Почетна » Сан Франциско » Билети за музејот Де Јанг

Музејот Де Јанг – билети, цени, слободни денови, кулата Хамон

Изменето од: Река Раџан
Факт е проверен од: Џамшед V Рајан

4.9
(184)

Музејот Де Јанг во паркот Голден Гејт е една од најголемите јавни уметнички институции во Сан Франциско.

Музејот во Сан Франциско го доби своето име по Мајкл Х. де Јанг, кој го предводеше создавањето на дестинацијата за ликовни уметности во 1895 година.

Музејот е дом на сликарството, скулптурата и декоративната уметност од седумнаесеттиот до дваесет и првиот век, од Африка, Америка и Океанија.

Покрај костимите и текстилните уметности, посетителите ја истражуваат и меѓународната модерна и современа уметност.

Оваа статија споделува сè што мора да знаете пред да ги резервирате билетите во музејот Де Јанг.

Часови на музејот Де Јанг

Музејот Де Јанг се отвора во 9.30 часот и се затвора во 5.15 часот од вторник до недела. 

За време на шпицот на сезоната (28 март до 28 ноември), музејот останува отворен до 8.45:XNUMX часот во петок.

Последниот влез е еден час пред затворање. 

Останува затворен во понеделник, Денот на благодарноста и Божиќ. 


Вратете се на почетокот


Билети за музејот Де Јанг

Овие прескокнати билети од музејот Де Јанг ви овозможуваат пристап до целосната постојана колекција.

Билети за музејот Де Јанг

Додека резервирате билет, можете да го надградите искуството со додавање на аудио водичот. Тоа чини 8 долари дополнително по лице.

Бидејќи се работи за темпирани билети, мора да изберете време и датум за вашата посета. 

Слика: Селена

На денот на вашата посета, мора да бидете на влезот на музејот во рок од 90 минути од двете страни на избраниот временски простор.

На пример, ако изберете 1 часот додека резервирате билети, можете да влезете во музејот помеѓу 11.30 и 2.30 часот. 

Штом сте во музејот на уметност, можете да истражувате со ваше темпо или да се придружите на бесплатна тура со водич предводена од еден од музејските водичи. 

Забелешка: Ако сакате да посетите тековна привремена изложба, можете да купите надградба од билетарницата на влезот. 

Цени на билетите

Билет за возрасни (од 18 до 64 години): $15
Билет за сениори (65+ години): $12
Студенти на колеџ (со студентска лична карта): $6
Детски билет (до 17 години): Слободен влез

Овие билети вклучуваат општ влез во истиот ден Легија на честа, уште еден уметнички музеј, 10 минути возење од Де Јанг. Така можете да истражите два музеи по цена од еден.


Вратете се на почетокот


Како да стигнете до музејот Де Јанг

Музејот Де Јанг се наоѓа во паркот Голден Гејт, 50 Хагивара Теа Гарден Драјв, Сан Франциско, CA 94118. Најдете насоки

Зградата е суштинско архитектонско обележје на Сан Франциско и нуди прекрасен поглед на градот од фасцинантната палуба за набљудување. 

Подобро е да користите јавен превоз, шатлот за викенд Голден Гејт Парк или пешачење до музејот. 

Ги препорачуваме следните опции на одење до музејот за ликовни уметности Де Јанг.

  • 44 / O'Shaughnessy автобус
  • 5 и 5R / автобус Фултон
  • Автобус 7 Haight/Noriega (10 минути пешачење)
  • Автобус 28 (10 минути пешачење)
  • N / Метро Јуда Муни (15 минути пешачење)

Паркинг за автомобили

Музејот Де Јанг нема сопствен паркинг.

Неколку места за паркирање се достапни во паркот Голден Гејт и долж улицата Фултон. 

Платен паркинг е достапен во Гаража на музичкиот конкурс, до кој можете да пристапите од улицата Фултон или од влезот на 10-тата авенија. 

Гаражата работи седум дена во неделата од 7 до 7 часот. 

Надоместоците за паркирање се 5.25 долари на час од понеделник до петок; за време на викендите, тоа е 6.25 долари на час.

Друга алтернатива е Гаража на Медицинскиот центар на UCSF, лоцирана на улицата Ирвинг во близина на 3-та авенија, околу 20 минути пешачење до де Јанг. 

де Млад влез

Ако го паркирате вашето возило во Music Concourse Garage, можете да преминете во музејот преку едноставен тунел од улицата Фултон и 10-тата авенија. 

Ако сте паркирале на друго место или сте користеле јавен превоз, мора да влезете од влезот на Tea Garden Drive. 

Кликни тука да дознаете повеќе за блиските паркинзи.

Совет: Резервирајте ги вашите билети за музејот Де Јанг однапред за брз, беспрекорен влез.


Вратете се на почетокот


Најдобро време за посета на музејот Де Јанг

Музеј галерија Де Јанг
Слика: Deyoung.famsf.org

Бидејќи музејот Де Јанг е пространо поставен и не изгледа преполн дури и кога многу посетители ги истражуваат експонатите, секое време од денот е доволно добро за посета.

Повеќето посетители обично поминуваат два до три часа истражувајќи го музејот Де Јанг.

Кога ќе започнете рано, можете да ги истражите експонатите, а потоа да застанете кај Де Јанг Кафе на ручек. 


Вратете се на почетокот


Аудио тури во музејот Де Јанг

Посетителите кои претпочитаат извонредно искуство на Постојаните колекции можат да се одлучат за аудио обиколките на Де Јанг, кои се достапни за купување.

Посетителите можат да добијат аудио турнеја на англиски и шпански на влезот за 7 долари по лице. 

Или резервирајте ги онлајн заедно со вашите билети за музејот Де Јанг

Аудио турнејата е прилагодена за деца и возрасни и е дизајнирана од кураторите на музејот.

Посетителите мора да ги понесат своите мобилни телефони и слушалки. 

Проверете го овој водич за посетители ако не планирате да потрошите на аудио обиколките на музејот.


Вратете се на почетокот


Слободни денови во музејот Де Јанг

Музеи за ликовни уметности во Сан Франциско
Слика: Deyoung.famsf.org

Де Јанг во Сан Франциско нуди бесплатен влез за квалификувани посетители во првиот вторник од месецот и сите саботи. 

Бесплатни вторник за сите

Општиот влез е бесплатен во првиот вторник од секој месец.

Посетителите можат бесплатно да ги видат галериите на постојаната колекција, но мора да купат билети за да влезат во специјалните изложби.

Најдобро би било ако го посетите Билетот на музејот за да ги искористите овие бесплатни билети, кои се издаваат врз основа на достапноста. 

Бесплатни саботи за локалното население

Музејот на уметност „Де Јанг“ им нуди на сите девет жители на округот Bay Area бесплатен општ влез секоја сабота.

Локалните жители мора да резервираат билети однапред и да имаат валидна локална лична карта (возачка дозвола или плик со поштенски печат) за проверка на денот на посетата. 

Деветте квалификациски окрузи се Аламеда, Контра Коста, Марин, Напа, Сан Франциско, Сан Матео, Санта Клара, Солано и Сонома.


Вратете се на почетокот


Што има внатре во музејот Де Јанг

Музејот на ликовната уметност во Сан Франциско има трикатна главна зграда и деветкатна едукативна кула.

Пристапот до двата овие делови е вклучен во редовни билети за музејот Де Јанг.

Примарната зграда има три нивоа: Конкурс, Изложба и Горна галерија.

Карта на музејот Де Јанг
Учтивост на картата: Deyoung.famsf.org

Главниот влез на музејот Де Јанг води до нивото на конкурсот. 

Овде посетителите ја гледаат уметноста на Америка, 20-тиот век и современата уметност, индијанската уметност и просторијата за мурали на Пјазони.

Кафето „Де Јанг“ е исто така на ниво на конкурс, како и влезот во Градината на скулптурите.

Нивото на изложбата е под нивото на Конкурс, а специјалната изложба галерии Хербст е главната атракција овде. 

Горното ниво на галерија е над нивото на конкурсот. 

Можете да гледате разни слики, скулптури, украсни предмети, мебел и многу повеќе во текот на вашата посета. 

Покрај она што е изложено во галериите, посетителите уживаат во скулптурите на отворено и уметнички дела специфични за локацијата во близина на Западниот влез во градината на скулптурите Ошер и Градината на маѓепсаноста Маркус.

Кулата Хамон на Де Јанг

Деветкатната кула Хамон Де Јанг има палуба за набљудување што нуди прекрасен поглед на Сан Франциско и Тихиот Океан.

На посетителите не им треба билет за да стигнат до палубата за набљудување и да уживаат во фасцинантните глетки. 

Нивото на набљудување на кулата Хамон се затвора еден час пред затворањето на музејот за тој ден.


Вратете се на почетокот


Кафе Де Јанг

Кафето Де Јанг на ниво на конкурс е совршено место за одмор од уметничките дела стари со векови изложени во музејот.

Кафето е отворено од 11 до 3 часот со ограничено јадење внатре и надвор.

Резервациите не се прифаќаат; мора да имате а Билет за музејот Де Јанг да влезе.

Извори
# Famsf.org
# Wikipedia.org
# En.wikiarquitectura.com
# Tripadvisor.com

на специјалисти за патување at TheBetterVacation.com користете само висококвалитетни извори додека ги истражувате и пишувате нивните статии. Ги правиме сите напори да ја задржиме нашата содржина актуелен, сигурен и доверлив.

Популарни атракции во Сан Франциско

# Островот Алкатраз
# Зоолошката градина во Сан Франциско
# Калифорниска академија на науките
# Аквариум Беј Монтереј
# Аквариум во Сан Франциско
# Истражувач
# Музејот Де Јанг
# Автобуски тури во Сан Франциско
# Мадам Тисо
# Круз во заливот Сан Франциско
# Турнеја со духови во Сан Франциско
# Технолошката интерактивна
# Сан Франциско MoMA
# Крстарење за вечера во Сан Франциско
# SFO Go автомобил турнеја
# Музеј на Легијата на честа
# Семеен музеј на Волт Дизни
# Музеј на 3Д илузии
# Искуство со 7D возење

Колку беше корисен овој пост?

Кликнете на ѕвезда за да го оцените!

Проверете ги сите работи што треба да се прават во Сан Франциско

Оваа статија е истражувана и напишана од