Почетна » Париз » Билети за Градините на Версај

Версајските градини – билети, бесплатен влез, историја и факти

4.8
(173)

Градините на Версајската палата е една од најобемните градини некогаш создадени.

Работата на градините започнала истовремено како и работата на палатата и траела околу 40 години.

Градините се познати по нивните големи размери и сложениот дизајн, со различни фонтани, скулптури и други украсни елементи распоредени во симетрични обрасци.

Кога Версајските градини беа завршени, тие вклучуваа 372 статуи, 55 фонтани и преку 32 километри (20 милји) канали.

Посетителите на Версајските градини можат да истражат низа различни области, вклучувајќи го и Партерес, кои се формалните градини лоцирани најблиску до палатата; Оранжеријата, во која се сместени колекција на цитрусни дрвја; и Petit Trianon, мал замок сместен на теренот на градините што некогаш бил користен како приватно одморалиште од Марија Антоанета.

Со текот на годините, Версајските градини станаа популарно место за локалното население, луѓето од Париз, и посета на туристи.

Секој кој ја посетува палатата во Версај исто така чекори во градините.

Оваа статија опфаќа сè што мора да знаете пред да резервирате билети за Градините на Версај.

Билети за градина во Версај

Версајските градини се дел од имотот на Версај.

Од Имотот Версај има многу работи да се види, билетите се достапни во повеќе комбинации.

Секој од овие билети вклучува влез во Версајските градини.

Некои од билетите вклучуваат дури и превоз од Париз.

Билети за палатата Версај

Со овој билет, добивате пристап до палатата на Версај, вклучувајќи ги Големите апартмани, Салата на огледалата, Кралската комора, Комората на кралицата и Апартманите на Месдамс.

Откако ќе ја истражите палатата, можете да одите во градините.

Билети за Версајскиот дворец + дополнителни локации

Овој билет е сè што нуди претходниот билет плус повеќе.

Покрај сè во Версајската палата, можете да ги истражите и дворците Трианон и имотот на Марија-Антоанета со овој билет за пристап.

Пристапот до Версајските градини е исто така дел од овој билет.

Билети за палата + фонтани или музички градини

Музички фонтани во Версајските градини
Музички фонтани во Версајските градини. Слика: Parisperfect.com

Доколку фокусот на вашата посета на Версајската палата се градините, ви го препорачуваме овој билет.

Направете еднодневно патување од Париз до Златното доба на францускиот луксуз.

Можете да го резервирате овој билет само за вторник, петок, сабота или недела во текот на летните месеци кога се вклучени фонтанските шоуа или музичките градини.

Разглед на Версајскиот дворец со водич

Ова е турнеја со водич, така што ќе влезете во палатата на Версај преку приоритетниот влез (и прескокнете ги сите линии).

Откако водичот ќе ве однесе околу 75 минути, можете слободно да се дружите во Палатата или да одите до градините за лежерна прошетка.

Разглед на Версајскиот дворец со водич + превоз од Париз

Ако не можете да управувате со вашите транспорт од Париз до Версај, ја препорачуваме оваа тура.

Овој билет ви нуди водич и луксузен тренер, кој ќе ве земе од централна локација во Париз и откако ќе заврши вашата турнеја по Версај, ќе ве врати назад.

Водичот ве води околу палатата околу два часа, по што можете слободно да ги истражите Версајските градини.

Визуелна приказна: 12 совети кои мора да ги знаете пред да ги посетите Версајските градини


Вратете се на почетокот


Историја на Версајските градини

При планирањето на Версајската палата, Луј XIV и дал подеднакво значење на градината околу неа.

Тој го предаде уредувањето и градината околу палатата на францускиот пејзажен архитект повикан Андре Ле Нотр.

На пејзажниот архитект му беше дадена и титулата Генерален контролор на градината на кралот.

Кога започна работата, теренот околу Версајската палата беше само ливади и шуми.

Ова значеше, дуплирајте ја работата.

Градини во палатата Версај

Ле Нотр започна со реновирање на терените на Версај во 1662 година.

Неговиот дизајн за градината имаше оска исток-запад што формираше распетие. Покрај тоа, тој додаде две официјални француски градини во близина на палатата.

Слика: Bonjourparis.com

И покрај тоа што Андре Ле Нотр се занимавал со секој аспект од работата на градините, самиот крал го прегледал секој детал.

Создавањето на Версајската градина беше монументална задача.

Требаше да се ископа Земјата за да се израмни земјата, да се направат дизајнерски прегради, да се ископаат фонтаните и каналите и да се наполнат со вода, да се изгради Оранжерија.

Требаше да се увезат соодветни дрвја од различни делови на Франција и повторно да се населат во градината на Версај.

Не е ни чудо што на Андре Ле Нотр му требаа 40 години за да му го даде денешниот изглед.

Препорачано четиво: Историја на Версајската палата


Вратете се на почетокот


Факти за градините на Версај

Со толку многу историја, има толку многу интересни информации за палатата Версај.

Во овој дел споделуваме неколку возбудливи факти за Версајските градини.

1. Андре Ле Нотр тренирал во градината Les Tuileries

Андре Ле Нотр не беше нов за работа со кралското семејство. Тој ја започна својата кариера работејќи за Гастон од Орлеанс, вујко на Луј XIV.

Тој е роден во семејство на градинари, кои работеле за кралевите во последните 100 години.

Тој тренираше во градината на Лес Туилери во близина на палатата Лувр (која сега е Музеј на Лувр).

2. Една третина од буџетот се трошеше за фонтани

Кралот Луј XIV одвоил една третина од вкупниот буџет на Палатата на Версај до фонтаните во градината.

Версајските градини имаат 11 главни фонтани изградени на теми од римската и грчката митологија.

За време на вашата посета, не пропуштајте ги фонтаните за четири сезони, фонтаната Борба на животните, фонтаната Змеј, фонтаната на Латона, фонтаната на Аполо итн.

3. Версајската градина има канал долг 1 милја

Версајските градини вклучуваат голем канал долг 1.6 км (1 милја) и широк 62 метри (203 стапки).

За завршување на овој Версајски канал биле потребни 11 години - од 1668 до 1679 година.

Овој канал е толку голем што кралевите пловеа со мали чамци по ова водно тело.

Во зима, замрзнатиот канал жителите го користеле за лизгање и санкање.

Посетете го Лувр, крстарете по Сена и откријте ја Ајфеловата кула со Градска картичка на Париз и заштедете околу 17% од цената на билетите.

4. Венеција му подари две гондоли на францускиот крал

Во 1674 година, Република Венеција на кралот му подари две гондоли и четири гондолиери.

Венеција сакала кралот целосно да го искористи долгиот канал во градините на палатата Версај.

Италијанските гондолиери живееле во згради на крајот од каналот.

Затоа овој дел од Версајската палата имал друго име – „Мала Венеција“.

5. Версајската градина ја има најголемата оранжерија во Европа

Оранжерија е место каде што одат портокалите за да ја преживеат зимата.

Во деновите на кралот Луј XIV - кралот кој го изгради Версај - беше добро да се подарува на кралот сопствени портокалови дрвја.

Освен тоа, кралот добил и многу портокалови дрвја од Португалија, Шпанија и Италија за својата градина.

Заедно со портокаловите дрвја, кралот бил заинтересиран и за дрвјата од лимон, олеандер, палма и калинка.

Овие дрвја не се снаоѓаа добро во зима и им требаа потопли услови.

Затоа кралот нарачал архитект Жил Хардуен-Мансарт да се изгради Оранжерија во градините на Палас.

Оваа Оранжерија е долга 150 метри со засводен таван висок 13 метри. Има ѕидови од 4 до 5 метри за да го спречи студот.

6. Градините на Версајската палата толку многу смрделе што луѓето се разболеле

Заедно со Палатата на Версај, дури и градините беа отворени за јавноста. Секој може да влезе и да ужива во убавината на градините.

Меѓутоа, во 17 век, градините на палатата Версај имаа силен мирис кој ги совлада посетителите.

Комбинираниот мирис на сите цвеќиња и дрвја беше толку силен што на посетителите им се слоши.

Госпоѓата де Мејнтенон напишала во писмото од 8 август 1689 година: „Туберозата секоја вечер нè брка од Тријанон. Вишокот на мирис предизвикува мажите и жените да се чувствуваат лошо“.

7. Фонтаните сè уште користат хидраулични системи стари 300 години

Градините на палатата Версај има бројни фонтани.

Овие фонтани исфрлаат вода високо во воздухот, со што ја воодушевуваат јавноста и специјалните гости кои доаѓаат да го видат спектаклот.

Дури и денес, многу од фонтаните ги користат истите хидраулични системи од пред повеќе од 300 години за да ги воодушеват луѓето што ги посетуваат во толпа.

8. Кралот Луј XIV имал своја градина со овошје и зеленчук

Кралот Луј XIV имал градина со овошје и зеленчук изградена за себе како дел од Версајските градини.

Тој сакаше да има свежо овошје и зеленчук на својата трпезариска маса секој ден, и затоа побара од Ла Квинтиние да создаде посебна градина.

Градината се викаше „Потагер ду Роа“ и денес е отворена за туристи.

Кралот сакал градинарство и често ја посетувал оваа зеленчукова градина.

Тој, исто така, ќе донесе со себе достоинственици за да ги покаже своите градинарски подвизи.

Дали знаевте дека Сала на огледала во Версајската палата има 357 огледала?

9. Хари Потер има врска со Версајските градини

Сакате да знаете каква е врската помеѓу Хари Потер и Версајските градини?

Тоа е Алан Рикман.

Британскиот актер Алан Рикман беше талентиран волшебник Снејп во серијата за Хари Потер на Џ.К. Роулинг.

Во 2014 година, тој режираше добро прифатен филм наречен „Мал хаоссо седиште во Версај.

Филмот зборуваше за двајца талентирани пејзажни уметници кои се заљубуваат додека граделе градина во палатата на кралот Луј XIV во Версај.

10. На секои 100 години, Версајската градина повторно се засадува

Версајската градина повторно се засадува еднаш на секои 100 години за да се осигура дека растенијата и дрвјата ќе останат на своето место и ќе се држат до планираниот дизајн.

Луј XVI стана крал во мај 1774 година и веднаш потоа повторно ги засади сите дрвја.

Следното повторно засадување го направил Наполеон Бонапарта кога бил император на Французите од 1852 до 1870 година.

Во декември 1999 година, голем ураган ја погоди Франција, а градините на Версајската палата претрпеа сериозни оштетувања. Повеќе од 10,000 од 200,000 дрвја беа погодени.

По ова уништување, градината го доби своето трето повторно засадување.

Најчесто поставувани прашања за Версајските градини

Туристите кои планираат патување во Версајските градини имаат многу сомнежи и прашања.

Ние одговараме на неколку од овие грижи -

Која е разликата помеѓу Версајскиот парк и Версајските градини?

Версајскиот парк е големо пространство на област лоцирана околу Големиот канал. Достапно е бесплатно во текот на целата година.
Сепак, Версајските градини се област расфрлана со цвеќиња и фонтани и статуи блиску до Версајската палата.

Кое е работното време на Версајските градини?

За време на екот на сезоната (од април до октомври) Градините се отвораат во 8 часот и се затвораат во 8.30 часот, а за време на ниските сезони (ноември до март) се затвораат рано во 6 часот. Паркот Версај, исто така, го има истиот тајминг.

Дали Версајските градини се бесплатни?

Градините на Палас остануваат отворени седум дена во неделата, а поголемиот дел од времето можете да влезете бесплатно.
Сепак, има денови кога мора да платите за да влезете во Палас Гарденс. За време на париското лето - од 27 март до 30 октомври - изложбите на музичките фонтани и музичките градини стануваат дополнителни атракции во градините на Палатата Версај.
Во текот на овие денови се очекува да платите мала такса за влез во Градините.

Ако сакам само да пристапам до градините во Версај, дали треба да стојам во редица?

Ако сакате да пристапите само до Версајските градини, не треба да чекате во редица.
Можете брзо да влезете во градините од левата страна на палатата Версај. На овој влез речиси и да нема ред.
Но, ако сакате да ја видите палатата во Версај, ќе мора да застанете во долга редица (ако купете ги вашите билети за Версај преку Интернет, не чекате толку многу).

Дали треба да платиме ако сакаме да ги гледаме само Версајските градини?

Не, не мора да плаќате ако сакате само да ги видите Версајските градини. Меѓутоа, во посебни денови - кога се прикажуваат Музичката градина и Музичката фонтана, ќе треба да платите за да влезете во градината.

Каде можам да купам билет само за градината Версај?

Ако сакате да пристапите само до градините во Версај, не се мачете да ги купувате преку Интернет. Слетувајте на имотот во Версај и купете ги билетите на влезот во Градините. До влезот од палатата можете да стигнете до дворот на принцовите или до паркот кај портата на кралицата.
Ако сакате да истражите сè во имотот во Версај, проверете го достапни опции за билети.

Која е разликата помеѓу Музичките фонтани и Музичката градина?

Има мала разлика помеѓу Музичката градина и Музичката фонтана.
Музичката градина е местото каде што се слуша музика во градината, а музичката фонтана е шоу во кое сите фонтани се вклучени заедно со музиката. И постои синхронизација помеѓу фонтаните и музиката што се пушта.
Бидете свесни дека треба да купите билети во деновите на шоуто „Музички фонтани“ и кога „Мјузикал Гарден“ пушта музика за влез во градината.

Кога можам да резервирам билети за шоуа на Музичка фонтана или за музички градини?

Овие емисии обично се случуваат во сабота и недела од април до крајот на октомври.
И во вторник од средината на мај до крајот на јуни - ова е за да се поттикнат дополнителни туристи да ги проверат градините. Резервирајте билети сега

Можеме ли да ги посетиме градините пред да ја обиколиме палатата?

Да, можете да ги посетите градините пред да ја посетите палатата Версај. Можете директно да одите во градините кога ќе пристигнете во палатата. Сè што треба да направите е да се упатите кон горната лева страна на Cour d'Honneur и потоа да влезете во дворот на принцезата.

Версајската палата е затворена во понеделник. Дали е сè уште можно да се шета низ градините?

Версајските градини се отворени секој ден од 8 до 8.30 часот (6 часот во зима), а можете да влезете бесплатно и во понеделник. За време на екстремни временски услови, како што се снег и силен ветер, пристапот до Градините е блокиран.
Последниот влез во градините во Версај е во 7.30 часот (5.30 во зима).

Може ли да ја видам палатата во Версај, потоа да ги посетам градините, а потоа повторно да ја посетам палатата?

Не, не смеете повторно да влезете во палатата Версај. Затоа е најдобро да се приземјите рано, да ги истражите градините и потоа да влезете во Палатата.

Дали се дозволени кучиња на поводник во градините?

Не, не смеете да ги носите вашите миленици во Версајските градини. Сепак, можете да ги однесете вашите миленици во паркот Версај се додека се на поводник.

Може ли да го напуштам замокот/градината за да отидам во градот и потоа да се вратам во градините истиот ден?

Да, можете да ја напуштите градината и да се вратите кога сакате. Меѓутоа, ако е еден од оние посебни денови кога посетителите треба да купат билети за да влезат, мора да го задржите вашиот билет кај вас за повторно влегување.

Дали треба да изнајмиме велосипед во градините на палатата Версај?

Не, не можете да изнајмите велосипед за да ги истражите градините на Палатата Версај. Сепак, можете да изнајмите електрично возило (Golf buggy) за да одите околу градините.

Дали е во ред да се посети Палатата на Версајските градини во зима? Ноември, декември или јануари?

Да, можете да ги посетите и Версајските градини во зима. Нема да видите многу посетители во зима поради студеното и студеното време, но градината сепак ќе изгледа неверојатно. Градинските статуи се покриени, а фонтаните се исклучени, но сè уште е маѓепсува.

Извори
# En.chateauversailles.fr
# Wikipedia.org
# Britannica.com
# Versailles-palace-tickets.com

на специјалисти за патување at TheBetterVacation.com користете само висококвалитетни извори додека ги истражувате и пишувате нивните статии. Ги правиме сите напори да ја задржиме нашата содржина актуелен, сигурен и доверлив.

# Палатата на Версај
# Ајфеловата кула
# Музеј на Лувр
# Arc de Triomphe
# Дизниленд во Париз
# Музеј д'Орсеј
# Помпиду центар
# Нотрдам
# Зоолошката градина Винсен
# Пантеон
# Свети Шапел
# Кула Монпарнас
# Пикасо музеј
# Катакомби во Париз
# Опера Гарние
# Крстарење со реката Сена
# Крстарење за вечера во Сена

Колку беше корисен овој пост?

Кликнете на ѕвезда за да го оцените!

Проверете ги сите работи што треба да се прават во Париз

Оваа статија е истражувана и напишана од

Изменето од Река Раџан & факт проверен од Џамшед V Рајан

Оставете коментар