Почетна » Рим » Билети за базиликата Свети Петар

Базиликата Свети Петар – билети, цени, тури, папска публика

Изменето од: Река Раџан
Факт е проверен од: Џамшед V Рајан

4.7
(157)

Базиликата Свети Петар се наоѓа на врвот на гробот на Свети Петар, првиот папа на христијанството.

Речиси секогаш се гледа со Ватиканските музеи и Сикстинската капела бидејќи сите се еден до друг.

Заедно, тие добиваат повеќе од 5 милиони туристи секоја година.

Во оваа статија објаснуваме сè што мора да знаете пред да купите билети за базиликата Петар.

Базилика Свети Петар

Што да очекувате во базиликата Свети Петар

Не треба да купувате билети за да ја истражите базиликата Свети Петар - влезот е бесплатен за посетителите.

Меѓутоа, ако сакате да ги видите и доживеете подобрите делови на базиликата, треба да купите соодветен билет.

Исто така, подобро е да се одлучите за турнеја со водич, за да може локален експерт да ве однесе низ огромната зграда.

Вид на билетицена
Обиколка на базиликата Петар со водич€27
Обиколка со водич на базиликата Свети Петар, искачување на куполата и папските крипти€49
Петар базилика: купола искачување со водич€39
Папска публика и обиколка на базиликата Свети Петар€28
Разглед на базиликата, плоштадот Свети Петар и папските пештери со водич€25
Ватикански градини и музеи + базиликата Свети Петар€73
Приоритетен влез во Колосеум + базилика Свети Петар€48

Вратете се на почетокот


Најдобро време за посета на базиликата Свети Петар

Најдобро време за посета на базиликата Свети Петар веднаш штом ќе се отворат во 7 часот наутро. 

До околу 9 часот наутро, озлогласено долгите редови на базиликата допрва ќе се формираат, а вие можете да истражувате во мир.

Ако не можете да стигнете наутро, следното најдобро време за посета на оваа ватиканска атракција е 4 часот. 

Во тоа време, големите групни тури или заминаа или планираат да се вратат во Рим.


Вратете се на почетокот


Како да избегнете гужва во базиликата Свети Петар

Покрај тајмингот на вашата посета, еве уште два совети кои ќе ви помогнат да ја избегнете гужвата и долгите редови на Свети Петар.

Избегнувајте папски појави

Ако ја посетувате базиликата Свети Петар како чист турист (а не како верник), големи се шансите да не ве интересираат папските појави и миса.

Ако не сакате да го видите папата, избегнувајте да ја посетите базиликата Свети Петар во недела и среда кога има гужва.

Слично на тоа, би помогнало ако ги избегнувате и светите денови како Велигден и Божиќ, во кои има многу гужви.

Резервирајте билет за турнеја со водич

Линија на чекање во базиликата Свети Петар

Најдобар начин да ја избегнете редицата во базиликата Свети Петар е да резервирате турнеја со водич.

Овие тури ви овозможуваат да ги прескокнете долгите редици и да влезете во базиликата преку посебен влез за носителите на билети.

Ако патувате со деца и постари лица, топло ви препорачуваме тури со водич бидејќи тоа може да ви помогне да заштедите еден час и повеќе од чекањето на сонце.

Турицена
Обиколка на базиликата Петар со водич€27
Обиколка со водич на базиликата Свети Петар, искачување на куполата и папските крипти€49
Петар базилика: купола искачување со водич€39
Разглед на базиликата, плоштадот Свети Петар и папските пештери со водич€25

Вратете се на почетокот


Разгледување на базиликата Свети Петар

Тура со водич во базиликата Свети Петар
Слика: Клеј банки

Ако буџетот не е проблем, мора да се одлучите за турнеја со водич низ базиликата Свети Петар.

Еве ги двете причини зошто турата со водич има толку многу смисла -

 1. Освен што е религиозно место, базиликата Свети Петар е исто така наследство кое содржи некои од најпознатите уметнички дела во светот. Локален експертски водич може да ја објасни важноста на сè, правејќи ја вашата посета повредна.
 2. Овие билети за турнеја со водич исто така ви помагаат да ја прескокнете линијата, со што ќе заштедите време на чекање од приближно еден час и повеќе.

Ви претставуваме три од нашите омилени тури на Свети Петар.

Базиликата Свети Петар со купола искачување и крипта

Оваа турнеја со водич започнува во 8.15 часот, а првата точка на агендата е истражување на базиликата.

Потоа, се качувате со лифт до првата тераса на куполата за да ги доживеете мозаиците на утринската светлина.

Следно, ја гледате работата на уметниците – Балдачин на Бернини, „Пиета“ на Микеланџело итн.

Кога ќе ја посетите Папската крипта, добивате увид во историјата на базиликата Свети Петар.

За време на оваа тура, водичот прави околу мала групна обиколка од околу 15 туристи.

Локалниот водич ќе биде со вас два и пол часа, по што можете слободно сами да шетате наоколу.

Цената на билетот

Билет за возрасни (15+ години): 39 евра
Детски билет (од 2 до 14 години): 36 евра
Билет за доенчиња (до 1 година): Слободен влез

Базиликата Свети Петар со водич

Оваа обиколка со водич на базиликата Свети Петар е исто како и претходната.

Освен две разлики -

 1. Не вклучува патување до куполата на базиликата
 2. Времетраењето на оваа тура е еден час

Откако ќе заврши едночасовната турнеја со водич, можете слободно да се дружите во базиликата и да истражувате сами.

На страницата за резервирање билети можете да се одлучите за слотот во 10.30 часот или во 1.30 часот.

Цената на билетот

Билет за возрасни (18+ години): 27 евра
Детски билет (од 7 до 17 години): 22 евра
Билет за доенчиња (до 6 години): Слободен влез

Аудиенција со папата Фрањо

Оваа турнеја е фантастична можност да се молиме заедно со папата Фрањо на плоштадот Свети Петар.

За сè се грижи вашиот туристички водич, вклучително и добро место пред папата.

Добивате и комплет слушалки за да можете да слушнете сè.

Оваа 4-часовна турнеја е можна само во среда.

Цената на билетот

Билет за возрасни (15+ години): 39 евра
Детски билет (од 4 до 14 години): 34 евра
Билет за доенчиња (до 3 години): Слободен влез

на Туристичка карта во Рим е супер штедач. За само 82 евра по лице, пропусницата вклучува влезни билети за ватиканските музеи, Систинската капела, Колосеумот, Римскиот форум, Палатин ридот и Пантеон и обиколка на базиликата Свети Петар со водич. Добивате и код за попуст од 10%, кој можете да го користите (пет пати!) за да добиете попусти за идните купувања.


Вратете се на почетокот


Комбинирани тури во базиликата Свети Петар

Комбо-турите се прилично популарни во Рим поради две причини -

 1. Има толку многу што да се види и во Ватикан и во градот Рим
 2. Комбинираните туристички пакети помагаат да заштедите околу 15 до 20% од трошоците за билети

Презентирање на четири комбинирани тури доста популарни меѓу туристите кои ја посетуваат базиликата Свети Петар.

Музеј на Ватикан + Сикстинска капела + Свети Петер

Ватиканскиот музеј, Систинската капела и базиликата Свети Петар имаат долги редици на влезот.

Оваа комбинирана турнеја со водич може да ви помогне да ги прескокнете линиите и да влезете во сите три од овие атракции без да чекате.

Времетраењето на оваа тура со водич е 3 часа.

Откако водичот ќе ве остави, можете слободно да истражувате повеќе онолку долго колку што сакате.

Цената на билетот

Билет за возрасни (18+ години): 50 евра
Детски билет (од 6 до 17 години): 38 евра
Билет за доенчиња (0 до 5 години): 5 евра

Локалитети во Ватикан + Колосеум

Ако сте во Рим на ден или два, ова е совршена турнеја со водич за вас.

За шест и пол часа, можете да ги покриете сите следниве работи:

– базиликата Свети Петар
– Ватикански музеи
– Систинската капела
– Колосеум
– Римски форум
– Палатин рид

На сите овие атракции, ќе ги прескокнете линиите, а со тоа не губите време.

Ќе добиете и слушалки за да можете да го слушнете водичот.

Цената на билетот

Билет за возрасни (8+ години): 101 евра
Детски билет (од 3 до 7 години): 83 евра
Билет за доенчиња (0 до 2 години): Слободен влез

Ватикански музеи + папска публика

Папска публика во базиликата Свети Петар
Слика: Ешвин Васвани

Оваа турнеја е можна само во среда, бидејќи тогаш папата одржува публика во базиликата Свети Петар.

Ја започнувате оваа четиричасовна тура со водич со аудиенција на папата Фрањо I.

Можете да одлучите да се молите со него или да уживате во околината додека трае проповедта.

Папската публика продолжува два часа.

Во 8 часот наутро ја започнувате својата обиколка на базиликата Свети Петар и наскоро ќе се сретнете со папата.

Цената на билетот

Билет за возрасни (18+ години): 28 евра
Детски билет (од 6 до 17 години): 20 евра
Билет за доенчиња (0 до 5 години): Слободен влез

Базилика Свети Петар + Некропола

Оваа турнеја започнува во 11.30 часот, а вашата прва станица е некрополата на Ватикан, која се наоѓа под базиликата Свети Петар и ватиканските пештери.

Вие го правите аџилакот на сите аџилак на гробот на апостол Петар, првиот папа на христијанството.

Следната станица во оваа двоипол часовна комбо турнеја е базиликата Свети Петар.

Цената на билетот

Билет за возрасни (од 18 до 64 години): 25 евра
Детски билет (од 6 до 17 години): 18 евра
Билет за сениори (65+ години): 25 евра


Вратете се на почетокот


Што да се види во базиликата Свети Петар

Базиликата Свети Петар е една од четирите значајни базилики во светот.

Со капацитет од над 60,000 луѓе и распространет на околу 22,300 квадратни метри, тој е еден од најголемите верски објекти во светот.

Проверете го плоштадот Свети Петар, познат и како Пјаца Сан Пјетро, ​​пред базиликата. Има по две фонтани на секоја страна.

Пред плоштадот Свети Петар, ќе најдете две статуи - Свети Петар и Свети Павле.

Има и египетски обелиск висок 40 метри, донесен во Рим во 37 п.н.е

Египетски обелиск во базиликата Свети Петар
Египетскиот обелиск во базиликата Свети Петар. Слика: Vatican.com

Најдобро би било ако поминете време и восхитувајќи се на Балдачин на Свети Петар, бронзена крошна висока 29 метри, која се наоѓа веднаш под куполата на базиликата.

Свети Петар Балдачин во базиликата Свети Петар
Свети Петар Балдачин во базиликата Свети Петар. Слика: Pixabay

Италијанскиот уметник Џан Лоренцо Бернини работел на него од 1623 до 1634 година - вкупно 11 години.

Балдачинот стои над папскиот олтар, кој е директно над гробот на Свети Петар.

Друга атракција во базиликата Свети Петар е статуата на Свети Петар, поставена во базиликата во 1605 година.

Статуата, на која се наоѓа Свети Петар седи на престол, е создадена од Арнолфо ди Камбио во 1300 година.

Аџиите ги допираат или бакнуваат стапалата на статуата, што доведе до истрошеност на десната нога.

Дали сте заинтересирани за бесплатен влез во Колосеумот, Ватиканските музеи, базиликата Свети Петар и Сикстинската капела? Купете ја картичката Omnia


Вратете се на почетокот


Часови на базиликата Свети Петар

Од април до септември, базиликата Свети Петар се отвора во 7 часот и се затвора во 7 часот.

Од октомври до февруари, базиликата продолжува да се отвора во 7 часот наутро, но се затвора еден час порано - во 6 часот.

Тајмингот на папската публика

Секоја среда, Папата се среќава со луѓе, меѓу кои има и верници и туристи.

Оваа папска публика во базиликата Свети Петар обично започнува во 10 часот. Во зимските месеци, може да започне дури и во 10.30 часот.

Безбедносната проверка започнува од 8 часот наутро до 8.30 часот, а луѓето рано пристигнуваат за да добијат добри места. Добрите места се земаат до 9 часот наутро.

Папската публика трае скоро 2 часа.

Важно: Бидејќи папската публика е достапна само во среда, таа е многу барана. Резервирајте ги вашите 2 часа со папата

Часови за миса

Многу туристи сакаат да ги знаат тајмингот на англиските миса во базиликата Свети Петар.

Сепак, мора да разберете дека во оваа базилика нема закажани англиски миси.

Ако сте во ред со миса на италијански или латински, проверете го распоредот овде.


Вратете се на почетокот


Како да стигнете до базиликата Свети Петар

Базиликата Свети Петар е место за светско наследство на УНЕСКО лоцирано на ридот Ватикан во Ватикан.

Градот Ватикан е толку мал (1/6 од квадратна милја, или 0.44 квадратни километри), што иако е посебна држава, удобно почива токму во средината на градот Рим.

Јавниот превоз во Рим се движи во и надвор од Ватикан, и нема бариери или проверки.

Со метро

Отавијано–Сан Пјетро–Музеј Ватикани е најблиската метро станица до Ватикан.

Возовите на метрото на линијата А, кои се достапни на секои неколку минути, можат да ве одведат до оваа станица.

Откако ќе се симнете на метро-станицата, брзо десет минути пешачење може да ве однесе до базиликата Свети Петар, која се наоѓа на крајот од плоштадот Свети Петар.

Метро станица Отавијано до базиликата Свети Петар

Со воз

Свети Пјетро е најблиската железничка станица до плоштадот Свети Петар.

Доколку патувате од Цивитавеја, пристаништето за крстарење за Рим, ова е вашата најдобра опција за да стигнете до базиликата.

Брзо 12-минутно пешачење од железничката станица може да ве однесе до плоштадот Свети Петар.

Станица Свети Пјетро до базиликата Свети Петар

Со автобус

Ако автобусите се вашиот претпочитан начин на транспорт, внимавајте на автобусите бр. 64, бр. 62, бр. 40 или бр. 81.

Автобусот бр. 64 е една од најкористените линии бидејќи се поврзува Станица Термини со Ватикан.

Автобуската станица Рома Термини е веднаш пред железничката станица Термини.

Совет за безбедност: Пазете се од џепчии кога влегувате во автобуси во Рим.


Вратете се на почетокот


За базиликата Свети Петар

Повеќето туристи кои ја посетуваат базиликата ги имаат овие прашања -

 1. Кога била изградена базиликата Свети Петар?


  Базиликата Свети Петар има историја која датира од пред 2000 години.

  Работата на неа ја започнал папата Јулиј II во 1506 година и завршил во 1615 година под водство на Павле V.

  Сепак, ова не е оригиналната црква Свети Петар. Она што го гледаме денес е второто.

  Оригиналната црква била изградена во IV век од царот Константин на местото каде што бил погребан Свети Петар.

  Меѓутоа, до раната ренесанса, античката црква била во сериозна лоша состојба.

  Подоцна, папата Јулиј II отиде од глава до глава со Микеланџело за да ја изгради базиликата Свети Петар со уривање на старата структура и правење нова.

 2. Која е висината на базиликата Свети Петар?


  Најголемата базилика во светот е висока неверојатни 186 метри (218 ако го земеме предвид тремот), со височина од 46 метри во централната патека.

  Главната купола на Римската базилика е висока 136 метри и голема во дијаметар 42 метри.

 3. Кој ја изградил базиликата Свети Петар?


  Изградбата на сегашната базилика Свети Петар ја започнал папата Јулиј II во 1506 година, а завршил во 1615 година од Павле V.

  Оригиналната црква била изградена во IV век од царот Константин на местото каде што бил погребан Свети Петар.

 4. Кој ја дизајнирал и изградил куполата на базиликата Свети Петар?


  Куполата на базиликата Свети Петар била дизајнирана од Микеланџело, кој ја презел изградбата на куполата во 1547 година.

  Меѓутоа, откако Микеланџело починал во 1564 година, неговиот ученик Џакомо Дела Порта ја презел изградбата на куполата на базиликата. Дотогаш, структурата стигнала до барабанот на куполата.

  Џакомо Дела Порта го подигнал сводот на куполата за околу 7 метри и ја завршил изградбата во 1590 година.

  Куполата е со двојна калота, со внатрешен дијаметар од 42.56 метри, а од основата до врвот на крстот е на 136.57 метри.

  Фенерот е висок 17 метри.

 5. Кој е погребан под базиликата Свети Петар?

  Се претпоставува дека Свети Петар бил погребан под базиликата Свети Петар. Сепак, познато е дека базиликата има многу повеќе гробови. Тоа е светилиште изградено од Ватикан за да го спомене местото на погребот на Свети Петар.

 6. Дали базиликата Петар е најголемата црква во светот?


  Не, Базилика Свети Петар не е најголемата црква во светот.

  Базиликата на Богородица Мир, во Брегот на Слоновата Коска, е најголемата црква во светот според Гинисовата книга на рекорди.

  Базиликата Свети Петар некогаш беше најголемата црква, но во 1990 година по изградбата на базиликата Богородица Мир, таа стана втората по големина црква во светот.

 7. Зошто е позната базиликата Свети Петар?


  Базиликата Свети Петар е позната поради многу причини. Со оглед на тоа што базиликата Свети Петар е во Ватикан, папата овде често кажува миса.

  Свети Петар е една од најголемите цркви во светот, со капацитет од 60,000 луѓе.

  Неговата архитектура датира од 1506 година.

  Во базиликата Свети Петар се сместени и дела од познати уметници како Микеланџело и Бернини.

  Базиликата Свети Петар има многу богатства. Тие вклучуваат христијански мошти, гробници на папите и многу други влијателни личности.

Препорачано четиво: Факти за базиликата Свети Петар

Извори
# Wikipedia.org
# Britannica.com
# St-peters-basilica-tickets.com
# Rome.net

на специјалисти за патување at TheBetterVacation.com користете само висококвалитетни извори додека ги истражувате и пишувате нивните статии. Ги правиме сите напори да ја задржиме нашата содржина актуелен, сигурен и доверлив.

Туристички атракции во Рим

ПомпејаКолосеумМузеи на Ватикан
Сикстинска капелаБазиликата Свети ПетарРимски форум
Музеј КапитолинКастел Сант АнџелоГалерија Боргезе
Катакомби во РимПантеон РимЗатворот Мамертин
Искуство на Да ВинчиУчилиште за гладијаториВоден парк Аквафеликс
Катакомби на Сан СебастианоКатакомби во ПрисилаКаликстус катакомби
Музеј на илузииПалатата на Кастел ГандолфоЗоомарин Рим
Фонтана ТревиКриптијата КапучинВила д'Есте во Тиволи
Домус АуреаОлимпискиот стадионПалацо Колона
Вила АдријанаБиопарко ди РомаГалерија Дорија Памфиљ
Базилика Сан ЏованиНационалниот етрурски музејСтадион на Домицијан
Изложба на Да ВинчиОперата Ла ТравијатаПалацо Ципола

Колку беше корисен овој пост?

Кликнете на ѕвезда за да го оцените!

Проверете ги сите работи што треба да се прават во Рим

Оваа статија е истражувана и напишана од