Почетна » Париз » Музеј Лувр до Ајфеловата кула

Музејот Лувр до Ајфеловата кула - со метро, ​​автобус, такси и пешачење

Планирате одмор? Дознајте го најдобри хотели за престој во Париз

Изменето од: Река Раџан
Факт е проверен од: Џамшед V Рајан

4.7
(162)

Многу туристи кои летуваат во Париз избираат да ги посетат музејот Лувр и Ајфеловата кула истиот ден. 

Што се однесува до тоа која атракција прво ќе ја посетат, добро, зависи. 

Поради сето потребно пешачење, некои туристи претпочитаат да го посетат Лувр кога се најенергични. 

Многу други претпочитаат прво да ја истражат Ајфеловата кула бидејќи е потребно помалку време, а потоа да ја посетат Музејот Лувр по стемнување да ги истражуваат галериите со сопствено темпо. 

Ако планирате прво да ја видите Ајфеловата кула, проверете ја нашата статија за како да одите од Ајфеловата кула до музејот Лувр

Ако сакате прво да го проверите најголемиот музеј на уметност во светот, а потоа да отидете во Ајфеловата кула, продолжете со читање.

Лувр и Ајфеловата кула во еден ден

Ако управувате со вашето време ефикасно, можете да ги видите двете париски атракции за приближно пет часа. 

Познато е дека туристите кои брзаат ќе го завршат истражувањето на Лувр за два часа.

Ако веќе сте го купиле вашиот Билети за музејот Лувр однапред, за добра обиколка на најдобрите светски ремек-дела, потребни ви се најмалку три часа. 

Ако одлучите да ги купите билетите во Музејот, ќе ви требаат еден час до два часа во зависност од сезоната поради долгите редици на шалтер за билети.

Откако ќе ги истражите галериите на Лувр, ви треба најмалку половина час за да стигнете до Ајфеловата кула.

Овој пат ќе варира во зависност од вашиот избор на превоз. 

Ако веќе сте го купиле вашиот Билети за Ајфеловата кула, можете да се упатите директно до лифтовите за да ве однесат. Во спротивно, може да поминете многу време во линиите на шалтер за билети, што е непотребно. 

Со онлајн билет во рака, се што ви треба е 90 минути за да ја истражите Ајфеловата кула. 

Следете ја врската за да прочитате за неверојатната Пирамида во Лувр, пред вашата посета.


Вратете се на почетокот


Билети за музејот Лувр и Ајфеловата кула

Поради нивната близина, многу туристи мислат дека можеби има комбо билет Лувр и Ајфеловата кула. 

За жал не. 

И двајцата можете да ги видите во ист ден, но мора да ги купите нивните влезни билети посебно. 

Најдобри билети за музејот Лувр

Ги препорачуваме следните три билети за Лувр -

Најевтин влезен билет во Лувр

Од 20 евра по лице, ова е најевтиниот билет за да се види најдобриот уметнички музеј во светот. Со аудио водич, овој билет чини 24.71 евра. Размислете за купување СЕГА

Разглед на Лувр со водич

За два часа, локален уметнички експерт ви помага да ја прескокнете огромната толпа и да ви ги покаже ремек-делата и потценетите скапоцени камења на Лувр. Размислете за купување СЕГА

Тура со водич за семејства

Оваа 2-часовна тура низ музејот Лувр е прилагодена и за деца и за возрасни, а специјален детски водич е домаќин на вашето семејство. Размислете за купување СЕГА

Познато е дека љубителите на уметност кои не се на буџетски одмор резервираат а приватна обиколка на музејот Лувр за најдобро можно искуство.

Најдобри билети за Ајфеловата кула

Постојат три начини да се доживее Ајфеловата кула -

Приоритетни билети за пристап

Ги прескокнувате долгите редици и се качувате со лифт до вториот кат на Ајфеловата кула. Овој билет е најбрзиот начин за истражување на атракцијата. Размислете за купување СЕГА

Билети за искачување на Ајфеловата кула

Совршен за посетителите кои сакаат да заштедат неколку евра и се доволно способни да се искачат над 700 скали до вториот кат на кулата. Размислете за купување СЕГА

Билети за самитот на Ајфеловата кула

Овој билет ве води до третиот кат, највисоката палуба за набљудување на Ајфеловата кула. Размислете за купување СЕГА


Вратете се на почетокот


Колку е далеку Ајфеловата кула од Лувр

Поглед на Ајфеловата кула од музејот Лувр
Поглед на Ајфеловата кула од музејот Лувр. Слика: Крис Вејтс

Ајфеловата кула е 3.5 км (2.1 милји) од музејот Лувр, од другата страна на реката Сена. 

Такси може да го помине ова растојание за десет минути. 

Ако одлучите да пешачите, ќе ви требаат околу 45 минути. Тоа е убава прошетка, со премин на реката кај Понт Ројал (Кралскиот мост).


Вратете се на почетокот


Од музејот Лувр до Ајфеловата кула

За да стигнете до Ајфеловата кула од музејот Лувр, имате четири опции: метро, ​​автобус, такси и убава лежерна прошетка.

До Ајфеловата кула со метро

Париз има еволуирана услуга на метро, ​​и речиси секое место има метро станица на 500 метри (1/3 од милја). 

За да стигнете до Ајфеловата кула со метро, ​​мора да се качите на возот од линијата 1 Palais Royal - Музеј ду Лувр станица и прв дострел Френклин Рузвелт станица.

Од Френклин Д. Рузвелт, мора да се качите во воз на линијата 9 до Алма-Марсо Станица, од каде што Ајфеловата кула е приближно 15 минути пешачење. 

Целото патување трае околу 25 минути. 

Лувр до Ајфеловата кула со метро - преку Френклин Д. Рузвелт

Другата опција е да се спуштите во Шарл де Гол-Етоал, следната станица.

Од Шарл де Гол-Етоал, можете да се качите на воз од линијата 6 до А-Хакеим Станица, од каде што Ајфеловата кула е приближно десет минути пешачење.

Целото патување трае околу 30 минути.

Лувр до Ајфеловата кула со метро - преку Шарл де Гол–Етоал

Поради промената на возовите, не ви препорачуваме да одите со метро.

Лувр до Ајфеловата кула со такси

Ако немате време и парите не се проблем, препорачуваме да земете такси.

Тоа е најбрзиот начин да се оди од музејот Лувр до Ајфеловата кула. 

Не е лесно да се прикаже такси во Париз, но можете да го побарате блиската станица за такси. Во Париз има приближно 750 такси стојалишта, така што едно е секогаш во близина. 

Такси компании како што се Centrale Taxi ParisLes Taxis G7, итн., нудат онлајн резервации.

Цена за такси - Лувр до Ајфеловата кула

Сепак, ние го препорачуваме Uber. Во споредба со локалните париски такси, повеќето туристи сметаат дека возачите на Uber се поучтиви, навремени и посигурни.

За приближно 13 евра, Uber може да ве спушти на Ајфеловата кула. 

Автобус до Ајфеловата кула

За да стигнете до Ајфеловата кула, автобусот бр. 72 е многу препорачан и од локалното население и од туристите. 

Овој автобус сообраќа по реката Сена и можете да ги видите нејзините бројни мостови и градските споменици долж рутата. 

Најдобро е да се качите во автобус од Автобуска постојка Palais Royal Musée du Louvre, и по девет застанувања, спуштете се во Автобуска постојка Pont d'Iena.

Од станицата Pont d'Iena, Ајфеловата кула е 11 минути пешачење преку реката Сена. 

За најновите автобуски линии и тајмингот, проверете RATP, државниот оператор на јавен превоз.

Одење до Ајфеловата кула

Ако имате многу време при рака, времето е добро, а вие сте здрави, пешачењето до Ајфеловата кула не е лоша идеја. 

Но запомнете, можеби штотуку сте прошетале многу истражувајќи ги различните галерии на Лувр. 

45-минутната прошетка е веднаш покрај Сена, и затоа е убава. 

Пешачење од Лувр до Ајфеловата кула

Вратете се на почетокот


Комбинирани тури на Лувр и Ајфеловата кула

Ако не ви пречи дополнителна активност, има неколку комбинирани билети, кои вклучуваат пристап и до музејот Лувр и до Ајфеловата кула. 

Ајфеловата кула + Лувр + Круз во Сена

Оваа тура започнува наутро со посета на Ајфеловата кула. 

Локалниот водич ве носи на 2-ри кат од Кулата, по што сами ќе се качите на Самитот (3-ти кат). 

Пред да се разделите, водичот ви ги предава и билетите за музејот Лувр и 1-часовното крстарење по реката Сена. 

Откако ќе ги видите прекрасните погледи на градот од врвот на Ајфеловата кула, се симнувате за да се качите на крстарењето. 

Пристаништето за интернат е веднаш под кулата. 

Откако ќе ги видите знаменитостите на Париз, упатете се во музејот Лувр за доза од највеличествените уметности во светот. 

Цена на турата: 120 евра по лице

На посетите на Ајфеловата кула и Лувр, ако сакате да додадете пристап до Île de la Cité, Латинскиот кварт и базиликата Sacre-Coeur, проверете ја оваа турнеја.

Ако покрај Ајфел и Лувр, повеќе би сакале да ја посетите и Нотр Дам, Види го ова.

Ајфеловата кула + Лувр + крстарење + турнеја во Париз

Ако сте во Париз на краток престој, ова е вистинскиот пакет за резервација. 

Можете да ги видите двете најпопуларни атракции во градот - Ајфеловата кула и Лувр.

И го истражувате градот двапати - по вода на крстарење по реката Сена и слетувате во климатизирано комбе или автобус. 

Цена на турата (3+ години): 110 евра

Ако планирате прво да ја посетите Ајфеловата кула, а потоа и музејот на уметноста, проверете како да одите од Ајфеловата кула до музејот Лувр.

Препорачано четиво
1. Тривијални информации за музејот Лувр
2. За сликата на Мона Лиза
3. Статуите на музејот Лувр зборуваат смешно

# Музеј на Лувр
# Ајфеловата кула
# Arc de Triomphe
# Палатата на Версај
# Дизниленд во Париз
# Музеј д'Орсеј
# Помпиду центар
# Нотрдам
# Пантеон
# Свети Шапел
# Кула Монпарнас
# Пикасо музеј
# Катакомби во Париз
# Опера Гарние
# Зоолошката градина Винсен
# Крстарење со реката Сена
# Крстарење за вечера во Сена

Колку беше корисен овој пост?

Кликнете на ѕвезда за да го оцените!

Проверете ги сите работи што треба да се прават во Париз