Почетна » Париз » Факти за Лувр - Забавни тривијали за музејот Лувр

Факти за Лувр - Забавни тривијали за музејот Лувр

Планирате одмор? Дознајте го најдобри хотели за престој во Париз

Изменето од: Река Раџан
Факт е проверен од: Џамшед V Рајан

4.8
(175)

Празник во Француски град Париз не може да биде комплетен без посета на музејот Лувр. На крајот на краиштата, тој е најпознатиот уметнички музеј во светот.

Французите го нарекуваат Musée du Louvre, додека неговото официјално име е Great Louvre.

Дали го знаевте фактот дека музејот има 380,000 предмети, од кои изложени се само 35,000 дела?

Или фактот дека музејот Лувр привлекува повеќе од 10 милиони туристи секоја година?

Збирката на овој музеј опфаќа дела од античките цивилизации до средината на 19 век.

Факти за Лувр

Со текот на годините беа откриени многу возбудливи факти за музејот Лувр.

Некои се документирани факти за Лувр, а некои се само легенди или митови. Некои се академски, а некои се само ситници.

Проверете некои од најдобрите факти од музејот Лувр -

1. Музејот Лувр е огромен

Како што знаете, од 380,000 достапни артефакти, музејот прикажува само 35,000 уметнички дела во осум кураторски оддели.

Ако поминете осум часа секој ден во музејот Лувр за да го видите секој изложен предмет само 30 секунди, ќе ви требаат 36 дена.

Ако одлучите да ги видите сите 380,000 уметнички дела за 30 секунди во смена од осум часа/ден, ќе ви требаат речиси 400 дена да ги завршите сите.

Музејот Лувр е доста познат, привлекувајќи повеќе од десет милиони посетители секоја година. Тоа се речиси 30,000 туристи дневно.

Од нив, 30% се локални француски туристи, додека останатите се странски туристи.

Соединетите држави и Кина придонесуваат најмногу за толпата во музејот Лувр. 

Повеќе од милион американски граѓани го проверуваат овој музеј секоја година.

Со толку многу луѓе кои го посетуваат Лувр, мора да го купите вашиот Билети за музејот Лувр онлајн и прескокнете ја линијата.

3. Музејот Лувр имаше скромни почетоци

Не планираа Музеј во Лувр да биде музеј. 

Изградена е како тврдина во 1190 година од нашата ера и претворена во кралска палата во 16 век.

Француската монархија останала таму додека Француската револуција не ги преселила во Версајската палата во 1793 година.

Истата година, на 10 август 1793 година, е роден музејот Лувр.

На изложбата беа сликите и уметничките дела конфискувани од кралското семејство и француското благородништво - вкупно 537.

4. Музејот Лувр е поделен на осум одделенија

Слободата што ги води луѓето во музејот Лувр
„Слободата што го води народот“ на Јуџин Делакроа изложена во музејот Лувр. Интересно е што во ова ремек дело уметникот се вклучил и себеси во сликата. Тој е човекот кој носи капа. Кристијан Бертранд / Shutterstock.com

Музејот Лувр е поделен на осум одделенија.

Тие се антиквитети од Блискиот Исток, Египетските антиквитети, Грчките, Етрурските и Римските антиквитети, Исламската уметност, Скулптурите, Декоративните уметности, Сликите и Печатите и Цртежите.

Одделот за слики во Лувр е најпопуларен, со речиси 7500 слики.

5. Може да се изгубите во Лувр

Вкупната површина на галериите на Лувр изнесува 652,300 квадратни метри. Тоа е речиси 15 хектари!

Галериите се поделени на три крила - крилата Денон, Ришелје и Сали. Секое од овие крила има повеќе од 70 соби.

За да се осигураат дека нема да се изгубат или да пропуштат ремек-дела, искусни љубители на уметност претпочитаат да резервираат а приватна обиколка на музејот Лувр со водич.

6. Музејот Лувр некогаш бил наречен Музеј Наполеон

Наполеон Бонапарта некогаш бил главен покровител на Музеј на Лувр.

Наполеон, кој водеше битки на секој фронт, ќе ги врати подвизите од неговата војна за изложба во музејот.

Еднаш додаде повеќе од 5000 парчиња во музејот Лувр и го нарече по себе - Музеј Наполеон.

Откако Бонапарта изгубил во битката кај Ватерло во 1815 година, музејот ги вратил повеќето предмети на нивните вистински сопственици и го вратил нивното првобитно име.

7. Лувр е тресне среде монументалната зона на Париз

Axe Historique, исто така познат како историска оска на Париз, е линија на споменици и згради што се протега од центарот на Париз, Франција, кон запад.

Овие 5 километри (3.1 милји) од архитектонската линија на споменици е исто така познат како Voie Triomphale.

Лувр е јадрото и е тресок во средината на оваа оска.

8. Постојат два музеи Лувр во светот

Да тоа е точно. Постојат два музеи Лувр - еден во Париз и друг во Абу Даби.

Лувр Абу Даби беше отворен на 8 ноември 2017 година и е музеј на уметност и цивилизација.

Овој прв музеј од ваков вид на Блискиот Исток е резултат на 30-годишно партнерство меѓу Абу Даби и француската влада.

9. Француските уметници доминираат во Лувр

Галериите на Лувр содржат вкупно 35,000 изложени предмети, од кои 7,500 се слики.

Француските уметници создадоа шеесет и шест проценти од овие слики.

Мона Лиза во музејот Лувр
Премиер Фото / Shutterstock.com

Мона Лиза во музејот Лувр е скоро секогаш преполна. Се вели дека повеќе од 20,000 луѓе ја гледаат оваа слика секој ден.

Мона Лиза на Леонардо да Винчи е најпознатото уметничко дело во музејот Лувр.

Мона Лиза во Лувр привлекува максимален број туристи и речиси секогаш е преполн.

Толку многу што Мона Лиза е прикажана во стакло отпорно на куршуми и има свој сет на телохранители.

Многу туристи се изненадени кога за прв пат ќе ја видат Мона Лиза.

Сите претпоставуваат дека е голема слика, но таа е голема само 21 x 30 инчи (53 x 77 см).

Планирате посета на музејот Лувр? Следете ја врската за да дознаете сè за туристичката атракција пред да ја купите вашата Билети за музејот Лувр

11. Музејот Лувр е опседнат

Многумина веруваат дека музејот Лувр го прогонуваат два духа.

Првата е египетска мумија наречена Белфегор, а втората е онаа на човек кој, кога бил жив, бил именуван „Џек скинер“.

Жан l'Ecorcheur, месарот, беше еден од послушниците на француската кралица Катерина де Медицис.

Кралицата го навела да биде убиен затоа што знаел премногу тајни за кралското семејство.

Чувствувајќи се дека е измамен, месарот станал од мртвите и ги проколнал француските кралски членови кои живееле во Лувр.

Познато е дека туристите го гледаат во музејот и соседната градина Tuileries.

Бидејќи секогаш носи црвено, тој е познат и како „Црвениот човек од Туилери“.

12. Стаклената пирамида на Лувр имаше свој дел од контроверзии

Денес сите ја прифаќаме стаклената пирамида како дел од музејот Лувр, но никој не сакаше да биде изградена порано. 

Никој не го сакаше архитектот на стаклената пирамида, И.М. Пеи. 

Французите мислеа дека кинеско-американскиот архитект е недоволно Французин за да работи на толку скапоцено париско обележје.

денес Пирамидата на Лувр е една од првите три париски знаменитости по Ајфеловата кула и Триумфалната капија.

13. Мона Лиза еднаш беше украдена

Винченцо Перуџа, италијански мигрант, кој работел во музејот како чувар, ја украл Мона Лиза во 1911 година.

Тој тврдеше дека сака да го врати италијанското сликарство во Италија и тоа беше единствената причина.

Две години подоцна, тој беше фатен како се обидува да го продаде на трговец со уметнички дела во Фиренца.

Што се однесува до тоа како го украл – тој останал во музејот Лувр кога се затворал за ноќ, а кога се отворил следниот ден, си заминал со сликата под јакната.

Токму насловите на оваа кражба ја направија Мона Лиза популарна како што е денес.

14. Пикасо бил под сомнение дека ја украл Мона Лиза

За време на истрагата за кражбата на Мона Лиза, осомничен бил Пабло Пикасо.

Еден мал уметник украл неколку скулптури од музејот Лувр и му ги продал на Пикасо.

Шпанскиот мајстор сликар не знаел дека предметите што штотуку ги купил се украдени.

Пикасо бил и близок пријател на Гијом Аполинер, поет, уредник и уметнички критичар.

Гијом не беше пријател на музејот Лувр и имаше дадено многу јавни изјави дека Лувр треба да биде запален.

Бидејќи Пикасо поседувал предмети украдени од музејот и неговата поврзаност со Гијом, тој бил еден од главните осомничени.

Меѓутоа, по една средба со полицијата и судијата, тој бил пуштен.

Забавно читање: Кога статуите на Музејот Лувр зборуваа назад

15. Службениците на Лувр спасиле многу уметност за време на светската војна

Додека Германците маршираа кон Париз, Франција, претставниците на Лувр се зафатија со пакување на десетици илјади уметнички дела.

Секое вредно и подвижно уметничко дело беше спакувано во повеќе од 35 камиони и испратено во француското село.

Таму бил дистрибуиран на приватни замоци и индивидуални домови на чување до крајот на војната.

Торбите со буре ги покриваа тешките скулптури, кои беа тешки за движење.

16. Германската армија го користела Лувр како клириншка куќа

По завршувањето на нејзината окупација на Париз, германската армија го отвори музејот Лувр.

Меѓутоа, бидејќи речиси и да немаше некоја уметност изложена и војната беше во тек, немаше едвај посетители.

Тогаш Германците решија да го користат музејот како клириншка куќа за каталог, пакување и испорака на уметнички и лични предмети одземени од богатите француски семејства.

Германските војници ги испратија овие предмети до нацистичката висока команда во Германија или до нивните семејства дома.

17. Двете статуи кои привлекуваат максимални посетители се…

Венера од Мило и Крилестата победа на Самотраки се двете најпознати статуи во музејот Лувр.

Венера де Мило е античка грчка статуа создадена околу 100 п.н.е.

Статуата ја прикажува Афродита, грчката божица на љубовта и убавината, позната како Афродита од Милош.

Крилестата победа на Самотраки е мермерна скулптура од 2 век п.н.е. на грчката божица Ника. Најк претставува победа.

18. Урбаната легенда од 666 година и музејот Лувр

Француските граѓани мислеа дека архитектот И.М. Пеи не е „доволно Французин“ за да работи на музејот Лувр.

И покрај сето противење, архитектот ја заврши инсталацијата, која сега е синоним за светски познатиот музеј.

Откако стаклената пирамида беше подготвена, стана популарна урбана легенда.

Многумина веруваа дека пирамидата има точно 666 стаклени стакла - посветеност на самиот сатана.

Во официјалното соопштение, музејот Лувр тврди дека структурата има 673 стаклени стакла (603 ромби и 70 триаголници).

И покрај оваа урбана легенда, многу туристи сакаат да го посетуваат Музејот Лувр ноќе.

19. Еден уметник еднаш направил да ја снема стаклената пирамида на Лувр

Во 2016, Францускиот уметник JR направи да исчезне стаклената пирамида пред музејот Лувр.

Тој ја залепи површината на стаклената пирамида на музејот Лувр со црно-бели фотографии од околните згради од сите страни.

Ова создаде оптичка илузија дека пирамидата не постоела.

Музејот Лувр ја остави оваа оптичка илузија на нејзино место еден месец, по што ја отстранија.

20. Мона Лиза во музејот Лувр можеби не е оригиналот

Мона Лиза е најважното уметничко дело во музејот Лувр.

Меѓутоа, што ако ви кажеме дека Мона Лиза во музејот Лувр не е првата што ја насликал уметникот?

Дека Леонардо да Винчи насликал уште една Мона Лиза порано.

Се верува дека уметникот почнал да ја слика првата верзија во 1503 година, но ја оставил недовршена.

Оваа верзија е позната како Ислеворт Мона Лиза и не е дел од јавно прикажување.

21. Музејот Лувр НЕ е најпосетуваниот музеј

Музејот Лувр во Париз, Франција, не е најпосетуваниот музеј во светот. Таа заслуга оди на Палас музеј во Пекинг.

Додека Музејот Лувр добива речиси 10 милиони посетители годишно, Музејот Палас е домаќин на 16 милиони посетители годишно.

Музејот на палатата е во царската палата на последователните династии Минг и Кинг.

22. Музејот Лувр еднаш беше затворен поради џепчии

Ако го посетувате музејот Лувр, пазете се од џепчии.

Во април 2013 година, вработените во музејот Лувр излегоа на штрајк за да ја истакнат заканата од џебни кражби во музејот.

Вработените се пожалија дека не се прави многу со џепчиите кои стануваат агресивни и кон посетителите и кон вработените.

Вработените рекоа дека младите криминалци (влезот е бесплатен за помлади од 18 години) им го одвлекувале вниманието и ги ограбувале посетителите.

А кога интервенирале вработените биле плукани, навредувани, заканувани или удирани со клоци.

Овој штрајк доведе до построга соработка со полицијата и привремени забрани за сериските престапници.

23. Музејот Лувр ги охрабрува препишувачите

Повеќето музеи не ги охрабруваат препишувачите - уметници кои копираат познати уметнички дела.

Меѓутоа, Лувр ги препознава и цени уметниците кои уживаат и учат со реплицирање на познати дела.

Секој ден од 9:30 до 1:30 часот, препишувачите можат да ги постават своите штафелаи пред сликата по свој избор за да работат на нивните реплики.

Музејот Лувр има само две барања: големината на платното да не одговара на оригиналот и сликарот да не ја потпишува репликата на оригиналното име на сликарот.

24. Мона Лиза го напушти музејот Лувр во четири наврати

Сликата на Мона Лиза го напушти музејот Лувр кога Наполеон Бонапарта инсистираше да биде закачена во неговата приватна спална соба. 

По неговиот пораз во Ватерло, музејот ја доби сликата назад.

Вториот пат беше во август 1911 година, кога крадец го украде. 

Беше пронајден две години подоцна и вратен во музејот.

Третиот пат кога го напушти музејот Лувр беше кога Германците навлегуваа во близина Париз. Тоа беше спакувано заедно со други уметнички дела и испратено до француското село. По завршувањето на војната, Мона Лиза се врати во музејот.

Четвртиот и последен пат кога го напушти музејот беше поради првата дама на САД Жаклин Кенеди. Таа ја позајми Мона Лиза за обиколка на музеите во Вашингтон и Њујорк.

# Музеј на Лувр
# Ајфеловата кула
# Arc de Triomphe
# Палатата на Версај
# Дизниленд во Париз
# Музеј д'Орсеј
# Помпиду центар
# Нотрдам
# Пантеон
# Зоолошката градина во Париз
# Кула Монпарнас
# Пикасо музеј
# Катакомби во Париз
# Опера Гарние
# Свети Шапел
# Крстарење со реката Сена
# Крстарење за вечера во Сена

Колку беше корисен овој пост?

Кликнете на ѕвезда за да го оцените!

Проверете ги сите работи што треба да се прават во Париз