Почетна » Сан Франциско » Ноќна турнеја во Алкатраз

Ноќна турнеја во Алкатраз – билети, цени, термини на траект, што да очекувате

Планирате одмор? Дознајте го најдобри хотели за престој во Сан Франциско

Изменето од: Река Раџан
Факт е проверен од: Џамшед V Рајан

4.7
(162)

Ноќната турнеја Алкатраз е уникатна активност ограничена на само неколку стотици туристи навечер и вклучува специјални активности и презентации кои не се нудат во текот на денот.

Ноќната турнеја на островот Алкатраз е една од фасцинантните работи во Сан Франциско.

Во оваа статија, споделуваме сè што мора да знаете пред да купите билет за ноќна турнеја во Алкатраз.

Што да очекувате

Што вклучуваат ноќните тури

Вашата ноќна турнеја во Алкатраз вклучува и кружно возење со ферибот до и од островот.

Пред да слетате на островот, уживате во обиколка со водич околу островот Алкатраз.

Нарацијата на бродот ги посочува скриените места што се користат за обиди за бегство од затвор и затворските структури недостапни пеш.

Штом фериботот ќе се приклучи, Ренџер ќе ве одведе по стрмна 400 метри (1312 стапки) угорница.

Прошетката до куќата ќелија вклучува многу постојки за истражување на историјата од пред Граѓанската војна, воените топови, семејниот живот на островот итн.

Исто така, ќе застанете да погледнете воодушевувачки поглед на градот Сан Франциско и мостот Голден Гејт.

Откако ќе стигнете до ќелијата, почнувате да ја истражувате со свое темпо користејќи ја аудио турнејата Алкатраз.

Наградената аудио презентација „Doing Time: The Alcatraz Cellhouse Tour“ ви помага да научите за куќата на ќелиите, затворениците, условите за живеење, обидите за бегство и немирите.

Откако аудио турнејата ќе заврши, можете да ги истражувате изборните програми и експонати во куќата на ќелиите во Алкатраз.

Внатре во ќелијата на островот Алкатраз
Внатре во ќелијата на Алкатраз. Слика: Cityexperiences.com

Како бонус, за време на вашето враќање, ја гледате областа на заливот осветлена во својата слава.

Некои посетители кои биле на островот Алкатраз во текот на денот и во текот на ноќта сметале дека ноќната турнеја е малку застрашувачка.

Ноќната обиколка на Алкатраз со водич е отворена за ограничен сет на туристи секој ден.

Мора да побрзате ако сакате да резервирате место на ноќниот траект.


Вратете се на почетокот


Од каде започнуваат ноќните тури

Дневните и ноќните тури до островот Алкатраз започнуваат од Пјер 33, исто така познат како Алкатраз слетување. Најдете насоки

Тоа е само 400 метри (четвртина милја) од Рибарскиот пристан.

Алкатраз Лендинг има кабина за билети, простор за чекање и, конечно, простор за панирање од каде се качувате на бродовите за крстарење.


Вратете се на почетокот


Време на ноќна турнеја во Алкатраз

Поглед на островот Алкатраз по темнината
Слика: Cityexperiences.com

За време на врвните месеци од март до октомври, ноќните тури на островот Алкатраз пловат во 5.55 и 6.30 часот, а од ноември до март, траектот поаѓа во 3.50 и 4.45 часот. 

Посетителите можат да резервираат ноќни тури од четврток до понеделник во текот на летните месеци и во текот на зимските месеци од вторник до сабота.


Вратете се на почетокот


Колку долго трае ноќната турнеја во Алкатраз

Повеќето посетители поминуваат три часа на ноќната турнеја во Алкатраз.

Бидејќи само два ферибота го напуштаат островот по завршувањето на ноќните тури, не можете да го скратите времето.

Поголемиот дел од деновите, првиот ферибот што го напушта островот Алкатраз по стемнување достигнува капацитет.

Времетраење на турата во лето

Во текот на летните месеци, крстарењата со Алкатраз наменети за ноќната тура тргнуваат од Пјер 33 во 5.55 и 6.30 часот.

Повратните патувања започнуваат од островот Алкатраз во 8.40 и 9.25 часот.

Ако започнете од најраното крстарење со поаѓање во 5.55 часот и се вратите до последното крстарење со поаѓање од островот во 9.25 часот, вашата турнеја Алкатраз ќе заврши за три и пол часа.

И ако тргнете во 6.30:XNUMX до второто достапно крстарење, максималното времетраење на вашата ноќна турнеја Алкатраз ќе биде три часа.

Времетраење на турата во зима

Во зима, само едно крстарење се патува до Островот Алкатраз, носејќи туристи на нивната ноќна тура.

Поаѓа во 3.50 часот од пристаништето 33 Алкатраз слетување и стигнува до островот во 4.05 часот. Истото крстарење потоа се враќа на копното во 6.40 часот.

Накратко, ноќната обиколка на Алкатраз во зима исто така трае три часа.

Повремено, може да има второ крстарење, во зависност од побарувачката.


Вратете се на почетокот


Билети за ноќна турнеја во Алкатраз

Влезот во затворот Алкатраз ноќе
Слика: Cityexperiences.com

Бидејќи ноќната турнеја на Алкатраз е активност со ограничено издание, има огромна побарувачка, а билетите наскоро се продаваат.

За време на врвните летни месеци од април до септември, ноќните тури се резервираат неколку недели (ако не и месеци) однапред.

Во текот на зимските месеци од јануари до март, побарувачката малку се намалува и можно е да се добијат билети за ноќна турнеја на Алкатраз истата недела.

Цена на билети за ноќна турнеја во Алкатраз

Билет за возрасни (од 18 до 61 години): $ 45
Младински билет (од 12 до 17 години): $ 44
Детски билет (од 5 до 11 години): $ 26.75
Билет за сениори (62+ години): $ 41.75
Билет за доенчиња (до 4 години): Слободен влез

Иако Pier 33 Alcatraz Landing и сите чамци на Alcatraz Cruises се целосно достапни, нема попуст за попреченост за тури со Алкатраз.

Каде да купите билети за ноќна турнеја

Ако вашата посета на островот Алкатраз е уште неколку недели подалеку, можете да ја пробате среќата со cityexperiences.com, официјалниот добавувач. 

Ако се обидувате да добиете билет за ноќна турнеја во Алкатраз во последен момент, бидете сигурни дека е распродаден и со City Experiences.

Но, не грижете се, бидејќи постои решение.

Секогаш можете да резервирате комбо билет што вклучува ноќна турнеја до Алкатраз.

Проверете четири од најдобрите такви комбинирани тури -

Ноќна тура Алкатраз + турнеја во Силиконската долина
Го посетувате островот Алкатраз ноќе и следното утро ги истражувате канцелариите на Google, Apple и Facebook. Чини 209 американски долари, со вклучен превоз.

Ноќна тура Алкатраз + винарии Напа и Сонома
Оваа обиколка на Алкатраз и наградуваните винарии чини 242 УСД. Цената вклучува превоз во двата правци.

Ноќна посета на островот Алкатраз + Муир Вудс и Саусалито
Ова е една од популарните тури во Сан Франциско и чини 159 американски долари. Цената вклучува превоз во двата правци.

Ноќна посета на Алкатраз + парк Јосемит
Оваа тура чини 269 УСД, со вклучен превоз. Покрај Алкатраз, можете да бидете сведоци на есента Бридалвеил, водопадите Јосемит и да пешачите во долината Јосемит 4 часа.

Дали сте резервирани билети за Алкатраз? Проверете како да купите Билети за островот Алкатраз во последен момент.


Вратете се на почетокот


Ноќна турнеја наспроти дневна турнеја

Постојат четири значајни разлики помеѓу Дневни тури во Алкатраз и обиколки по темнината – ноќната тура е поскапа, ексклузивна, пострашна и нуди подобри погледи на хоризонтот.

Цена на турнејата

Една од значајните разлики е во цената на билетот за ноќна турнеја. Билет за ноќна турнеја за возрасен чини 7 долари повеќе од билетите за дневна турнеја.

Повисоката цена е поради ограничената достапност и пристап до специјални програми.

Ексклузивност на турата

Ноќната тура е поексклузивна од дневната поради помалиот број билети.

На пример, во текот на летните месеци, 14-15 фериботи тргнуваат од Алкатраз слетување за да ги однесат туристите на дневни тури.

Спротивно на тоа, само два ферибота поаѓаат кон островот Алкатраз и ги носат сопствениците на билети за ноќна тура.

Факторот на морничавост

Факторот на морничавост на Алкатраз се множи повеќекратно ноќе.

Фактот што има помал број луѓе кои патуваат со вас го прави пострашно.

Човечките водичи кои ве водат низ ноќната турнеја во Алкатраз го користат факторот „темнина“.

Тие даваат посебни презентации, како што се приближување на сите челични врати како што правеа кога Алкатраз беше вистински затвор.

Силниот звук на затворањето на овие врати е вознемирувачки и останува со вас дури и по враќањето од турнејата.

Исклучителни погледи

Во текот на летните месеци, ноќната турнеја Алкатраз започнува на Алкатраз Лендинг Пјер 33 во 5:55 или 6:30 часот.

Во зимските месеци има само еден траект во 3.50 часот.

Бидејќи сте на островот Алкатраз за време на зајдисонце, гледате исклучителни погледи на мостот Голден Гејт и градот Сан Франциско кога сонцето заоѓа.

За време на враќањето на траектот, посетителите можат да го видат блескавиот хоризонт на Сан Франциско.


Вратете се на почетокот


Што да облечете за ноќна турнеја

Бидејќи ќе пешачите по секакви патишта – чакал, кал, асфалтирани – и ќе се качувате по скали, подобро е да носите удобни и покриени чевли за пешачење за време на ноќната посета на Алкатраз.

Сандали, високи потпетици, чевли со отворени пети и слично, се строго не.

Времето на Алкатраз е непредвидливо и може да се промени за кратко време, па затоа е подобро да се облечете во слоеви и да понесете лесна јакна или џемпер.

Ако сте во посета во зима и рана пролет, подгответе се за дожд.


Вратете се на почетокот


Осврти за ноќна турнеја во Алкатраз

Според Tripadvisor, островот Алкатраз е обележје број еден во Сан Франциско.

Оценет е 4.5, со многу позитивни критики.

Ноќната турнеја Алкатраз доби и одлични критики. Еве две такви критики -

Ноќна турнеја - малку студено, но многу забавно

Ја направивме ноќната турнеја во текот на летото и беше неверојатно. Запловивме во маглата и пристигнавме на островот, а по околу еден час маглата се расипа оставајќи неверојатни погледи на градот. - Максимо

Ноќната турнеја беше неверојатна!

Едноставно прекрасно! Аудио турнејата беше одлична, esp. слушајќи ги поранешните чувари и затвореници ми го фати срцето. Препорачај ја ноќната турнеја за да можеш да го гледаш зајдисонцето. Најдобрата гледна точка е од влезот во дворот. Целосно вреди пари, препорачливо. ДоминикаСВК

Извори
# Alcatrazislandtickets.com
# Cityexperiences.com
# Внатре-водич-to-san-Francisco-tourism.com
# Parksconservancy.org

на специјалисти за патување at TheBetterVacation.com користете само висококвалитетни извори додека ги истражувате и пишувате нивните статии. Ги правиме сите напори да ја задржиме нашата содржина актуелен, сигурен и доверлив.

Популарни атракции во Сан Франциско

# Островот Алкатраз
# Зоолошката градина во Сан Франциско
# Калифорниска академија на науките
# Аквариум Беј Монтереј
# SFMoMA
# Аквариум во Сан Франциско
# Истражувач
# Музејот Де Јанг
# Автобуски тури во Сан Франциско

Колку беше корисен овој пост?

Кликнете на ѕвезда за да го оцените!

Проверете ги сите работи што треба да се прават во Сан Франциско

1 мисла на „Ноќна турнеја во Алкатраз – билети, цени, термини на траект, што да очекуваме“

Коментарите се затворени.