... и блескајте посветло!

Доживејте нов гром на Централ Плаза во Сон... и блескајте посветло на шоуто на Дизниленд во Париз. 

Сон… и блескај посветло е дневна емисија што ве тера да се смеете, танцувате, да се чувствувате и да бидете трогнати.

Внимавајте на танчерите кои се жлебуваат во Сон... и шоуто Shine Brighter на популарните песни на Дизни што го претвора Централ Плаза во место за забава на Дизни!

локација: Главната улица во САД, паркот Дизниленд

4. Дизни D-Light Show

Како што паѓа ноќта и месечината ѕирка низ облаците, видете го замокот на Заспаната убавица осветлен со светли и волшебни бои кои дистрибуираат нова енергија на небото на шоуто Дизни Д-Лајт Дизниленд во Париз. 

Внимавајте на спектакуларната лесна кореографија со дрон проследена со спектакуларните илуминации на Дизни што ќе ве пренесат во свет кој не е ништо помалку од бајките. 

локација: Главната улица во САД, паркот Дизниленд

5. Шоуто на Disney Junior Dream Factory

Дојдете и помогнете им на Мики и Мини да ги најдат навртките и завртките на фабричките машини за правење соништа на саемот на Disney Junior Dream Factory Disneyland Paris.

Боп, заедно со Мики, Мини, Тимон, Вампирина и Фенси Ненси Кленси, на музиката на Дизни во паркот во студиото Волт Дизни.

локација: Студио Д, парк во студиото Волт Дизни

6. Frozen: A Musical Invitation

Подгответе се за ледено патување со Ана, Кристоф и Олаф за да ја изненадите Елса на шоуто Frozen: A Musical Invitation Дизниленд во Париз. 

На вашето Frozen патување, ќе шетате низ улиците на Арендел со Ана, ќе влезете во шталата на Кристоф, ќе го запознаете снешкото што зборува – Олаф и ќе направите многу повеќе. 

Претставата Frozen во Дизниленд Париз е најпопуларна, затоа резервирајте ја вашата карта и резервирајте го вашето место порано.

локација: Прослава на анимација, парк на студиото Волт Дизни

Парада во Дизниленд Париз

Парадата со саканите ликови на Дизни во Дизниленд Париз е крадецот на шоуто. 

Како што заоѓа сонцето, Дизниленд оживува, поставувајќи восхитувачко шоу од ласерски проекции, огномети и музика што ќе ве натера да викате - уште еднаш, уште еднаш!

Гледајте Мики Маус, Приказна за играчките, Кралот Лав, Петар Пан, Немо, Заспаната убавица, Рапунзел, снежната кралица и многу други херои и ликови на Дизни како маршираат пред вашите очи.

Плови и кочии со ѕвездички се приближуваат до посетителите создавајќи интимно чувство.

Најчесто поставувани прашања за Парадата во Дизниленд Париз

Во колку часот е парадата во Дизниленд Париз?

Парадата во Дизниленд Париз започнува во 5.30 часот.

Каде започнува парадата во Дизниленд Париз?

Парадата започнува во It's a Small World, покрај замокот на Заспаната убавица и по главната улица.

Колку долго трае парадата на Дизниленд во Париз?

Парадата на Дизниленд во Париз трае од 15 до 20 минути.

Каде е најдоброто место за гледање на парадата на Дизниленд во Париз?

Едно од најдобрите места за гледање е пред замокот на Заспаната убавица!

Колку беше корисен овој пост?

Кликнете на ѕвезда за да го оцените!

Проверете ги сите работи што треба да се прават во Париз