Почетна » Сан Франциско » Билети за Алкатраз во последен момент

Билети за Алкатраз во последен момент – откажани, истиот ден и билети во мирување

Планирате одмор? Дознајте го најдобри хотели за престој во Сан Франциско

Изменето од: Река Раџан
Факт е проверен од: Џамшед V Рајан

4.8
(174)

Турнејата на островот Алкатраз е на маршрутата на речиси секој турист што го посетува Сан Франциско, поради што добива повеќе од милион туристи годишно.

Со ограничен број на крстарења со Алкатраз кои пловат до островот секој ден, овие билети за турнеја во Алкатраз се многу барани и се резервирани неколку недели однапред.

Во оваа статија споделуваме неколку совети за тоа како можете да резервирате билети за турнеја во Алкатраз во последен момент.

Како да купите билети за Алкатраз

Билети за турнеја на островот Алкатраз
Слика: Hellokhronicles.com

Ако вашето патување во Сан Франциско НЕ е планирано најмалку два месеци, постојат три начини да купите билети за турнеја Алкатраз -

1. Можете да купите билети за турнеја во Алкатраз лично со посета на билетарницата на Alcatraz Landing на Алкатраз слетување, Ембаркадеро, Сан Франциско. Канцеларијата е отворена седум дена во неделата од 7.30 до 5 часот по Пацифичко време.

2. Можете да се јавите во центарот за билети Alcatraz City Cruises на 415-981-7625 и да ги резервирате вашите билети за турнеја на островот Алкатраз. Тие се отворени седум дена во неделата, од 5 до 7 часот по Пацифичко време.

3. Бидејќи резервирате неколку месеци пред вашата посета на Алкатраз, можете да ги купите од CityExperiences веб-страница, официјалниот добавувач на билетите. 

Меѓутоа, ако вашата посета на Сан Франциско доаѓа во следните неколку недели (или денови!), билетите на официјалната веб-страница ќе бидат распродадени.

Продолжете со читање за да дознаете зошто.


Вратете се на почетокот


Побарувачка за билети за Алкатраз во последен момент

Билетите за турнеја во Алкатраз се достапни за резервација од официјалната веб-страница 90 дена однапред.

Но, билетите се распродаваат речиси веднаш штом ќе бидат достапни поради големата побарувачка.

За време на летните месеци од април до август, билетите за турнејата Алкатраз се продаваат 75 дена однапред.

Тоа е затоа што многу туристи планираат и резервираат билети за Алкатраз многу однапред.

За време на умерените месеци септември и октомври, билетите за турнеја Алкатраз се резервираат 45 до 50 дена однапред.

Многу посетители на Сан Франциско не го знаат ова и се обидуваат да ги резервираат своите билети за турнеја во Алкатраз во единаесеттиот час.

Но, не грижи се. 

Подолу ви презентираме четири совети за тоа како можете да го доживеете најстрашниот затвор во светот на островот Алкатраз, дури и ако сте заборавиле да го испланирате пред време.

  1. Резервирајте комбо турнеја, која вклучува посета на островот Алкатраз
  2. Купете „откажани“ билети за турнеја во Алкатраз
  3. Купете билети за истиот ден
  4. Резервирајте билети во мирување

Од четирите опции споменати погоре, резервирањето комбо турнеја на островот Алкатраз е најдобриот начин да се обезбеди посета на Алкатраз.

Останатите три опции се коцкање - може, или нема да имате среќа.


Вратете се на почетокот


Билети за комбинирана турнеја во Алкатраз

Ферибот Алкатраз
Слика: Alcatrazcruises.com

Откако ќе се распродадат билетите за турнеја достапни со крстарењата со Алкатраз Сити во Сан Франциско, најдобриот начин да го посетите затворскиот остров е да резервирате комбинирана турнеја.

Покрај тоа што се опција во последен момент, овие комбинирани билети ви помагаат и да заштедите пари.

Дали се сигурни комбо-турите на Алкатраз?

Искуства на градот е официјален партнер на Алкатраз. 

Тие им дозволуваат на тур-операторите во Сан Франциско да продаваат билети за Алкатраз под еден услов - операторите мора да ја комбинираат посетата на затворот Алкатраз со други градски атракции.

Овие туристички компании купуваат билети за Алкатраз на големо, ги здружуваат со други туристички активности и атракции во и околу градот и ги продаваат напред.

Најдобри комбо тури во Алкатраз

Во продолжение ви ги претставуваме најпопуларните тури кои вклучуваат и посета на островот Алкатраз. Или можете да ги видите сите достапни тури во Алкатраз.

Бидејќи дури и комбо-турите на Алкатраз брзо се продаваат, не е лесно да ги добиете омилените датуми.

Можеби ќе треба да поминете извесно време во потрага по соодветна комбинирана турнеја Алкатраз со достапни датуми што ги претпочитате.

Комбо турнејацена
Островот Алкатраз и велосипедска турнеја за зајдисонце со водич$ 95
Крстарење со брод со Sail & Jail и билет за Алкатраз$ 95
Билети за Алкатраз и пешачка тура во Кинескиот град$ 99
Турнеја на Муир Вудс, Саусалито и Алкатраз$ 125
48-часовна тура со автобуси со хоп-он-хоп-оф и билет за Алкатраз$ 140
Лет со хидроавион над Алкатраз + тура Алкатраз$ 230
Разглед на Сан Франциско со водич + обиколка на Алкатраз$ 125
Хеликоптер обиколка на Сан Франциско + тура Алкатраз$ 250
Разглед на градот Сан Франциско со посета на островот Алкатраз$ 160
Возете велосипед по мостот Голден Гејт + тура Алкатраз$ 99
Сегвеј турнеја на Сан Франциско + тура Алкатраз$ 100
Велосипедска тура за зајдисонце и 2-дневна тура Алкатраз$ 99
Разглед на Алкатраз + 2 часа истражување на SFO во GoCar$ 245
Полудневен крстарење со катамаран + разглед на островот Алкатраз$ 95
Внатре во Алкатраз + мостот Голден Гејт$ 150
Велосипедска тура со водич Алкатраз + Саусалито$ 99

Туристите на буџетски одмор се одлучуваат за 90 минутно крстарење околу Алкатраз, кој чини само 30 долари по лице.


Вратете се на почетокот


Купете ОТКАЖАНИ билети за Алкатраз

За време на летните месеци, билетите за островот Алкатраз се распродаваат до 75 дена однапред, бидејќи многу туристи планираат многу пред одморот.

Но, кога нивните планови ќе се променат и во последен момент ќе ги откажат резервираните билети, официјалниот добавувач ги враќа на продажба на веб-страницата.

Ако сакате билет за турнеја во Алкатраз во единаесеттиот час, можете да ја посетите веб-страницата на City Experiences и да се обидете да ги добиете овие откажани билети.

Тоа е коцкање, но исто така е можно да се украде билет за Алкатраз со овој пристап.


Вратете се на почетокот


Купете билети за Алкатраз ИСТИОТ ДЕН

Alcatraz CityCruises има одлична иницијатива да им обезбеди на туристите кои во последен момент се обидуваат да бараат билети за турнеја Алкатраз да добијат уште една шанса.

Островот Алкатраз одозгора
Слика: @Rodi01

Секој ден, тие одвојуваат ограничен број билети за ист ден за турнеја во Алкатраз достапни по принципот „прв дојден, прв услужен“.

Туристите можат да ги купат овие билети за Алкатраз истиот ден од нивниот центар за резервации во Алкатраз слетување

Број на издадени билети ИСТИОТ ДЕН

Тимот на Alcatraz City Cruises одлучува за бројот на билети за истиот ден што ќе се издаваат во зависност од побарувачката.

За време на шпицот на летната сезона, бројот на билети за ист ден што им се делат на туристите може да достигне и до 200.

За време на не-пик, оваа бројка може да биде и до 50 билети.

Како да купите билети за турнеја во Алкатраз ИСТИОТ ДЕН?

Билетарницата се отвора во 7:30 часот.

Сепак, туристите очајни за билет во последен момент за островот Алкатраз почнуваат да се редат од 4 часот наутро.

Овој ран почеток особено важи за летните месеци.

Откако ќе застанете во оваа редица, не можете да излезете надвор, освен за пауза во бањата.

Персоналот за издавање билети строго го спроведува ова на местото на одржување.

Овој персонал за билети ќе ви даде и ваучер за билети (еден по лице), што значи дека ќе излезете со билет за турнеја во Алкатраз во последен момент во рака.

Сепак, постојат одредени ограничувања за купување билети за Алкатраз за истиот ден.

Ограничувања на билети во ИСТИОТ ДЕН

1. Гостите можат да купат билети за истиот ден само во канцеларијата на Alcatraz City Cruises.

2. Се продаваат по принципот прв дојден, прв услужен. Стоењето во редот не гарантира билет.

3. Максималниот број продадени билети за Алкатраз на едно лице е еден. Ова значи дека сите членови на семејството/групата мора да бидат присутни на прозорецот за билети при купувањето билет.

4. Има и ограничување од четири лица по група. Шестчлено семејство мора да се подели во две групи и да стои во редица (и да плати со различна картичка).

5. За купување билети потребна е идентификација со фотографија издадена од владата.

Време на истодневните тури во Алкатраз

Истите билети за Алкатраз обично се за еден од утринските фериботи што го напуштаат слетувањето на Алкатраз во 9.10 часот, 10 часот и 10.30 часот.

Во зимските месеци, во ист ден, носителите на билети за Алкатраз се сместуваат на бродот во 9.10 часот.


Вратете се на почетокот


Купете стендбај билети за ноќна турнеја во Алкатраз

Стендбај билетите за ноќната турнеја во Алкатраз се вистинска коцка.

Но, ако сакате да купите билети за турнеја во Алкатраз последен момент, вреди да се обидете.

Мора да почнете да се редите рано наутро (од 5 часот па натаму!) и да бидете меѓу првите во редот кога билетарницата ќе се отвори во 7.30 часот.

Секое утро, во зависност од побарувачката, се издаваат од 10 до 20 ноќни билети за Алкатраз во мирување.

Потоа мора да се вратите во Алкатраз слетување половина час пред поаѓањата во 5:55 и 6:30 за да видите дали нема да се појават.

Во текот на зимските месеци, ова ноќно поаѓање на траектот се случува во 3:50 часот.

Стенд-бај билетите се почитуваат по редоследот по кој билетарницата ги продавала наутро.

Оние кои први го купиле добиваат шанса да влезат први против не-прикажување.

Само затоа што сте добиле билет во мирување не значи дека ќе одите на турнејата на островот Алкатраз.

Во просек, 50% од туристите со стендбај билети за Алкатраз се враќаат дома без да се качат на траектот.

Среќните 50% одат на а ноќна обиколка на островот Алкатраз.


Вратете се на почетокот


нашата препорака

Сите горенаведени трикови за купување билети за Алкатраз во единаесеттиот час се чиста коцка.

Големи се шансите да не можете да се качите на траектот за островот Алкатраз.

Затоа топло ви препорачуваме наместо тоа купи комбо турнеја која вклучува посета на островот Алкатраз.

И покрај тоа што овие билети за турнеја во Алкатраз во последен момент се малку скапи, не мора да стоите во ниедна линија и тие ве уверуваат дека ќе ги посетите. 

Извори
# Внатре-водич-to-san-Francisco-tourism.com
# Freetoursbyfoot.com
# Tourscanner.com
# Soldoutgetmein.com

на специјалисти за патување at TheBetterVacation.com користете само висококвалитетни извори додека ги истражувате и пишувате нивните статии. Ги правиме сите напори да ја задржиме нашата содржина актуелен, сигурен и доверлив.

# Островот Алкатраз
# Зоолошката градина во Сан Франциско
# Калифорниска академија на науките
# Аквариум Беј Монтереј
# SFMoMA
# Аквариум во Сан Франциско
# Истражувач
# Музејот Де Јанг
# Автобуски тури во Сан Франциско

Колку беше корисен овој пост?

Кликнете на ѕвезда за да го оцените!

Проверете ги сите работи што треба да се прават во Сан Франциско