Почетна » Париз » Кулите Нотр Дам

Париската кула Нотр Дам – билети за турнеја, цени, редица

Планирате одмор? Дознајте го најдобри хотели за престој во Париз

Изменето од: Река Раџан
Факт е проверен од: Џамшед V Рајан

4.7
(154)

Во Нотр Дам Париз има повеќе од само витраж и прозорци од рози.

Ако ја посетувате катедралата, мора да се искачите на кулата и да уживате во фантастичниот поглед на градот.

Оваа статија објаснува сè што треба да знаете пред да одлучите да се искачите на кулата Нотр Дам Париз.

По силниот пожар на 15 април 2019 година, катедралата Нотр Дам, нејзиното богатство и кулите се затворени за посетители до понатамошно известување. Препорачуваме Свети Шапел   Пантеон наместо тоа.

Дали вреди кулата Нотр Дам?

Кулата Нотр Дам стои во центарот на Париз - на официјалната „нулта“ точка.

Оваа позиција и висината на катедралата ви помагаат да видите фантастичен поглед на Париз.

Покривот на зградата има најпрекрасни гаргоили и химери преправени како одводи и цевки.

Поглед од кулите Нотр Дам
Целта на гаргулите на Нотр Дам е многу практична. Тие помагаат да се исцеди дождовницата од покривот на Нотр Дам де Париз. Благодарение на гаргулите, дождовницата не капе по ѕидовите и не ги оштетува. Слика: Кастигатокси

Откако ќе се качите на кулата, не можете да ги пропуштите овие украси, правејќи одлични фотографии. Резервирајте ги вашите билети за кулата сега

Двете причини го прават вашето искачување на кулата Нотр Дам целосно вредно.


Вратете се на почетокот


Време на чекање во кулата Нотр Дам

Ако сакате да се качите до катедралата, мора да почекате во редот. Овој период на чекање може да достигне и до 90 минути.

Ред за кулата Нотр Дам
Долгите редици за да се качите на кулата на Нотр Дам Париз. Ова е местото каде што локален водич може да ви помогне подобро. Слика: Tours-notre-dame-de-paris.fr

Долгото време на чекање се должи на две причини:

1. На секои 10 минути само 20 луѓе можат да се качат по скалите

2. Има многу посетители кои чекаат да го видат погледот од врвот

Но, не грижете се. Можете да избегнете да чекате во оваа долга линија – со преземање на апликацијата JeFile, позната и како Duck The Line.


Вратете се на почетокот


Како да ја прескокнете линијата кај кулата Нотр Дам

Можно е да се избегне стоење во редот за качување по Кулите.

Преземете ја апликацијата JeFile и однапред резервирајте го вашето место во линијата на Нотр Дам Tower.

Апликацијата JeFile е позната и како апликацијата Duck The Line.

Достапен е на 8 јазици, а можете да го инсталирате и на двата јазика iPhone Андроид телефони.

Како работи апликацијата Duck The Line

Апликацијата Duck The Line или апликацијата JeFile ќе работи само кога сте во близина на Нотр Дам Париз.

Откако ќе стигнете до катедралата, отворете ја апликацијата и изберете го претпочитаниот временски простор.

Откако ќе го изберете слотот, можете слободно да правите што сакате - одлична опција е да го истражите остатокот од катедралата.

Кога ќе дојде време да се искачите на кулата, пронајдете го патот до страничниот влез на кулата и покажете ја апликацијата на придружникот.

Откако ќе потврдат, ќе ве пуштат внатре.

Откако ќе го започнете вашето искачување, ќе забележите дека скалите се делат на два дела.

Ако сè уште не сте ги купиле билетите за кулата, одете лево за да ги купите.

Ако веќе ги имате билетите или Париската музејска карта, продолжете со искачувањето одејќи лево.

Забелешка: Ако сакате многу поедноставно решение за да ги прескокнете долгите редици во кулата Нотр Дам, проверете го ова разглед на Нотр Дам со водич со пристап до кулата


Вратете се на почетокот


Искачување на кулите на Нотр Дам

Вашето патување започнува на вратата во Северната кула, лево и зад аголот од главниот влез на Нотр Дам.

Ќе се качите по камените скалила.

Речиси на половина пат низ 387 скалила, ќе стигнете до продавницата за подароци и книги во камената комора на кулата со висок таван.

Погледнете ја плочата во близина на скалите што водат до ќелијата на Есмералда, која вклучува извадок од Грбавицата на Нотр Дам.

Со чувар што ги отвора горните скалила, продолжете со вашето искачување до отворената галерија на Северната кула со тесни скалила што водат до Јужната кула.

Погледнете ги фасцинантните химери и гаргулите пред да ја посетите камбанаријата и подоцна да го погледнете 13-тонскиот Емануел Бел во Јужната кула.

Можете да се качите по тесните скали до врвот на Јужната кула.

Колку време трае кулата Нотр Дам?

Качувањето по 387-те камени скали е напорна задача, иако глетката е исто толку наградувачка колку што и искачувањето е исцрпувачко.

Чекањето во редот, искачувањето на кулата кај Нотр Дам, а потоа враќањето може да ве одземе околу два часа.

Ако сè уште сте неодлучни, нема проблем.

Само купете го основниот приоритетен влезен билет, и штом ќе завршите со истражување на катедралата, можете да одлучите за следниот начин на дејствување (да, можете да купите билети за кулата на атракцијата).


Вратете се на почетокот


Најчесто поставувани прашања за кулите на Нотр Дам

Посетителите кои планираат да се качат по кулите имаат многу прашања.

 1. Што треба да видиме прво - катедралата Нотр Дам или кулата?


  Влезот во катедралата започнува во 8 часот, а во кулите во 10 часот.

  Редот за влегување во катедралата почнува да отекува до 9 часот наутро, па најдобро е прво да ја истражите катедралата.

  Ако влезете рано, можете да ги избегнете големите туристички групи кои почнуваат да пристигнуваат до 10 часот.

 2. Колку влезови има Нотр Дам?

  Нотр Дам има два влеза. За да ја истражите катедралата, влезете низ влезната врата. За да го најдете патот до кулата, користете ја вратата во Северната кула, лево и зад аголот од главниот влез на катедралата.

 3. Кое е најдобро време за пократки линии кај кулите Нотр Дам?

  Треба да ја посетите после ручекот за пократки редови. Сепак, со апликацијата спомената погоре, не треба многу да се грижите за линиите. Можете да го означите вашето место во редот и да шетате наоколу додека не дојде редот да се качите.

 4. Може ли да купам билети за кулите Нотр Дам за истиот ден?


  Можете да купите билети во последен момент за да се качите на кулата, но само за време на вонсезоната.

  Меѓутоа, за време на шпицовите сезони, билетите истиот ден се распродаваат многу брзо.

  Затоа, треба да резервирате однапред! Книга сега

 5. Како да купите билети за Нотр Дам кулата?


  Влезот во кулата Нотр Дам е бесплатен!

  Но, за да ги прескокнете познатите долги редови, можете да купите приоритетен влезен билет.

  Како втор чекор, ќе ви треба и билет за да се искачите на кулата.
  Овие билети за кулата можете да ги добиете на два начина:

  1.   Резервирајте турнеја со водич која вклучува посета на кулата однапред за да избегнете изненадувања подоцна.

  2. Друга опција е да купете обичен билет за влез во Нотр Дам и влезете во редот за да се качите на кулата.

  И тогаш, непосредно пред да започнете со искачувањето на кулата, ќе можете да го купите билетот.

 6. Може ли да купам билети за Tower со апликацијата Duck The Line?


  За жал, не можете.

  Апликацијата го задржува вашето место само во редот (со резервирање на временско слот).

  Со оваа апликација, можете да резервирате места за најмногу 8 луѓе во вашата група.

 7. Може ли да се приклучам во редот на кулите на Нотр Дам?


  Да, можете да чекате во редот и да останете таму засекогаш.

  Начинот на кој Нотр Дам управува со редиците се промени во последниве години.

  Најдобар излез е да ја преземете апликацијата Duck The Line или да го користите киоскот на северната страна на катедралата (почнува во 9 часот наутро) за да резервирате време да се качите на кулата.

  Дозволени се само 20 посетители на секои 10 минути со предност пред луѓето со резервиран временски простор. 

 8. Што е подобро - турнеја со водич во Нотр Дам или обиколка без водич?


  Ако сте ја завршиле домашната задача, тогаш купете билет со редовен приоритет за да се избегне редот е доволно.

  Меѓутоа, ако ја сакате историјата, архитектурата и спомениците, резервирај турнеја со водич на Нотр Дам.

  Локален експерт може да ве изненади со приказни и анегдоти кои тешко се наоѓаат на интернет.

 9. Може ли да ја прескокнам линијата кај кулата Нотр Дам?


  За жал, не можете да ја прескокнете линијата поради системот прв дојден, прв услужен.

  Со Парискиот музејски пас добивате само бесплатен пристап до кулата, но не и прескокнувајќи ја линијата.

  Дури и со апликацијата Duck The Line, мора да го резервирате вашето место однапред.

  Ако не сакате мака да го резервирате местото, повелете и резервирајте ја турата со водич, каде што вашиот водич ќе се справи со сè за вас.

 10. Каде излегува Нотр Дам кулата?

  Кога ќе се качите по кулата Нотр Дам, излегувате на улицата. За да се вратите во катедралата, мора повторно да почекате во редот. За да се избегне ова чекање, посетителите претпочитаат прво да ја истражуваат катедралата, а потоа да се качат на кулата.

 11. Дали децата можат да се искачат на кулата Нотр Дам?


  Да, децата постари од шест години можат брзо да се искачат на 387 скалила се додека е рано во денот.

  Клучно е да не ги заморувате децата со долго стоење во редот. 

  За да се избегне ова чекање, посетителите со деца и постари лица претпочитаат „приоритетен влез“.

 12. Дали има места за одмор додека се качувате на кулата Нотр Дам?


  До врвот има вкупно 387 скалила со многу малку места за застанување и одмор.

  Станува малку тесно за оние кои сакаат да се одморат бидејќи посетителите имаат тенденција да брзаат кон врвот и скалите се стеснуваат додека се качувате нагоре.

  Оттука, треба да размислите за вашата ментална и физичка сила пред да започнете со искачувањето.

  Сепак, панорамскиот поглед од врвот е вреден за сета борба.

# Ајфеловата кула
# Музеј на Лувр
# Палатата на Версај
# Arc de Triomphe
# Музеј д'Орсеј
# Помпиду центар
# Нотрдам
# Пантеон
# Зоолошката градина во Париз
# Свети Шапел
# Дизниленд во Париз
# Кула Монпарнас
# Пикасо музеј
# Катакомби во Париз
# Опера Гарние
# Крстарење за вечера во Сена
# Крстарење со реката Сена

Колку беше корисен овој пост?

Кликнете на ѕвезда за да го оцените!

Проверете ги сите работи што треба да се прават во Париз