Почетна » Сан Франциско » Билети за експлоаториум

Експлораториум – билети, цени, што да очекуваме, Тактилна купола, По темнината

Изменето од: Река Раџан
Факт е проверен од: Џамшед V Рајан

4.8
(177)

Експлораториумот во Сан Франциско е едукативно искуство со повеќе од 650 практични експонати дизајнирани да го предизвикаат вашиот ум.

Со стотици експонати истражувајте сами, посетата на овој научен музеј ќе ви помогне да поставувате прашања, да одговорите на прашањата и подобро да го разберете светот околу вас.

Овој свет на наука, уметност и човечка перцепција е совршен излет за сите членови на семејството. 

Оваа статија споделува сè што мора да знаете пред да купите билети за Exploratorium во Сан Франциско.

Експлораториум во Сан Франциско

Што да очекувате во Exploratorium

Експлораториум во Сан Франциско прави интерактивни научни експонати во последните 50 години, кои се изложени во неговите шест пространи внатрешни и надворешни галерии.

Бидејќи е научен музеј, тие не даваат објаснувања за секој експонат. Посетителите учат како функционира светот преку експериментирање и истражување.

Во Exploratorium, посетителите не ги гледаат експонатите - тие си играат со нив.

Експлораториумот во Сан Франциско е за практично вклучување – притискање копчиња, вртење копчиња, превртување карти, паузирање, забележување и сфаќање.


Вратете се на почетокот


Билети за експлоаториум

Овој билет за Exploratorium ви нуди прескокнување на влезот во линијата, што е добро за да ги прескокнете редиците на бројачот на билети. 

Веднаш по купувањето, билетите ви се испраќаат преку е-пошта, а на денот на вашата посета можете да ги покажете на паметниот телефон и да влезете. 

Нема потреба да земате отпечатоци!

Со овие билети се квалификувате и за музејска карта, која можете да ја подигнете на влезот. 

Цени на билетите

Билет за возрасни (од 18 до 64 години): $29.95
Билет за сениори (65+ години): $24.95
Младински билет (од 13 до 17 години): $24.95
Студентски билет (со важечка лична карта): $24.95
Детски билет (од 4 до 12 години): $19.95
Билет за доенчиња (до 3 години): Слободен влез


Вратете се на почетокот


Експлораториум по темни билети

Експлораториум по темни билети

Билетот Exploratorium after dark ви овозможува да влезете во научниот музеј по 6 часот во четврток. 

Овој билет е достапен само за 18+ посетители. 

Во ова уникатно искуство во четвртокот навечер, можете да земете пијачка од барот и да уживате во Exploratorium California, еден од најзабавните музеи во регионот. 

Билетот Exploratorium after dark ви дава пристап до сите програми на вечерта наменети само за возрасни, како што се гостински говорници, музика, специјални филмови и единствени активности.

Сан Франциско CityPASS GO Сан Франциско картичка се одлични начини да добиете огромни попусти (до 45%) и да видите повеќе од областа на заливот, вклучително и Exploratorium, Cal Academy, Legoland, Aquarium of the Bay, de Young Museum, Madame Tussauds итн. 


Вратете се на почетокот


Како да стигнете до Exploratorium

Експлораториумот е на Пјер 15, кој се наоѓа на Ембаркадеро на улицата Грин во Сан Франциско. Најдете насоки

Може да се качите на трамвајот F Market на Muni или трамвајот E Embarcadero, кои застануваат пред Exploratorium на Embarcadero и Green Street.

Овие трамваи се движат од 9 до 7 часот, затоа планирајте соодветно. 

Муни автобуските броеви 2, 6, 14, 21, 31 и метро железничките линии J, K, L, M, T, N застануваат во рок од десет минути пешачење од музејот на науката. 

Автобуските линии 1, 10, 12, 41 и 38 исто така можат да ве доближат до атракцијата. 

Ембаркадеро е најблиската станица БАРТ и е оддалечена 1 км (.7 милји).

Паркинг

Бидејќи паркирањето не е проблем, подобро е да возите до Exploratorium ако сте локален жител.

Музејот соработува со SP+ за да понуди попуст на паркингот Exploratorium Pier 15 и Pier 19 ½ паркинг.

За да купите паркинг со попуст, дајте му ја шифрата за попуст 4302100 на паркингот. 

Истиот код за попуст можете да го користите и додека плаќате во киоск. 

Достапно е многу мерно паркирање покрај Ембаркадеро и на споредните улици.


Вратете се на почетокот


Часови за експлоаториум

Дете во Exploratorium во SFO
Слика: Mommynearest.com

Од среда до недела, Exploratorium се отвора во 10 часот и се затвора во 5 часот. 

Во четврток, повторно се отвора во 6 часот за 18+ посетители и се затвора во 10 часот. 

Во недела, првите два часа – од 10 до XNUMX часот – се резервирани за членовите. Не-членовите можат да го посетат музејот во секое време по пладне.

Експлораториумот останува затворен во понеделник и вторник.


Вратете се на почетокот


Најдобро време за посета на Exploratorium

Најдобро е да го посетите Exploratorium веднаш штом ќе се отворат во 10 часот. 

Бидејќи научниот музеј е популарен кај семејствата со деца, започнувањето порано во текот на денот ви помага да ја избегнете гужвата.

Кога ќе почнете рано, можете да истражувате неколку часа, да направите пауза за ручек во еден од двата ресторани и повторно да се вратите на експонатите. 

Ако е можно, избегнувајте викенди и училишни празници.


Вратете се на почетокот


Колку време трае Експлораториумот?

Галерија Exploratorium
Слика: Exploratorium.edu

Посетителите обично поминуваат три до четири часа истражувајќи ги над 650 научни експонати во Exploratorium во Сан Франциско.

Некои семејства се одмораат во еден од рестораните и се враќаат на вториот круг на истражување. 

Но, повеќето деца се уморуваат по околу четири во научниот музеј. 

Exploratorium San Francisco се простира на 3.3 хектари, па затоа е подобро да се носат удобни чевли за одење.


Вратете се на почетокот


Тактилна купола во Exploratorium

Тактилната купола е најголемата интерактивна изложба во Exploratorium.

Посетителите патуваат низ целосна темнина во оваа извртена, вртена, тактилна скулптура. 

Користејќи го само нивното сетило за допир како водич, посетителите мора да одат, да ползат, да се качуваат и да се лизгаат низ нив. 

Цена на билети

Доживувањето со Тактилна купола чини дополнително – над и над влезната карта во музејот. 

Сесијата во Tactile Dome чини од 8 до 15 долари, во зависност од времето и времетраењето.

Можете да ја резервирате вашата сесија во внатрешноста на Тактилната купола на информативната маса на музејот или однапред со повик на 415.528-4444 (опција 5).

Распоред на сесии

Ден/ВреметраењеТајминготцена
Неделен ден, 30 минути10.30 часот, 11.15 часот, пладне, 12.45 часот, 1.30 часот$8
Работнички ден, 1 час2.15, 3.30, 4.45 часот$15
Викенд и празници, 1 час10.15 часот, 11.30 часот, 12.45 часот$15
четврток (навечер по темнината)6.15:7, 7.45:8.30, 9.15:XNUMX, XNUMX:XNUMX, XNUMX часот$10

ограничувања

За да влезат во Тактилната купола на Exploratorium, посетителите мора да имаат најмалку седум години.

Гостите кои се плашат од темнината, се клаустрофобични, имаат повреди на грбот, вратот или колената или се во третиот триместар од бременоста, не можат да учествуваат. 

На посетителите во гипс исто така не им е дозволено да се приклучат на сесиите.


Вратете се на почетокот


Ресторани во Exploratorium

Експлораториумот во Калифорнија има две области за јадење - ресторан „Сиглас“ и кафе „Сеизмик џоинт“.

Ресторан Seaglass е лежерно, семејно место, покрај вода, кое нуди прекрасен поглед.

Нуди мултикултурни менија добиени од локално ниво и бар со смислено курирана листа на вина и пива.

Ресторанот Seaglass работи од 11 до 3 часот, а дополнително во четврток е достапен и од 6 до 9.30:XNUMX часот. 

Сеизмичко заедничко кафуле е случајно место за носење во близина на влезот на музејот, веднаш до Ембаркадеро. 

Неколку места за седење за јадење се достапни веднаш надвор од кафулето.

Од среда до петок, кафулето Seismic Joint е отворено од 10 до 5 часот.


Вратете се на почетокот


Карта на музејот Exploratorium

Со 330,000 квадратни стапки (31,000 m2) внатрешен и надворешен изложбен простор, Exploratorium е огромен.

Картата може да ви помогне подобро да го планирате вашето истражување. На пример, можеби ќе сакате да поминете повеќе време во одреден дел.

Карта на Exploratorium во Сан Франциско
Учтивост на картата: Exploratorium.edu

Мапата на музејот Exploratorium исто така ќе ви помогне да најдете објекти за посетители како што се тоалети, кафулиња, продавници за сувенири, простории за прва помош итн.

Извори
# Exploratorium.edu
# Wikipedia.org
# Payir.org
# In.coursera.org

на специјалисти за патување at TheBetterVacation.com користете само висококвалитетни извори додека ги истражувате и пишувате нивните статии. Ги правиме сите напори да ја задржиме нашата содржина актуелен, сигурен и доверлив.

Популарни атракции во Сан Франциско

# Островот Алкатраз
# Зоолошката градина во Сан Франциско
# Калифорниска академија на науките
# Аквариум Беј Монтереј
# Аквариум во Сан Франциско
# Истражувач
# Сан Франциско MoMA
# Музејот Де Јанг
# Автобуски тури во Сан Франциско
# Мадам Тисо
# Круз во заливот Сан Франциско
# Турнеја со духови во Сан Франциско
# Технолошката интерактивна
# Крстарење за вечера во Сан Франциско
# SFO Go автомобил турнеја
# Музеј на Легијата на честа
# Семеен музеј на Волт Дизни
# Музеј на 3Д илузии
# Искуство со 7D возење

Колку беше корисен овој пост?

Кликнете на ѕвезда за да го оцените!

Проверете ги сите работи што треба да се прават во Сан Франциско

Оваа статија е истражувана и напишана од