Почетна » Сан Франциско » Билети за турнеја во Алкатраз

Тури на островот Алкатраз – билети, цени, попусти, време на траект, времетраење

Планирате одмор? Дознајте го најдобри хотели за престој во Сан Франциско

Изменето од: Река Раџан
Факт е проверен од: Џамшед V Рајан

4.7
(153)

Повеќе од еден милион туристи секоја година резервираат тура Алкатраз и го посетуваат островот Алкатраз.

Островот, кој некогаш беше најстрашниот затвор во светот, е на маршрутата на секој турист што го посетува Сан Франциско.

Во оваа статија објаснуваме се што треба да знаете пред да купите билет за островот Алкатраз.

Каде е Алкатраз

Алкатраз е карпест остров на 2 км (1.5 милји) од брегот на Сан Франциско.

Овој остров зафаќа 22 хектари (9 хектари), а од 1934 до 1963 година служел како федерален затвор.

Можете ли да го посетите Алкатраз?

Да, затворот Алкатраз и терените на островот се отворени за јавноста.

Туристите можат да планираат да го посетат Алкатраз кој било ден од годината, освен Божиќ, Денот на благодарноста и Новата година - трите дена кога е затворен.

Се што треба да направите е закажете турнеја на островот Алкатраз.

Што да очекувате во Алкатраз


Вратете се на почетокот


Како да стигнете до крстарења со Алкатраз

Карта за слетување на Алкатраз
Слика: Nps.gov

Фериботите за турнеја на островот Алкатраз тргнуваат од и се враќаат до Пјер 33, исто така познат како Алкатраз слетување.

Пјер 33 Алкатраз Слетување е покрај северното шеталиште во Сан Франциско, познато и како Ембаркадеро.

Пјер 33 е во близина на раскрсниците на улицата Сансоме и Ембаркадеро, и улицата Беј и Ембаркадеро.

Тоа е само 400 метри (четвртина милја) од Рибарскиот пристан.

Областа за слетување Алкатраз на Пјер 33 ги вклучува местата за билети, чекање и пансионирање.

Како да стигнете до Пјер 33

Запали го твојот Google на сајтот и видете колку сте оддалечени од Пјер 33.

Ако не можете да го поминете растојанието пешки, во зависност од вашата моментална локација, можете да земете еден од овие автобуси -

Автобуска рутаАвтобуска станица
F Line Историски трамвајУлицата Беј
8 БејшорУлица Керни и Норт Поинт
82X Леви Плаза ЕкспресЗастанување на улицата Сансом и Филберт

Сите столбови со непарни броеви на брегот на Сан Франциско се северно од познатата градска зграда на Фери, во подножјето на улицата Маркет, а сите столбови со парни броеви се јужно од зградата на Фери. 

Многу туристи не го сфаќаат ова и слетуваат на Пирс 30, 32 или 34, кои се милји од местото од каде што мора да се качат на траектот на островот Алкатраз.

Паркинг во Алкатраз слетување

Ако планирате да се качите на ферибот Алкатраз до островот, не препорачуваме да возите до Пјер33.

Паркинг е тешко да се најде и е многу скап во областа на Рибарскиот пристан, особено во летните и пролетните месеци.

Ако не најдете паркинг навреме, може да го пропуштите планираното поаѓање.

Подобро е да ве симнат на Пјер 33 или да земете јавен превоз.


Вратете се на почетокот


Време на турнеја во Алкатраз

Островот Алкатраз се отвора за туристи веќе во 8.45 часот.

Првиот ферибот на денот се нарекува „Early Bird Tour“, достапен за резервации во текот на целата година.

Остатокот од времето на турнејата во Алкатраз се менува со сезоната.

Време на траект во лето

ТурсВреме на траект
Рана птица турнеја8.45 am
Ден турнеја9:10 часот, 9:30 часот, 10:00 часот, 10:30 часот, 11:00 часот, 11:30 часот, 12:00 часот, 12:30 часот, 1:00 часот, 1:30 часот, 2:10 часот, 2:40 часот, 3:20 часот, 3:50 часот
ноќна турнеја5:55 часот, 6:30 часот
Турнеја зад сцената4:20 часот, 4:50 часот

Време на траект во зима

ТурсВреме на траект
Рана птица турнеја8.45 am
Ден турнеја9:10 часот, 9:30 часот, 10:00 часот, 10:30 часот, 11:00 часот, 11:30 часот, 12:00 часот, 12:30 часот, 1:05 часот, 1.35:XNUMX часот
ноќна турнеја3:50, дополнителен траект во 4:45 по потреба
Турнеја зад сцената2:10 часот, 2:40 часот

Комбо турнејата Alcatraz & Angel Island се случува во 9.30 часот, во текот на целата година.


Вратете се на почетокот


Најдобро време за посета на островот Алкатраз

Островот Алкатраз
Слика: Cityexperiences.com

Рано утро е најдобро време да го посетите Алкатраз – ако го добиете „Early Bird Alcatraz билет“ и се качите на траектот што поаѓа од Пјер 33 во 8.45 часот, можете да ја избегнете гужвата што доаѓа подоцна.

Следното најдобро време за посета на островот Алкатраз е 6 часот во лето и 4 часот во зима - на ферибот за ноќна турнеја.

Малкумина се одлучуваат за ноќна обиколка на островот Алкатраз, правејќи да изгледа како персонализирана турнеја.

Како бонус, за време на вашето враќање од островот, ќе видите неверојатни погледи на осветлениот хоризонт на Сан Франциско.

Понеделник до четврток се најдобри денови за посета на островот бидејќи викендите се навистина преполни.

Најдобрите месеци за посета

Доцните зимски месеци јануари, февруари и март имаат најмалку гужва во Алкатраз.

Времето не е толку пријатно како што се очекува и секогаш постои закана од дожд.

Меѓутоа, бидејќи фериботите ги покриваат седиштата, дождовите не влијаат на патувањето до островот Алкатраз.

Ако сакате да ја избегнете гужвата и преферирате добро време, не гледајте подалеку од септември и октомври.

Забелешка: Времето во Сан Франциско е непредвидливо. Може да стане сончево, магливо или студено на еден час, па затоа е подобро да се облекувате во слоеви.


Вратете се на почетокот


Колку време трае турнејата на Алкатраз?

Дневната турнеја на островот Алкатраз вклучува возење со ферибот до островот Алкатраз, аудио обиколка на Cell House, изборни експонати и враќање со ферибот, а сето тоа трае приближно три часа.

Возењата со траект траат 12-15 минути во секој правец, што овозможува два и пол часа на островот.

Ако ја сакате историјата и сакате да навлегувате во детали и претпочитате да фотографирате многу, можете лесно да поминете четири до пет часа истражувајќи го Алкатраз.

Туристички чамци во Алкатраз
Слика: Cityexperiences.com

Еве ги трите фактори кои најмногу влијаат на времетраењето на турнеите во Алкатраз:

 • Откако ќе се симнете на островот Алкатраз, стрмното искачување од 400 метри (1312 стапки) ве води до куќата на ќелиите. Оваа висинска промена е 40 метри (130 стапки). Некои посетители претпочитаат да се одморат помеѓу нив, додека други го управуваат ова растојание побрзо.
 • Додека некои туристи застануваат за да здивнат, многу други застануваат за погледот кој го одзема здивот за време на ова искачување. Глетките се толку примамливи што многу туристи решаваат да се смират и да поминат дополнително време.
 • Аудио-турнејата Cell House во Алкатраз е долга 45 минути. Сепак, можете да го паузирате во редовни интервали и да го забрзате вашето истражување.

Ноќните тури во Алкатраз, исто така, имаат тенденција да траат три часа.

Заштедете до 45% на цените на билетите за најдобрите 25 атракции во Сан Франциско. За да заштедите време и пари за време на вашиот SFO одмор, купи Go Card од Сан Франциско


Вратете се на почетокот


Билети за островот Алкатраз

Билети за турнеја на островот Алкатраз
Слика: Hellokhronicles.com

City Experiences управува со продажбата на билети за турнеја во Алкатраз, кои можете да ги купите до 90 дена однапред.

Вклучувања на билети за турнеја во Алкатраз

An Билет за турнеја во Алкатраз вклучува пет работи -

 • Превоз со траект од Пјер 33 до островот Алкатраз
 • Раскажување во одборот за време на кружно возење со ферибот
 • Аудио водич за Cell House
 • Разглед на затворот (користејќи го аудио водичот)
 • Други програми и изложби се случуваат во Алкатраз
 • Повратен траект од островот Алкатраз до Пјер 33

Каде да купите билети за Алкатраз

Островот Алкатраз е најпопуларната атракција во Сан Франциско и има значителна побарувачка за билети за турнеја. 

Во текот на летните месеци, сите билети за Алкатраз се резервираат најмалку 75 дена однапред, а во зимските месеци, најмалку 30 дена однапред. 

Ако вашата посета на островот Алкатраз е уште неколку месеци далеку, постојат три начини да го резервирате вашиот слот на траектот до Алкатраз.

Лично: Посетете го слетувањето на Алкатраз билетарница на Пјер 33, Ембаркадеро, Сан Франциско и купете ги лично.

На телефон: Јавете се во центарот за билети Alcatraz City Cruises на 415-981-7625 и резервирајте ги вашите билети за турнеја на островот Алкатраз.

Онлајн: Пријавете се на Искуства на градот веб-страница, која ја поседува Hornblower и резервирајте ги вашите билети. 

Ако се обидувате да купите билет за турнеја во Алкатраз во последен момент, бидете сигурни дека е распродаден насекаде. 

Во таков случај најдобро е да закажете комбо турнеја што вклучува и посета на островот Алкатраз.

Покрај тоа што се опција во последен момент, овие комбинирани билети исто така ви помагаат да заштедите пари.


Вратете се на почетокот


Комбинирани тури во Алкатраз

Секој ден, ограничен број билети за турнеја во Алкатраз им се доделуваат на тур-операторите во Сан Франциско за да се продаваат како комбо-тури Алкатраз.

Откако билетите ќе се исушат на веб-страницата на City Experiences, комбо билетите за Алкатраз стануваат ваша единствена надеж.

Дали комбо-турите на Алкатраз се сигурни

Да, комбо-турите на Алкатраз се сигурни и популарни.

Локалните туристички компании купуваат билети за Алкатраз на големо од Alcatraz City Cruises, официјалниот дистрибутер.

Alcatraz City Cruises им дозволува на овие тур-оператори да продаваат билети за Алкатраз под еден услов - операторите мора да го посетат клубот Алкатраз со други атракции во Сан Франциско.

Затоа, кога сите билети за турнејата Алкатраз ќе се распродадат, вашата најдобра опција за билетот за Алкатраз во последен момент е комбинирана турнеја.

Најдобри комбо тури во Алкатраз

Подолу ги споделивме нашите омилени комбо-тури, кои вклучуваат и посета на островот Алкатраз. Или можете да ги видите сите достапни тури во Алкатраз.

Бидејќи дури и билетите за комбинација на Алкатраз брзо се продаваат, не е лесно да ги добиете омилените датуми.

Можеби ќе треба да поминете извесно време во потрага по соодветна комбинирана турнеја Алкатраз со достапни датуми што ги претпочитате.

Турцена
Островот Алкатраз и велосипедска турнеја за зајдисонце со водич$ 95
Крстарење со брод со Sail & Jail и билет за Алкатраз$ 95
Билети за Алкатраз и пешачка тура во Кинескиот град$ 99
Турнеја на Муир Вудс, Саусалито и Алкатраз$ 125
48-часовна тура со автобуси со хоп-он-хоп-оф и билет за Алкатраз$ 140
Лет со хидроавион над Алкатраз + тура Алкатраз$ 230
Разглед на Сан Франциско со водич + обиколка на Алкатраз$ 125
Хеликоптер обиколка на Сан Франциско + тура Алкатраз$ 250
Разглед на градот Сан Франциско со посета на островот Алкатраз$ 160
Возете велосипед по мостот Голден Гејт + тура Алкатраз$ 99
Сегвеј турнеја на Сан Франциско + тура Алкатраз$ 100
Велосипедска тура за зајдисонце и 2-дневна тура Алкатраз$ 99
Разглед на Алкатраз + 2 часа истражување на SFO во GoCar$ 245
Полудневен крстарење со катамаран + разглед на островот Алкатраз$ 95
Алкатраз + мост Голден Гејт + велосипедска тура Саусалито$ 145

Не можете да си дозволите толку многу? Пробајте ја оваа турнеја каде што сте крстарење околу островот Алкатраз за 90 минути за само 30 долари по лице.

Ако овие комбинирани тури не ве возбудија, проверете ги овие временски тестирани трикови за купување Билети за Алкатраз во последен момент.


Вратете се на почетокот


Најчесто поставувани прашања за билети за Алкатраз

Туристите имаат многу прашања пред да ги купат своите билети за островот Алкатраз.

Се обидуваме да одговориме на некои од нив -

 1. Дали турите во Алкатраз треба да се резервираат однапред?


  Билетите за островот Алкатраз може да се распродадат многу однапред. Ви предлагаме да ги обезбедите вашите билети на траектот Алкатраз веднаш штом ќе го финализирате планот.

  За време на летните месеци, билетите за Алкатраз се распродаваат 75 дена однапред.

  За време на месеците со умерена туристичка активност (септември и октомври), билетите за турнеја во Алкатраз се резервираат 45 до 50 дена однапред.

 2. Каде е кабината за билети за крстарења во Алкатраз?


  Кабината за билети за Алкатраз е на Пјер 33, Ембаркадеро, Сан Франциско.

  Канцеларијата е отворена седум дена во неделата од 7.30 до 5 часот по Пацифичко време.

 3. Каде да купите билети за островот Алкатраз?


  Официјалната страница за билети за Алкатраз е cityexperiences.com.

  Сепак, билетите на официјалната веб-страница се резервираат најмалку 50 до 75 дена однапред.

  Ако вашиот одмор доаѓа наскоро, проверете го билети за турнеја во последен момент Алкатраз.

 4. Кога билетите за Алкатраз се распродадени, како да резервирате турнеја на островот Алкатраз?


  Билетите за Алкатраз се распродаваат многу брзо од официјалната веб-страница.

  Ако барате билети за Алкатраз во последен момент, вашата единствена опција е да закажете комбо турнеја, кој вклучува возење со траект до затворскиот остров Алкатраз и назад.

 5. Колку чини Алкатраз цена на билетите за турнеја?


  Возрасните (од 18 до 61 година) и помладите (12 до 17 години) ја плаќаат целосната цена од 41 долар, додека децата (5 до 11 години) и постарите (62+ години) плаќаат намалена цена од 25 долари и 38.65 долари за нивниот билет за Алкатраз. соодветно.

  Цената на билетот за турнеја во Алкатраз зависи од возраста на посетителот.

 6. Каде да добиете евтини билети за Алкатраз?


  Најевтините билети за турнеја во Алкатраз можете да ги добиете од официјалната веб-страница – cityexperiences.com.

  Сепак, тие ги продаваат своите билети најмалку 75 дена однапред за време на шпицот и 45 дена претходно за време на не-пик месеци поради големата побарувачка.

  Еве неколку трикови за тоа како сепак можете да постигнете гол евтини билети за Алкатраз во последен момент.

 7. Можеме ли да купиме билети за Алкатраз за истиот ден?


  Секој ден, гостите можат да купат ограничен број билети за истодневната турнеја на Алкатраз од билетарата на Alcatraz City Cruises на Пјер 33.

  Надлежните им го продаваат на туристите по принципот прв дојден, прв услужен, поради што можеби ќе треба да се редите во 5 часот наутро. 

  Ние предлагаме Алкатраз Комбо тури наместо тоа.

 8. Дали има попусти на билетите за турнеја во Алкатраз?


  Повозрасните лица на возраст од 62 години и повеќе добиваат попуст од 2 долари, додека децата од 5 до 11 години добиваат попуст од 16 долари на цената за возрасни од 41 долари.

  Посетителите на возраст од 12 до 61 година не добиваат никаков попуст и ја плаќаат целосната цена од 41 долар за нивниот затворски билет во Алкатраз.

 9. Која е најдобрата турнеја на островот Алкатраз?


  Три тури се најпопуларни меѓу посетителите на Алкатраз - турнејата Early Bird, дневната турнеја и ноќната турнеја.

  на Ноќна турнеја во Алкатраз доаѓа со водич и чини осум долари повеќе од дневната турнеја.

  Турнејата „Early Bird“ е најдобра за туристите кои претпочитаат да ја избегнат гужвата, а Ноќната турнеја е најдобра за посетителите кои повеќе би сакале да имаат „страшно“ искуство.

 10. Што е опседната турнеја Алкатраз?


  на Ноќна турнеја во Алкатраз често се нарекува и турнеја опседната Алкатраз.

  Тоа е затоа што водичите кои ја водат ноќната турнеја во Алкатраз ја користат темнината и помалиот број посетители ноќе за да создадат „прогонувано“ искуство.

 11. Дали треба да печатиме билети за Алкатраз купи онлајн?


  Со печатење на вашиот билет за Алкатраз, ќе заштедите многу време.

  Во спротивно, мора да пристигнете во штандот за билети на Пјер 33 Алкатраз еден час пред поаѓањето на траектот за да го подигнете билетот со прикажување на валидна лична карта со фотографија и кредитна картичка користена за купувањето.

  Ако купите еден Комбинација за турнеја во Алкатраз, вашиот туристички агент ја врши оваа напорна работа за вас.

 12. Може ли да откажам билети за Алкатраз?

  Од каде и да ги купите билетите за турнеја во Алкатраз, нема рефундирање. Нема да има обештетување и за непојавувања.

 13. Дали билетот за Алкатраз го вклучува траектот?

  Да, сите билети за Алкатраз го вклучуваат целосното искуство - превоз со ферибот во двата правци, пристап до затворот Алкатраз на островот и аудио турнеја во куќата на ќелијата.

 14. Кои се бродските билети за Алкатраз?

  Билетите за турнеја во Алкатраз понекогаш се нарекуваат „брод билети за Алкатраз“, бидејќи го вклучуваат траектот до островот Алкатраз и назад.

 15. Во колку часот е турнејата за рано птица Алкатраз?


  Фериботот за турнејата Early Bird Alcatraz тргнува од Пјер 33 во 8.45 часот секој ден.

  Ова е најдобрата опција ако сакате да ја избегнете гужвата за време на вашата посета на Алкатраз.


Вратете се на почетокот


Карта на островот Алкатраз

За време на вашата посета, ќе ви помогне да ја имате мапата на островот Алкатраз.

Иако нема шанси да се изгубите, ќе знаете каде се објектите, или каде е патеката на Агаве или каде е просторот за набљудување птици итн.

Карта на островот Алкатраз

Ви препорачуваме зачувај ја оваа карта (pdf) на вашиот мобилен телефон или обележете ја оваа страница за да се вратите на неа подоцна.


Вратете се на почетокот


Што да облечам за турнејата во Алкатраз

Времето на Алкатраз е непредвидливо и може да се промени за кратко време.

Колку и да почне денот светол, облечете се во слоеви и понесете лесна јакна или џемпер.

Откако ќе стигнете до островот Алкатраз, мора да се искачите 400 метри (1312 стапки) до куќата на ќелиите.

Додека ја истражувате атракцијата во Сан Франциско, ќе бидете изложени и на скали и патеки со чакал, поради што носењето удобни и покриени чевли за пешачење е апсолутно задолжително.

Подобро е да избегнувате сандали, високи потпетици и чевли со отворени пети.

И на водата и на островот, сончевата светлина што се рефлектира од површината на заливот може да биде опасно светла. Силно препорачуваме очила за сонце и средства за заштита од сонце.

Ако сте во посета во текот на зимата и раната пролет, голема е можноста за дожд.

Бидејќи половина од турнејата на островот Алкатраз е покрај надворешните патишта без засолниште од дождот, се исплати да се подготвите за влажно време.


Вратете се на почетокот


Аудио турнеја во Алкатраз

Аудио обиколката на Alcatraz Cellhouse е основата на искуството со Алкатраз и е вклучена со секој билет за Алкатраз. 

Посетителите можат да ја обиколат куќата на ќелиите со свое темпо со наградуваната аудио презентација „Да се ​​работи време: турнеја на ќелијата во Алкатраз“.

Ќелии во островот Алкатраз
Слика: Neonbrand

45-минутната турнеја претставува четворица поранешни офицери на Алкатраз и четворица поранешни затвореници, кои ја раскажуваат турнејата.

Ќе ви биде прикажана фотографија од секој човек во една од првите затворски ќелии, со кратка биографија, а имањето лице на секоја личност го додава тој дополнителен патент во нарацијата.

Оваа аудио турнеја опфаќа и обиди за бегство, битката во '46, немири со храна во затворот, како затворениците преживеале самица итн.

Покрај англискиот, аудио турнејата Cell House е достапна и на десет други јазици. 

Можете да ја користите традиционалната опрема за аудио турнеја обезбедена во атракцијата или да ја преземете мобилната апликација на вашиот уред (понесете ги вашите слушалки). 

Можете да проверите примерок од аудио турнејата на Alcatraz Cellhouse овде.

# Зоолошката градина во Сан Франциско
# Калифорниска академија на науките
# Аквариум Беј Монтереј
# SFMoMA
# Аквариум во Сан Франциско
# Истражувач
# Музејот Де Јанг
# Автобуски тури во Сан Франциско

Колку беше корисен овој пост?

Кликнете на ѕвезда за да го оцените!

Проверете ги сите работи што треба да се прават во Сан Франциско