Почетна » Париз » Салата на огледалата во Версајскиот дворец

Салата на огледалата во Версај - историја, контроверзии, договори, билети

Планирате одмор? Дознајте го најдобри хотели за престој во Париз

Изменето од: Река Раџан
Факт е проверен од: Џамшед V Рајан

4.7
(152)

Салата на огледалата е најпопуларната просторија во Версајската палата.

Го нарекуваат и Французите Гранде галерија or Сала на огледала.

Дизајниран е од францускиот архитект Жил Хардуен-Мансарт и изграден помеѓу 1678 и 1684 година за време на владеењето на кралот Луј XIV.

Повеќе од 10 милиони туристи ја посетуваат Версајската палата секоја година и сите го гледаат ова уметничко чудо наречено Сала на огледалата.

Се смета за еден од најдобрите примери на француската барокна архитектура и ја симболизира моќта и луксузот на француската монархија во текот на 17 и 18 век.

Сала на огледалата, Версајската палата

Што е Салата на огледалата?

Салата на огледалата во Версајската палата е масивна и високо украсена просторија составена од многу огледала.

Тоа беше најкористената просторија за време на кралевите.

Таванот на Салата на огледалата е украсен со слики од Шарл Ле Брун, кои прикажуваат сцени од животот на Луј XIV и славната историја на Франција.

Of сè што може да се види во Версајскиот дворец, Салата на огледалата добива најмногу посетители.


Вратете се на почетокот


Историја на Салата на огледалата

Во споредба со историја на Версајската палата, историјата на Салата на огледалата е пократка.

Тоа не беше дел од првичниот план на палатата, а некаде во 1678 г. Кралот Луј XIV одлучи да ја изгради Салата на огледалата.

Тој одлучи да комбинира неколку соби од апартманите на кралевите и кралицата и големата тераса на предниот дел на палатата и да создаде една голема просторија.

Тој прифати архитект Жил Хардуен-Мансарт дизајн за Салата на огледалата, а работата започна истата година.

За шест години, Салата на огледалата - можеби најубавата соба во светот - беше подготвена за употреба.


Вратете се на почетокот


Изградба на Сала на огледала

Салата на огледалата е грандиозност во својата најдобра форма.

Целосно е револуционерен за нешто изградено на крајот на 17 век - тоа е скоро 350 години пред тоа.

Карактеристиката на собата, поради која и го дава името, се седумнаесетте сводови облечени во огледало што ги рефлектираат седумнаесетте аркадни прозорци со поглед на Версајски градини.

Секој од седумнаесетте сводови содржи дваесет и едно огледало, вкупно 357 огледала.

Значи, ако вашето прашање е: „Колку огледала има во Салата на огледалата?“ одговорот е 357.

Салата на огледалата е долга 240 стапки (73 метри) и широка 34 стапки (10.4 метри).

Има висок таван од 40 метри, украсен со шарени слики.

Шарл Ле Брун, познат француски уметник од тој период, насликал 30 композиции на засводениот таван што го прикажува Луј XIV и славната историја на Франција.

Слики на таванот на Салата на огледалата
Слика: Flickr.com

Иако изградбата на Салата на огледалата можеби запре, нејзината реставрација не запре.


Вратете се на почетокот


Зошто е изградена Салата на огледалата?

Кралот Луј XIV имал две причини за изградба на Салата на огледалата во Палатата на Версај.

На кралот Луј XIV не му се допадна терасата

Кралот мислел дека големата тераса веднаш на влезот во палатата Версај изгледала непријатно. Освен тоа, бил изложен на лоши временски услови.

Кралот Луј XIV сакал простор за „моќ“.

Во исто време, тој мислеше дека му треба просторија што ќе му ја докаже на остатокот од светот уметничката, политичката и финансиската супериорност на Франција.

Експертите веруваат дека кралот и неговиот архитект решиле да ја прикажат политичката супериорност со бројните слики за неговите подвизи на таванот.

Финансиската супериорност се воспостави со користење на 357 огледала, кои тогаш беа скап луксуз.

Уметничката супериорност ја воспоставија скулптурите, мебелот и другите уметнички дела што ја украсуваа Салата на огледалата.


Вратете се на почетокот


За што се користеше Hall of Mirror?

Кралот ја користел Салата на огледалото во Палатата на Версај за разни намени.

Служеше како соба за чекање и состаноци за дворјаните и посетителите секој ден. 

Ова беше и просторијата каде што можеа да го видат кралот додека тој шеташе меѓу неговите многубројни соби.

Дворците и посетителите без директен пристап до кралот можеа да кажат збор или да му пренесат белешка во Салата на огледалата.

Исто така, беше домаќин на екстравагантни церемонии како што се кралски свадби, свечени балови, дипломатски приеми итн.


Вратете се на почетокот


Контроверзии за Салата на огледалата

За време на изградбата на Салата на огледалата, кралот Луј XIV се држел до својата состојба. Тој рече, „секој употребен материјал треба да биде направен во Франција“.

Ова барање претставуваше проблем за Жил Хардуен-Мансарт, архитектот на Салата на огледалата.

На неговиот дизајн за „Куќата на огледалото“ му беа потребни многу огледала, а тогаш Венеција имаше монопол на огледалата.

Како решение, Французите успеале да убедат неколку венецијански занаетчии да пребегаат во Франција.

Овие уметници го изградија она што денес го знаеме како Сала на огледалата.

За да ја задржи уметноста на правење огледало во тајност, венецијанската влада наредила атентат на занаетчиите, кои им помагале на Французите.

Нема документиран доказ дека атентатите биле успешни, но нема ниту доказ дека не успеале.

Затоа, понекогаш Салата на огледалата се нарекува и „Сала на крвавите огледала“.


Вратете се на почетокот


Договори потпишани во Салата на огледалата

Праведно е да се каже дека Салата на огледалата помогна да се стави крај на многу војни со тоа што беше местото каде што беа потпишани договорите.

На пример, во 1783 година, Британија и САД го потпишаа договорот Париски договор.

Овој договор беше одговорен за завршување на Револуционерната војна. Според условите на договорот, Британија ги призна Соединетите Американски Држави како независна земја.

Нешто помалку од еден век подоцна - во 1871 година - Франција беше понижена во Француско-пруска војна.

Додека Франција го прифати поразот во Версајската палата, Кајзер Вилхелм И беше поздравен како император на Германија во Салата на огледалата.

Речиси 50 години подоцна, Салата на огледалата беше сведок на потпишувањето на Договорот од Версај.

Потпишан на 28 јуни 1919 година, ја заврши војната меѓу Германија и сојузничките сили и го сигнализира крајот на Првата светска војна.

Интересно, откако сојузничките сили ја поразија Германија, францускиот премиер Клемансо ја избра Салата на огледалата за да го потпише Версајскиот договор.

Тој бараше поетска правда и одмазда за предавањето на Франција на Германија на истата локација во 1871 година!

Препорачано: Интересни факти за Версајската палата


Вратете се на почетокот


Билети за палатата Версај

Пристапот до Салата на огледалата е вклучен во сите Билети за палатата Версај.

Купувањето билети од Версајската палата преку Интернет помага да заштедите пари, време и енергија.

Многу посетители се одлучуваат за автобус или воз турнеи од Париз до Версај, вклучувајќи го и пристапот до Версајската палата.

Подолу ви ги дадовме петте начини на кои можете да ја истражите палатата на Версај (и Салата на огледалата).

Ако немате време, проверете ги билетите до кои имате пристап САМО Версајскиот дворец (Салата на огледалата е во палатата и е вклучена во овој билет).

Ако претпочитате покомплексно искуство и имате најмалку шест часа на ваши раце, одете на тоа Билет за сите области на палатата Версај.

Ако посетувате за време на шпицот на туристичката сезона, фонтаните и музичките градини се дополнителна атракција. 

на Билет за фонтани шоу и музички градини исто така ви дава пристап до Версајската палата и салата на огледалата.

Повеќето искусни туристи се одлучуваат за локален водич кој ќе ги помине. Ако сте еден од нив, погледнете го ова Skip The Line Обиколка на Версај со водич.

Бидејќи имотот Версај е на 20 км (12 милји) од Париз, некои посетители се одлучуваат за воз патувања до Версај или климатизирани тренерски тури до Версај.

Извори
# En.chateauversailles.fr
# Wikipedia.org
# Visitworldheritage.com
# Timetravelturtle.com

на специјалисти за патување at TheBetterVacation.com користете само висококвалитетни извори додека ги истражувате и пишувате нивните статии. Ги правиме сите напори да ја задржиме нашата содржина актуелен, сигурен и доверлив.

# Палатата на Версај
# Ајфеловата кула
# Музеј на Лувр
# Дизниленд во Париз
# Музеј д'Орсеј
# Помпиду центар
# Нотрдам
# Зоолошката градина Винсен
# Пантеон
# Свети Шапел
# Кула Монпарнас
# Пикасо музеј
# Катакомби во Париз
# Опера Гарние
# Крстарење со реката Сена
# Крстарење за вечера во Сена
# Arc de Triomphe

Колку беше корисен овој пост?

Кликнете на ѕвезда за да го оцените!

Проверете ги сите работи што треба да се прават во Париз