Почетна » Сан Франциско » SFMoMA билети

SFMoMA – билети, цени, попусти, бесплатен влез, што да се види

Планирате одмор? Дознајте го најдобри хотели за престој во Сан Франциско

Изменето од: Река Раџан
Факт е проверен од: Џамшед V Рајан

4.8
(172)

Музејот на модерна уметност во Сан Франциско (SFMoMA) е најголемиот музеј на модерна уметност во Соединетите држави.

SFMoMA има околу 170,000 квадратни метри галерии во кои се појавуваат Пикасо, Хенри Матис, Чак Клоус, Џеф Кунс, Фрида Кало, Енди Ворхол, Рој Лихтенштајн итн.

Оваа статија објаснува сè што мора да знаете пред да купите билети за Музејот на модерна уметност во Сан Франциско.

Доаѓање до SFMoMA

Музејот за модерна уметност во Сан Франциско се наоѓа на 151, 3rd Street, San Francisco, CA 94103, USA.

SFMoMA влезови

СФМОМА има три влеза.

на Главниот влез се наоѓа на Третата улица помеѓу Мисијата и Хауард. 

на втор влез е влезот на улицата Хауард помеѓу Хоторн и Третата улица.

Редовните посетители можат да го користат или главниот влез или вториот влез за да влезат во Музејот на модерна уметност во Сан Франциско.

По завршувањето на работното време и едукативните групни тури го користат влезот Џојс и Лери Ступски на улицата Мина.

Како да стигнете до SFMoMA

SFMoMA е најблиску до Пауел улица   Улица Монтгомери БАРТ и лесни железнички станици SF Muni.

SFMoMA е само 0.65 км (половина милја), а на посетителите обично им треба осум минути пешачење оддалеченост од станицата Пауел Стрит.

Станица на улицата Пауел до СФМОМА

Од станицата на улицата Монтгомери, SFMoMA е многу поблиску и можете да стигнете до него за пет до шест минути пешачење.

Ако преферирате жичарници, најблиски постојки се улицата Пауел и улицата Калифорнија.

Ако автобусот е вашиот претпочитан начин на транспорт, качете се во кој било автобус што се движи кон улицата Мисијата, улицата Хауард, Третата улица или Втората улица.

Сите овие улици се обвиткуваат околу Музејот на модерна уметност во Сан Франциско.

Паркинг за автомобили

Музејот на модерна уметност на SFO има своја гаража на улицата Мина, неколку чекори од главниот влез на Третата улица.  

Паркингот е отворен секој ден од 7 до 11 часот.


Вратете се на почетокот


SFMoMA часа

Од петок до вторник, Музејот на модерна уметност во Сан Франциско се отвора во 10 часот и се затвора во 5 часот.

Во четврток, SFMoMA продолжува да работи до 9 часот.

Уметничкиот музеј останува затворен во среда.

Овој врвен уметнички музеј во Сан Франциско е затворен на Денот на благодарноста, Божиќ и Нова година.


Вратете се на почетокот


Колку време трае SFMoMA

Повеќето посетители поминуваат до три часа истражувајќи ги бројните уметнички дела изложени на седумте ката на Музејот за модерна уметност во Сан Франциско.

Времетраење на турата SFMoMA

Останете подолго во SFMoMA

Туристите кои биле во бројни уметнички музеи велат дека уметничкиот умор се појавува по приближно 2 до 3 часа роаминг наоколу.

Но, можно е да се надмине уморот во уметноста и да се помине повеќе време во најистакнатиот уметнички музеј во цела САД.

  • Бидете добро одморени и добро нахранети пред вашата посета
  • Размислете за купување на SFMoMA билет онлајн за да не трошите време и енергија чекајќи во долгите редови
  • Посетете едно од кафулињата и одморете се

Вратете се на почетокот


Најдобро време за посета на SFMoMA

Најдобро време за посета на SFMoMA е веднаш штом ќе се отворат во 10 часот во работните денови.

Посетата рано во текот на денот ви помага да ја избегнете гужвата и да ги истражувате експонатите на мир.

SFMoMA секоја година добива повеќе од 1.25 милиони љубители на уметноста и може да биде преполна во летните месеци.

SFMoMA четврток навечер

SFMoMA четврток навечер
Посетителите се дружат за време на сесијата во четвртокот навечер во SFMoMA. Слика: Sfmoma.org

Следното најдобро време за посета на Музејот на модерна уметност во Сан Франциско е четврток навечер.

Во четврток, музејот е отворен до 9 часот, со многу специјални настани.

Ако престојувате до доцна во музејот, можете да го завршите денот со вечера со Мишелин ѕвезда во In Situ, во ресторанот во куќата.

на редовен билет SFMoMA ве носи и во четврток навечер.


Вратете се на почетокот


SFMoMA бесплатно

45,000 квадратни метри простор исполнет со уметност во SFMoMA не бара билет.

Има многу уметнички дела на кат 1 и 2 кои нудат одличен вовед во уметноста на нашето време, а посетителите можат да истражуваат бесплатно.

Освен тоа, посетителите можат бесплатно да пристапат и до некои од привремените изложби во Музејот на модерна уметност во Сан Франциско.

Ден без SFMoMA

Повремено, SFMoMA најавува Бесплатен семеен ден со многу практични активности и проекции на филмови.

Во такви денови, до двајца возрасни може секој да побара бесплатен билет, а може да биде придружуван од посетител од 18 години и помлади.

Овие бесплатни билети не можете да ги резервирате онлајн, туку побарајте ги на местото на одржување на денот на бесплатниот влез.

Музејот сè уште не го објави следното бесплатен семеен ден.


Вратете се на почетокот


SFMoMA билети

SFMoMA билети - цена и попусти
Слика: Sfmoma.org

Билетите за Музејот на модерна уметност во Сан Франциско ви овозможуваат пристап до сите постојани збирки и привремените изложби во музејот.

Ова се билети за паметни телефони - тие ви се испраќаат по е-пошта веднаш штом ќе ги купите.

На денот на вашата посета, можете да го покажете билетот на телефонот заедно со валидна лична карта на влезот и да влезете. 

Повремено, може да има „специјална изложба“ која ќе бара надградба. Овие надградби на билети може да бидат едно на лице место, на 2-ри кат.

Попусте во SFMoMA

Во SFMoMA, децата под 18 години добиваат 100% попуст на нивните билети. Иако под 18 години влегуваат бесплатно, сепак ќе треба да резервирате бесплатен билет.

Младите на возраст од 19 до 24 години плаќаат 6 долари помалку за своите билети, а постарите на возраст од 65 и повеќе добиваат 3 долари намалување на вкупната цена за возрасни. 

Цена на билет SFMoMA

Билет за возрасни (25 до 64): $ 25
Младински билет (од 19 до 24): $ 19
Билет за сениори (65+): $ 22
Детски билет (0 до 18): Слободен влез


Вратете се на почетокот


Што да се види во SFMoMA

Сите изложби на SFMoMA се фантастични и подеднакво воодушевувачки, но тогаш е човечки невозможно да се видат сите.

Туристи во СФМОМА
Слика: Sfmoma.org

Едночасовна турнеја на ремек-дела

Ако ви треба брза листа на ремек-дела за да видите, најдобро е да го следите она што го препорачува директорот на SFMoMA.

Ремек-делаКат
Марк Ротко, бр. 14, 1960 г2
Фрида Кало, Фрида и Диего Ривера2
Александар Калдер, Соѕвездие 3
Доналд Џад, бакарна фотелја4
Галерија Дајан Арбус4
Елсворт Кели, Цитат4
Галерија Агнес Мартин 4
Енди Ворхол, Троен Елвис „Тип Ферус“5
Жерар Рихтер, Лесенде „Читач“6
Џеф Кунс, Голема вазна со цвеќиња7

4 до 5 часа турнеја на SFMoMA

Ако можете да поминете четири до пет часа во музејот, имаме долг список за вас.

Приземје: Ајде да започнеме со сложената скулптура на Ричард Сера, а потоа да се искачиме.

Втор спрат: Можете да ја видите Femme au Chapeau на Матис заедно со уметнички дела од Роберт Раушенберг.

Третиот кат: Добредојдовте на подот посветен на фотографијата. Освен единствените кликови, погледнете ја „Лабораторијата за движење“ на Александар Клејдер.

Потоа излезете надвор на големата тераса со вертикална градина и земете кафе во кафе барот Sightglass.

Четврти кат: На половина пат низ музејот, погледнете ги прогресивните дела на Елсворт Кели. Следно, ќе ги видите уметничките дела на Агнес Мартин кои го подигаат духот.

Петти кат: Можете да се упатите кон колекцијата Фишер со нејзината минимална поп-арт со Chuck Close и многу други. Потоа влезете во Кафе 5 за да се спасите од уморот на уметноста.

Шести кат: Полни и полни со енергија, погледнете ја колекцијата на Фишер со воодушевувачки повоени германски ремек-дела.

Исто така, уживајте во познатата галерија на секвенци на Музејот посветена на клисурата Базелиц и многу други.

Седми кат: Речиси без време! Ајде да поминеме низ современите парчиња од Синди Шерман и многу повеќе.

Пред да тргнете, посетете ја новата музејска продавница за да купите сувенир.


Вратете се на почетокот


SFMoMA аудио водич

Не можете да купите/изнајмите аудио водич за овој музеј на уметност SFO.

Сепак, можете да го истражувате SFMoMA со помош на нивната мобилна апликација, која има прекрасно произведено приказни за изложените уметнички дела.

Апликациите не се добро оценети од туристите кои ги користеле претходно, но немате што да изгубите.

Аудио водичот SFMoMA е достапен и за двете Андроид iPhone.

Забелешка: Не заборавајте да го полните мобилниот и да ги понесете слушалките.


Вратете се на почетокот


Осврти на SFMoMA

Посетителите уживаат во уметноста во SFMOMA
Слика: Sfmoma.org

Музејот на модерна уметност во Сан Франциско е а високо оценет Туристичка атракција.

Проверете две SFMoMA рецензии што ги избравме од Tripadvisor, кои ви даваат идеја што да очекувате на оваа атракција.

Одлична станица за љубителите на модерната уметност

Ја сакам модерната уметност, а овој музеј имаше по малку од се. Фотографија, скулптури, слики, видеа и музички изложби, архитектура, лесна уметност итн. Вредеше моето време и пари. - Нетија1128, Денвер, Колорадо

Извонреден музеј

Ова мора да го види секој во Сан Франциско. Од Ворхол до Лихенштајн, тој е главниот дом на модерната уметност на западниот брег. Единствениот натпревар – Гети во Лос Анџелес. - Афман, Кембриџшир, Обединетото Кралство


Вратете се на почетокот


SFMoMA ресторани

Уметноста и храната одат многу добро, и затоа трите ресторани на SFMoMA се секогаш полни.

Наочар во SFMoMA

Кафулето Sightglass е достапно на 1-ви и 3-ти кат и служи разни колачи и фантастично кафе.

Време на кат 1: Работни денови од 8 до 5 часот, а викендите од 10 до 5 часот. Тие се затворени во среда.

Време на кат 3: Четврток до вторник од 10 до 4.30:XNUMX часот. Тие се затворени во среда.

Кафе 5

Имајте прекрасно јадење за семејството во ова тивко кафуле и градина со скулптури на 5-ти кат.

Ресторанот нуди богато кафе, вина и сезонски состојки.

Работи од петок до вторник од 10.30 до 4.30 часот, а во четврток се отвора во 10 часот и се затвора во 8 часот.

Ова кафуле останува затворено во среда.

Во Ситу

Со јадења од целиот свет, In Situ на 1-ви кат е префинета редефинирана.

Можете да го резервирате вашето место однапред или да одите во овој ресторан со ѕвезда на Мишелин.

Четврток до понеделник (за ручек): 11 сум да 3.30 часот
Четврток до сабота (за вечера): Од 5 до 9 часот
Недела: 5 до 8 часот.

In Situ е затворен во вторник и среда.


Вратете се на почетокот


SFMoMA карта

Музејот на модерна уметност во Сан Франциско може да биде лавиринт за секој посетител кој првпат ќе го посети.

Експонатите се распоредени на седум ката, а има што да се види и направи.

Со помош на планот на подот, нема да го губите вашето време обидувајќи се да го пронајдете она што сакате да го видите.

Планот на подот исто така може да ви помогне да ги пронајдете другите туристички капацитети како што се тоалети, ресторани, продавници итн.

Карта на ниво 1

Карта на ниво 2

Карта на ниво 3

Карта на ниво 4

Карта на ниво 5

Карта на ниво 6

Карта на ниво 7

Подобро е да се преземете го планот на подот (pdf) за вашата посета.


Вратете се на почетокот


Продавница SFMoMA

Продавницата на музејот е подеднакво внимателно како и експонатите и има одлични книги, играчки, домашен декор и многу повеќе.

Секое ваше купување ги поддржува изложбите и образовните програми. 

Ви препорачуваме да застанете до Музејската продавница на кат 1 и 2 пред да тргнете.

# Островот Алкатраз
# Зоолошката градина во Сан Франциско
# Калифорниска академија на науките
# Аквариум Беј Монтереј
# Аквариум во Сан Франциско
# Истражувач
# Музејот Де Јанг
# Автобуски тури во Сан Франциско

Колку беше корисен овој пост?

Кликнете на ѕвезда за да го оцените!

Проверете ги сите работи што треба да се прават во Сан Франциско