Што да се види во Помпеја – 12 мора да се видат атракции меѓу урнатините

Атракции на Помпеја

Разурнатиот град Помпеја во подножјето на Везув е како шекспирова трагедија. Тоа е тажно, а сепак убаво. Во 79 година од нашата ера, планината Везув избувна и го покри градот Помпеја под шест метри пепел и пемза, зачувајќи го за вечност. Разурнатиот град остана скриен се додека геодет не најде… Прочитај повеќе

Катакомби на Сан Себастиано – тури, цени, тајмингот, што да очекувате, што да видите

Катакомби на Сан Себастиано

Катакомбите во Сан Себастијан со векови привлекуваат и аџии и туристи. Искуството на Сан Себастијан се состои од катакомбите каде што Свети Сан Себастијан бил погребан во 350 година и базиликата изградена над неа во почетокот на 4 век. Катакомбите во Сан Себастијан се првите подземни погребни места во светот. Првично, тој беше наречен Реклама… Прочитај повеќе

Каза Мила или Каза Батло

Каза Мила на Гауди

Бидејќи сме обожаватели на Гауди, не можеме да имаме омилен меѓу неговите креации. За познавачите на уметноста, и Casa Batllo и Casa Mila се единствени на свој начин. Туристите кои ќе се најдат себеси ограничени во однос на време или пари, може да се соочат со оваа дилема. Во оваа статија ќе погледнеме која атракција треба да ја посетите во… Прочитај повеќе

Fun Spot America Atlanta – билети, цени, барања за висина

Браник чамци во Fun Spot America Atlanta

Ако барате квалитетна забава во Џорџија, не гледајте подалеку од Fun Spot America во Атланта. Вртоглав асортиман на тобогани кои чукаат од срце, возбудувања кои предизвикуваат адреналин и првата патека за картинг на повеќе нивоа во Џорџија ја трансформираат Peach State во Screech State! Fun Spot America Atlanta има над дваесетина семејни активности, возбудливи возења, три… Прочитај повеќе

Музеј на Ван Гог – билети, цени, попусти, часови, тури со водич

Музеј на Ван Гог, Амстердам

Музејот на Ван Гог е уметнички музеј посветен на сликарот од 19 век Винсент Ван Гог и неговите современици. Постојаната колекција на музејот вклучува над 200 слики од Винсент ван Гог, 500 цртежи и повеќе од 750 писма. Со повеќе од 2.5 милиони туристи секоја година, тој е најпосетуваниот музеј во Амстердам. Во ова … Прочитај повеќе

Madame Tussauds Amsterdam – билети, цени, попусти, што да очекуваме

Мадам Тисо во Амстердам

Ако сакате да додадете гламур на вашиот одмор во главниот град на Холандија, не гледајте подалеку од Мадам Тисо Амстердам. Во музејот на восок во Амстердам, гледате вековни техники на восочни изработки и тријте раменици со светски лидери, кралски семејства, политичари, филмски ѕвезди, спортисти и многу повеќе. Тоа е фантастична можност да направите многу фотографии со познати личности, а… Прочитај повеќе

Dune Buggy Safari во Дубаи – цени, што да очекувате, безбедност

Dune Buggy Safari во Дубаи

Dune Buggy Safaris во Дубаи е премиум искуство и совршен начин да ги истражите воодушевувачките дини на градот. Нуди нова димензија на теренското истражување затоа што се возите со кабриолет со двосед дини над величествените дини во регионот. Ова супериорно пустинско искуство може да се ужива како соло патник или двојка… Прочитај повеќе

Пустинско сафари од Шарџа – билети, цени, што да очекувате

Пустинско сафари од Шарџа

Пустинското сафари е задолжително за време на вашиот одмор во Обединетите Арапски Емирати. Многу од овие тури започнуваат од Дубаи, но туристите кои престојуваат во Шарџа не треба да се грижат бидејќи некои високо оценети пустински сафари започнуваат и од Шарџа. На сафари во пустината од Шарџа, ќе се препуштите на авантуристички активности како што се фрлање дини, четири… Прочитај повеќе

Како да го убедите вашиот партнер, маж или жена да патуваат со вас

Парови на одмор

Како ќе биде ако вашиот партнер, сопруг или жена негира прекрасно патување затоа што не сака патување? Сигурно ќе биде скршено ако мора да го пропуштите вашиот толку посакуван одмор поради ова, нели? Нема да ви предложиме да го промените вашиот животен партнер. Да бидам искрен, да изберете одмор или… Прочитај повеќе

Леголенд Дискавери Центар Канзас Сити

Леголенд Дискавери Центар Канзас Сити

Legoland Discovery Center Канзас Сити е врвното игралиште на Lego во затворен простор за деца и возрасни. Семејната атракција има многу станици и простори за игра каде децата можат да се восхитуваат, да учествуваат и да се обидуваат. Атракцијата е наменета за деца на возраст од три до 10 години, а возрасните мора да донесат дете за да добијат влез. Оваа статија споделува сè… Прочитај повеќе

Работи што треба да се прават во Мајами

Туристички атракции во Мајами

Мајами во Јужна Флорида е едно од најпопуларните места за одмор во светот. Привлекува втор најголем број странски туристи меѓу сите градови во САД, по Њујорк. Мајами нуди одлични плажи, природни атракции, историја, култура, ноќен живот и шопинг. Многу атракции во Мајами се во центарот на градот, што го олеснува (или не!) патувањето. … Прочитај повеќе

Риболов одмор во Холандија – крап, штука, груб риболов со лиценца

Риболов одмор во Холандија

Холандија ужива типична европска клима, која им помага на нејзините природни водни тела со многу риби во текот на целата година. Географската структура на Холандија и постудените зими и потоплите лета ги обезбедуваат најдобрите можности за риболов на ентузијастите од целиот свет. Холандија е една од најводените земји во… Прочитај повеќе

Дестилерија Џејмсон или Дестилерија Телинг - која е подобра турнеја со виски?

Дестилерија Џејмсон vs Дестилерија за теилинг

Повеќе од милион туристи годишно стигнуваат до Даблин за да ги искусат градските дестилерии за виски, кои продолжуваат да бидат една од најбрзо растечките туристички атракции на локално ниво. Три искуства со виски ги привлекуваат повеќето од овие посетители - дестилеријата Џејмсон, музејот за ирско виски и дестилеријата „Тилинг“. Некои од овие туристи се поделени помеѓу дестилеријата Џејмсон и музејот на ирското виски, додека… Прочитај повеќе

Peak Tram – билети, цени, часови, станици, Sky Pass

Врв трамвај

Peak Tram е една од најстарите и најпознатите жичници во светот и се користи за одење на врвот Викторија. Покрај прошетките во природа, Викторија Пик во Хонг Конг има и бројни други атракции како Мадам Тисо Хонг Конг, Скај Тераса 428, Лудило 3Д авантура, Кула Врв, итн. Патување со трамвај со врв… Прочитај повеќе

Нотр Дам, Париз – Приоритетен влез, билети, цени, тури со водич

Нотр Дам во Париз

Нотр Дам де Париз или катедралата Нотр Дам е една од омилените туристички дестинации за католичките и некатоличките туристи. Туристите се восхитуваат на неговото витраж, кулите, прозорците од рози, камбаните и гаргулите. Тие, исто така, поминуваат време во истражување на ризницата на Нотр Дам и се качуваат по кулите за да видат панорамски поглед на Париз. Во оваа статија, ние… Прочитај повеќе

Alte Nationalgalerie – билети, цени, што да очекуваме

Зграда на Alte Nationalgalerie

Во Alte Nationalgalerie (или Стара национална галерија) се сместени слики и скулптури од 19 век. Заедно со Музејот Алтес, Музејот Боде, Музејот Ној и Музејот Пергамон, го формира јадрото на берлинскиот музејски остров. Музејот има неверојатна колекција на неокласична, романтична, бидермаер, модернистичка и импресионистичка уметност во Берлин. Посетителите… Прочитај повеќе

Чикаго гангстери и духови турнеја – билети, цени, што да очекувате

Чикаго ноќе

Оваа турнеја „Гангстери и духови“ во Чикаго е турнеја „два во едно“ каде што ја дознавате историјата на градот, а исто така и за неговиот долен дел. Станува збор за турнеја со водич заснована на историја на чикашките гангстери и приказни за духови, токму во познатиот округ Чикаго Луп Вице Дистрикт. Историчар ве води низ важните знаменитости на градот и ви помага да патувате… Прочитај повеќе

Смел музеј – билети, цени, попусти, тајмингот, експонати, што да очекуваме, ЧПП

Смел музеј во Њујорк

The Intrepid Sea, Air & Space Museum е воен и поморски музеј лоциран во Њујорк. Посветен е на историјата на американскиот поморски носач на авиони USS Intrepid, кој беше активен од 1943 до 1974 година. Музејот е популарна дестинација за туристите и локалното население и е задолжително да се посети за секој… Прочитај повеќе

Картинг во затворен простор Андрети – билети, цени, трки, што да облечете

Картинг во затворен простор Андрети

На Andretti Indoor Karting & Games, посетителите можат да го искусат адреналинскиот наплив на тркачки електричен картинг трки околу вртења со фиба, горе-долу промени на височината и долги непосредни патувања. Повеќето посетители стигнуваат до забавната дестинација од 150,000 квадратни метри во Орландо за картинг, но Андрети исто така нуди над 20 аркадни игри, патека со јажиња, симулатори за VR трки,… Прочитај повеќе

MoMA или The Met - кој е подобар музеј?

MOMA или Мет музеј

Многу туристи во Њујорк на крајот прашуваат: „MoMA или The Met“? Па, ако сте љубител на уметност, ви препорачуваме да ги посетите двата музеи. Меѓутоа, ако немате време, буџет или склоност да ги посетите двата уметнички музеи, проверете ја нашата анализа на MoMA vs The Met. Дали МоМА е… Прочитај повеќе