Почетна » Рим » Билети за Помпеја

Билети за Помпеја – цени, попусти, бесплатен влез, тури со водич, што да се види

Планирате одмор? Дознајте го најдобри хотели за престој во Рим

Изменето од: Река Раџан
Факт е проверен од: Џамшед V Рајан

4.8
(175)

Пред илјадници години, Помпеја беше дестинација за летен одмор за богатите и славните од Римската империја.

Сепак, смртоносната вулканска ерупција во 79 н.е. ја претвори Помпеја во историско дело кое го крши срцето.

За помалку од 24 часа, вулканот Везув ја претвори Помпеја во пепел, но ја зачува за вечност.

И како и сите шекспировски трагедии, урнатините на Помпеја се тажни, но убави.

Во оваа статија, објаснуваме сè што треба да знаете пред да купите билети за Помпеја.

Што се случи во Помпеја?

Погледнете го ова анимирано видео за да разберете како вулканот Везув ја уништи цела Помпеја во рок од 24 часа.

на најевтиниот и најпопуларниот билет за Помпеја чини 21 € за секој посетител.

на турнеја со водич на урнатините на Помпеја, каде што локален водич ве води околу два часа, чини 39.50 евра.

Тури на Помпеја со транспорт од Рим и назад се по цена од 130 €.

Следете ја врската за да ги видите различните видови билети за Помпеја.


Вратете се на почетокот


Бесплатни билети за Помпеја

Во првата недела од секој месец, посетителите можат бесплатно да влезат во Помпеја. 

Ако сте ранец или група пријатели, бесплатните билети за Помпеја вредат.

Станува многу гужва и не препорачуваме да ја посетите првата недела од месецот ако патувате со деца, старешини или големи групи.

Во таков случај, ви предлагаме или да резервирате Билет за брза патека на Помпеја (најпопуларно!) или турнеја со водич на Помпеја.

Посетителите со посебни потреби од Европската унија и нивните придружници се квалификуваат за бесплатен влез во Помпеја во текот на целата година.

Доколку сте различно способни, ви предлагаме да одите од влезот на Пјаца Анфитеатро, што им го олесни пристапот на посетителите.


Вратете се на почетокот


Билети за Помпеја

Вашето искуство во урнатините на Помпеја зависи од видот на билетот за Помпеја што го купувате и кога го купувате.

Каде да купите билети за Помпеја

Можете да ги добиете билетите за влез во Помпеја на местото или купете ги преку Интернет, многу однапред.

Ако планирате да ги добиете на атракцијата, мора да влезете во редот на прозорецот за билети на Порта Марина, главниот влез на урнатините на Помпеја.

Во зависност од времето на денот (и месецот), можеби ќе треба да чекате во линијата на бројачот за билети еден час или повеќе за да го купите вашиот билет.

Толпа во Помпеја
Вака изгледа Помпеја на просечен ден. Така можете да замислите долго чекање на шалтерите за билети. Слика: Getyourguide.com

Втората и подобра опција е да резервирате билети за урнатините на Помпеја преку Интернет.

Кога купувате билети за Помпеја однапред, заштедувате многу време на чекање со прескокнување на редот за бројачи на билети. 

Затоа овие билети се познати и како билети на Помпеја „Прескокни ја линијата“.

Ажурирате: Поради пандемијата Ковид, продажбата на билети на местото е прекината. Сега, сите посетители МОРА да ги купат билетите онлајн пред нивната посета. Можно е и купување билет истиот ден.

Како функционираат онлајн билетите за Помпеја

Влезен билет за Помпеја
Кога стоите во долги редици и го купувате вашиот билет за Помпеја, добивате физички билет, како што е прикажано на сликата. Слика: Tripadvisor.com

Кога купувате билети за влез во Помпеја преку Интернет, тие ви се испраќаат преку е-пошта во рок од неколку минути по купувањето.

На денот на вашата посета, покажете ја е-поштата што сте ја примиле во информативната точка IBT во близина на Порта Марина Инфериоре влез. Можете да го прикажете на вашиот паметен телефон - нема потреба да земате отпечатоци.

Посетителите можат да ги земат своите аудио водичи и „илустрираната книга за Помпеја“ на самата информативна точка на ИБТ.

А потоа влегувате во урнатините на Помпеја преку лентата за прескокнување.

Ажурирате: Поради пандемијата, аудио водичите не се вклучени со билетите.

Помпеја билети попусти

на Билет за брза патека на Помпеја, најевтиниот и најпопуларниот билет чини 21 евро за сите возрасни 25 години и постари. 

Децата од 17 години па нагоре добиваат 85% намалување на нивните билети за Помпеја и мора да платат само 3 евра за влез. 

Граѓаните на ЕУ на возраст од 18 до 24 години добиваат речиси 75% попуст – тие плаќаат само 5.50 евра за влез.

Додека ги користите овие попусти за билети за Помпеја, чувајте подготвена валидна лична карта со фотографија.

Најевтини билети за Помпеја

Овие билети се најевтините и најпопуларните меѓу туристите кои ги посетуваат урнатините на Помпеја. 

Овој билет за Помпеја мора да го покажете на вашиот мобилен телефон, на влезот „Порта Марина Инфериоре (Пјаца Еседра)“ на денот на вашата посета. 

Кога го резервирате билетот, мора да изберете од утринскиот термин кој започнува во 9 часот наутро и попладневниот термин кој започнува во 1 часот.

Билетот за утрински слот ви дава пристап до Помпеја во секое време до 1 часот, а попладневниот билет за слот ви дава пристап од 1 часот до затворање.

Цени на билетите

Билет за возрасни (25+ години): € 21
Билет за граѓанин на ЕУ (од 18 до 24 години): € 5.50
Детски билет (до 17 години): € 3

Тура со водич на Помпеја

Разглед на Помпеја со водич
Локален историчар водич им покажува на туристите околу урнатините на Помпеја. Слика: Getyourguide.com

Урнатините на Помпеја се распространети на голема површина и нема многу информации што можете да ги видите или прочитате кога стоите пред атракциите.

Ако сакате да ја разберете големината на она што го сведочите, има многу смисла да резервирате турнеја со водич низ Помпеја.

Ангажирањето експерт кој знае за урнатините помага на повеќе начини:

– Не го трошите времето обидувајќи се да ги пронајдете експонатите
– Не пропуштајте ниту еден од најважните моменти на урнатините на Помпеја
– Водичите споделуваат повеќе продлабочени знаења, возбудливи приказни итн. за урнатините

Турата со водич во Помпеја што ја препорачавме подолу започнува во 10.30 часот и трае два часа.

Ќе го сретнете вашиот водич до билетарницата во Помпеја на Пјаца Порта Марина Инфериоре (пред хотелот Виторија)

Турата со водич низ Помпеја е достапна на англиски, италијански, француски, португалски, јапонски, шпански и германски јазик.

Можете да го изберете вашиот претпочитан јазик на страницата за резервации на турата.

Цена на турнеја со водич

Билет за возрасни (18+ години): € 39.50
Младински билет (од 6 до 17 години): € 24.50
Детски билет (до 5 години): € 3.50

Ако имате деца, проверете го ова водена турнеја по Помпеја прилагодена за деца.

Претпочитате експерт за археологија да ве води околу урнатините на Помпеја? Проверете го ова мала групна тура со археолог

Ако не ви пречи да трошите дополнително за ексклузивен водич за археолог, можете да резервирате свој „Прескокни ја линијата“ 2-часовна приватна турнеја на Помпеја.

Дневни патувања од Рим до Помпеја

Помпеја е 150 милји јужно од Рим, на долгодневно патување од градот.

Туристите кои не сакаат да се справат со проблемите на транспортот претпочитаат да резервираат дневни тури до Помпеја. 

Овие кружни патувања до Помпеја започнуваат од градот околу 8 часот наутро и траат околу 11 часа. 

Како дел од пакетот, посетителите добиваат бесплатен Wi-Fi во автобусот, прескокнување на линијата до урнатините на Помпеја, аудио водич и помош на сите точки од персоналот на туризмот.

на најпопуларна турнеја од Рим до Помпеја вклучува и пешачење од половина милја за да се види кратерот на планината Везув. 

Кога пешачењето не е можно во текот на зимата, добивате брза обиколка на блискиот град Неапол. 

Ако сакате да го задржите едноставно и да ги видите само урнатините на Помпеја, проверете го ова повратен пат од Рим.

Ако сакате да ги посетите двете од највозбудливите туристички атракции во Италија во еден ден, проверете го Помпеја + турнеја на брегот на Амалфи.


Вратете се на почетокот


Најчесто поставувани прашања за билети за Помпеја

Пред да ја планираат својата посета на Помпеја, туристите имаат многу прашања за влезните билети за Помпеја.

Се обидуваме да им одговориме овде -

 1. Може ли да купам билети за Помпеја преку Интернет?


  Посетителите можат да купат билети за Помпеја преку Интернет. 

  Можете да добиете на најевтините и најпопуларните билети за Помпејаводени турнеја, Или билети со превоз од Рим до Помпеја и назад.

  Кога ќе ги купите однапред, не мора да чекате во долгите шалтери за билети и да заштедите многу време и енергија.

 2. Дали ми требаат авансни билети за Помпеја?


  Иако тоа не е задолжително купи билети за Помпеја однапред, ви препорачуваме да ги купите пред да ја посетите атракцијата.

  Ако веќе ги имате билетите кога ќе стигнете до Помпеја, можете да избегнете да стоите во долгите редици на шалтерот за билети.

 3. Редовни или „Прескокни ја линијата“ билети за Помпеја?


  Сите билети за Помпеја, кога се купуваат преку Интернет, се билети за „прескокнување на линијата“ бидејќи тие ви помагаат да ја прескокнете редицата на шалтерот за билети.

 4. Каде е билетарницата во Помпеја?


  Помпеја има три билетарници – во Порта Марина, на Пјаца Анфитеатро и на Пјаца Еседра.

  Продавачите на билети надвор од главните влезови се само продавачи кои се обидуваат брзо да заработат - не купувајте од нив. 

  Топло ви препорачуваме да го купите вашиот Билети за Помпеја онлајн

 5. Ако купам билет преку Интернет, кој влез треба да го користам?


  Кога ќе купете билети за Помпеја преку Интернет, можете да пристапите до Помпеја преку наменскиот онлајн билет на Порта Марина Инфериоре.

  Само покажете го вашиот билет за паметен телефон, заменете го за физички билет и одете на лентата за прескокнување за да влезете во урнатините.

  Ако одите на Пјаца Анфитеатро влезот, нема да можете да ја прескокнете линијата.

 6. Може ли повторно да влезам во Помпеја урнатини со мојот билет?

  Секој билет дозволува само еден влез во урнатините на Помпеја.

 7. Можеме ли да купиме билети за Помпеја за истиот ден?


  Да, можете да купите билети за Помпеја истиот ден (или следниот ден). 

  Можете да го направите ова од шалтерите за билети на местото на одржување, или ако сакате да заштедите време на чекање, можете да ги купите онлајн. 

  За време на шпицот, ова време на чекање на линиите на шалтерите може да достигне и до еден час, и затоа препорачуваме купувајќи ги преку Интернет

 8. Може ли веднаш да влезам во урнатините со карта за Помпеја купена преку Интернет?


  Ако сте го купиле вашиот Билети за Помпеја онлајн, мора да го покажете ваучерот што сте го примиле во вашата е-пошта на наменскиот онлајн билет бирото на 'Порта Марина Супериоре'или'Порта Марина Инфериоре".

  Тие ќе ви дадат физички билет, со кој можете да ја преземете лентата за прескокнување и да влезете во урнатините.

 9. Дали билетите за урнатините на Помпеја се темпирани?


  Пред Ковид-19, билетите за Помпеја не беа темпирани.

  Сега, секој мора да избере временско место за влез додека купува билети.

  Временските слотови се закажуваат на секои 15 минути, со максимум 150 луѓе по слот. 

  Се толерира доцнење од 10 до 15 минути од времето споменато на вашиот билет. 

 10. Колку попуст добиваат децата на билетите за Помпеја?


  Влезниците во Помпеја за возрасни чинат 20 евра.

  Намалената цена за деца од 17 години нагоре е само 3 евра – попуст од 75 проценти.

 11. Колку попуст добиваат граѓаните на Европската унија на билетите за Помпеја?


  Граѓаните на ЕУ кои се меѓу 18 и 24 години се квалификуваат за попуст од повеќе од 70%.

  Цената на нивниот билет за урнатините од Помпеја е само 5.50 евра по лице.

 12. Дали децата можат да ги посетат урнатините на Помпеја?


  Некои од експонатите во Помпеја не се погодни за деца - некои се премногу графички, а некои се сексуални. 

  Сепак, има толку многу возбудливи работи за децата што би било криминално да ги држите подалеку од Помпеја. 

  Ако ја посетувате Помпеја со деца, ви го препорачуваме ова турнеја со водич прилагодена за деца.  


Вратете се на почетокот


Како да одите од Рим до Помпеја

Урнатините на Помпеја се наоѓаат во Кампанија, Италија, 14 милји (23 км) југоисточно од Неапол.

Локацијата на Помпеја е во југоисточната основа на планината Везув, што не и одеше во прилог кога вулканот еруптираше.

Античкиот римски град бил стратешки изграден на устието на реката Сарнус (модерно Сарно). Добиете насоки

Постојат три начини да стигнете до Помпеја - земете воз, автобус или резервирате турнеја по Помпеја, вклучително и превоз.

Растојание помеѓу Рим и Помпеја

Помпеја е 250 км (155 милји) по пат, од Рим.

Ако се одлучите да патувате по пат, ова растојание можете да го поминете за нешто повеќе од два и пол часа.

Растојанието на железницата е само 212 км (132 милји), но бидејќи треба да менувате воз во Неапол, патувањето со воз трае и два и пол часа.

Помпеја со автобус

Автобус е препорачана опција само ако веќе сте во Неапол.

Локалните автобуси SITA тргнуваат од Пристаништето Нуова Марина во Неапол до Помпеја на секои половина час.

Автобускиот билет, кој чини нешто помалку од 3 евра, може да се купи од канцеларијата на SITA во пристаништето Нуова Марина.

Времето на патување е приближно 35 минути.

Воз од Рим до Помпеја

Помпеја еднодневно патување со воз е најдобрата опција ако летувате во главниот град на Италија.

Ова патување во Помпеја има две краци -

Рим до Неапол со воз

Секој ден има 16 возови кои тргнуваат Станица Рома Термини во Рим за централната станица во Неапол.

Ако купите билет од Рим до Неапол во брз воз (Frecciarossa или Frecciabianca), можете да заштедите време на патување.

Вашиот воз од Рим ќе пристигне во Неапол Централна станица, кој е наменет за меѓуградски возови.

Важно: Резервирајте билети за брз воз од Рим до Неапол најмалку една недела до десет дена однапред за да добиете евтини цени. Ако резервирате ден или два пред посетата на Помпеја, повратните билети може да ве чинат 60+ евра по лице. Во таков случај, многу попаметно е да резервирате a Дневно патување од Рим до Помпеја кој вклучува превоз.

Неапол до Помпеја со воз

Откако ќе стигнете до Неапол, треба да се качите во возот Circumvesuviana што оди кон Помпеја.

Од станицата во Неапол за меѓуградски возови мора да стигнете до соседната станица од каде што тргнуваат возовите Circumvesuviana.

Фреквенцијата на возовите Circumvesuviana е еден на секои половина час.

Ви треба помош при трансферот на станицата во Неапол? Погледнете го ова видео -

Мора да се симнете од возот Circumvesuviana во Станица Помпеја Скави, кој се наоѓа на 50 метри од влезот во Помпеја.

Патувањето од центарот на Неапол до Помпеј Скави (познато и како железничка станица Помпеја) е приближно 45 минути.

Важно: Некои туристи не сакаат да се мачат да најдат време на воз од Рим до Помпеја, да резервираат билети итн. Помпеја еднодневни патувања од Рим or Помпеја патува со тренер од Неапол


Вратете се на почетокот


Работно време на Помпеја

Во работните денови, урнатините на Помпеја се отвораат во 9 часот наутро, а за викенди се отвораат во 8.30 часот.

Во врвните месеци од април до октомври, Помпеја се затвора во 7 часот, а атракцијата се затвора рано во 5 часот. 

Последниот влез е 90 минути пред времето на затворање.

Забелешка: Бидејќи туристите ги комбинираат блиските археолошки локалитети како Херкуланеум, Оплонтис, Боскореале и Стабија, тие ги посетуваат урнатините на Помпеја. Нивниот тајминг е сличен.

Археолошката област на Помпеја е затворена три дена - 1 јануари, 1 мај и Божиќ на 25 декември.


Вратете се на почетокот


Најдобро време за посета на Помпеја

Најдобро време за посета на Помпеја е пред 10 часот.

Тренерите почнуваат да носат големи туристички групи до 10.30 часот и завршуваат со преполнување на шалтерите за билети, линиите за влез во урнатините и неговите познати атракции.

Следното најдобро време за посета на урнатините на Помпеја е 3 часот, бидејќи, по ручекот, масовната толпа почна да заминува или веќе замина.

За време на шпицот на сезоната, урнатините се отворени до 7 часот, па дури и ако започнете во 3 часот, имате четири часа за истражување. 

Во месеците кои не се шпиц, урнатините се затвораат во 5 часот.

Забелешка: Ако останете во Рим или Неапол, речиси е невозможно да стигнете до Помпеја до 10 часот. Дотолку повеќе причина за да го резервирате вашиот Билети за Помпеја однапред за да можете да влезете во урнатините во моментот кога ќе пристигнете.

Како да се избегне гужвата во Помпеја

Постојат две места каде што можеби ќе сакате да ја избегнете гужвата:

На линиите за билети

Помпеја ги прескокнува билетите на линијата
Помпеја е една од најпрометните туристички места во Италија и линиите на шалтерите за билети можат да бидат навистина долги. Слика: Tourscanner.com

Според раководството на урнатините на Помпеја, за време на максималните месеци, може да се чека на редот на бројачите за билети најмалку 30 минути, а најмногу еден час (слика подолу).

Зошто да купите Помпеја прескокнете ги билетите на линијата

Единствениот начин да ги избегнете долгите редици на шалтерите за билети во Помпеја е преку купување билети за Помпеја преку Интернет, однапред.

Внатре во урнатините

Помпеја е преполна од 10.30 до 12.30 часот и најдобро е да се избегнува ѕвездени атракции на урнатините на Помпеја во текот на овој период.

Користење на Карта на Помпеја, и избегнувајте ги извлекувачите на толпата.

Туристите што ги посетуваат како дел од групните тури се враќаат кај своите тренери од 12.30 до 1 часот.

Откако сите ќе заминат, можете да се вратите на истражување на задолжителни места во Помпеја.

Слаба сезона: Ноември до март
Висока сезона: Април до октомври
Најпрометните месеци: мај и август


Вратете се на почетокот


Колку време трае Помпеја

Помпеја е 44 квадратни хектари и ќе бидат потребни повеќе од два дена за истражување. 

Меѓутоа, ако треба да се фокусирате само на најважните моменти на Помпеја, потребни ви се три часа.

Ако патувате со деца и постари лица, слична турнеја само за најважните моменти ќе трае четири часа.

Забелешка: Многу туристи сакаат да знаат дали е можно комбинирајте ја посетата на Помпеја со Херкуланеум урнатини. Да, можно е.


Вратете се на почетокот


Помпеја патувања од Неапол

Многу туристи одлучуваат да ја посетат Помпеја додека престојуваат во Неапол.

Бидејќи има многу погодни начини да се стигне до Помпеја од Неапол, турите во Помпеја се прилично популарни.

Неапол до Помпеја е патување од половина час - околу 24 км (15 милји).

Од Неапол: Полудневна посета на Помпеја

Оваа турнеја од Неапол до Помпеја започнува во 10 часот и трае четири часа.

Пакетот вклучува -

 • Транспорт од Неапол до Помпеја и назад
 • Водич од археолог
 • Влезот „Прескокни ја линијата“ во Помпеја

Цена на турата

Билет за возрасни (18+ години): 64 евра
Младински билет (од 4 до 17 години): 48 евра
Билет за доенчиња (0 до 3 години): Слободен влез

Ако сакате да патувате од половина километар за да го видите вулканот, кој ги уби сите во Помпеја, одлучете се за Влез во Помпеја + турнеја на планината Везув.

Ако сакате еднодневна турнеја, не гледајте подалеку од Помпеја и Амалфи брег еднодневна турнеја од Неапол.


Вратете се на почетокот


Тури од Соренто до Помпеја

Ако сте во Соренто и сакате да ја посетите Помпеја, имате две опции - можете или да земете воз или автобус.

Соренто до Помпеја со воз

Најевтиниот начин да го направите ова е да го резервирате вашиот Билет за Помпеја однапред, а на денот на посетата, одете со возот Circumvesuviana до Помпеја.

Возовите Circumvesuviana сообраќаат меѓу Соренто и Неапол и за 20 минути можат да ве пуштат во Помпеја. Распоред на возови

Влезот во урнатините на Помпеја е многу блиску до станицата Circumvesuviana.

Времето на возот од Соренто до Помпеја е многу погодно - по еден на секои 30 минути во текот на денот.

Ако не сакате да се мачите да купите билети за воз, можете да го резервирате ова турнеја со водич на Помпеја, која вклучува билети за Circumvesuviana.

Соренто до Помпеја со автобус

Ако не сакате да го земете возот од Соренто, можете да се одлучите за долу дадената тура со тренери.

Бидејќи Соренто е мал град, ќе ве земат од вашиот хотел во 10 часот.

Растојанието од Соренто до Помпеја е 26 км (16 милји), а патувањето по пат трае приближно 45 минути.

Во Помпеја, вашиот водич ќе ве чека.

По двочасовна обиколка со водич низ урнатините на Помпеја, ќе се вратите во вашето возило и ќе се вратите во вашиот хотел.

Цена на турата

Редовен билет (4+ години): 74 евра
Билет за доенчиња (0 до 3 години): Слободен влез

Ако тргнувате од Соренто и претпочитате 8-часовна дневна турнеја, проверете го ова Урнатините на Помпеја + планината Везув патување.


Вратете се на почетокот


Од Позитано до Помпеја

Растојанието од Позитано до Помпеја е околу 35 км (22 милји).

За да стигнете до урнатините на Помпеја, имате три опции - јавен превоз, вашиот автомобил или патување со автобус.

Јавен превоз

Може да земете а локален автобус од Позитано до Соренто и потоа земете го Возот Circumvesuviana до станицата Помпеја Скави.

По 40-минутното патување со автобус и 20 минути со воз, ќе бидете веднаш на влезот на урнатините на Помпеја.

Приватен превоз

За приближно 200 евра, можете да добиете приватен возач да ве земе од вашиот хотел во Позитано и да ве остави во Помпеја.

Тие потоа ве чекаат додека уживате во урнатините и потоа ве враќаат назад.

Каков и да е вашиот начин на транспорт од Позитано до Помпеја, сепак ќе ви треба билет за влез во урнатините.

Резервирајте патување со тренер

Најдобар и најзгоден начин е да резервирате турнеја со тренер од Позитано до Помпеја.

Оваа турнеја која започнува во 8 часот, вклучува:

 • Транспорт во двата правци
 • Влезни билети за Помпеја
 • Влез во планината Везув
 • Водич за англиски јазик

Цена на турата

Билет за возрасни (13+ години): 109 евра
Детски билет (од 2 до 12 години): 87 евра

Ако сакате нешто поавантуристичко, проверете го ова Тура со брод на Помпеја и Везув.


Вратете се на почетокот


Карта на урнатините на Помпеја

Ажурирање на КОВИД-19: Како дел од безбедносните мерки, властите на Помпеја наложуваат две рути во внатрешноста на урнатините кои сите посетители мора да ги следат. 

Првиот пат започнува од влезот на Пјаца Анфитеатро (преземете карта), а рутата два започнува од влезот на Порта Марина (преземете карта). Ви предлагаме да ја започнете вашата турнеја од влезот на Порта Марина.

Овие задолжителни патеки се еднонасочни маршрути, означени со стрелки во боја и ви овозможуваат да ја истражувате Помпеја, истовремено обезбедувајќи здравствени мерки на претпазливост.

По истражувањето на Помпеја, можете да излезете од која било од трите порти - Порта Марина, Пјаца Анфитеатро или Пјаца Еседра.

Ако сте резервирале турнеја со водич низ Помпеја, не ви треба карта на Помпеја.

Меѓутоа, ако немате водич да ве однесе низ огромниот археолошки областа на Помпеја, мора да добиете карта.

Картата на Помпеја ќе ви помогне да заштедите време и да се погрижите да не ги пропуштите важните експонати.

Мапата исто така ќе ви помогне да најдете туристички капацитети како што се тоалети, кафулиња, места за пушење, продавници за сувенири итн.

За да ја преземете PDF верзијата на најдобрата карта на Помпеја, Кликни тука.

Ние исто така го препорачуваме ова Водич за Помпеја (книшка).

Графитите во Помпеја вклучуваа шеги, коментари за девојки, најави за сексуалниот живот на писателката итн. Погледнете некои од најпознатите најсмешните графити на Помпеја

Мора да прочитате
Слушна за мастурбирачки човек од Помпеја?
Интересно ситници за урнатините на Помпеја

# Колосеум
# Базилика Свети Петар
# Музеи на Ватикан
# Сикстинска капела
# Галерија Боргезе
# Римски форум
# Кастел Сант Анџело
# Музеј Капитолин
# Катакомби во Рим
# Затворот Мамертин
# Пантеон Рим
# Искуство на Леонардо Да Винчи
# Гладијаторско училиште во Рим
# Аквафеликс

Колку беше корисен овој пост?

Кликнете на ѕвезда за да го оцените!

Проверете ги сите работи што треба да се прават во Рим