Почетна » Сан Франциско » Билети за аквариум во Сан Франциско

Аквариум во Сан Франциско – билети, цени, што да се види, Центар за морски лав

Планирате одмор? Дознајте го најдобри хотели за престој во Сан Франциско

Изменето од: Река Раџан
Факт е проверен од: Џамшед V Рајан

4.7
(166)

Aquarium of the Bay во Пјер 39, Сан Франциско, е дом на повеќе од 20,000 локални морски животни. 

Аквариумот ја прикажува убавината и разновидноста на водниот живот во Северна Калифорнија, а ѕвездите вклучуваат ајкули, зраци, октоподи, медузи, аншоа, речни видри итн. 

Исто така познат како аквариум во Сан Франциско, добива половина милион посетители годишно.

Во оваа статија, споделуваме сè што мора да знаете пред да купите билети за аквариум во Сан Франциско.

Што да очекувате во Aquarium of the Bay


Вратете се на почетокот


Како да стигнете до аквариумот во Сан Франциско

Аквариумот во Сан Франциско се наоѓа на Pier 39, The Embarcadero and Beach Street, San Francisco, CA 94133. Најдете насоки

Можете да ги користите БАРТ or МУНИ да стигнете до Аквариумот на Заливот.

Најдобро е да се симнете од возот во Станица Ембаркадеро и одете до излезниот тунел на нивото на земјата кон улицата Драм или улицата Спир.

Потоа мора да пешачите до улицата Маркет и главната улица и да се префрлите до уличниот автомобил MUNI F-Market.

На патот до Рибарскиот пристан, кој е последната станица на F Line, трамвајот застанува веднаш спроти аквариумот Bay Area.

Паркинг 

За жал, аквариумот во Сан Франциско нема сопствен паркинг.

Но, јавен паркинг е достапен на Пјер 39 Гаража, кој е отворен 24 часа на ден, седум дена во неделата. Можете да паркирате и на Пјер 35.


Вратете се на почетокот


Часови за аквариум во Сан Франциско

Аквариумот во Сан Франциско се отвора во 11 часот и се затвора во 6 часот, цела недела.

Последниот влез е еден час пред затворање.

На 24 декември, аквариумот е отворен само од 11 до 3 часот, а останува затворен на 25 декември. 


Вратете се на почетокот


Најдобро време за посета на аквариум во Сан Франциско

Најдобро време за посета на аквариумот во Сан Франциско покрај заливот е веднаш штом ќе се отворат во 11 часот. 

Раната посета ви помага да ги избегнете долгите редици, кои започнуваат околу пладне, особено во лето, за време на училишниот распуст и за викендите.

Животните во базените на допир се исто така најактивни во раниот дел од денот. Како што се повеќе луѓе ги потопуваат рацете, морските суштества се уморуваат.

Со помалку луѓе, добивате доволно време сами да ги истражувате експонатите и да фотографирате без други во кадарот.

Совет: Купете ги вашите билети онлајн за да се избегне губење време во долги редици.


Вратете се на почетокот


Колку време трае Аквариумот на Заливот?

Ако посетувате деца, кои имаат тенденција да поминуваат повеќе време со експонатите, да присуствуваат на сите сесии за хранење, да ги видите сите претстави итн., ќе ви требаат околу два часа за да го истражите аквариумот во Сан Франциско на Пјер 39.

Посетителите кои брзаат можат брзо да ги разгледаат изложбите на аквариумот и да присуствуваат на задолжителните посети за еден час.

Со редовните билети за аквариум, можете да излезете и повторно да влезете во аквариумот, што значи дека можете дури и да го посетите двапати.

Посетителите на Aquarium of the Bay обично резервираат и крстарење по заливот Сан Франциско. Кога ти резервирајте ги заедно, добивате попуст од 10%. 


Вратете се на почетокот


Билети за аквариум во Сан Франциско

Оваа Билет за аквариум во Сан Франциско ви дава пристап до сите три области на атракцијата на дивиот свет - Discover The Bay, Under The Bay и Touch The Bay. 

Билет за аквариум во Сан Франциско

Покрај аквариумот, со овие билети можете да влезете и во Центарот за морски лавови, каде што можете да дознаете за дивите морски лавови кои живеат во заливот Сан Франциско. 

Кога ќе го купите, билетите ви се испраќаат преку е-пошта, а на денот на вашата посета можете да ги прикажете на вашиот паметен телефон и да влезете. 

Слика: Hapamama.com

Повторното влегување е можно со овој билет за Aquarium of the Bay. 

Цените на аквариумот во Сан Франциско

Билетите за Aquarium of the Bay за посетители од 13 до 64 години чинат 29.25 долари по лице. 

Постарите лица од 65 години и повеќе плаќаат попуст од 23.25 долари за влез, додека децата од четири до 12 години добиваат намалување од 11 долари и плаќаат само 18.25 долари за нивните билети. 

Деца под четири години влегуваат бесплатно.

Билет за возрасни (од 13 до 64 години): $ 29.25
Билет за сениори (65+ години): $ 23.25
Детски билет (од 4 до 12 години): $ 18.25
Билет за доенчиња: (до 3 години): Слободен влез

Сан Франциско има уште два аквариуми. Аквариумот Штајнхарт, кој е дел од Калифорниска академија на науките, е во рамките на градот, додека на Аквариум Беј Монтереј е 201 км (125 милји) јужно од Сан Франциско.


Вратете се на почетокот


Бесплатно со CityPass

Ако планирате да заштедите пари на одморот во заливот, не гледајте подалеку од Сан Франциско CityPass

Со оваа пропусница за попуст, можете да го посетите аквариумот San Francisco Fisherman's Wharf и три други атракции, а сепак да заштедите 45% од трошоците за билети. 

Со SFO CityPass, добивате гарантиран влез во:  

  • Калифорниска академија на науките
  • Сина и златна флота Круз во заливот Сан Франциско

И можете да изберете прием во кои било други атракции од списокот подолу - 

  • Аквариум на Заливот
  • Семејниот музеј на Волт Дизни
  • Зоолошката градина и градините во Сан Франциско
  • Истражувач

Посетителите со CityPass не треба однапред да ја резервираат својата посета на аквариумот. 

Тие можат да ги претстават своите CityPASS билети на влезот и да влезат. 

Цена на San Francisco CityPass

Пропусница за возрасни (12+ години): $ 76
Пропусница за деца (од 4 до 11 години): $ 56


Вратете се на почетокот


Што да се види во Aquarium of the Bay

Во аквариумот во Сан Франциско покрај заливот, посетителите одблиску се запознаваат со повеќе од 20,000 локални морски животни. 

Откријте го заливот

Изложбата Discover The Bay е за екосистемот на заливот Сан Франциско и се состои од седум различни животински живеалишта.

Трите најпопуларни секции се Убавините на заливот, Вителското училиште на сарделата и Бебињата од заливот.

Под заливот

Под заливот им помага на посетителите да истражат што е под заливот Сан Франциско со целосно извонредно искуство додека шетаат низ 300 метри акрилни тунели исполнети со морски суштества. 

Во тунелот Неар Шор се изложени суштествата кои живеат во три до четири метри (10-15 стапки) длабоки плитки води на заливот. 

Овде можете да видите аншоа, карпи, светло-портокалови Гарибалди, џиновски пацифички октоподи итн. 

Тунелот Алкатраз е втора изложба во тунелот и помага да се откријат мистериите на подлабоките води на заливот Сан Франциско.

Посетителите можат да видат ајкули, зраци, есетра и многу повеќе. Не пропуштајте ги ајкулите Севенгил, најголемото предаторско животно во заливот, ајкулите од леопард, ајкулите со супи итн. 

Одете со протокот

Go with the Flow е дел од галеријата Under the Bay и е полна со хипнотизирачки желеа.

Има два масивни резервоари - резервоарот со цилиндри од 725 галони на кој се прикажани Moon Jellies и ѕидниот резервоар од 740 галони полн со пацифички морски коприви.

Амбиенталното осветлување гарантира дека ќе бидете расположени за долга сесија со хипнотичките безрбетници. 

Допрете го заливот

Базен на допир во аквариумот SFO

Оваа галерија им овозможува на посетителите да допрат неколку морски суштества.

Посетителите можат да допрат ајкули, зраци, лизгалки, морски ѕвезди и анемони на базените на допир.

Слика: Aquariumofthebay.org

Во Bay Lab има многу копнени животни како шиншили, желки, жаби итн.

Во станицата Bay Lab, натуралистите спроведуваат интеракции со копнените животни и партиципативни дискусии за климатските промени, во кои секој може да учествува. 

Во галеријата River Otters, посетителите можат да видат четири разиграни речни видри - Шаста, Рајер, Бакстер и најмладата, Тахо. 

Знак за здрав воден пат, видрите се голем хит кај децата. 


Вратете се на почетокот


Центар за морски лавови

на Центарот за морски лавови во Сан Франциско има интересна позадина.

Центарот за морски лавови, со поглед на К-Док во пристаништето во непосредна близина на Пјер 39, е управуван и управуван од Аквариумот на Заливот.

на редовни билети за Аквариум на Заливот ве натера да пристапите и до Центарот Морски Лав.

Центарот Sea Lion е отворен секој ден од 10 до 5 часот, а едукативните програми започнуваат четири пати дневно – во 10.30, 12.30, 2.30 и 4.40 часот. 

Во Sea Lion Center, посетителите можат да научат сè за дивите суштества преку интерактивни прикази, едукативни видеа и фасцинантни презентации.

Покрај сето учење, можете да ги гледате и фасцинантните животни како јадат и спијат и да ги слушате нивните лаења.

Од Центарот за морски лав, посетителите можат да уживаат и во прекрасниот поглед на Алкатраз и мостот Голден Гејт. 

Популарни атракции во Сан Франциско

# Островот Алкатраз
# Зоолошката градина во Сан Франциско
# Калифорниска академија на науките
# Аквариум Беј Монтереј
# SFMoMA
# Музејот Де Јанг
# Истражувач
# Автобуски тури во Сан Франциско

Колку беше корисен овој пост?

Кликнете на ѕвезда за да го оцените!

Проверете ги сите работи што треба да се прават во Сан Франциско