Почетна » Рим » Билети за Аквафеликс

Воден парк Aquafelix – билети, цени, попусти, што да очекувате

Планирате одмор? Дознајте го најдобри хотели за престој во Рим

Изменето од: Река Раџан
Факт е проверен од: Џамшед V Рајан

4.9
(185)

Aquafelix е еден од најдобрите водни паркови во Италија и е на само еден час возење од Рим.

Водниот парк му нуди на секој член на семејството вистинската мешавина од базени, тобогани, возења на вода, музика и сонце, што го прави популарен кај локалното население, туристите и патниците на крстарење.

Овој воден тематски парк во Чивитавекија е масивен и е отворен само во текот на летните месеци секоја година. 

Во оваа статија споделуваме сè што мора да знаете пред да купите билети за Aquafelix. 

Што да очекувате во Aquafelix


Вратете се на почетокот


Како да стигнете до Aquafelix

Аквафеликс е во Цивитавекија, на околу 70 километри (43 милји) од Рим, и обично е потребен еден час за да се стигне до водениот парк.

адреса: Casale Altavilla, Via Terme di Traiano, 00053 Civitavecchia (РМ). Најдете насоки

шатл Aquafelix

Воден парк, исто така, нуди шатл-служба која започнува од Железничката станица Цивитавекија, во 10.15 часот и 11.15 часот. 

Може да земете еден од утринските возови од која било станица во Рим или блиските градови и да бидете на железничката станица Цивитавекија за да го фатите шатлот. 

Шатл-автобусот Aquafelix тргнува во 6.40 часот од водениот парк за враќање до станицата. 

Возење до воден парк

Ако возите, одете на автопатот A12 Рим - Цивитавекија и излезете на Civitavecchia Nord. 

Одете по провинцискиот пат (Via Terme di Traiano) кон Allumiere – Tolfa и следете ги знаците за да стигнете до Aquafelix. 

Најдобро е да ја вклучите вашата мапа на Google и следете ги упатствата

Паркинг во Aquafelix

Aquafelix има околу 1500 паркинг места на големи паркинзи во непосредна близина на влезот во паркот.

Посетителите со Билети за Аквафеликс може да се паркира овде бесплатно. 


Вратете се на почетокот


Аквафеликс часови

Водниот парк Аквафеликс е отворен од 10 до 6.30:XNUMX часот, секој ден во неделата.

Билетарницата затвора во 4 часот.

Водниот парк во Чивитавекија е отворен за јавноста само во текот на летото - од средината на јуни до првата недела на септември. 


Вратете се на почетокот


Најдобро време за посета на Aquafelix

Ако сте рана птица, можете да бидете во воден парк штом ќе се отворат во 10 часот, да се забавувате 3-4 часа, да ручате и да се вратите назад. 

Следната најдобра опција е да стигнете таму до 2.30 часот и да уживате во нивното возење и базен до 6.30 часот кога водениот парк се затвора за тој ден. 

Ако планирате да одите со воз до станицата Civitavecchia, најдобро е да бидете таму до 10.15 часот и 11.15 часот за да го фатите шатлот и да стигнете до водениот парк за десет минути. 

Колку долго трае Aquafelix

На повеќето посетители им требаат три до четири часа прскање низ базенот, испробување на возењата или само сончање во Aquafelix во Civitavecchia. 


Вратете се на почетокот


Билети за Аквафеликс

Овој билет за Аквафеликс вклучува пристап до сите атракции во водениот парк.

Подобро е да купите билети за Aquafelix онлајн и однапред бидејќи се поевтини 6 €. 

На шалтерите на Аквафеликс, билетите за истиот ден чинат 21 евро, додека онлајн билетите се по цена од 15 евра по лице. 

Сите посетители повисоки од 1 метар (3.2 стапки) мора да купат билети за Aquafelix, а сите останати можат бесплатно да влезат во водениот парк.

Веднаш штом ќе ги купите билетите, тие ќе ви бидат испратени по е-пошта.

На денот на вашата посета, можете да ги покажете билетите на вашиот паметен телефон и да влезете во атракцијата. 

Нема потреба да земате отпечатоци!

Цена на билет: 15 евра по лице

Забелешка: Посетителите во инвалидски колички не треба да плаќаат за влез. Другите посетители со посебни потреби можат да ги купат билетите директно во касата по цена од 13 евра. 

Аквафеликс + воден парк Зоомарин
Кога купувате билети за Aquafelix и Zoomarine заедно, заштедувате 3 € по лице. 


Вратете се на почетокот


Што да правите во Aquafelix

Ако имате енергија и волја, можете да го поминете целиот ден во водениот парк Аквафеликс. 

Атракцијата има седум главни знаменитости, каде посетителите го поминуваат поголемиот дел од своето време.  

Маремотум

Maremotum во Aquafelix
Слика: Aquafelix.it

Maremotum е главниот базен на Aquafelix и е совршено место за танцување, забава и возење на бранот.

Во базенот со бранови има музика од диџеите, многу прскања со вода, водопади и бранови.

Базенот и целодневната забава се идеални за сите возрасни групи.

Мулти прскање

MultiSplash во Aquafelix
Слика: Aquafelix.it

Multi Splash има четири паралелни лизгалки кои се движат по стрмен рид.

Идеален е за семејни трки. 

Посетителите од сите возрасни групи постојано го пробуваат - одејќи нагоре и лизгајќи се надолу во текот на целиот ден. 

Вител

Вител во Аквафеликс
Слика: Aquafelix.it

Vortex е полузатворен целосно закривен тобоган каде што можете да шетате заедно со вашите пријатели и семејството.

Иако е погоден за сите возрасни групи, децата треба да го користат по дискреција на родителите.

Моца Фиатум

Mozza Fiatum во Aquafelix
Слика: Aquafelix.it

Со нивните испакнатини и фасцинантни падини, овие тобогани кои предизвикуваат адреналин се совршено место за предизвикување на вашите пријатели и семејството. 

Двата паралелни лизгалки на Mozza Fiatum се идеални за сите возрасти. 

Баја Феликс

Баја Феликс во Аквафеликс
Слика: Aquafelix.it

Баија Феликс е изолирана област за релаксација и каде децата можат да се забавуваат во својот свет. 

Поделен е на два дела и нуди лизгалки, хидромасажа, џакузи, базени и водопади. 

Овој дел од водениот парк има и забавувачи. 

Флентум

Flentum во Aquafelix
Слика: Aquafelix.it

Флентум е бавна река по која можете да патувате додека седите и да се одморите на удобни крофни.

Ова привлечно, но пријатно искуство е идеално за посетители од сите возрасни групи бидејќи водата полека ја турка крофната.

Најдобро е да се качите на Flentum пред да ги пробате слајдовите што пумпаат адреналин Aquafelix или потоа. 

Катакумба

Катакумба во Аквафеликс
Слика: Aquafelix.it

Катакумба е тобоган во затворен простор, а посетителите доживуваат неспоредливи емоции на сплавот на надувување помеѓу свиоците, прскањата и спуштањата кои предизвикуваат коса. 

Само гостите повисоки од 120 см (47.25 инчи) смеат да пробаат Катакумба. 

Дополнителни услуги
Топли тушеви се бесплатни за сопствениците на билети и достапни до 30 минути пред затворањето на водениот парк. Посетителите можат бесплатно да ги користат шезлонгите и чадорите. Сепак, местата се ограничени. 


Вратете се на почетокот


Карта на Aquafelix

Подобро е да поминете време со карта на Aquafelix и да го испланирате вашето време во воден парк пред вашата посета.

Не сакате да преостанувате на една атракција и да се уморите пред да ги испробате другите врвни моменти.

Да се ​​биде свесен за распоредот на Aquafelix е уште попотребно ако одите во посета со деца.

Покрај возењата и базените, мапата на Aquafelix исто така ќе ви помогне да идентификувате ресторани, тоалети, шкафчиња, тушеви, хамакови итн. 

Преземете ја картата на Aquafelix (560 кб)


Вратете се на почетокот


Ресторани во Aquafelix

Голосариум е ресторанот во водениот парк Аквафеликс.

Посетителите можат да нарачаат сендвичи, пијалоци, сладолед итн., за да добијат енергија помеѓу атракции. 

Magnafelix е барот, ресторанот и пицеријата Aquafelix каде посетителите сакаат да се релаксираат на неговата огромна тераса.

Популарни атракции во Рим

# Помпеја
# Колосеум
# Базилика Свети Петар
# Музеи на Ватикан
# Сикстинска капела
# Галерија Боргезе
# Римски форум
# Кастел Сант Анџело
# Музеј Капитолин
# Катакомби во Рим
# Затворот Мамертин
# Пантеон Рим
# Искуство на Леонардо Да Винчи
# Гладијаторско училиште во Рим

Колку беше корисен овој пост?

Кликнете на ѕвезда за да го оцените!

Проверете ги сите работи што треба да се прават во Рим