Почетна » Париз » Брза пропусница на Дизниленд во Париз

Брза пропусница на Дизниленд во Париз – каде да се купи, како функционира

4.7
(139)

Дизниленд Париз е волшебна земја на чудата каде што ќе видите смеа како се крева во воздухот, забава втисната низ возењето и бран на среќа тече низ целиот парк.

Популарната атракција прима околу 12 милиони туристи, што го прави најпосетуваното место во Европа.

Ова е причината зошто долгите редици на шалтерот за билети на Дизниленд во Париз и возењето се редовна карактеристика.

Времето на чекање при возење може да надмине еден час (понекогаш дури и 90 минути!), особено за време на шпицовите сезони.

Дизниленд Париз Fast Pass е фантастична опција која им помага на посетителите да го намалат периодот на чекање за возење и ви дава дополнително време за истражување на паркот.

Оваа статија објаснува сè што мора да знаете пред да го купите Дизниленд Париз Fast Pass.

Што е Брза пропусница на Дизниленд во Париз

Без разлика дали се работи за деца или возрасни, сите го сакаат Дизниленд во Париз, бидејќи оживуваат цртаните филмови на Дизни и другите ликови. 

Од класичното возење „Тоа е мал свет“ до дивото возење „Војна на ѕвездите Хипервселенската планина“, овој тематски парк има возења за сите возрасни групи кои ветуваат авантура и забава. 

Дизниленд Париз има многу да понуди, но не е лесно да се помине низ долгите редици пред возењата. 

Како и да е, постои еден хакер за да се пробиете и да скокнете на возење брзо и лесно - Брза пропусница на Дизниленд во Париз, позната и како билети за Дизниленд Париз Експрес. 

Fast Pass Дизниленд Париз ви овозможува да ги прескокнете редиците на голем број возења за да го искористите максимумот од вашата посета на паркот. 

Кои се возењата за брз пропусник на Дизниленд во Париз?

Има осум возења со Дизниленд Париз Fastpass, шест во паркот Дизниленд и две во паркот на студиото Волт Дизни. 

Во Дизниленд Париз, возењата Fastpass се:

- Индијана Џонс и храмот на опасноста, авантуристичка земја 
- Star Wars: Hyperspace Mountain, Discoveryland
– Buzz Lightyear Laser Blast, Discoveryland
– Планина Биг Тандер, Гранична земја 
– Летот на Петар Пан, земја на фантазијата 
– Star Tours, Discoveryland

Во паркот Walt Disney Studios, возењата Fastpass се:

– Кулата на теророт во зоната на самракот
- Рататуј: Авантурата

Возењата не се вклучени во Fast Pass

The Pirates of the Caribbean, Phantom Manor (освен ако немате Super или Ultimate Fastpass) и Crush's Coaster немаат Fast Pass. Ова се често возења со најдолги линии. 

Билети и пропусници цена
Дизниленд Париз 1-дневен билет €56
Повеќедневен влезен билет за Дизниленд Париз €142
Париз: Дизниленд Париз 1-дневен флексибилен билет €105
Disneyland® Paris Express Билети за воз и паркови €139

Сè уште не сте решени? Прочитај сè за билетите за Дизниленд Париз. Дознајте за цените на билетите, попустите, тајмингот итн. пред да го купите.


Вратете се на почетокот


Како можам да добијам Брза пропусница во Дизниленд Париз?

Како можам да добијам Брза пропусница во Дизниленд Париз
Слика: DisneylandParis.com

Иако апликацијата Дизниленд Париз е корисна, таа не е опремена со функцијата Fastpass.

Дизниленд Париз користи Fastpass систем базиран на хартиени билети, што значи дека треба да се биде физички присутен за да се добие Fast Pass. 

Како функционира Express Pass при возењата?

сите вози во Дизниленд Париз имаат станица Fast Pass покрај нивниот влез. 

Кога ќе допрете за да го скенирате вашиот билет, ќе добиете посебен билет за Fast Pass со доделениот временски простор.

Времето на билетот има опсег од половина час.

Запомнете дека станиците на Fast Pass работат по принципот „прв дојден, прв услужен“ и може да имате по еден билет. 

Ќе најдете прозорец за враќање на вашиот билет за Fast Pass, што покажува кога имате право да побарате уште еден FastPass билет од киосците. 

Препорачано четиво
# Време на чекање во возењата во Дизниленд
# Барања за висина на Дизниленд

ЧПП за Брза пропусница на Дизниленд во Париз

ЧПП за Брза пропусница на Дизниленд во Париз
Слика: DisneylandParis.com

Дизниленд Париз Fast Pass, кој помага да се прескокнат сите линии, е одлична помош за оние кои сакаат да го допрат секој агол од паркот. 

Покрај тоа што ќе ви помогне да искусите сè во паркот барем еднаш, можете да направите многу повеќе со заштеденото време. 

Во овој дел се наведени некои од најчестите прашања што ги имаат туристите за оваа Брза пропусница.

Може ли да имам повеќе од еден билет за Fast Pass во исто време?


Не, може да држите само еден Fast Pass во исто време.
Сепак, можно е да имате билет за брз премин за атракција во паркот Дизниленд и атракција во паркот на студиото Волт Дизни истовремено, но за тоа треба да скокате од еден парк во друг.

Може ли едно лице да собере билети за брза пропусница на Дизниленд за целата група?

Да, едно лице може да ги подигне билетите Fast Pass за целата група. 

Што ако доцнам доцна на мојот временски простор за брз пропусник на Дизниленд?

Ако пристигнете доцна на возењето, многу зависи од присутниот член на Cast дали ќе ви биде дозволено да возите. 
Ако атракцијата е многу зафатена, вашиот влез може да биде одбиен, но ако бројот на посетители е мал, вашиот влез може да се занемари. 
Сепак, што и да одлучат е конечно и неприговорно. 

Што ако пристигнам рано на мојот временски простор за брз пропусник на Дизниленд?


Може да добиете рано влегување ако пристигнете неколку минути порано на возењето.
Сепак, ова не може секогаш да се случи, а членот на Cast е дискреционо право дали тој/таа сака да ви дозволи или не.
Постои поголема можност дека ќе биде побарано да чекате надвор од влезната област на Fast Pass додека официјално не започне вашиот временски простор. 

Што ако нашата група заврши со билети за различни времиња?

Тековниот временски простор се менува на секои неколку минути кога ќе го повратите билетот Fast Pass.
Бидејќи временскиот отвор се менува само за 5 минути со секој циклус, не треба многу да се грижите.
Така, временскиот дел од 11.15 до 11.45 часот ќе биде проследен од 11.20 до 11.50 часот - така што билетите на вашата група ќе бидат само пет минути подоцна, а вие ќе можете да координирате враќање во исто време.

Што ако не ја добијам брзата пропусница на Дизниленд што ми треба?

За да се доживее возењето во Дизниленд Париз, Брзата пропусница не е од суштинско значење.
Можете да возите секое возење повеќето денови без да користите Fastpass бидејќи сите возења се вклучени во вашиот редовен билет за влез во Дизниленд. 

Дали има нешто друго што можам да направам за да добијам повеќе билети за брз пропусник за Дизниленд?

Да, има некои платени опции FAST PASS од кои можете да изберете што може да ја подобри вашата посета на Дизниленд Париз.

- Super Fastpass 
- Крајниот Fastpass
– Дизни Хотел FASTPASS
– VIP FASTPASS

Видови билети за Дизниленд: Еднодневен билет, дводневен билет повеќедневен билет


Вратете се на почетокот


Платена брза пропусница

Платена брза пропусница
Слика: DisneylandParis.com

Super Fastpass и Ultimate Fastpass се два платени Fastpass во Дизниленд Париз. 

Овие Брзи пропусници може да се купат онлајн или во хотелите на Дизниленд во Париз, влезовите во паркот, Градското собрание во паркот Дизниленд и Студиските услуги во паркот на студиото Волт Дизни.

Бидејќи има ограничен број Брзи пропусници достапни на атракцијата, а повеќето од нив брзо се распродаваат, ве советуваме однапред да ги купите онлајн. 

Super Fastpass 

Super Fastpass се наплатува и ви овозможува пристап до избраните возења, и тоа само еднаш. 

Оваа Брза пропусница обезбедува еднократен пристап до три семејни или големи возбудливи возења.

Семејни атракции: Buzz Lightyear Laser Blast, Летот на Петар Пан и Ratatouille: The Adventure

Големи возбудливи атракции: Планината хиперпростор, Манор на фантомите и кулата на теророт 

Препорачано четиво: Атракции во Дизниленд Париз

Крајниот Fastpass

Ultimate Fastpass се наплаќа и овозможува пристап до сите возења во Дизниленд Париз. 

Возењата опфатени со оваа пропусница се -

– Планина Голема Гром
– Buzz Lightyear Laser Blast
- Индијана Џонс и храмот на опасноста
– Летот на Петар Пан
- Рататуј: Авантурата
– Rock 'n' Roller Coaster со Аеросмит во главната улога
– Ѕвездени турнеи: Авантурите продолжуваат
– Војна на ѕвездите Хипервселенска планина 
– Кулата на теророт во зоната на самракот

Ultimate Fast Pass има две варијанти - Ultimate Fastpass One Time и Ultimate FastPass Unlimited.

Ultimate Fastpass One Time ви овозможува да возите еднаш со секоја од наведените атракции, додека Ultimate Fast Pass Unlimited ви дава право на неограничен пристап. 

Специјални билети за брз премин

Освен стандардниот бесплатен Fast Pass и платен Fast Pass, Дизниленд Париз нуди и други неверојатни Fast Pass билети со привилегии и дополнителна удобност. 

Брза пропусница на хотелот Дизни

Специјални брзи пропусници на Disney Paris Hotel се достапни за гостите кои престојуваат во стандардните соби на Disneyland Hotel, собите на Disney's Hotel New York Empire State Club, собите на Disney's Newport Bay Club Compass Club и собите на Disney's Sequoia Lodge Golden Forest Club.

Билетот за Fast Pass на Disney Hotel важи цел ден, по гостин и само за едно патување. 

ВИП Брза пропусница

Сите гости кои престојуваат во замокот клуб или апартманите во хотелот Дизниленд, во хотелот Њујорк - Уметноста на Марвел, во клубот Њупорт Беј или во апартманите на Ложата Секвоја можат да користат ВИП Брза пропусница.

За разлика од Disney Hotel Fass Pass, VIP Fast Pass обезбедува неограничен пристап до сите Fastpass атракции. 

Бесплатна брза пропусница или платена брза пропусница - која да ја изберете?

Во Дизниленд Париз, Fast Pass е бесплатен бидејќи е дел од вашиот влезен билет. 

Тоа значи дека ако купите билет за влез во паркот, добивате дополнителна бесплатна поволност од Fast Pass. 

Ако буџетот не е проблем и сте подготвени да вложите пари за дополнителна удобност и удобност, тогаш ви предлагаме да одите за платени Брзи пропусници.

Важно: Покрај Fast Pass, има и Дизниленд Париз PhotoPass Пропусница за мирување. Додека PhotoPass ви помага да ги преземете сите фотографии направени во атракција, Standby Pass ви помага подобро да управувате со вашето време.


Вратете се на почетокот


Зошто треба да користам Disneyland Fast Pass?

Зошто да користам брза пропусница на Дизниленд во Париз
Слика: DisneylandParis.com

Со брза пропусница на Дизниленд во Париз, можете да го планирате вашето патување, да прескокнете долги редици и најдобро да го искористите времето. 

Брзата пропусница ви нуди удобност и удобност без да се загрозува забавата. 

Откако ќе го добиете вашиот Fast Pass, можете да правите други работи додека го чекате вашето време - можете да јадете храна за усните во рестораните на Дизниленд во Париз или да го истражувате паркот. 

Кога ќе дојде време, вратете се на возењето и одете до одредената линија Fast Pass.

Кога ви треба Express Pass?

Многу локални жители и туристи се прашуваат дали треба да купат Брза пропусница на Дизниленд во Париз за да уживаат во денот во паркот. 

Одговорот на тоа прашање зависи од тоа кога сте во посета.

Дизниленд Париз е преплавен со посетители за време на летните месеци, викендите и училишните одмори, а во овие денови Брзата пропусница може да работи како магичен билет за вас. 

Брзата пропусница ви овозможува лесен влез без да ве натера да чекате долги часови. 

Не ви е потребна Express Pass ако ја посетите во работен ден за време на вонсезонските месеци. 

Не оставајте го за последно

Некои туристи размислуваат да купат Fast Pass откако ќе ја анализираат гужвата и должината на редиците пред возењата. 

Оваа стратегија не само што е погрешна, туку може да ви предизвика контраефект, бидејќи никогаш не се знае кога ќе почне да се зголемува ударот на посетителите. 

Бидејќи се достапни само ограничен број Брзи пропусници, кои брзо се распродаваат, подобро е да ги купите преку Интернет. 

Топ совети 

– Земи го својот прв билет Fast Pass што е можно порано во денот за да го добиеш следниот билет порано. 

– Нема потреба да пристигнувате рано и да го чекате вашето време како што прават некои гости; имаш цел половина час да се вратиш! Искористете го максимумот од вашето време за истражување!


Вратете се на почетокот


Билети за Дизниленд Париз Експрес

Дизниленд експрес билети и шатл транспорт
Слика: DisneylandParis.com

Ако сакате да ги избегнувате линиите во Дизниленд Париз, друга опција е да купите билети за Дизниленд Париз Експрес.

на Експрес билети со патување со воз ви овозможува да го посетите Дизниленд Париз и/или студиото Волт Дизни со 1-дневен билет.

Ќе патувате од Париз со воз A RER, а за само 40 минути ќе ве спуштат пред портите на парковите на Дизниленд.

Цени на билетите

За 1 парк

Билет за возрасни (12+ години): €139
Детски билет (од 3 до 11 години): €129
Билет за доенчиња (до 2 години): слободен

За 2 паркови

Билет за возрасни (12+ години): €159
Детски билет (од 3 до 11 години): €149
Билет за доенчиња (до 2 години): слободен

Ако билетите за Експрес се надвор од вашиот буџет, можете да се одлучите за Билет за шатл Дизниленд Париз Експрес, кои започнуваат од 139 € па наваму.

За повеќе Пакети на Дизниленд во Париз, следете ја врската.

Ајфеловата кула Музеј на Лувр
Палатата на Версај Дизниленд во Париз
Музеј д'Орсеј Пантеон
Помпиду центар Arc de Triomphe
Свети Шапел Нотрдам
Крстарење со реката Сена Зоолошката градина во Париз
Катакомбите во Париз Опера Гарние
Пикасо музеј Кула Монпарнас
Grand Palais Immersif Аквабулевар
Консиержерија Музеј на восок на Гревин
Големата галерија на еволуцијата Шато де Фонтенбло
Музејот „Каи Бранли“. Хотел де ла Марин
Шато де Шантили Bourse De Commerce
Thoiry ZooSafari Фондацијата Луј Витон
Лес Невалиди Jardin d'Acclimatation
Музеј Жакмарт-Андре Менажерија на Jardin des Plantes
Музеј де l'Orangerie Музејот Мармотан Моне
Гробиштата Пер Лашез Парк Астерикс
Латински рај Париски аквариум
Дали Париз Лудиот коњ Париз
Музеј Роден Чоколаден музеј
Море Живот Аквариум Светот на Банкси Експо

Колку беше корисен овој пост?

Кликнете на ѕвезда за да го оцените!

Проверете ги сите работи што треба да се прават во Париз

Оваа статија е истражувана и напишана од

Изменето од Река Раџан & факт проверен од Џамшед V Рајан

Оставете коментар